توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
مذهبی

رویای صادقه و موانع دیدن این خواب ها

رویای صادقه و موانع دیدن این خواب ها

رویای صادقه نشان دهنده واقعیت هایی می باشد که در گذشته یا در آینده برای شما رخ داده و یا رخ خواهد داد. این خواب ها نشانه های متفاوتی دارند و زمان دیدن آن ها می تواند نشانه های موجود در آن را تغییر دهد در ادامه شما را با این خواب ها و چیزهایی که باید درباره آن بدانید آشنا خواهیم کرد.

رویای صادقه

رویای صادقه

به تعبیر دیگر رویایی حسنه و رویایی صالحه همان رویای صادقانه است که به آن کشف و شهودی گفته می شود که در عالم خواب رخ داده و فرد می تواند بسیاری از معارف را در خواب خود کشف نماید. پیامبر اکرم در مورد این رویاها سخنان گوهر بار دارند که عبارتند از :

خیلی از معارف است که در عالم رویا برای انسان های صالح کشف می شود.

انواع خواب

بر اساس گفته علامه محمد باقر مجلسی در بحارالانوار چهار نوع خواب داریم با این حال پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بیان کردند که به طور کلی سه نوع آب وجود دارد در ادامه قرار است انواع خواب را از دیدگاه آنها بررسی نماییم.

محمد باقر مجلسی به نقل از شیخ مفید

 • رویاهای صادقانه یا همان خواب رحمانی که قابلیت تعبیر شدن دارند و دارای اثر خارجی می باشند.
 • رویاهای کاذب یا خواب های شیطانی که به دلیل وسوسه شیطان ایجاد می شود.
 • خواب هایی که به دلیل اخلاط اربعه و عدم اعتدال مزاج دیده می شوند و فرد را تحت تاثیر قرار می دهند.
 • خواب هایی که در اثر فکر و خیال و توهم ایجاد می شود.

پیامبر اکرم (ص)

در میزان الحکمه جلد چهارم و صفحه ۳۱۹ به نقل از پیامبر اکرم آمده است که :

خواب و رویا بر سه قسم است به شرطی از جانب خدا و غمی که شیطان به وجود می‌آورد و حدیث نفس های انسان با خویش که آنها را در خوابش می بیند.

نکته: در همین کتاب آمده است که رویاهای خوب از جانب خداوند می باشند و رویاهای بد آشفته از جانب شیطان اند.

انواع خواب

انواع رویاهای صادقانه

در واقع رویاهای صادقانه نوعی پیام سر به خداوند است که برای انسان نازل می شود و انسان می تواند اطلاعاتی را در مورد آینده خود مشاهده نماید. انواع این خواب عبارت است از:

 • خوابی که نیاز به تعبیر ندارد مانند خوابی که حضرت ابراهیم در مورد ذبح پسرش اسماعیل دیده بود.
 • خوابی که یک بخشی از آن نیاز به تعویض دارد و یک بخش از آن نیاز به تعمیر ندارد مانند خواب هایی که حضرت یوسف علیه السلام دیده بودند.
 • خوابی که نیاز به تعبیر کامل دارد مانند خواب پادشاه مصر در زمان حضرت یوسف علیه السلام.

رویای حسنه در قرآن و احادیث

در قرآن و احادیث اطلاعات زیادی در مورد رویای صادقه داده شده است. در واقع تمامی آنچه در قرآن و احادیث در مورد این رویا آمده است را برایتان خواهیم گفت تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

رویای حسنه در قرآن

در قرآن

 • در قرآن در سوره یوسف آیات ۴ و ۱۰۰ خواب های حضرت یوسف در دوران کودکی آمده است.
 • در سوره صافات آیه ۱۰۲ خواب حضرت ابراهیم درباره ذبح اسماعیل بیان شده است.
 • در سوره اسراء آیه ۶۰ خواب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم درباره شجره ملعونه اطلاعاتی را می دهد.
 • در سوره یوسف آیه ۴۳ بیانگر خواب پادشاه مصر در مورد هفت سال خشکسالی و هفت سال فراوانی است.
 • در همین سوره آیه ۳۶ خواب های دو زندانی که با حضرت یوسف در زندان بودن نیز بیان شده است.

کلام خداوند

لَهُمُ الْبُشْری‏ فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ

معنی:

در زندگی دنیا و در آخرت مژده برای آنان است.

منابع شیعه و سنی

بر اساس یک سری از منابع که بین شیعه و سنی وجود دارد منظور از بشارت مومن در دنیا همان رویای حسنه و یا صادقانه می باشد که در دنیا می بیند

منابع شیعه در مورد خواب های حسنه

موانع دیدن خواب های صادقانه

در منابع اسلامی یک سری عوامل هستند که می تواند مانع از دیدن رویای صادقانه شوند و از این رو در ادامه آن ها را برایتان و بیان می کنیم و اطلاعاتی در مورد منبع این گفته‌ ها شما خواهیم داد.

ملاصدرا

فای نفس و بیزاری از دنیا و ریاضت نفس از اسباب دیدن رویای صادقه است.

مجلسی در بحار الانوار

گناه، پرخوری، عدم سلامت مزاج و مستی هم از موانع رویای صادقه ذکرشده است.

منشاء خواب ها از دیدگاه امام صادق علیه السلام

رویای دروغ و خلاف واقع را انسان در آغاز شب که هنگام تسلط شیاطین رانده شده و نابکار است. این گونه رویا ها تخیلات آدمی است که دروغ و غیر واقعی و بی فایده می باشد. اما رویای صادقه را بعد از گذشت دو سوم شب که فرشتگان فرود می آیند و آن پیش از سحر است می بیند. این گونه رویا ها راستند و به خواست خدا تحقق می یابند مگر آن که بیننده خواب جنب یا ناپاک خوابیده باشد و خدا را چنان که شایسته است، یاد نکرده باشد. در این صورت رویا مختلف و با درنگ و تأخیر تحقق می یابد.

به همین دلیل است که تشخیص خواب های حسن زدی گر خواب ها مشکل می باشد و علم تعبیر خواب یکی از بهترین و مهمترین علم هایی می باشد که خداوند در اختیار همه مردم آن را قرار نداده است و یکسری از افراد خاص هستند که می توانند این کار را به راحتی انجام دهند.

خواب های حسنه

روش های تشخیص خواب های حسنه

برای اینکه بتوانید خواب های خود را به صورت صادقانه دیرتر از سایر خاک ها تشخیص دهید باید روش‌های این کار را بدانید.

دیدن پیامبر

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم در یکی از بحث های خود فرموده اند که :

کسی که مرا در عالم رویا ببیند بی ترید درست دیده است زیرا شیطان به صورت من و به صورت هیچ یک از اوصیای من و به صورت هیچ یک از شیعیان من نمودار نمی شود.

پاسخ سوالات

اگر سوالی در طی شبانه روز ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد و زمان خواب شما پاسخ این سوال را مشاهده کنید می توان گفت این همان رویای صادقه است. برای مثال می توانید به خواب هایی که برخی از خانواده شهدا در مورد فرزندان شان می بینند اشاره کنید.

شفاف بودن خواب

یکی دیگر از مواردی که باید در حین دیدن خواب به آن توجه داشته باشید میزان شفافیت و روشنی خواب است در خواب های صادقه معمولا شفاف‌ تر و روشن در سایه رویاها اند و در این گونه خواب ها انسان احساس بیدار بودن دارد.

سیر خطی داشتن

دیدن خواب های صادقه از این رو تشخیص داده می شود که یک سیر خطی دارند یعنی از نقطه شروع می شوند و در نقطه‌ای به پایان می رسند در حالی که خواب های پریشان این گونه نیستند و به صورت در هم مشاهده می شوند.

شفافیت خواب ها

دانستن این موارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید در تعبیر خواب های خود دقت داشته باشید و سعی کنید خوابی را تعبیر نمایید که صادق است و ممکن است در آینده برای شما رخ بدهد در ادامه این بخش می توانید سایر مطالبی که در زمینه دانستنی مذهبی نوشته شده است را مانند آداب خوابیدن در اسلام و آداب غذا خوردن در اسلام را در همین مجله مشاهده نمایید و برای این کار می توانید بر روی لینک های داده شده کلیک کرده تا به صفحات مربوطه وارد گردید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا