زناشوییمشاوره خانواده

راه و رسم دعوا کردن

راه و رسم دعوا کردن

 
راه و رسم دعوا کردن

همه ما با شخصیت‌های شکل گرفته، عادات، و دیدگاه‌های از پیش تعیین شده وارد روابط احساسی‌ می‌شویم. بسیار طبیعی به نظر می‌رسد که در صورت مواجه با عکس العمل‌های غیرمنتظره به خواسته‌هایمان، دچار اختلاف یا مناقشه شویم چون  ذهن ما به دنبال جواب‌های تکراری برای تمایلات و انتظارات خود است، درحالی‌که هر شخص ممکن است به شکلی‌ متفاوت مسائل را بسنجد. در اینجا قدرت کنترل ما بر روی خشم و پرخاشگریست که تعیین می‌کند نتیجه اختلاف‌ها و مشکلاتمان چه خواهد بود.

زوج ها اغلب بر سر مسائل مالی‌، جنسی‌، کاری، تربیت فرزندان و … دچار اختلاف می‌شوند  اما در صورت تمایل نهفته یکی‌ از دو طرف به خشم و پرخاشگری، یک اختلاف ساده به عدم رضایت، افسردگی و در نهایت جدایی‌ منجر می‌شود. مهمترین قدم ، کنترل خشم است که به تعهد، صبر و زمان نیاز دارد؛ خودداری از بحث و مناقشه در هنگام عصبانیت هم گره گشاست چون  بدن و مغز ما در چنین شرایطی نه تنها آماده شنیدن حرف‌های طرف مقابلمان نخواهد بود، بلکه حتما عکس‌العمل‌هایی‌ منفی‌ خواهد داشت.

راهبردهایی که در اینجا مطرح خواهیم کرد، به شما کمک می‌کند تا در جهت بهبود کنترل خشم خود قدم‌هایی‌ مثبت بردارید.

 

اگر بتوانیم، در زمان‌هایی‌ که طرف مقابل ما کنترل خشم خود را از دست می‌دهد، منطقی‌ و آرام بمانیم و به یاد آوریم که در چنین زمان‌هایی نباید تنها روی نقاط ضعف شریک خود تمرکز کنیم، می‌توانیم جلوی بسیاری از مشکلات ناشی‌ از اختلافات را بگیریم. چیزی که به صلاح هردوی ما خواهد بود.

 

  • در زمان‌هایی که مغز و بدن در تنش است، از بحث کردن خودداری کنیم. محدود کردن پرخاش، فریاد زدن یا توهین کردن به شریک خود در حین یک مناقشه، می‌تواند از آسیب‌های احتمالی‌ روحی که مطمئناً خودمان نیز پشیمان خواهیم شد، جلوگیری کند.

بحث کردن

  • ماندن یا رفتن پس از بحث و اختلاف

بسیار مهم است که تشخیص دهیم پس از یک جر و بحث چه باید بکنیم. بعضی‌ از زوج‌ها می توانند به راحتی‌ فعالیت‌های روزمره خود را دنبال کنند. ولی‌ بیشتر ما نیاز به تنهایی‌ داریم. پس توصیه می شود که پس از اتمام بحث، مدتی‌ را به اتاق دیگری رفته و آرامش مورد نیاز برای بدن و ذهن خود را تامین کنید.

 

  • زمان‌بندی درست

سعی‌ کنید زمان‌هایی جر و بحث کنید که زمان کمتری را برای ادامه آن‌ خواهید داشت، مثلا صبح‌ها که مجبور به ترک خانه برای کار هستید. هرچه زمان بیشتری داشته باشید، موضوعات نامربوط بیشتری را پیش خواهید کشید. اگر یکی‌ از دو طرف احساس می‌کند که بهتر است به زمان دیگری موکول کنید تا بتوانید منطقی‌ تر صحبت کنید، قطعاً می‌تواند مفید باشد.

جر و بحث

 

  • پرهیز از جر و بحث در اتاق خواب

روانشناسان اکیداً توصیه می‌کنند که زوج‌ها از مناقشه قبل از خواب بپرهیزند. ذهن زمانی که خسته است، بیشتر تمایل به فراموش کردن دارد، پس استراحت کافی‌ در شب می‌تواند بسیاری از مشکلات را کم اهمیت کند. همین طور تحقیقات نشان می‌دهد که بدخوابی یا کم خوابی‌ یکی‌ از دو نفر، منجر به بروز اختلافات بیشتری می‌شود. 

در نهایت، بهتر است بدانیم که اختلاف نظرها و عدم تفاهم، امری طبیعی در یک رابطه است. برخورد ما در زمان مواجه با این مسائل است که آینده ما را رقم می‌زند.

در رختخواب بحث نکنید

بیشتر بخوانید  راههای ارتباط بر قرار کردن با جنین
برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود
نمایش بیشتر

علی اکبر

سلام من علی اکبر از شهر سیراف هستم،و این سایت رو برای شهرم که در فضای مجازی به نمایش در بیاد ساختم.امیدوارم از سایتم که همه نمونه مطالب درش هست خوشتون امده باشه و راضی باشید و میخوام که با نظرهاتون منو یاری کنید.برای یافتن مروارید دریاها را جستجو مکن شاید در گریبان خودت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن