توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
سلامت

بهبود وضعیت خواب شبانه | وضعیت خواب شبانه | خواب شبانه

بهبود وضعیت خواب شبانه | وضعیت خواب شبانه | خواب شبانه

رعایت نکات مربوط به بهداشت خواب، روز پر انرژی و سلامت جسمی شما را تضمین خواهد کرد. البته شاید ایجاد عادات صحیح کمی زمان ببرد ولی ارزشش را دارد.

بهداشت خواب روی کیفیت خواب تاثیر مستقیم دارد و یک خواب خوب روزی پرانرژی را به دنبال خواهد داشت. در این مطلب همراه مجله دلتا باشید تا نکات مهم برای بهبود وضعیت خواب شبانه را بخوانید.

نکات مهم بهبود وضعیت خواب شبانه

در ساعتی مشخص به رختخواب بروید

اگر ساعت خواب شما بسیار متغیر باشد، مثلا یک شب ساعت ۱۰ بخوابید و یک شب تا پاسی از سحر بیدار بمانید بدن را دچار نوعی سردرگمی یا به‌اصطلاح جت لگ، آشفتگی ساعت، خواهید کرد. این اتفاق نظم بیولوژیک بدن را دچار اختلال کرده و نه‌تنها بر کیفیت خواب، بلکه بر گوارش هم تاثیر منفی می‌گذارد.

در ساعتی مشخص به رختخواب بروید

صبح‌ها در یک ساعت ثابت بیدار شوید

شاید بگویید منظم کردن ساعت خواب، با توجه به گرفتاری‌های روزمره دشوار است. پس تمرکز خود را روی تنظیم کردن ساعت بیداری بگذارید. مثلا هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بلند شوید تا بدن به‌مرور ساعت خواب را تنظیم کند. با تکرار این عادت خودبه‌خود و در حدود ۸ ساعت قبل احساس خواب‌آلودگی خواهید کرد.

از نور آبی پرهیز کنید

بخش آبی نور صفحه‌نمایش گوشی و تبلت روی آماده شدن مغز برای خواب تاثیر سو دارد. این را بارها شنیده‌اید و احتمالا فیلتر آبی گوشی خود را هم فعال کرده‌اید اما باز هم، حتی به بهانه مطالعه کتاب آنلاین، با گوشی به تخت می‌روید.

برای بیدار شدن از ساعت زنگ‌دار استفاده کنید

یک ساعت مخصوص برای زنگ زدن و بیدار شدن تهیه کنید. برخی مدل‌های دیجیتال گویا هم هستند که با اعلام ساعت یا جملات انگیزشی کار را راحت‌تر می‌کنند.

برای بیدار شدن از ساعت زنگ‌دار استفاده کنید

اتاق‌خواب مخصوص خوابیدن است

ممکن است شما هم از اتاق خوابتان برای کار، مطالعه، خیاطی، تلویزیون دیدن و حتی خوردن استفاده می‌کنید اما باید بدانید این کار آرامش مغزی را برهم می‌زند. سعی کنید یک فضای مشخص و مختص به خواب داشته باشید تا هیجانات غیر مرتبط با خواب را از خود دور کنید.

نکات بهبود وضعیت خواب شبانه

در فضایی خنک بخوابید

مطالعات علمی نشان داده‌اند فضای خنک باعث ترشح هورمون ملاتونین می‌شود که تاثیر مستقیمی بر تنظیم زمان خواب دارد. پس از هوای تازه و خنک برای داشتن خوابی عمیق و مفید غافل نشوید. متخصصان بهترین دما را بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌دانند.

توجه به تغذیه

قبل از خواب از مصرف خوراکی‌های سنگین و یا محرک پرهیز کنید تا بدن زمان کافی برای متابولیسم داشته باشد و شما هم خواب راحتی را تجربه کنید. سعی کنید عصر به بعد از مصرف نوشیدنی‌هایی مثل قهوه خودداری کنید.

ترفند بهبود وضعیت خواب شبانه

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب بهترین مواد غذایی برای جلوگیری از پیری را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن

deltapayam.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا