روانشناسی زنانزناشوییمشاوره خانواده

راهکارهای پزشکی جلوگیری از بارداری

راهکارهای پزشکی جلوگیری از بارداری

راهکارهای پزشکی جلوگیری از بارداری

 

راهکارهای پزشکی جلوگیری از بارداری
وقتی که بحث کنترل تولد و پیشگیری از حاملگی به میان می آید، زنان همیشه گزینه های بیشتری دارند. مهمترین گام این است که گزینه های خود را با پزشکتان مقایسه کنید. عوامل مانند فشار خون بالا، سیگار کشیدن و سابقه سرطان سینه می توانند بر روی انتخاب شما تأثیر بگذارند. طبق آمار مرکز ملی بهداشت و درمان، معمولی ترین روش کنترل تولد در ایالات متحده، پیشگیری از بارداری خوراکی، بستن لوله ها و کاندوم است. روش های پیشگیری از بارداری خوراکی می تواند یک کار خوب برای پیشگیری از بارداری باشد: با این حال در هر ۱۰۰ زن که از روش های پیشگیری از بارداری خوراکی استفاده می کنند، نه زن باردار می شوند. در ادامه برخی از روش های پیشگیری از بارداری را بررسی می کنیم.

قرص های کنترل تولد 
برخی قرص های کنترل تولد توسط زنان انتخاب می شوند، از جمله کسانی که فقط پروژستین یا ترکیبی از استروژن و پروژستین را استفاده می کنند. میزان شکست همچنین می تواند تا ۱ درصد باشد. قرص های ضد حاملگی ترکیبی همچنین ممکن است به گرفتگی عضلات قاعدگی کمتر، دوره های سبک تر و علائم کمتر سندرم پیش از قاعدگی منجر شود. قرص همچنین ممکن است از شما در برابر بیماری التهابی لگن، سرطان آندومتر و سرطان تخمدان محافظت کند. قرصهای پروژستین تنها برای زنان که سابقه لخته شدن خون یا فشار خون بالا کنترل نشده دارند، امن تر هستند. اگر شما در معرض قرص پروژسترون هستید، مهم است که هر روز آنرا مصرف کنید. قرص های کنترل تولد می توانند باعث ایجاد لکه بینی، حساسیت در پستان، حالت تهوع و کاهش میل جنسی شوند. دکتر Newmann می گوید: قرصهای ترکیبی خطر ابتلا به لخته های خون را افزایش می دهند و اگر سیگار می کشید خطر سکته در شما افزایش می یابد.

استفاده از کاندوم 
چند دلیل وجود دارد که کاندوم یکی از عوامل اصلی کنترل تولد است: آنها تنها گزینه ای هستند که نه تنها مانع از حاملگی می شوند، بلکه از انتقال بیماری ها و عفونت ها نیز جلوگیری می کنند. اگر خطری وجود داشته باشد که شریک جنسی شما می تواند STD (بیماری منتقل شده از رابطه جنسی) را منتقل کند، حتما باید از کاندوم استفاده شود. امروزه زنان و دختران کاندوم را انتخاب می کنند، هرچند کاندوم مردانه بسیار محبوب است. فوم، اسپرم، کرم و ژل را می توان با کاندوم استفاده کرد. کاندوم ها ارزان هستند و بهترین محافظت را از STDs و HIV ارائه می دهند. کاندوم های زنانه به زنان کمک بیشتری می کنند، زیرا آنها خودشان آن را در محل قرار می دهند. کاندوم های مردانه برای جلوگیری از بارداری ۸۲ درصد و کاندوم های زنانه ۷۹ درصد موثر هستند. با توجه به میزان شکست زیاد، نیومن پیشنهاد می کند که از کاندوم به همراه روش های دیگر پیشگیری از حاملگی استفاده کنید.

استفاده از هورمون ها
تزریق هورمون شما را برای مدت سه ماه از حاملگی محافظت می کند. یک تزریق پروژستین در بازو، پیشگیری از بارداری زنان را برای سه ماه آینده فراهم می کند. این تزریق تخمک گذاری را متوقف می کند و همچنین باعث می شود که حرکت اسپرم به علت افزایش میزان مخاط دهانه رحم دشوار شود. هنگامی که هورمون به درستی توسط یک کارمند مراقبت پزشکی تزریق می شود و هر سه ماه به موقع دریافت شود، کمتر از ۱ زن در ۱۰۰ زن باردار می شوند و شما مجبور نیستید هر روز، هر هفته یا حتی هر ماه به روش های کنترل زایمان فکر کنید.

طبق نظر کنگره زنان و متخصصان زنان و زایمان، این تزریق همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهد و شما را از بیماری التهابی لگن محافظت کند. همچنین استفاده طولانی مدت از این روش می تواند تراکم استخوان را کاهش دهد، بنابراین اگر شما از این روش پیشگیری از بارداری به طور مداوم برای مدت پنج سال استفاده می کنید، باید آزمایش تراکم استخوان را دریافت کنید. از دست دادن استخوان هنگامی که شما استفاده از داروهای هورمون را متوقف می کنید، برگشت پذیر است.

استفاده از IUD 
دستگاه IUD یا دستگاه داخل رحمی یک دستگاه T شکل است که توسط دکتر شما وارد رحم می شود. IUD یک گزینه بسیار موثر پیشگیری از بارداری است – بارداری در کمتر از ۱ زن از ۱۰۰ زن که از آن استفاده می کنند، رخ می دهد. IUD های مسی را می توان به مدت ۱۰ سال استفاده کرد، و IUD های حاوی هورمون ها را می توان برای مدت سه تا پنج سال بسته به نام تجاری استفاده کرد.

IUD مسی حتی می تواند برای جلوگیری از حاملگی اضطراری استفاده شود اگر آن پنج روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده کار گذاشته شود. یکی دیگر از مزایای IUD این است که در حالیکه دراز مدت است، برگشت پذیر بوده و پس از حذف آن می توانید باردار شوید.
IUD مسی منجر به خونریزی شدید در طول دوره شما می شود، در افرادی که از نوع هورمونی استفاده می کنند، سبکتر می شود. هر دو نوع (هر چند به ویژه مس) می تواند باعث افزایش گرفتگی رحم شود. نیومن می گوید اگر شما در هنگام وارد کردن به یک عفونت جنسی مبتلا باشید، خطر ابتلا به التهاب لگن در شما افزایش می یابد.

همچنین بخوانید:  علت وابستگی بعد از رابطه جنسی چیست؟

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا