توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
مذهبی

حکم ازدواج با غیر مسلمان چگونه است؟

حکم ازدواج با غیر مسلمان چگونه است؟

بسیاری از افراد ممکن است دوست داشته باشند با یک فردی ازدواج کنند ولی متوجه مسلمان نبودن او شوند. در ادامه شما را با حکم ازدواج با غیر مسلمان و تمامی آن چه که در این میان وجود دارد آشنا می کنیم و شما می توانید با خواندن این مطلب اطلاعات خوبی در این زمینه بدست بیاورید.

حکم ازدواج با غیر مسلمان

حکم ازدواج با غیر مسلمان چیست؟

اگر زن و مردی بخواهند با یک مرد و زن غیر مسلمان ازدواج کنند احکام بسیار متفاوتی در انتظار آن ها خواهد بود. در واقع اگر فردی که می خواهید با او ازدواج کنید مرد غیر مسلمان باشد مشکلاتی بر سر راه شما قرار خواهد گرفت.

زن مسلمان و مرد غیر مسلمان

اگر زن مسلمان باشد و مردی که می خواهد با او ازدواج کند دین دیگری داشته باشد این ازدواج امکان پذیر نخواهد بود مگر به شرط هایی که بیان شده است. در واقع انتخاب همسر و تعیین شرایط ازدواج بر عهده خود فرد می باشد با این حال بانوان ایرانی آزاد هستند که همسر خود را انتخاب کنند ولی طبق قانون و قاعده نفی فی سبیل الله و ماده ۱۰۵۹ قانون مدنی این نوع ازدواج جایز نمی باشد مگر این که  مرد به دین اسلام مشرف شود.

چرایی این قانون

همانطور که می دانید روابط اجتماعی و اقتصادی مسلمانان با قانون نفی سبیل استوار است و طبق همین قاعده و قانون هر نوع حکمی که باعث شود کفار و افرادی که مسلمان نیستند بر مسلمانان تسلط پیدا کنند این امر جایز نمی باشد زیرا فرزندی که در این میان به دنیا خواهد آمد به مرد غیر مسلمان ملحق خواهد شد و بسیاری از علما این ازدواج را ممنوع اعلام کرده اند. یکی دیگر از دلیل هایی که این قانون ایجاد شده است این است که زن از مرد تبعیت می کند و به همین دلیل ممکن است به سمت کفر کشیده شود از این رو این ازدواج ها از دیدگاه اسلام و بسیاری فقها ممنوع است.

شرایط ازدواج مرد غیر مسلمان با زن مسلمان

 1. ابتدایی ترین شرطی که در این زمینه وجود دارد این است که مرد باید به دین اسلام مشرف گردد.
 2. از دولت اجازه بگیرد و همانطور که در ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی بیان شده است باید پروانه زناشویی کسب کند.
 3. اگر این دو شرط گفته شده رعایت نشود مرد به یک الی سه سال حبس محکوم خواهد شد.

ازدواج زن مسلمان و مرد غیر مسلمان

ازدواج مرد مسلمان با زن غیر مسلمان

این ازدواج از نظر قانونی هیچ مشکلی ندارد ولی از دیدگاه علما دارای دو جنبه می باشد.از دیدگاه فقها ازدواج با زن غیر مسلمان در صورتی که منادی گرا بوده و یا کاملا کافر است و به خدا و پیغمبر ایمان نداشته باشد کاملا حرام می باشد و در صورتی که زن غیر مسلمان یکی از کتب الهی را قبول داشته باشد ازدواج با او جایز است. البته ازدواج دایمی آن دو فرد با یک دیگر به این شرط جایز خواهد بود که زن به دین اسلام مشرف شود در غیر این صورت باید صیغه محرمیت خوانده شود.

اجازه دولت

این نوع ازدواج هم مانند ازدواج مرد غیر مسلمان با زن مسلمان نیازمند اجازه دولت می باشد و اگر این مقررات رعایت نشود ممکن است تبعات بدی برای افراد به همراه داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای این ازدواج ها

حال که با حکم ازدواج با غیر مسلمان را آموختید به شما خواهیم گفت که برای ثبت کردن این ازدواج ها به چه مدارکی نیاز دارید. این مدارک برای ثبت ازدواج در مراجع معتبر و کنسولگری ایران عبارتند از :

 • فرم درخواست و تکمیل کردن آن
 • اصل شناسنامه
 • اصل گذر نامه
 • معرفی نامه از مراجع زیربط
 • اصل سند ازدواج
 • اصل گواهی تشرف
 • انگشت نگاری
 • ارائه کارت بهداشت

مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج های مسلمان با غیر مسلمان

نکات مهم این ازدواج ها

به خاطر داشته باشید که این نوع ازدواج ها دارای یک سری نکات بسیار مهمی هستند و قبل از این که برای آن ها اقدام کنید نیاز است تا آن ها را بدانید و برای این که بتوانید با آن ها کنار بیایید نیاز است تا آگاهی خود را در این زمینه ها افزایش دهید.

 • یادتان باشد که اگر خواستید با فرد غیر مسلمان ازدواج کنید حتما ازدواج خود را ثبت کنید و مجوز را از دولت بگیرید در غیر این صورت مجازات خواهید شد و این مجازات ها تنها متوجه خود مرد می شود.
 • تمامی علما ازدواج با زنی که کافر است را حرام و باطل می دانند.
 • اگر نتوانید ازدواج خود را به درستی ثبت کنید ممکن است به سه الی شش ماه حبس محکوم شوید.

حکم ازدواج با غیر مسلمان بسیار پیچیده می باشد و قبل از این که برای این کار اقدام کنید باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه می توانید با کلیک بر روی خواندن صیغه ازدواج موقت و حکم ازدواج شیعه و سنی مطالب دیگری را در رابطه با دانستنی های مذهبی مشاهده کرده و به اطلاعات خود بیفزایید و در این زمینه پیشرفت کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا