توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
مذهبی

مسواک زدن روزه دار در چه صورتی مجاز است؟

مسواک زدن روزه دار در چه صورتی مجاز است؟

بسیاری از افرادی فرصتی برای مسواک زدن قبل از اذان صبح را ندارند و مجبور می شوند بعد از اذان مسواک بزنند که در ادامه مطلب با سوالاتی که در ذهن افراد پیش می آید و اینکه مسواک زدن روزه دار چه حکمی دارد می پردازیم.

حکم مسواک زدن روزه دار از دیدگاه مراجع مختلف

با توجه به اهمیتی که اسلام برای سلامت اعضای بدن به خصوص دهان و دندان قائل شده است و پیامبر (ص) نیز به حفظ دهان و دندان تاکید کرده است بنابراین بسیاری از روزه داران برای رفع بودی بد دهان و یا بنا به دلایلی دیگر تمایل دارند که در فاصله زمانی بین سحر تا افطار را مسواک بزنند در ادامه به بخشی از دیدگاه ها و فتاوی علما و مراجع تقلید درباره مسواک زدن روزه داران می پردازیم:

امام خمینی:

مسواک زدن روزه دار، اشکال ندارد ولی باید از فرو رفتن آب دهان جلوگیری شود. صرف مسواک زدن مبطل روزه نیست بلکه فرو بردن رطوبت یا خمیر دندان مبطل روزه است. بنابراین روزه دار می تواند مسواک بزند به شرطی که مراقب باشد چیزی از رطوبت یا خمیر دندان را فرو نبرد.

آیت الله خامنه ای:

اشکال ندارد؛ ولى باید از فرو رفتن آب دهان که آغشته با خمیر دندان و آب است جلوگیرى شود.

مسواک زدن

آیت الله بهجت:

اگر چیزى به حلق نرسد، اشکال ندارد.

آیت الله تبریزی:

اگر روزه دار یقین کند که خمیر دندان به حلق نمى رسد، استفاده از خمیر دندان در زمان مسواک کردن مانعى ندارد.

آیت لله مکارم شیرازی:

مسواک کردن در حال روزه، مانعى ندارد. ولى اگر رطوبت پیدا کند و مسواک را بیرون آورده و به دهان بازگرداند و رطوبت آن در آب دهان مستهلک نگردد، جایز نیست، و در صورتى که با خمیر دندان مسواک کند، باید دهان را بعد از آن کاملا بشوید.

آیت الله علوی گرگانی:

مسواک زدن جایز است ولی باید مراقب باشد که آب و مایع مسواک به داخل حلق فرو نرود.

حکم مسواک زدن روزه دار

آیت الله نوری همدانی:

اگر روزه دار عمداً چیزی بخورد یا بیاشامد، روزه او باطل می شود، چه خوردن و آشامیدن آن چیز معمول باشد مثل نان و آب، چه معمول نباشد مثل خاک و شیره درخت و چه کم باشد یا زیاد، حتی اگر مسواک را از دهان بیرون آورد و دوباره به دهان ببرد و رطوبت آن را فرو ببرد روزه او باطل می شود، بلکه اگر رطوبت مسواک در آب دهان به طوری از بین برود که رطوبت خارج به آن گفته نشود ولی بداند که در دهان باقی است و با آب دهان مخلوط شده است بنابر احتیاط لازم نباید آن را فرو برد.

آیت الله سیستانی

مسواک کردن در ماه رمضان مفطر (باطل کننده روزه) نیست اگر روزه دار ذرات خمیر دندان را که با آب دهان قاطى شده فرو ندهد و مقدار کمى که در آب دهان از بین مى رود به روزه ضرر نمی رساند.

آیت الله صافی گلپایگانی:

اگر آبی که از خمیر دندان تولید شده یا آب خارجی وارد حلق نشود و آن را بیرون بریزد، اشکال ندارد.

حکم استفاده از نخ دندان در روزه از دیدگاه مراجع عظام تقلید

ماه رمضان یکی از ماه های بسیار با فضیلت و پر برکت قمری است که خدواند روزه در این ماه را واجب گردانیده است؛ به طوری که در آیه ۱۸۳ سوره بقره آمده است :

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ؛ ای اهل ایمان، بر شما هم روزه واجب شد چنانکه امم گذشته را فرض شده بود، و این دستور برای آن است که پاک و پرهیزکار شوید».

حال روزه داران ممکن است در رابطه با احکام روزه که آگاهی از آن بر هر مسلمان روزه داری ضرورت دارد، سوالات زیادی داشته باشند، یکی از سوال های رایج در این مورد مربوط به حکم استفاده از خلال، نخ دندان و مسواک زدن در حال روزه داری و برای شخص روزه دار است که در ادامه با فتوای دو مرجع تقلید در این رابطه آشنا می شوید :

مسواک زدن روزه داران

آیت الله خامنه ای :

سؤال :حکم استفاده از نخ دندان ـ که فلوراید و طعم نعنا دارد ـ در حال روزه چیست؟
پاسخ: اگر آب دهان را فرو نبرد، اشکال ندارد.

آیت الله خامنه ای :

سؤال :خلال کردن دندان بعد از خوردن غذا برای کسی که فردایش قصد گرفتن روزه را دارد، چه حکمی‌ دارد؟
پاسخ : خلال کردن بعد از غذا برای کسی که قصد روزه دارد واجب نیست حتی اگر احتمال دهد که خلال نکردن موجب داخل شدن غذای لابلای دندان‌ها به حلق می‌‌شود؛ و اگر بعد از آن سهواً هم غذا داخل حلق شد، روزه‌اش باطل نمی‌‌شود؛ بله اگر یقین داشته باشد که ترک آن باعث داخل شدن غذا به حلق می‌‌شود واجب است خلال کند و اگر نکرد، با فرض داخل شدن غذا به حلق بلکه مطلقاً (بنا بر احتیاط واجب) روزه‌اش باطل می‌‌شود.

آیت الله سیستانی :

مسأله ۱۵۵۶ ـ اگر روزه‌دار چیزی را که لای دندان مانده است عمداً فرو ببرد، روزه‌اش باطل می‌شود. (بنابراین نخ دندان اشکالی ندارد ولی نباید مانده های غذا را فرو ببرد)

مسأله ۱۵۵۷ ـ کسی که میخواهد روزه بگیرد، لازم نیست پیش از اذان دندان‌ هایش را خلال کند، ولی اگر بداند غذایی که لای دندان مانده در روز فرو می رود، باید خلال کند.

مسواک برای روزه دار

در پایان ضمن سپاس از همراهی شما عزیزان در مطالعه مطالب آرگا، امیدواریم خواندن این مطلب درباره مسواک زدن روزه دار برای شما سودمند بوده باشد، در صورت تمایل برای آگاهی از حکم شرعی تاتو و نیز اطلاعات لازم در مورد مبطلات روزه می توانید به این لینک ها هدایت شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا