توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسی

رابطه قهوه و افسردگی و تاثیرات مصرف آن بر داروهای ضد افسردگی

رابطه قهوه و افسردگی و تاثیرات مصرف آن بر داروهای ضد افسردگی

در برخی پژوهش ها به مصرف منظم قهوه به عنوان راهی برای پیشگیری از افسردگی اشاره شده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی رابطه قهوه و افسردگی بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی رابطه قهوه و افسردگی

رابطه بین قهوه و افسردگی یکی از موضوعات مهمی است که چندین سال است محققان و پژوهشگران در حال تحقیق و بررسی روی آن می باشند. ابتلا به افسردگی و رابطه آن با نوشیدن قهوه و کافئین می تواند یکی از عناصر مهم سلامتی محسوب شود که هر طرفدار قهوه باید از آن مطلع باشد.

طعم و عطر قهوه سبب شده تا این نوشیدنی گرم محبوبیت زیادی داشته باشد. آنتی اکسیدان موجود در قهوه فواید بسیاری برای سلامتی سیستم عصبی دارد. در واقع قهوه نوشیدنی سالمی است که مواد غذایی مفید آن موجب بهبود سلامتی می شود. قهوه موجب می شود کمتر احساس خستگی نمایید و هوشیاری شما افزایش یابد. این خاصیت به دلیل وجود ماده محرکی به اسم کافئین می باشد که در حقیقت ترین رایج ترین ماده روانگردان دنیا به شمار می رود.

اینکه قهوه سبب ابتلا به افسردگی می گردد یا به عکس، نوشیدن قهوه ضد افسردگی خواهد بود یا نه؟ در این مطلب می خواهیم به بررسی رابطه قهوه و افسردگی و یافتن پاسخ این سوالات بپردازیم. به عبارت دیگر شناخت کلی قهوه بر افسردگی و نشانه های آن و در ضمن شیوه تاثیر قهوه بر داروهای ضد افسردگی از مواردی است که به آن ها پرداخته می شود.

علائم افسردگی

 در جهان امروز کاهش روابط اجتماعی و افزایش مشغله کاری از مهمترین عواملی هستند که روز بروز بر افزایش ابتلا به افسردگی می افزایند. موضوعی که احتمالا بیشتر ما به علت واکنش بد جامعه و عدم فرهنگ سازی درست، در مقابل قبول آن مقاومت نموده و نمی خواهیم باور کنیم که شاید ما هم همانند بیشتر افراد دیگر به آن دچار شده ایم.

این که این مسئله را برای خود حل نمایید که افسردگی هم مشابه بیشتر بیماری های دیگر فقط یک بیماری است و می توان با اجرای دستورالعمل های مناسب از افزایش آن پیشگیری نمود و در طولانی مدت آن را درمان کرد، مهمترین و نخستین قدم برای رهایی از این بیماری است.

قبل از بررسی ارتباط بین قهوه و افسردگی به برخی از علائم آن اشاره می شود. البته میزان آن در هر فرد از کم به زیاد متغیر است.

 • احساس ناراحتی بلند مدت
 • احساس شکست مداوم
 • احساس ناامیدی مداوم
 • احساس درد مزمن
 • مشکلات خواب یا بیداری
 • ناتوانی در تمرکز و توجه

 • احساس خستگی مزمن
 • تغییر ناگهانی در عادات غذایی
 • کاهش یا افزایش وزن ناگهانی
 • بی علاقگی به مواردی که در گذشته مورد علاقه شما بوده اند.
 • دردهای بدون شرح
 • افکار و خیال مرگ و خودکشی

آیا قهوه و افسردگی ارتباطی با یکدیگر دارند؟

بیشتر افراد هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوند با کرختی و خستگی بسیاری مواجه می شوند که غلبه بر آن خیلی سخت است. ولی تجربه نشان داده نوشیدن یک فنجان قهوه چطور می تواند این خستگی و بی انرژی بودن را رفع کند. اکنون کافی است نگاهی کلی به علائم افسردگی بیندازید تا متوجه شوید که بیشتر علائم افسردگی هم با این خستگی و کرختی همراه می شود.

از این رو می توان فهمید که نوشیدنی قهوه و کافئین چه اثر مثبتی در رفع افسردگی دارد. این تاثیرات فوق العاده سبب شد که محققین و دانشمندان اندکی دقیق تر و علمی تر به این مسئله نگاه نموده تا بتوانند در صورت وجود رابطه مثبت قابل کشف بین قهوه و افسردگی آن را پیدا کنند.

در بررسی سال ۲۰۱۶ بر اساس اطلاعات جمع آوری شده طی ۲۵ سال به این نتیجه رسیدند که قهوه و افسردگی می توانند ارتباط مستقیمی با یکدیگر داشته باشند و کافئین موجود در قهوه نیز در کاهش احتمال ابتلای افراد به فسردگی نقش قابل توجهی دارد.

این بررسی ها آنجا با نتایج مهمی همراه شد که در آزمایشی روی ۳۰۰ نفر در تاثیر قهوه بر افسردگی مشخص شد نوشیدن سه فنجان قهوه در روز برای زنان، احتمال فکر به خودکشی را به صورت ویژه ای کاهش می دهد. این موضوع درباره مردان درصد کمتری داشت. از این رو بر اساس بیشتر تحقیقات انجام شده، نشان می دهد که نوشیدن قهوه کافئین دار می تواند از میزان افسردگی افراد بکاهد.

آیا قهوه بر افسردگی اثرات منفی دارد؟

ممکن است با دیدن تیتر برای شما سوال ایجاد شود که قهوه ضد افسردگی است یا بالعکس. باید بیان کرد این تضاد در فکر و بحث ما نبوده بلکه در میان بیشتر دانشمندان این مسئله آشکارا مشاهده می شود. از این رو ضرورت داشت هر دو دیدگاه را بیان کنیم.

برخی دانشمندان معتقدند که احتمالا در ابتدا قهوه بتواند افسردگی افراد را کاهش دهد اما در طولانی مدت موضوع به طور کامل عکس می شود و در حقیقت کافئین یکی از دلایل افسردگی در افراد خواهد شد. بررسی ها حاکی از آن است که قهوه می تواند بعضی محرک های عصبی نظیر دوپامین را با اختلال روبرو کند.

بر اساس تحقیقات علمی، اختلال در فعالیت دوپامین در بدن و به نوعی کاهش میزان آن سبب عوارض مختلفی در بدن اشخاص می شود که بی انگیزگی مهمترین آن است. هنگامی که فرد بی انگیزه می شود برای تامین آن به محرک های خارجی مانند سیگار، چای یا قهوه روی می آورد.

از طرفی کاهش دوپامین، افراد را پرخاشگر، مضطرب و بی قرار نموده و سبب می شود بیشتر خود را نقد کنند و این در حقیقت می تواند این موضوع را نشان دهد که قهوه همانگونه که می تواند سبب شادی، نشاط و انگیزه در برخی افراد شود همانگونه هم می تواند سبب مشکلاتی گردد که دقیقا همان نشانه های افسردگی هستند.

قهوه و افسردگی در تضاد با یکدیگرند یا بالعکس؟

به طور کلی هنوز پاسخ قطعی برای شیوه ارتباط قهوه و افسردگی به صورت علمی پیدا نشده است. از این رو تاکنون هر ساله آزمایش های وسیعی برای پی بردن به این مسئله صورت می گیرد. اما آنچه که بعد از بررسی آزمایشات می توان نتیجه گرفت این است که با توجه به فرد استفاده کننده این مسئله می تواند به طور کامل متفاوت باشد.

در بیشتر موارد قهوه روی افسردگی اثرات مثبتی داشته ولی از سویی خلاف این موضوع نیز دیده شده است. در ضمن بیشتر علائم مخرب قهوه به ویژه هنگام کاهش مصرف آن نظیر بی خوابی، اختلالات عصبی موقعی بروز می کند که فرد نتواند میزان نوشیدن قهوه را مدیریت نماید.

در حقیقت اعتیاد به قهوه که سرشار از کافئین است؛ در مدت طولانی سبب ایجاد نشانه هایی مشابه افسردگی خواهد شد. و در صورتی که فرد قادر به مصرف درست و مناسب آن نباشد، در حقیقت قهوه و افسردگی ضد یکدیگر می شوند.

نقش قهوه و داروهای ضدافسردگی

در این بخش می خواهیم به بررسی نقش قهوه بر روی افراد مبتلا به افسردگی که در حال مصرف داروی ضد افسردگی هستند بپردازیم. پیش از اقدامی لازم است که این افراد مقدار قهوه مصرفی شان را به جد کنترل کرده و سعی کنند با جایگزین نمودن نوشیدنی های مثل چای و قهوه های بدون کافئین عوارض اثرات مخرب قهوه را کنترل نمایند.

از سویی قهوه با داروهای ضد افسردگی در مواردی اختلال ایجاد می کند که ضروری است پیش از مصرف حتما با پزشک معالج آن را در میان بگذارید. یکی از این مواد داروی ضد افسردگی maoi است که محرک بوده و از طرفی کافئین درون قهوه هم به دلیل محرک بودن سبب مشکلاتی برای فرد بیمار می گردد. از جمله تپش قلب، افزایش فشار خون و اضطراب مهمترین این اختلالات هستند.

داروی ضد افسردگی سه حلقه ای هم یکی از داروهایی است که فرد بیمار هنگام مصرف آن باید از نوشیدن قهوه به طور همزمان اجتناب کند. این داروها در هنگام مصرف قهوه میزان جذب خیلی کمی داشته از این رو پزشکان توصیه دارند که به مدت یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از مصرف این داروها قهوه نوشیده نشود.

در نتایج مطالعاتی مشخص شد زنانی که در طول روز سه فنجان یا بیشتر قهوه کافئین دار می نوشند نسبت به افرادی که اصلا یا حداکثر روزی یک فنجان از آن مصرف دارند کمتر به دردها و فشارهای قلبی مبتلا می شوند. از این رو برای جلوگیری از افسردگی مصرف منظم قهوه توصیه می شود.

احتمال می رود نگرانی هایی درباره اثرات منفی مصرف قهوه نیز باشد چرا که کافئین در دوز بالا و طولانی مدت سبب افزایش اضطراب و دیگر بیماری های روانی هم می شود و در طی زمان این امر سبب طولانی شدن استرس هم می گردد. حدود هشتاد درصد سهم کافئین در دنیا به شکل قهوه مصرف شده و در حال حاضر به صورت گسترده ای از آن به عنوان محرک سیستم عصبی مرکزی در جهان بهره می گیرند.

پژوهشگران تاثیر کافئین را بر سلامت قلب توسط نشانگر التهاب و سرطان بررسی کرده اند که به صورت کلی تاثیرات آن خوش خیم و حتی مثبت گزارش شده ولی تحقیقات نسبتا کمی بر تاثیرات آن روی خلق و خو صورت گرفته است. از این تحقیقات کم هم می توان نتیجه گرفت که به شکل کلی نوشیدن قهوه اثر مثبتی بر کاهش نشانه های افسردگی و حتی کاهش خطر ابتلا به خودکشی می گذارد.

کافئین تاثیرات کوتاه مدت مثبتی بر خلق و خو، احساسات ذهنی بهتر و انرژی و هوشیاری بیشتری را به همراه می آورد. در مجموع باید گفت اگرچه ارتباط میان قهوه و افسردگی قدری سخت و پیچیده است ولی می توانید با رعایت الگوی مصرف قهوه از خواص و فواید آن در کاهش افسردگی کمک بگیرید.

در پایان از همراهی شما سپاس گزاریم و امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و با رابطه مثبت و منفی قهوه بر افسردگی آشنا شده باشید. اگرچه قهوه اثرات مثبت بیشتری دارد. در ضمن در صورت تمایل برای اطلاع از علائم جسمی افسردگی و نشانه های افسردگی خفیف روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا