توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسی

تاثیر موسیقی بر بدن و ذهن چگونه است؟

تاثیر موسیقی بر بدن و ذهن چگونه است؟

موسیقی یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین چیزها بر روی روح و روان و جسم انسان می باشد. در واقع موسیقی می تواند در ابعاد متفاوتی از زندگی شما تاثیرات خاص خود را داشته باشد. در ادامه تمامی تاثیر موسیقی بر بدن و روان را برای شما بررسی می کنیم.

تاثیر موسیقی بر بدن و ذهن

یکی از تاثیر گذارترین موارد بر سلامتی بدن موسیقی می باشد. شنیدن و نواختن موسیقی می تواند تاثیرات بسیار خوبی را بر روی بدن شما داشته باشد و همچنین می تواند سلامت روحی شما را نیز تامین نماید. امروزه موسیقی یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر فردی می باشد و شما وارد هر رستوران و یا کافی شاپی شوید یک موسیقی انتخابی گذاشته شده است که متناسب با محیط می باشد. در ادامه تاثیراتی که گوش دادن موسیقی بر روی روان و بدن دارد را برای شما بررسی می کنیم.

سالم ماندن قلب

بسیاری از متخصصان بر این باور می باشند که گوش دادن به موسیقی می تواند بر روی سلامت قلب شما تاثیراتی داشته باشد و ضربان قلب شما با موسیقی که گوش می دهید تنظیم خواهد شد. در واقع اگر موسیقی می توان شما را وادار به جنب و جوش کند نیز می تواند تاثیرات بسیار خوبی بر روی سلامت قلبی داشته باشد و باعث می شو که چندین و چند بار در روز ضربان قلب شما بالا تر برود و این برای بدن بسیار خوب خواهد بود.

کاهش خستگی با گوش کردن به موسیقی

کاهش خستگی

یکی از مهم ترین بخش هایی که به شما کمک می کند این است که بتوانید انرژی از دست رفته خود را بازیابی نمایید. اگر از کار های روزانه خود خسته شده اید و دوست ندارید که آن ها را انجام بدهید و این کارها برایتان خسته کننده شده اند می توانید موسیقی را امتحان نمایید. در واقع استفاده از موسیقی های آرام و لایت به شما کمک می کند تا بتوانید خستگی را از بدن خود دور کرده و با انرژی بیشتری به کارهای خود بپردازید و آن ها را با کیفیت بهتری انجام دهید. بسیاری از افرادی که به بیماری های خاص مانند سرطان و یا آموزش های عصبی و عضلانی می باشند می توانند با استفاده از موسیقی آستانه تحمل خود را افزایش دهند و خستگی هایی که این کارها برای آن ها به همراه دارد را به حداقل برسانند.

بهبود عملکردهای ورزشی

زمانی که ورزش می کنید بهتر است از موسیقی نیز استفاده کنید تا بتوانید عملکردهای خود را بهبود بخشید. در واقع به همین دلیل می باشد که در بسیاری از باشگاه های ورزشی از موسیقی های تند و با صدای بلند استفاده  می شود. در واقع موسیقی به بدن کمک می کند تا بتواند آستانه تحمل خود را بالاتر برده و در نهایت بیشتر ورزش کرده و بدن را به اوج عملکرد خود خواهد رساند.

کاهش درد با گوش دادن به موزیک

کاهش درد

اگر درد دارید می توانید از موسیقی استفاده کنید تا بتوانید آن را کاهش دهید. در واقع موسیقی یک جادوی بسیار خوب می باشد و می تواند درد های ناشی از بیماری های متفاوت را در کم ترین زمان ممکن درمان کره و یا به نوعی حواس شما را پرت خواهد کرد تا بتوانید درد را فراموش کرده و بهبود یابید. در واقع بسیاری از تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده است که موسیقی بیش تر از انواع مسکن ها می تواند بر روی دردهای مزمن تاثیر بگذارد و آن ها را کاهش دهد.

تقویت کردن حافظه

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده شده که گوش دادن به موسیقی می تواند منجر به تقویت ذهن شما شده و به افراد کمک می کند تا حافظه ای قوی تر از افرادی داشته باشند که موسیقی گوش نمی دهند و یا علاقه ای به این کار ندارند. جالب است بدانید که موسیقی می تواند به شما کمک کند تا بتوانید مطالب را با سرعت بیشتری حفظ کرده و آن ها را به خاطر بسپارید و در صورتی که اگر این کار را در سکوت انجام دهید مدت زمان زیادی برای آن نیاز دارید.

بهبود یادگیری با گوش دادن به آهنگ

بهبود یادگیری

مهمترین تاثیر موسیقی بر بدن بهبود یادگیری است. موسیقی می تواند منجر به تحریک مغز شود و در نهایت زمانی که شما به یک موسیقی گوش می دهید دائما مغزتان در حال پردازش می باشد و می تواند به شما کمک کند تا بتوانید مطالب دیگر را نیز به آسانی یاد بگیرید. متخصصان اعتقاد دارند که اگر به یک موسیقی زیبا گوش دهید می توانید یادگیری خود را تقویت کرده و همین مورد می تواند ترغیب کننده شما باشد.

درمان بیماری های ذهنی

گوش دادن به یک سری از آهنگ ها می تواند منجر به تقویت شدن مغز شما شده و در نهایت تغییرات بسیار زیادی را برایتان ایجاد می کند. در واقع این عملکردها می تواند منجر به ایجاد چندین ماده در مغز شده و آن را تقویت می کند. از مهم ترین این مواد می توان به دوپامین، سروتونین، هورمون های استرس، اکسی توسین و … اشاره کرد. بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند که استفاده از موسیقی برای افرادی که دارای اسکیزوفرنی می شوند بسیار خوب است و می تواند به آن ها کمک کند تا بتوانند بهتر با زندگی خود کنار بیایند و روابط اجتماعی خود را بهبود بخشند.

کاهش اضطراب شدید بدنی با موسیقی

کاهش اضطراب

یکی از مهم ترین تاثیراتی که موسیقی بر روی بدن می گذارد این است که اضطراب های ناشی از زندگی روزانه را تا حدودی کاهش می دهد. اگر در یک موقعیت اضطرابی گیر افتاده اید می توانید با گوش دادن به موسیقی تاثیرات این استرس ها را تا حدودی کاهش دهید. برای این که تاثیرگذاری این مورد بر روی شما بیش تر شود می توانید از یک موسیقی استفاده کنید که با صدای طبیعت ترکیب شده باشد.

بهبود افسردگی

یکی از بیماری های روحی که ممکن است تا مدت ها به صورت پنهان در بدن فرد باقی بماند افسردگی پنهان می باشد. در واقع تشخیص افرادی که افسرده اند بسیار سخت می باشد و هر فردی نمی تواند به دیگران برچسب افسردگی بزند. استفاده از موسیقی برای افرادی که دارای این مشکل هستند بسیار خوب می باشد و نتیجه بسیار خوبی را با خود به همراه دارد. بهترین تاثیر موسیقی زمانی می باشد که موسیقی جاز با کلاسیک ترکیب شده باشد.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا