جدیدترین مطالب امروز

تاریخ شهادت امام علی (ع)

مجموعه: شب قدر, ماه نمضان, مذهبی تعداد بازدید: 9

تاریخ شهادت امام علی (ع)

تاریخ شهادت امام علی هر سال ۲۱ ماه رمضان است که این روز در تقویم رسمی سال ۹۷ روز ۱۶ خرداد می‌باشد. امام علی به دست ابن‌ملجم به شهادت رسید.

امام علی علیه‌السلام اولین امام شیعیان است. او نخستین کسی است که اجازه داشت در خانه خدا متولد شود و خداوند این اجازه را به مادرش فاطمه بنت اسد (س) داده بود. زمان شهادت این امام بزرگوار در ماه رمضان و به دست ابن‌ملجم بوده است. برای آگاهی از تاریخ شهادت امام علی (ع) با “سیرافی ها” همراه باشید.

شهادت امام علی - تاریخ شهادت امام علی - شهادت حضرت علی

ولادت و کودکی امام علی (ع)

علی‌بن ابی‌طالب، امام اول شیعیان، صحابی، راوی، پسرعمو و داماد پیامبر اکرم (ص)، کاتب وحی و چهارمین خلیفه از خلفای راشدین نزد اهل سنت است. به گفته مورخین شیعه و بسیاری از علمای اهل سنت، وی در روز جمعه ۱۳ رجب در سال ۳۰ عام‌الفیل در مکه درون کعبه متولد شد.

علی از کودکی در دامان پیامبر اسلام رشد کرد و ده ساله بود که به ایشان ایمان آورد. او بعد از بعثت پیامبر، سیزده سال با آن حضرت در مکه و پس از جریان هجرت، ده سال با آن بزرگوار در مدینه بود. ایشان بعد از رحلت پیامبر سی سال زندگی کرد.

تاریخ شهادت امام علی (ع)

امام در صبحگاه نوزدهم ماه مبارک رمضان سال ۴۰ هجرى زمانى که امام آماده مى‌شد تا به سوى صفین حرکت کرده و جنگ جدیدى را با معاویه آغاز کند، توسط شقى‌‌ترین انسان‌ها، عبدالرحمان‌بن‌ملجم مرادى مجروح شده و سه روز بعد در ۲۱ رمضان به شهادت رسید.

روایات متعددى حکایت از آن دارد که امام در مدخل ورودى مسجد (در درون مسجد) مورد حمله ابن‌ملجم واقع شده است. در نقل‌هاى دیگرى آمده است که امام در حال بیدارکردن مردم براى نماز بود که مورد حمله قرار گرفت. اما منابع موجود تاریخى بیشتر اشاره به نقل نخست کرده‌اند.

در برابر روایات دیگرى وجود دارد که زمان حمله ابن‌ملجم را وقتى مى‌داند که امام مشغول نماز بوده است. در نقلى از میثم تمار آمده است که امام نماز صبح را آغاز کرده و در حالى که یازده آیه از سوره انبیاء خوانده بود. ابن‌ملجم با شمشیر ضربتى بر سر امام زد.

درباره تاریخ تاریخ شهادت امام علی (ع) نیز نقل‌های دیگرى هست: بیست و سوم، نوزدهم، هفدهم و بیست و هفتم ماه رمضان سال چهلم هجرى. 

شهید مطهری درباره ساعات آخر عمر حضرت علی (ع) می‌فرماید: شگفت‌انگیزترین دوره‌های زندگی علی (ع) در حدود ۴۵ ساعت؛ یعنی فاصله ضربت خوردن تا وفات می‌باشد. انسان کامل بودن علی (ع) این جا ظاهر می‌شود؛ یعنی در لحظاتی که مواجه با مرگ شده است. شگفتی‌های علی علیه‌السلام و معجزه‌های انسانی او در این جا ظاهر می‌شود. علی علیه‌السلام در بستر افتاده و ساعت به ساعت حالش وخیم‌تر می‌شود و سموم روی بدن مقدس علی علیه‌السلام بیشتر اثر می‌گذارد، اصحاب ناراحتند، گریه می‌کنند، ناله می‌کنند؛ ولی می‌بینند لب‌های علی خندان و شکفته است و می‌فرماید: «شهادت در راه خدا، همیشه آرزوی من بوده و برای من چه چیز از این بهتر که در در حال عبادت شهید شوم».

ابن ملجم - تاریخ شهادت امام علی - به شهادت رسیدن امام علی

سن امام علی (ع) در زمان شهادت

میان مورخان درباره سن امام علی علیه‌السلام در هنگام شهادت نیز اختلاف دیده مى‌شود. بیشتر محدثان و مورخان شیعه و اهل سنت، عمر او را ۶۳ سال ذکر کرده‌اند و البته در این مورد اقوال دیگرى هم هست که عبارت است از ۵۸ سال، ۶۵ سال و ۶۴ سال.

نگاهی به شخصیت والای حضرت علی (ع)

شخصیت علی علیه‌السلام آمیزه‌ای از والاترین رتبه از عدالت، عشق و محبت به خدا و مردم، صبر و حلم، مروت، جنگ‌آوری و سلحشوری، علم سرشار، مدیریت و ده‌ها صفات دیگر است که این ترکیب شخصیتی، بسیار فراتر از ظرفیت انسان‌های معمولی است.

هنگامی که امیرمومنان حضرت علی علیه‌السلام را به خاک سپردند، امام حسن علیه‌السلام از میان جماعت برخاست و به منبر رفته چنین فرمود: «مردم! مردی از میان شما رفت که از پیشینیان و پسینیان کسی به مرتبه او نخواهد رسید. رسول‌اللّه پرچم را بدو می‌داد و به رزمگاهش می‌فرستاد و جز با پیروزی باز نمی‌گشت. جبرئیل از سوی راست او بود و میکائیل از سوی چپش. او بعد از خود تنها هفتصد درهم از مال دنیا برجای نهاد که می‌خواست با آن برای اهل و عیالش خادمی بخرد».

دیر شد امشب برایم نان نیاوردی علی / کاسه کاسه شیر را پنهان نیاوردی علی

چاه می‌گوید که دریا می‌شدم هر نیمه شب / اشک‌هایت کو چرا توفان نیاوردی علی

نخل‌های کوفه را محراب را سجاده‌وار / خاک‌های قبله را باران نیاوردی علی

می‌رسد از راه امشب سفره‌ات پهن است / مثل هر شب با خودت مهمان نیاوردی علی

نان و ظرف شیر را هرگز نمی‌خواهم بگو / پس چرا امشب برایم جان نیاوردی علی

 

صفورا دادخواه
دانلود کتاب طب یوسفی قالب pdf
خواندن این مطلب

مطالب مرتبط

    نظر شما !!!

    نظر شما برای “تاریخ شهادت امام علی (ع)”

    قالب تفریحی