توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
داستان های معصومینمذهبی

پیام تبریک روز کار و کارگر

پیام تبریک روز کار و کارگر


کارگران بازوان حرکت هر جامعه ‌ای به سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند بی شک همه پیشرفت ‌های حاصل در مسیر زندگی نشات گرفته از رشد و پویایی فکر و گسترش اندیشه ‌ورزی است و در هر جامعه‌ ای که از فرصت اندیشه و بازوی هنرمند کارگران بهتر استفاده شود توسعه و پیشرفت، رونقی دو چندان خواهد یافت. روز کارگر یک یادبود و مراسم کارگری از سوی طبقات کارگر است که هر ساله با روز ۱۱ اردیبهشت ماه است برگزار می ‌شود.

کار و کارگر در آینه روایات

خداوند در شب معراج به پیامبر گرامی فرمود: «ای احمد! همانا عبادت ده قسمت است که نُه قسمت آن [کار کردن] برای کسب [روزی] حلال است!»[1]

پیامبر(ص) می فرمود: «روز قیامت، سایه عرش الهی بر سر آن مردمی قرار می گیرد که برای تأمین مخارج زندگی خود و خانواده اش از خانه خارج شود و با تکیه بر عنایت و فضل الهی در زمین به جست وجوی کار بپردازد و تلاش کند».[2]

انس بن مالک نقل می کند: پس از آنکه رسول اکرم صلی الله علیه و آله از جنگ تبوک بازگشت، سعد انصاری به استقبال آن حضرت شتافت و با رسول خدا دست داد. پیامبر به او فرمود: چه آسیبی به دستت رسیده که چنین زبر و خشن است؟ سعد گفت: یا رسول الله! با طناب و بیل کار می کنم. به همین جهت دستم خشن است. آن گاه پیامبر دست سعد را بوسید و فرمود: این دستی است که آتش دوزخ با آن تماس نمی یابد.[3]

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: «هر کس از همت و دسترنج خود مخارج زندگی اش را تأمین کند روز قیامت در صف پیامبران قرار می گیرد و از عنایاتی که شامل پیامبران می شد بهره مند می گردد».[4]

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: «هرکس نهالی را بنشاند یا نهری را حفر کند یا زمین مرده ای را احیا کند اگر دیگری در آبادی بر او سبقت نگرفته باشد پس به حکم خدا و رسولش برای اوست».[5]

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: «هرکس از دست رنج حلال خویش بخورد، درهای بهشت برایش گشوده می شود که از هر دری می خواهد وارد شود».[6]

در سیره نبوی به محکم کاری تأکید شده است و در حدیثی از ایشان می خوانیم: «هر کاری انجام می دهید آن را محکم انجام دهید و در اتقان و استحکام آن بکوشید».[7]

در حدیثی از امام صادق علیه السلام آمده است: «جوینده روزی حلال چون مجاهد در راه خداست».[8]

حضرت علی علیه السلام: «و آنکه به حرفه و کاری مشغول است محبوب خداست».[9]

امام علی علیه السلام: «با اراده سست، ضعف پیشگی، و گرایش به بی کاری بعید است انسان به سعادت برسد».[10]

 امام علی علیه السلام در نکوهش وقت گذرانی می فرماید: «بی کاری دایمی فسادآور است».[11]

 امام علی علیه السلام می فرماید: «سهل انگاری و تنبلی به از بین رفتن حقوق دیگران می انجامد».[12]

امام صادق علیه السلام می فرماید: «اگر تمام نیازمندی های مردم [بدون کار و تلاش] برایشان تأمین می شد، هرگز زندگی شان گوارا نمی شد و لذت آن را درنمی یافتند».[13]

امام علی علیه السلام می فرماید: «برای من سنگ کشیدن از قله کوه گواراتر و آسان تر است از اینکه منت دیگران را به دوش کشم. ننگ است که انسان بی چیز باشد و از دیگری درخواست کند».[14]

امام صادق علیه السلام می فرماید: «از تنبلی و بی حوصلگی بپرهیز! چه اینکه این دو تو را از دست یافتن به نصیبت از دنیا و آخرت باز خواهد داشت».[15]

امام علی علیه السلام می فرماید: «هر کس کار کند نیرویش افزون تر می شود و هر که در کار کردن کوتاهی نماید سستی او افزایش می یابد».[16]

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: «هرگاه می خواهی کاری انجام دهی آن را از روی اطلاع و دانش انجام بده و از آن بپرهیز که کاری را ندانسته و بدون آگاهی انجام دهی».[17]

علی بن ابی حمزه می گوید: امام کاظم علیه السلام را دیدم که در زمین کشاورزی خود کار می کرد و عرق می ریخت. عرض کردم: قربانت گردم! پس کارگران کجا هستند؟ فرمود: ای علی! بهتر از من و پدرم در این زمین با بیل کار می کردند. عرض کردم: آنان را معرفی نما! حضرت فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله، امیرالمؤمنین علیه السلام و پدرانم همه با دست خود کار می کردند.[18]

 امام صادق علیه السلام می فرماید: «امیرمؤمنان همیشه به عمال و کارمندانشان سفارش کشاورزان را می نمود».[19]

کار و کارگر در اندیشه امام خمینی رحمه الله[20]

 امروز ارزش کار شما به همان اندازه است که دنیا پیشرفت کرده است.

ما باید ادراک این معنا را بکنیم که ما در هر جا کار می کنیم در امر کشاورزی و در امر سخت و در امر کارخانه ها و… باید خودمان به خودمان تلقین کنیم که ما مستقلیم.

ارزش کار شما امروز ارزش یک امری است که نمی شود مقایسه اش کرد با زمان های سابق.

کار نظیر وجود است که در همه شئون عالم دخالت دارد. عالم موجود شده است از فعالیت خدا. خدای تبارک و تعالی مبدأ کار و کارگر است.

کار مثل جلوه حق تعالی می باشد که در همه موجودات سرایت کرده است.

از پیغمبر اکرم شنیده اید که نقل شده است کف دست یک کارگر را یعنی همان محلی که کار دستان تأثیر کرده و پینه بسته آنجا را بوسید. این یک نشان ارزش است برای کارگر.

چرخ عظیم جوامع بشری با دست توانای کارگران در حرکت و چرخش است.

حیات یک ملت مرهون کار و کارگر است.

طبقه شریف کارگر ثابت کرد که قادر است با خداوند متعال کشور عزیز را با کوشش شبانه روزی از وابستگی نجات دهد.

اگر کشوری رو به رشد برود با دست شما کارگران عزیز رو به رشد می رود و اگر رو به انحطاط برود باز هم با شماست که رو به انحطاط می رود.

روز کارگر، روز دفن سلطه ابرقدرت هاست.

کار و کارگر در اندیشه رهبر انقلاب

کار برای توسعه کشور عبادت است.

 من به کارگران سفارش می کنم در هر بخش و هر جایی مشغول کار هستند، این روزها را روز کار بدانند. این دوران را دوران کار جدی تلقی کنند و کار را هم عبادت بدانند.

به مسئولان سفارش می کنم که پاس طبقات کارگر و محروم و مستضعف و این مردم مؤمن را بدانند. آنها را در قوانین، در مراجعات اداری و سایر مراجعات گوناگونی که با دستگاه های دولتی دارند مور توجه قرار بدهند.

[کارگران] قدر خودشان را بشناسند و بفهمند که وجود آنها چقدر در سرنوشت یک ملت مؤثر است.

کارگران از شریفترین طبقه اجتماع هستند، زیرا چرخش دست و بازوی آنها باعث چرخش چرخه های زندگی جامعه و امتداد رگه های حیات در مجاری هستی است.

خداوند به اهل ایمان فرمان می دهد به کسب روزی و کار و کوشش برخیزند؛ زیرا کوشش برای کسب روزی حلال و حفظ استقلال و کرامت زمینه ای مناسب برای دست یابی به کمالات الهی است.

 شرافت و عزت کارگری، به حدّی است که رسول گرامی اسلام و ائمه هدی علیه السلام در مقام و عظمت این قشر زحمتکش، کلمات قصار بسیاری را بر زبان جاری ساخته اند، پس قدردان آنها باید بود.

کار مایه حیات زندگی است، چشمه سارِ زلال زندگی با کار جلا و روشنی می یابد و کارگران، پیشگامان این حیاتِ بدیع و نشاط آفرینند.

انسان برای زندگی کردن و زنده ماندن، باید در تلاشی مداوم و جدالی مستمر باشد و کار، ثمره این تلاش و کوشش مداوم است.

کارگران ما عزیزند؛ زیرا اگر همّت و اراده آنها نباشد گسست و شکاف در زندگی را نمی توان جبران نمود و تنها آنها هستند که پیوند دهنده زندگی همه طبقات با یکدیگرند.

حضرت علی علیه السلام عرقِ جبین می ریخت و در کِشتزار کار می کرد تا کارگران برخود ببالند که رهبر آزاده شان نیز بر کارگری افتخار می کرد.

کار و عمل، نشانه پرهیزگاری و مسلمانی است؛ زیرا شعار مؤمن همراه با عمل اوست، هر چه کار مؤمن بیشتر و بهتر باشد، شعار او جان مایه تر خواهد بود.

هر عملی در دنیا به کالایی می ماند که خریدارانی دارد. در این دنیا باید بازرگانی کرد و اعمالی را به بازار فروش گذاشت تا در دنیایی دیگر از تجارت آن سود جست.

کار و عمل، نتیجه حیات آدمیاند، به میزانی که اعمال آدمی سنگین تر و وزین تر باشد؛ پاداش و تأثیر آن بیشتر خواهد بود، پس به کارهایی روی آوریم که پاداش بیشتری داشته باشد.

بیکاری، آفت خطرناکی است که می تواند زندگی آدمی را به خطر سقوط بکشاند. پس بکوشیم تا با اعمالِ شایسته به مبارزه با بی کاری برویم.

کار جوهره زندگی است، آنانکه بر این پایه استوار و با نگاهی جدّی به کار می نگرند از دو جهت سود خواهند برد یکی آنکه روح و روان خود را ارضاء خواهند نمود و دیگر اینکه «کار» آنها خدمت کردن به دیگران قلمداد خواهد شد.

 کار بدون آگاهی، بسان گفتار بدون ثمر است، آنکه در صدد انجام کاری برمی آید لاجرم باید بر مدار آگاهی، عملی را به انجام رساند، زیرا اگر چنین نکند به نتیجه ای نخواهد انجامید.

انسان با اعمال خویش، سرنوشت خود را رقم میزند. پس باید به دنبال بهترین اعمال بود تا بهترین سرنوشت ها برای آدمی رقم بخورد.

عملی ارزشمند و تأثیرگذار خواهد بود که رضایت درونی و حظّ باطنی به همراه داشته باشد و کسانی دارای این رضایت و التذاذ خواهند بود که به تناسب علاقه مندی ها و توانمندی ها به کاری دست بزند.

اشتغال به کار و فعالیت های اقتصادی یکی از آموزه های مهم و اساسی برای پیشرفت و سعادت فرد و اجتماع است.

مکتب حیات بخش اسلام، جهت نیل به اهداف مادی و معنوی، انسان را به تلاش مفید و سازنده ترغیب می نماید و می فرماید: «انسان بدون کار و کوشش از چیزی بهره ای نمی برد». (نجم: 39)

با نگاهی به سیره معصومین علیهم السلام درمی یابیم که تلاش و پرداختن به فعالیت های اقتصادی از برجسته ترین ویژگی های آن بزرگواران علیه السلام است.

پیامبر اکرم و امامان معصوم علیهم السلام بار زندگی خود را شخصاً به دوش می کشیدند و هیچ گاه برای تأمین ضروریات زندگی، خود را وابسته به دیگران نمی کردند.

حضرت علی علیه السلام در عین حال که زاهدترین فرد زمان خود است، پرکارترین آنها نیز است.

پیشوایان دین با تمام مشکلات و مسئولیت های طاقت فرسای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در عرصه کار و تلاش های اقتصادی کوشا و فعّال بودند و در کنار کارگران و غلامان به کار و تولید می پرداختند.

 امام علی علیه السلام در دوران 25 سال فاصله از امور حکومتی، بیشتر وقتش را به باغ داری و کشاورزی و کارهایی مربوط به آن نظیر حفر چاه و قنات می گذراند.

مهم ترین و اصلی ترین منبع مالی امام موسی کاظم علیه السلام کشاورزی بود.

 پیشوایان معصوم علیهم السلام علاوه بر اینکه خود در عرصه تولید و تلاش های اقتصادی پیش گام بودند، از تولید کنندگان و کشاورزان حمایت می کردند.

 کارگر عزیز! سلام بر دستان تلاشگرت که اگر نبودند چرخ سربلندی ایران زمین از حرکت می ایستاد. چشمانت دو خورشید گرمند که یخبندان جانمان را در پرتو پویایی و کار ذوب می کنند.

کار و تلاش، جوهر جان های پویایی است که روحشان در پیله رکود نمی آرامد و شانه های پرتوانشان جز به فداکاری در جبهه اقتصاد و سازندگی نیرو نمی گیرد.

صدای چرخ های تولید، ترانه همیشه جاریِ زبان توست و گام های محکم تو را تمام عرصه های صنعت و تلاش منت پذیر است.

 یازدهم اردی بهشت ماه، روز جهانی کار و کارگر بر تمام تلاشگران عرصه تولید مبارک باد!

پیامبر بر دستان پینه بسته ات بوسه می زند که تلاشت جهادی دیگر است و شعله های پویایی و کار با حضور مردانه ات هرگز خاکسترنشین نمی شود.

می بینمت که تلاشگر و استوار، میدان های کار و تولید را چون مبارزی نستوه، پشت سر می گذاری و کوچه های وطن را ترانه خودکفایی و سربلندی فرا می گیرد.

اراده ای آهنینت را پاس می داریم که به پاسداری از سنگرهای سازندگی ایستاده ای و طمع ورزان به این آب و خاک را با عزم خلل ناپذیرت ناامید کرده ای.

می آیی! خستگی ناپذیر و پرتوان و روح بلندت دیوارهای رشد و توسعه ایران اسلامی را بالا می برد. روزت مبارک!

آسمان خوداتکایی با خورشید چشمان تو روشن می شود و وطن هر روز، پایان شب های وابستگی را با دستان توانمند و ایثارگرت آذین می بندد.

روز جهانی کار و کارگر بر صنعت گران توانمند ایران اسلامی مبارک باد!

کارگر! ای شکوه استقامت و ایمان، همه آبادی های وطنم بازتابی از همت والای توست، روزت مبارک!

شکوه سازندگی ها، دست رنجِ گران قدر تلاشِ شما کارگران شریف است؛ روزتان پرشکوه باد!

کارگران عزیز! دستانتان را گرم می فشاریم و بر پینه هایشان بوسه می زنیم، آنچنانکه پیامبر بوسه زد. روزتان خجسته باد!

ای کوه خلوص و صفا! ای اقیانوس جنبش و حرکت! در هر نقطه از وطنم به تلاش ایستاده ای، روزت مبارک باد!

روز کار و کارگر، روز ارج گذاری روح استقامت بر تمام کارگرانِ پرتلاش مبارک باد!

روز جهانی کار و کارگر بر تمامی تلاشگران عرصه اقتصادی مبارک باد!

روز کار و کارگر، روز سپاس از نیروهای خستگی ناپذیر و تلاشگران عرصه سازندگی ایران اسلامی است.

 گرامی باد روز همت های بلند و تلاش های خالصانه بر تمامی کارگران زحمت کش ایران عزیز!

کارگران عزیز! بر دستانتان که همواره در راه آبادانی ایران اسلامی در تلاش است بوسه می زنیم.

روز کار و کارگر بر رشیدمردان دریادل و سخت کوش مبارک باد!

خجسته باد بر تو که چرخه های اقتصادی با دستان سبزت به شکوفه می نشیند.

کارگر عزیز! خورشید بوسه باران می کند دستان پینه بسته تو را که ایران اسلامی را به شکوفایی رساندهای!

روز جهانی کار و کارگر، بر تمامی بازوان پر تلاش و همت های ارجمند و مردانه مبارک!

کارگران بزرگوار! کلید سعادت و شقاوت یک ملت در دستان توانمند شما است. تلاشتان همواره گرامی باد!

کارگر عزیز! درود بر تو که مقام والای آزادگی و انسانیت در شغل پر افتخار تو گنجانده شده است.

روز جهانی کار و کارگر، روز پاس داشت دستان پینه بسته است که آتیه کشور اسلامی ایران را تأمین می نمایند.

پر شکوه باد درخت تنومند تلاش تو که اندیشه ات، آزادگی و افتخارت توانمندی و همت مردانه است.

پی نوشت ها:

[1] ارشاد القلوب، ص 203.

[2] ابن حنیفه النعمانی، دعائم الاسلام، ج 2، ص 15.

[3] محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج 2، صص 269 و 405.

[4] محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج 2، ص 417.

[5] محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج 2، ص 413.

[6] بحارالانوار، ج 10، ص 10.

[7] کلینی، اصول کافی، ج 1، ص 47.

[8] کلینی، اصول کافی، ج 2، ص 39.

[9] وسائل الشیعه، ج 17، ص 23.

[10] غررالحکم و دررالکلم، ص 326.

[11] بحارالانوار، ج 74، ص 421.

[12] مستدرک الوسائل، ج 12، ص 66.

[13] الحیاه، ج 1، ص 635.

[14] دیوان منسوب به امام علی7، ترجمه: دکتر ابوالقاسم امامی، صص 277 و 278.

[15] اصول کافی، ج 5، ص 85.

[16] الحیاه، ج 5، ص 446.

[17] الحیاه، ج 5، ص 538.

[18] علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 48، ص 115.

[19] وسائل الشیعه، ج 13، ص 216.

[20] صحیفه امام، ج 7، ص 174؛ ج 16، ص 235.

hawzah.net

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا