دانستنی های شهریدانستنیها

آخرین تغییرات خدمت سربازی سال ۹۷

آخرین تغییرات خدمت سربازی سال ۹۷

هرساله قوانین مربوط به خدمت سربازی با تغییراتی همراه می‌شود. عدم آگاهی از قوانین روز در مواردی می‌تواند موجب از دست رفتن موقعیت برای یک فرد شود. در این بخش مهمترین تغییرات مرتبط با خدمت سربازی (معافیت ایثارگری، هزینه دریافت کارت معافیت، جریمه غیبت سربازی و…) در سال ۹۷ آورده شده است.


سیرافی ها| سرویس عمومی –
 قوانین مرتبط با معافیت از خدمت سربازی، از جمله مواردی است که معمولاً هرساله بیشترین میزان تغییر را تجربه می‌کند. در ادامه به برخی از تازه‌ترین قوانین سربازی اشاره می‌کنیم که بیشتر آن مربوط به بحث معافیت است. 

آخرین تغییرات خدمت سربازی ۹۷

معافیت ایثارگری

افرادی که درخواست معافیت از خدمت سربازی را دارند با داشتن شرایطی می‌توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند.

بر اساس ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولان می‌توانند با ارائه سابقه مشخصی از آزادگی، ایثارگری و جانبازی والدین از خدمت سربازی به صورت قطعی معاف شوند. مصوبه کسر خدمت ایثارگری در ۵ سال و از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ و هر سال کسر خدمت و معافیت ۲۰ هزار نفر، اجرا می‌شود و افرادی که بیشترین امتیاز را کسب کنند، از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

به گفته سردار موسی کمالی رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح معافیت ایثارگری تنها شامل کسانی می‌شود که ۲۸ یا ۲۹ ماه به بالا سابقه ایثارگری دارند و همه مشمولانی که تاریخ اعزامشان فرا رسیده باید به خدمت اعزام شوند و حتی افرادی که سابقه ایثارگری والدینشان حدود ۳۰ ماه است، در صورت غیبت نمی‌توانند از مزایا بهره‌مند شوند.

مشمولانی که والدینشان ۳۰ ماه سابقه ایثارگری داشته باشند از سربازی قطعاً معاف هستند، اما آن دسته از ایثارگرانی که جانباز هستند می‌توانند با ارائه ۲۵ ماه سابقه ایثارگری یک فرزند ذکور خود را از خدمت معاف کنند. لازم به ذکر است؛ این افراد می‌توانند به ازای هر ۳۰ یا ۲۵ ماه یکی از فرزندان خود را از خدمت وظیفه معاف کنند. آزادگان نیز با ارائه سابقه ۲۴ ماه می‌توانند یک فرزند خود را معاف کنند.
اولویت بهره‌مندی از این امتیاز معافیت ایثارگری به ترتیب با سربازان در حال خدمت، مشمولان دارای برگه اعزام، مشمولانی که در مهلت قانونی معرفی شده‌اند و همچنین مشمولان دارای معافیت تحصیلی خواهد بود.

آخرین تغییرات خدمت سربازی سال ۹۷

حذف دوره آموزشی برای کسر خدمت بالاتر از ۲۴ ماه

به گفته سردار ابراهیم کریمی، کسانی که بالاترین امتیاز ایثارگری را داشته و جزو ۲۰ هزار نفر مشمول کسر خدمت سالانه باشند، اگر میزان کسر خدمت آن‌ها ۲۴ ماه و یا بیشتر باشد، بدون گذراندن دوره آموزشی، کارت معافیت اخذ می‌کنند و در عین حال متعهد می‌شوند که تا ۵ سال آینده در صورت درخواست نیرو‌های مسلح، خود را برای گذراندن دوره آموزشی معرفی کنند.
وی افزود: بدیهی است کسانی که در اولویت ۲۰ هزار نفر مشمول کسر خدمت سالانه ایثارگری می‌شوند و میزان کسر خدمت آن‌ها کمتر از ۲۴ ماه باشد، می‌بایست دوره آموزشی را سپری کنند.

سابقه ایثارگری مادر و پدر برای فرزندان قابل تجمیع است

جانشین سازمان وظیفه عمومی در پاسخ به این پرسش که آیا مادرانی که سابقه ایثارگری دارند نیز می‌توانند از این قانون برای کسر خدمت فرزندان خود استفاده کنند، گفت: در این قانون هیچ فرقی میان سابقه ایثارگری والدین دیده نشده و حتی مشمولانی که پدر و مادرشان هر دو سابقه ایثارگری دارند، می‌توانند با تجمیع سابقه والدین، از کسر خدمت سربازی به‌شرط قرار گرفتن در ۲۰ هزار نفر دارای بالاترین اولویت سالانه استفاده کنند.
کریمی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا امکان بهره‌مندی از این قانون برای چند فرزند نیز وجود دارد یا خیر، گفت: کسانی که قبلاً از تسهیلات ایثارگری استفاده کرده‌اند، مابقی سابقه ایثارگری آن‌ها برای فرزندان بعدی محاسبه خواهد شد.

آخرین تغییرات خدمت سربازی سال ۹۷

احتساب سابقه ایثارگری برای برخی کارمندان دولت در زمان جنگ

کارکنان برخی دستگاه‌های دولتی که در طول ۸ سال دفاع مقدس در مناطق عملیاتی مشغول به کار و انجام وظیفه بوده‌اند نیز در شمول ایثارگران قرار دارند. به‌عنوان مثال کارمندانی که در وزارت نیرو در زمان دفاع مقدس مشغول به کار بوده و در آن زمان مدتی را برای انجام وظایف شغلی خود در مناطق عملیاتی گذرانده‌اند مشمول استفاده از این کسرخدمت قرار می‌گیرند.

فرزندان نیرو‌های مسلح در طرح امام حسن مجتبی (ع) نیز مشمول کسرخدمت می‌شوند

کارکنان نیرو‌های مسلح که در قالب طرح امام حسن مجتبی (ع) در برخی مناطق عملیاتی کشور در سنوات مختلف حضور داشتند در شمول این قانون قرار دارند.
سردار کریمی با تاکید بر اینکه این قوانین مشمول فرزندخوانده و یا کسانی که کفیل آن‌ها دارای سابقه ایثارگری است نخواهد شد، افزود: نکته قابل توجه دیگر آن است که سربازانی که دارای امریه هستند، قادر به استفاده از کسرخدمت نیستند.

آخرین تغییرات خدمت سربازی سال ۹۷

هزینه دریافت کارت معافیت سربازی در سال ۹۷ 

قیمت کارت‌های معافیت برای افراد با تحصیلات دکترای تخصصی مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، برای افراد با تحصیلات دکترای حرفه‌ای مبلغ یک میلیون و ۴۰ هزار تومان، برای افراد با تحصیلات کارشناسی ارشد یک میلیون و ۴۰ هزار تومان، برای افراد با تحصیلات کارشناسی مبلغ ۳۲۵ هزار تومان، برای افراد با تحصیلات فوق دیپلم مبلغ ۳۲۵ هزار تومان، برای افراد با تحصیلات دیپلم ۱۳۰ هزار تومان، برای افراد با تحصیلات زیردیپلم ۹۷ هزار و ۵۰۰ تومان، مشمولان ایرانی خارج از کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی ۵۰۰۰ تومان و معافیت‌های پزشکی ۱۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

آخرین تغییرات خدمت سربازی سال ۹۷

معافیت فرزندان اولیای معلول از سربازی

یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آن‌ها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آن‌ها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت‌وظیفه عمومی معاف می‌شود. همچنین همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می‌کنند، مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند، از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می‌شوند.

جریمه غیبت سربازی

به گفته رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح، فرزندان افراد تحت پوشش کمیته امداد خمینی و سازمان بهزیستی از تخفیف ۷۰ درصدی در طرح جریمه غیبت سربازی برخوردار هستند. میزان جریمه غیبت سربازی در سال ۹۷ همانند میزان جریمه سال قبل است؛ همچنین تخفیف ۵ درصدی به ازای تاهل و هر فرزند به افراد واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

آخرین تغییرات خدمت سربازی سال ۹۷

 
 
بیشتر بخوانید  آیا میدانیدهای جدید علمی و جالب
برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود
نمایش بیشتر

علی اکبر

سلام من علی اکبر از شهر سیراف هستم،و این سایت رو برای شهرم که در فضای مجازی به نمایش در بیاد ساختم.امیدوارم از سایتم که همه نمونه مطالب درش هست خوشتون امده باشه و راضی باشید و میخوام که با نظرهاتون منو یاری کنید.برای یافتن مروارید دریاها را جستجو مکن شاید در گریبان خودت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن