توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسی

ساده ترین روش های لذت بردن از زندگی را بدانید!

ساده ترین روش های لذت بردن از زندگی را بدانید!

خوشحالی و لذت بردن از زندگی برای هر فردی معنای متفاوتی داشته و هر کس به طریقی این احساس را در خود ایجاد می کند. با این مطلب همراه ما باشید تا با برخی روش های ساده لذت بردن از زندگی آشنا شوید.

آشنایی با روش های ساده لذت بردن از زندگی

خوشحالی و لذت بردن از زندگی برای هر فردی معنی متفاوتی دارد. رهایی از یک رژیم سخت و دشوار و آزادی خوردن یک تکه شکلات بزرگ خوشمزه ؛رفتن به یک حراج فروشگاهی، دیدار دوستان، رفتن به مهمانی و … هر یک می توانند باعث خوشحالی افراد شوند.

برای برخی افراد لذت بردن از زندگی به این سادگی ها معنی ندارد و هر چه دقیق تر شوید، موارد مختلف و متفاوتی را لذت زندگی می دانید. ولی انتخاب معنی حقیقی لذت زندگی دشوار است. واقعا لذت زندگی چیست؟ دیدار دلنشین با فردی که دوستش دارید، شنیدن موزیک مورد علاقه، قدم زدن زیر باران با فرد مورد علاقه تان، یک بازی خاطره انگیز . … آیا این موارد واقعا لذت زنگی می باشند؟

ممکن است لذت زندگی در شادی ها و دل خوشی های ساده بوده ولی هنگامی که بخواهید تصمیم بگیرید دقیقا مشخص نمایید که لذت زندگی در ازای چه کارهایی حاصل می شود، اندکی سختگیر تر خواهید شد. در این شرایط به نظر لذت زندگی چیزی فراتر و مهمتر از همین خوشی های ساده نباشد. اکثر افراد لذت زندگی را در مواردی می بینند که همه روح و قلبشان را تسخیر کرده است.

به هر حال لذت بردن از زندگی برای هر کس معنایی دارد. اگر شما نیز دلتان می خواهد در زندگی احساس شادی داشته باشید و از غم و غصه خوردن خسته هستید، با ادامه مطلب همراه ما باشید تا با روش های ساده لذت بردن از زندگی آشنا شوید و سطح شادی و خوشحالی را در خود ارتقا دهید.

در کجا لذت زندگی را جویا شویم؟

اهمیتی ندارد که شادی و لذت زندگی و به عبارتی خوشبختی از کجا سرچشمه می گیرد. این شادی ممکن است در رهایی از یک رژیم سخت غذایی معنی یابد یا در موفقیت های درسی،کاری و … برای لذت بردن از زندگانی حد و مرزی تعیین نشده و همه افراد دائما در جستجوی به دست آوردن آن می باشند.

پژوهش ها نشان داده پول و زیبایی منابع اصلی لذت زندگی نبوده و اگرچه بردن یک جایزه بزرگ، یا از بین رفتن چین و چروک صورت با عمل زیبایی باعث خوشحالی فرد شود اما یقینا این خوشی پایدار نیست. روانشناسان معتقدند شرایط و موقعیت های متفاوت زندگی فقط ۱۰ درصد در لذت ها و خوشی های زندگی نقش دارند.

نیمی از احساس لذت زندگی به فاکتورهای ژنتیکی برمی گردد. دقیقا شبیه تاثیرات ژنتیکی در کاهش وزن بدن. هر اندازه هم رژیم بگیرید پس از رها کردن رژیم، بدن به نقطه ی ثابت متناسب با فیزیکی قبلی شما باز نمی گردد. در حقیقت هر فردی از نظر ژنتیکی اسکلت بندی ویژه ای داشته و تغییرات چندانی در وی امکان پذیر نمی باشد.

لذت بردن از زندگی نیز تقریبا این طور می باشد. گفته شده ۴۰ درصد لذت زندگی فرد در گرو اموری است که عمدی آن را انجام می دهد. نکته دیگر این که همواره نمی توان سرزنده و بانشاط بود ولی اشخاصی این صفت را در خود نهادینه نموده و اکثر اوقات شاداب تر از سایرین هستند و کمتر درگیر غم و غصه ها می شوند.

راهکارهای ساده برای لذت بردن از زندگی

در این بخش نظر کارشناسان و روانشناسان درباره روش های افزایش لذت زندگی ارائه می شود.

 • شکرگزاری و قدردانی

همواره به شکرگزاری و قدردانی از نعمت ها و داشته هایمان سفارش زیادی شده است. ولی گاهی اوقات فراموش می کنیم که این شکرگزاری ها منبع بزرگی از شادی و لذت زندگی را در اختیار ما می گذارد. پژوهش ها نشان داده افرادی که قدردان تر بوده و افرادی که این شکرگزاری ها را در دفتری مکتوب می کنند، اشخاصی خوش بین تر، هوشیارتر، پر شور تر بوده و در مجموع نسبت به زندگی حس بهتری دارند.

بنابراین همیشه از هر چیزی حتی کوچکترین آن در زندگی خود شکرگزار بوده و قدردانی نمایید. هر صبح که از خواب بیدار می شوید به خود یادآوری کنید که چه چیزهایی در زندگی دارید که باید بابت آن ها شکرگزاری کنید. از موارد ساده شروع کنید به طور مثال سقفی که بالای سر دارید، غذایی که برای خوردن مهیاست و …

مطابق پژوهش ها، مهربانی سبب افزایش شادی و رضایت می شود. نتیجه ای که مهربانی به جا می گذارد در شاد بودن و شاد ماندن تاثیر شایانی دارد. در مطالعه صورت گرفته در دانشگاه ویرجینیا، اعلام شد حتی دیدن مهربانی و اعمال قهرمانانه همراه با فداکاری، تاثیر زیادی در تغییر خلق و خو به سمت انجام کارهای خیر دارد.

 • مصرف غذاهای سالم

سعی کنید تا جای ممکن مصرف غذاهای کنسروی و فرآوری شده را کاهش دهید. هنگامی که غذای سالم مصرف شود جسم شما سالمتر بوده و نتیجه آن بهبود روحیه شما خواهد بود.

لذت زندگی طعم شیرینی داشته که هرگز از چشیدن آن سیر نمی شوید. ولی همواره آنچه که یک بار خوشایند باشد، در مرتبه های بعدی طعم و لذت اولیه را ندارد. نورون های مغزی نسبت به اتفاقات جدید، واکنش های عجیب و غریبی بروز می دهند. هر اندازه این اتفاقات تکراری تر شوند، این امکان وجود دارد که با پیش زمینه ناخودآگاه گذشته بیشتر ادغام شوند. از این رو شادی های لذت بخش نورون ها را همواره تازه نگه داشته و اجازه ندهید در ورطه تکرار قرار گیرند.

خوش بینی یکی دیگر از روش های لذت بردن از زندگی می باشد. روانشناسان عقیده دارند افراد خوش بین تر، شادتر هستند. در حقیقت کسانی که نیمه پر لیوان را می بینند نسبت به افرادی که شدیدا واقع بین هستند، زندگی شادتری را تجربه می نمایند. در علم روانشناسی فرایندی به اسم فرایند نوسازی هست که بر اساس این فرایند، اگر به اتفاقات ناخوشایند با دیده خوش بینی و نگرش مثبت نگاه شود، می توان موقعیت های بد و نامطلوب را به لحظات شادی و خوشحالی تبدیل کرد.

 • اطمینان از دریافت نتیجه مثبت بابت کارهای خوب

اگر به طور مثال عادت دارید مقداری از حقوق خود را صرف امور خیر کنید و معتقدید که چند برابر آن را دریافت می کنید در حقیقت با این کار به کائنات پیغام داده که در حال اجرای کار درستی هستید و کائنات نیز پاسخ این عمل خوب شما را خواهند داد. بنابراین با اطمینان از این که در قبال انجام کار خوب، نتیجه مثبتی دریافت می کنید به نوعی کائنات را طوری هدایت می کنید که امواج مثبت به سمت شما ساطع کنند.

هنگامی که لبخند می زنید هورمون شادی به اسم اکسی توسین در بدن شما ترشح می شود که سبب شده از نظر ذهنی و جسمی در موقعیت بهتری قرار گیرید. حتی اگر حقیقتا خوشحال هم نیستید باز هم لبخند بزنید. لبخند زدن شما را شادتر نموده و از نظر علمی تغییرات ماهیچه ای موقع لبخند زدن می تواند شادی شما را بیشتر نماید.

هنگامی که می خندید جریان خون به طرف گونه ها حرکت کرده و احساس شادابی بیشتری ایجاد می شود. در اجتماع هم نتایج مثبت این رفتار را مشاهده خواهید کرد. دوستان بیشتری پیدا نموده و افراد با شما رفتار بهتری خواهند داشت.

 • بهبود رابطه خود با اعضای خانواده و دوستان

افراد شاد کمتر وقت خود را به تنهایی می گذرانند. آن ها تلاش می کنند با افرادی که دوستشان دارند وقت بگذرانند و ارتباطات خوبی ایجاد نموده تا استرس را از خود دور نمایند. این افراد در پستی و بلندی های زندگی و تجارب مختلف در کنار دیگران بوده از این رو کمتر در معرض تنهایی و افسردگی خواهند بود.

 • خوشی های لحظه ای

با غرق شدن در خوشی های لحظه ای می توانید از زندگی بیشتر لذت ببرید. پژوهش ها بیان می کنند که تجربه شادی در لحظه لحظه زندگی و به بیان دیگر در لحظه زندگی کردن خیلی مهم و شادی بخش است. برای تقویت این احساس می توان تجربه های لذت بخش خود را با سایرین به اشتراک گذاشت. از تحسین های دیگران نسبت به خود لذت برد، روی آنچه دوست دارید تمرکز کنید. خود را با همه وجود در آنچه دوست دارید غرق نموده تا بیشتر لذت ببرید.

احتمالا لذت پس از دویدن یا نشاط بعد از ورزش کردن را تجربه نموده اید. ورزش حقیقتا لذت بخش بوده و پژوهش ها نشان می دهد تحرک و ورزش خلق و خو را به صورت مثبتی تغییر می دهد. حتی در تحقیقی اثبات شد که نیم ساعت ورزش هوازی در روز بیشتر از داروها فرد را از استرس و نگرانی رهایی می دهند.

هنگامی که ورزش می کنید یعنی تلاش می کنید جسم تان را به حالت بهتری تبدیل نمایید. انجام کارهای بدنی سبب افزایش اعتماد به نفس شده و موقع ورزش کردن هورمون های شادی و احساس خوب آزاد شده و استرس کاهش می یابد.

 • ارتباط اجتماعی بیشتر

اگرچه احتمالا زندگی پر از ارتباطات اجتماعی و روابط عاشقانه و احساسی، تضمین کننده شادی نباشند ولی تاثیر شایانی بر لذت بردن از زندگی دارند. تحقیقات نشان داده دانشجویانی که روابط اجتماعی قوی تر با دوستان یا اطرافیان خود دارند، کمتر وقت شان به تنهایی می گذرد، روابط احساسی را تجربه از این رو شادتر و پرانرژی تر می باشند.

 • ساعتی را به خود اختصاص دهید.

هرچند گذراندن اوقات در کنار اعضای خانواده یک روش موثر برای شاد بودن است ولی گاهی مواقع نیاز است ساعتی را به خود اختصاص داده و تایمی را در تنهایی و سکوت تجربه نمایید تا ذهن خود را ریکاوری نمایید. آرامش، تنهایی و سکوت نیز می توانند سبب لذت و شادی شوند. همه انسان ها گاهی اوقات به تنهایی و آرامش نیاز داشته و باید با خودشان خلوت نمایند.

 • انجام کارهای مورد علاقه

ممکن است تا کنون این جمله را بارها شنیده باشید که کاری که دوست داری را انجام بده، انجام هر کاری که مورد علاقه شما است حتی اگر سبب شده برای آن هزینه کنید، یک روش عالی برای ارتقای شادی شما خواهد بود. هنگامی که کار مورد علاقه خود را انجام می دهید قطعا زندگی را بهتر دیده و برای شما لذت بخش تر می شود.

 • قدم زدن زیر باران

گاهی اوقات تنهایی یا با فردی که دوستش دارید زیر باران قدمی بزنید. قدم زدن عاشقانه زیر باران با معشوق خود حس لذت زیادی را به همراه دارد.

 • مشخص کردن اهداف خود

برای خود در زندگی هدف یا اهدافی را مشخص نموده و در راستای آن ها حرکت کنید. تعیین اهدافی که با ارزش های شما همخوانی داشته باشد و تلاش در جهت رسیدن به آن ها یقینا خوشایند بوده و سطح خوشحالی و نشاط فرد را ارتقا می بخشد.

هنگامی که در کار مورد علاقه خود غرق شوید لذت زندگی را احساس خواهید نمود. اصطلاحا به این حالت جاری شدن گفته می شود. یعنی هنگامی که در کار مورد علاقه خود غرق شده و از به چالش کشیدن خود لذت می برید، به نوعی رضایت غیرقابل توصیف خواهید رسید. ممکن است این جاری شدن در تجارب مختلفی مانند نوشتن، نقاشی کردن، شنیدن موزیک مورد علاقه، کوهنوردی و … باشد.

 • پرداختن به نقاط قوت

 از بهترین روش ها برای جاری شدن در کارها و لذت بردن از آن ها در زندگی, شناخت و فهم نقاط قوت و توانایی های خود است. نقاط قوت خود را شناسایی کرده و از آن ها کمک بگیرید. اول باید توانایی خود را شناخته بعد زندگی کاری و احساسی و فراغتتان را از یکدیگر تفکیک نمایید تا به هر قسمت به اندازه کافی توجه و رسیدگی نمایید.

 • عدم مقایسه خود با دیگران

هر جند عمل کردن به این مورد به اندازه گفتن آن ساده نیست ولی باید آموخت که ذهن خود را روی خودمان متمرکز سازیم و از مقایسه خود با دیگران اجتناب کرد. بهتر است به جنبه های مثبت و نقاط قوت خودتان دقیق شوید.

 • دیدار با دوستان

دیدار با دوستان مورد علاقه حقیقتا لذت بخش بوده و هنگامی که یکدیگر را ملاقات می کنید یقینا خاطرات خوشی برای شما زنده می شود. از این رو تایمی را به دیدن دوست یا دوستان خود اختصاص داده و با آن ها تعامل داشته و به گردش و تفریح بپردازید.

 • شنیدن آواز خوش

گوش سپردن به یک آواز خوش، یکی از لذت های ساده زندگی می باشد. شنیدن آواز دلنشین سبب شده لحظات خوبی را تجربه و به آرامش برسید.

در صورت تمایل به مطالعه راهکارهای برای داشتن آرامش درونی و روش های ایجاد شادی در زندگی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا