توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
مذهبی

خواص نماز شکر و طریقه خواندن این نماز در تشیع و اهل سنت

خواص نماز شکر و طریقه خواندن این نماز در تشیع و اهل سنت

یکی از نمازهایی که به عنوان نماز مستحب می توانید آن را بخوانید نماز شکر می باشد. این نماز می تواند به دلایلی مانند شکر و سپاس در درگاه خداوند خوانده شود ولی دارای شرایط خاص و ویژه ای می باشد. در ادامه شما را با خواص نماز شکر و نحوه خواندن این نماز آشنا می کنیم.

خواص نماز شکر

معرفی خواص نماز شکر

نماز شکر یکی از نمازهایی می باشد که خواندن آن واجب نمی باشد با این حال بسیاری از افراد دوست دارند برای اینکه بتوانند از خداوند بابت نعمت هایی که داده است تشکر کنند این نماز را بخوانند. جالب است بدانید که این نماز تاثیرات بسیار زیادی بر روی زندگی دارد و می تواند منجر به بهبود کیفیت زندگی شود.

از دیگر خاصیت های این نماز می توان به احساس بهتر داشتن در مورد زندگی اشاره کرد. در واقع این نماز به فرد یاد آور می شود که خداوند یک سری نعمت هایی را برای فرد در نظر دارد و از این طریق فرد متوجه آن ها شده است و بابت آن ها خداوند را شکر می کند.

نحوه خواندن نماز شکر

نماز شکر برای اهل سنت و اهل تسنن فرق می کند. این نماز دارای شکل خاص و شرایط خاصی نمی باشد و شما می توانید در هر مکان و زمانی آن را به جا آورید. این نماز مانند یک نماز دو رکعتی معمولی می باشد و می توانید مانند سایر نماز های مستحبی این نماز را نیز به صورت نشسته، ایستاده، در حال راه رفتن، داخل وسایل نقلیه و … بخوانید. البته بهتر است این نماز را مانند نماز های واجب در حالت ایستاده بخوانید تا ثواب بیش تری را بدست آورید.

نماز شکر برای اهل تسنن

نماز شکر شیعه

در این نماز ابتدا باید دو رکعت نماز شکر را نیست کنید و بهتر است زمانی این کار را انجام دهید که خداوند نعمتی را به شما داده است. مراحل این نماز عبارت است از :

  • وضو گرفتن و نیت کردن نماز شکر مانند سایر نماز های مستحب و گفتن قربه الی الله
  • خواندن سوره حمد و توحید در رکعت اول
  • در رکوع و سجده رکعت اول باید عبارتی را قرائت کنید:

الْحَمْدُ للهِ شُکْراً شُکْراً وَ حَمْداً

  • خواندن سوره حمد و سوره کافرون در رکعت دوم
  • در رکوع و سجده رکعت دوم باید عبارت دیگر را بخوانید:

الْحَمْدُ للهِ الَّذِی اسْتَجَابَ دُعَائِی وَ أَعْطَانِی مَسْأَلَتِی

نکته : در بسیاری از منابع ذکر شده است که در رکعت اول و دوم در بخش رکوع و سجده از عبارت « الْحَمْدُ للهِ شُکْراً شُکْراً وَ حَمْداً »استفاده می کنند و بعد از پایان یافتن نماز، « الْحَمْدُ للهِ الَّذِی اسْتَجَابَ دُعَائِی وَ أَعْطَانِی مَسْأَلَتِی» را قرائت می کنند.

 نماز شکر اهل سنت

اهل تسنن نماز شکری که می خوانند با نماز شکر شیعه ها تفاوت دارد. این افراد نمازی چهار رکعتی می خوانند و این نماز بر گرفته از نمازی می باشد که پیامبر بعد از فتح مکه آن را به جا آورد و از این طریق از خداوند تشکر کردند. برخی از افرادی که اهل سنت هستند بعد از فتوحات خود این نماز را می خوانند و خداوند را شکر می کنند.

خواندن نماز شکر در خانه

در برخی از منابع آمده است که بعد از خواندن این نماز دعای امام سجاد (ع) که در صحیفه سجادیه آمده است را بخوانید تا ثواب بیش تری را بدست آورید. در ادامه می توانید نحوه خواندن نماز توبه و نحوه خواندن نماز وحشت را مشاهده کنید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا