دانستنیهاروز شمارعمومی

۱ دسامبر؛ روز مبارزه با ایدز

صبا هاست

۱ دسامبر؛ روز مبارزه با ایدز

یکم دسامبر برابر با ۱۰ آذرماه، روز جهانی مبارزه با ایدز اعلام شده است.
با شیوع این بیماری مرگبار در سراسر دنیا، لازم شده است که همگان این بیماری و دلایل به وجود آمدن آن را بشناسند و از راه‌های پیشگیری و مبارزه با آن آگاه گردند.

 

روز جهانی ایدز
تاریخ
 ۱ دسامبر برابر با  ۱۰ آذر
علت نامگذاری
 روزجهانی مبارزه با بیماری ایدز

سیرافی ها| سرویس عمومی – بیماری ایدز را تا چه حد می شناسید؟ هدف از روز بین المللی مبارزه با ایدز چیست و اصلاً چه لزومی برای نامگذاری چنین روزی وجود دارد؟ راههای  مبارزه و توقف آن چیست؟  برای آشنایی و پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید. 

 

تاریخچه روز جهانی ایدز

از سال ۱۹۸۸، روز اول دسامبر مصادف با ۱۰ آذرماه، روز جهانی مبارزه با ایدز (HIV) نامگذاری شده است. بیماری ایدز یا همان HIV در اصل در اوایل قرن بیستم میلادی در غرب آفریقا جهش یافته و پدید آمده است. ایدز اولین بار در سال ۱۹۸۱ توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) شناخته شد.  از زمان کشف آن تا سال ۲۰۰۹، این بیماری باعث مرگ ۳۰ میلیون نفر شده‌است!
«روبان قرمز» نماد اتحاد و همیاری با افراد مبتلا به ایدز است.
 
title%
 

تعریفی از بیماری ایدز

بیماری ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، یک نوع بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می‌شود تا جایی که بدن دیگر قادر به مبارزه با برخی عفونت‌ها نخواهد بود.
این عفونت‌ها عبارتند از: عفونت‌هایی که عفونت‌های فرصت طلب نام دارند و سایر بیماری‌هایی که در شرایط ضعف سیستم ایمنی عمل می‌کنند.
وقتی ویروس ایدز وارد بدن شخصی می‌گردد، ابتدا در سلول‌های سفید خون او زندگی و تکثیر پیدا می‌کند. (سلول‌های سفید سلول‌های ایمنی هستند که بطور طبیعی ما را در مقابل بیماری‌ها محافظت می‌کنند.) در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD۴+ T. به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد. ویروس در حین رشد خود در بدن سبب از بین رفتن این سلول و سلول‌های دیگر می‌شود. انهدام این سلولها، سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند و در نتیجه باعث مستعد شدن شخص به عفونت‌ها و بیماری‌های  مختلف از عفونت ریه گرفته تا سرطان می‌گردد.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحد (CDC) فردی را مبتلا به بیماری ایدز میداند که تست ویروس ایدز (تست HIV) وی مثبت بوده ویک یا هر دو شرط زیر را داشته باشد:
۱) مبتلا به حداقل یک نوع عفونت یا بیماری وابسته به ایدز شده باشد.
۲) تعداد سلول‌های کمکی از ۲۰۰ عدد در میلیمتر مکعب خون بیشتر نباشد (به این معیار تعداد سلول‌های T. می‌گویند.) در یک شخص سالم تعداد سلول‌های T. بین ۴۵۰ تا ۱۲۰۰ عدد است.

ایدز اصولا از چند طریق زیر منتقل می گردد:

  • آمیزش جنسی محافظت نشده (از جمله مقعدی و حتی دهانی) ،
  • انتقال خون آلوده
  • سرسوزن آلوده
  • از مادر به فرزند در طول بارداری
  • از مادر به فرزند در طول زایمان یا شیردهی

بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال HIV نیستند.

تا به حال هیچ درمان قطعی یا واکسنی برای این بیماری گزارش نشده است.

پیشگیری از عفونت HIV، عمدتاً از طریق آمیزش جنسی امن و برنامه تعویض سرنگ،

راه حلی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند.

هدف از روز جهانی مبارزه با ایدز

روز بین المللی مبارزه با ایدز، به عموم مردم یاد‌آور می شود که HIV از بین نرفته و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.همچنین در این روز از پیشرفت‌هایی که در زمینه مقابله علیه اپیدمی این بیماری صورت گرفته تقدیر می‌شود و چالش‌های باقی مانده مورد توجه قرار می‌گیرند تا روزی که این بیماری به طور کامل متوقف و ریشه کن شود. در روز جهانی ایدز مردم لباس‌های شان را به «روبان قرمز» که نماد اتحاد با مبتلایان به ایدز است، مزین می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV  را متذکر شده و به دیگران یادآوری کنند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است. 

 
 
پیشنهاد میکنیم همچنین ببینید  صرفه جویی در پول بنزین با باک نیمه خالی بنزین زدن
برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود
نمایش بیشتر

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن