توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
اطلاعات داروییسلامت

درمان زگیل مقعدی با ۱۷ روش خانگی و پزشکی

اگرچه زگیل مقعدی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی است، اما هنوز هیچ روش صددرصدی برای درمان زگیل مقعدی و از بین بردن ویروس HPV کشف نشده است، البته راهکارهای خانگی و پزشکی برای درمان موقت این بیماری وجود دارند که در این مقاله با آن‌ها آشنا می‌شوید.

مجله سیراف| سرویس سلامت عامل ایجاد کننده زگیل مقعدی، ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی است که به راحتی و از راه تماس پوستی و حین رابطه‌ جنسی قابل انتقال است. در ابتدا به شکل زائده‌های گوشتی بسیار کوچک ظاهر شده و در صورت پیشرفت، ممکن است کل مقعد را پوشش دهد.
بسته به شدت این عارضه، درمان زگیل مقعد می‌تواند از درمان‌های ساده‌ خانگی و سنتی و استفاده از پماد‌ها تا انواع جراحی‌ها، متغیر باشد و این مسأله به واکنش سیستم ایمنی در مقابله با ویروس بستگی دارد. خبر خوب این است که اکثر زگیل‌ها پس از شروع درمان به سرعت از بین می‌روند.

درمان زگیل مقعد با روش‌های خانگی و گیاهی

درمان‌های گیاهی بسیار متنوعی برای این منظور وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

۱. درمان زگیل مقعدی با سیب زمینی

مشخص شده است که سیب زمینی تاثیر زیادی بر درمان زگیل مقعد ناشی از ویروس HPV دارد. زیرا علاوه بر اینکه حاوی ویتامین‌های فراوانی از قبیل ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B، آهن، کلسیم، پتاسیم و …است، یک آنتی بیوتیک طبیعی نیز بوده که می‌تواند بسیاری از زخم‌ها و ضایعات پوستی را به خوبی درمان کند. به علاوه یک نشاسته بسیار سالم است و خواص ضد سرطانی نیز دارد.
بهتر است آب سیب زمینی را در ناحیه مورد نظر استعمال نمایید، همچنین می‌توانید قطعه‌هایی از سیب زمینی را بر روی پوست نواحی اطراف مقعد قرار دهید.
درمان زگیل مقعد با سیب زمینی

۲. درمان زگیل مقعدی با روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی که از خانواده نعناست، یک درمان طبیعی برای ویروس HPV است. برای کاهش سوزش روغن، کمی آن را رقیق کنید و روی محل زگیل‌ها بمالید.

۳. استفاده از نمک اپسوم

وان آب را پر نموده و مقداری نمک درون آن بریزید، سپس برای نیم ساعت در آن بنشینید. پس از انجام این روش، ناحیه تناسلی را خشک کنید. از نمک اپسوم می‌توان ۳ مرتبه در هفته استفاده نمود.

۴. درمان زگیل مقعدی با سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌ها محسوب می‌شود، زیرا اسید مالیک موجود در سرکه سیب، نوعی ضد ویروس قوی و طبیعی محسوب می‌شود. به علاوه سرکه سیب حاوی پروتئین، اسید آمینه، آنزیم‌های مختلف، ویتامین K، کلسیم، منیزیم و …است. برای استفاده از سرکه سیب برای درمان زگیل مقعد می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:
 • روش اول: محل زگیل را خوب تمیز کرده و خشک کنید. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز و یا حوله کمی سرکه سیب را بر روی زگیل بمالید. بعد از ده دقیقه زگیل را بشویید و خشک کنید و این کار را ۲ بار دیگر انجام دهید. از این روش می‌توانید دو الی سه نوبت در روز استفاده کنید.
 • روش دوم: کمی سرکه سیب را روی بخش داخلی پوست موز بریزد و ۱۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. سپس پوست موز آغشته به سرکه سیب را بر روی زگیل بمالید. این کار را می‌توانید ۱ الی ۲ بار در روز تکرار کنید.
به این نکات نیز توجه کنید:
 • نکته اول: زمانی که می‌خواهید از سرکه سیب بر روی پوست ناحیه تناسلی و مقعد استفاده نمایید باید بسیار احتیاط کنید، زیرا این سرکه نوعی اسید ضعیف است که در شرایطی می‌تواند باعث سوختگی شود. احتمال دارد در زمان استفاده، سوزش و تحریک ملایمی احساس کنید. اگر درد و سوزش زیاد همراه با قرمز شدن محل مورد استفاده را مشاهده کردید، سریعا محل را با آب سرد بشویید.
 • نکته دوم: از سرکه سیب بر روی زخم‌های باز استفاده نکنید. از سرکه سیب فقط زمانی استفاده کنید که زگیل شما به عنوان زگیل مقعدی تشخیص داده شده باشد. ضمنا توجه داشته باشید که سرکه سیب بر روی زگیل تناسلی که نوع متفاوتی از زگیل است، تاثیر ندارد.

 

درمان زگیل مقعدی با سرکه سیب

۵. درمان زگیل مقعدی با سیاه دانه

یکی از درمان‌های رایج، استفاده از مخلوط سیاه دانه کوبیده شده و سرکه است. این داروی گیاهی را روزانه روی زگیل‌ها بمالید.

۶. درمان زگیل مقعدی با پوست موز

پوست موز حاوی ویتامین B۶ و ویتامین B۱۲، منیزیم و پتاسیم، مواد مغذی و کربوهیدرات است. پوست موز خاصیت ضد درد و مسکن دارد. مالیدن پوست موز به زگیل مقعد می‌تواند خارش آن را از بین برده و از زخم و عفونت مقعد جلوگیری کند. توجه داشته باشید که از پوست موز کاملا رسیده باید استفاده کنید و پوست موز سبز هیچ تأثیری در این مورد ندارد.

۷. استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی ماده‌ای موسوم به ترپینئول (α-Terpineol. است که خاصیت ضد قارچ و ضد میکروبی بسیار خوبی دارد و برای استفاده بر روی پوست بسیار بی خطر است. از روغن درخت چای برای از بین بردن زگیل مقعد می‌توان استفاده کرد. برای این منظور می‌توانید به این روش‌ها عمل کنید:
 • روش اول: ۲ الی ۳ قطره روغن درخت چای را با ۲ الی ۳ قطره آب رقیق کنید. این مخلوط را بر روی زگیل بمالید و صبح روز بعد بشویید. این کار را تا از بین رفتن کامل زگیل مقعدی ادامه دهید.
 • روش دوم: می‌توانید روغن درخت چای را با سرکه سیب مخلوط کرده و چند قطره آب به آن اضافه کنید. این مخلوط را بر روی زگیل بمالید و باند پیچی کنید. هر ۴ الی ۶ ساعت یکبار باند را باز کرده و محل زگیل را بشویید و دوباره این کار را تکرار کنید.
 • روش سوم: داخل روغن درخت چای چند قطره آب سیر اضافه کرده و بر روی زگیل بمالید. بعد از ۳ ساعت محل را بشویید. این کار را می‌توانید ۲ بار در روز تکرار کنید.
 • روش چهارم: روغن درخت چای را با روغن نارگیل مخلوط کرده و دو بار در روز بر روی زگیل بمالید.

۸. درمان زگیل مقعدی با روغن کرچک

روغن کرچک اصل و طبیعی خاصیت ضد ویروس و ضد التهاب دارد و می‌تواند برای درمان زگیل مقعد مورد استفاده قرار گیرد. برای این منظور فقط کافی است با استفاده از پنبه، روغن کرچک را قبل از خواب بر روی زگیل بمالید و صبح روز بعد بشویید. این کار را تا از بین رفتن کامل زگیل‌ها ادامه دهید.

۹. استفاده از عصاره دانه‌های گریپ فروت

عصاره دانه‌های گریپ فروت خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچ دارد و می‌تواند برای جلوگیری از عفونت‌های پوستی بسیار مفید باشد. عصاره دانه‌های گریپ فروت را بر روی زگیل بمالید و با استفاده از کمی پارچه تمیز و چسب آن را بپوشانید. صبح روز بعد محل زگیل را بشویید. همچنین این میوه حاوی آنتی اکسیدان‌های زیادی است و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

۱۰. درمان زگیل مقعدی با آب آناناس

آب آناناس حاوی آنزیمی به نام برملائین است که می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات پوستی و همچنین درمان زگیل مقعدی کمک کند. برای این کار آب آناناس را با استفاده از پنبه بر روی زگیل بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه بشویید.

۱۱. درمان زگیل مقعدی با چای سبز

آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز می‌توانند بسیاری از ویروس‌ها مانند ویروس HPV را مهار کنند. کافی است چای سبز را دم کرده و سپس با استفاده از پنبه بر روی زگیل بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید.

۱۲. استفاده از خواص سیر

سیر سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند، همچنین سرشار از آلیسین است که نوعی ماده ضد ویروس و مؤثر بر ویروس HPV است. به علاوه خواص آنتی بیوتیک طبیعی و ضد التهاب سیر می‌تواند از التهاب و عفونت محل زگیل جلوگیری کند. برای استفاده از سیر برای درمان زگیل مقعدی می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:
 • روش اول: سیر را کاملا بشویید و خشک کنید. سپس آن را نصف کرده و بر روی زگیل قرار دهید و اجازه دهید که ۱۰ دقیقه بر روی پوست بماند. سپس محل مورد نظر را بشویید.
 • روش دوم: ۲ عدد سیر را رنده کرده و به کمی سرکه سیب اضافه کنید. این مخلوط را هم می‌توانید به صورت خوراکی و همراه با غذا مصرف کنید و هم می‌توانید بر روی زگیل بمالید که در هر دو صورت برای درمان زگیل مقعدی مفید است.
 • روش سوم: ۱ عدد سیر را رنده کرده و سپس یک کپسول روغن ویتامین E را با سیر رنده شده مخلوط کنید. این مخلوط را بر روی زگیل بمالید و بعد از چند دقیقه بشویید. این کار را می‌توانید ۲ بار در روز تکرار کنید.
لازم است توجه داشته باشید که استفاده از سیر فقط نوعی درمان موقت برای زگیل مقعدی است و نباید از آن به مدت طولانی استفاده کنید، زیرا می‌تواند باعث تحریک و سوزاندن پوست شود. دقت کنید که در هنگام استفاده، فقط بر روی زگیل استفاده شود و روی پوست اطراف زگیل قرار داده نشود.
درمان زگیل مقعدی با سیر

۱۳. درمان زگیل مقعد با زردچوبه

زردچوبه نیز یکی از بهترین درمان‌های ویروس اچ پی وی است. ماده اصلی موجود در زردچوبه کورکومین است که خاصیت ضد سرطان و ضد التهاب قوی دارد و می‌تواند به مهار و درمان زگیل مقعد کمک کند. یکی از این دو روش را انتخاب کنید:
 • روش اول: زردچوبه را رنده کرده و بر روی زگیل قرار دهید. بعد از ۲۰ دقیقه محل زگیل را بشویید. این کار را می‌توانید ۳ الی ۴ بار در روز تکرار کنید.
 • روش دوم: ۲ قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با ۲ قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و روزی دوبار بر روی زگیل بمالید.

۱۴. درمان با آلوئه ورا

آلوئه ورا علاوه بر این که حاوی بیش از ۳۵ نوع مواد مغذی مورد نیاز بدن است، دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار خوبی است که می‌تواند برای درمان زگیل مقعد مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از آن بسیار ساده است. ژل درون آلوئه ورا را بر روی زگیل بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید.

درمان زگیل مقعدی با دارو‌های شیمیایی

پزشک شما بسته به میزان ناحیه‌ای که درگیر زگیل شده است و همچنین اندازه‌ زگیل‌های مقعد، ممکن است درمان‌های متفاوتی را به کار گیرد. درمان‌های شیمیایی می‌توانند به سادگی استفاده از یک پماد در مطب یا حتی در خانه تا درمان‌های جراحی، متغیر باشند.

۱. استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌ها

اگر زگیل‌ها هنوز بسیار کوچک هستند و فقط در پوست اطراف مقعد قرار دارند، استفاده از پماد‌های موضعی می‌تواند کارساز باشد. دارو‌های موضعی مشترکی مانند پودوفیلین و اسید تری کلرواستیک اسید که به طور مستقیم در مطب و توسط پزشک به زگیل مالیده می‌شوند و یا استفاده از کرم پودوفیلوتوکسین و یا کرم موضعی ایمیکویمود که در مصارف خانگی تجویز می‌شوند، از این قبیل اند.
در ضمن توجه داشته باشید که هر دارویی در کنار اثرات درمانی خود ممکن است عوارضی نظیر التهاب و سوزش ایجاد کند که در صورت دچار شدن به عوارض جانبی شدید، بلافاصله باید استفاده از کرم را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. به علاوه در صورت بارداری استفاده از این کرم‌ها توصیه نمی‌شود و در طول مدت درمان نیز باید از تماس جنسی، پرهیز کنید.

۲. سرما درمانی زگیل مقعد

در این روش، پزشک، زگیل مقعدی را در مطب با نیتروژن مایع منجمد می‌کند. نتایج درمانی آن تا حدودی مشابه دارو‌های موضعی است. نیتروژن مایع بر روی زگیل، اسپری می‌شود. البته لازم است بدانید که پراکندگی فراوان زگیل معمولاً به سرما درمانی پاسخ مثبتی نمی‌دهد؛ اما این روش برای درمان زگیل‌های کم و همچنین در دوران بارداری مناسب است.
سرما درمانی زگیل مقعد

۳. جراحی زگیل مقعدی

در زگیل‌های گسترده و زگیل‌های عود کننده که در بیش از ۵۰ درصد موارد رخ می‌دهد، پزشک ممکن است مایل به انجام عمل جراحی باشد و لازم است بدانید که این روش بر خلاف دارودرمانی، نتایج فوری به همراه دارد. جراحی زگیل مقعدی، با استفاده از یک بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی، بسته به تعداد و محل دقیق ضایعه انجام می‌شود. کوتر (سوزاندن.، جراحی (برداشتن.، لیزردرمانی و یا ترکیبی از آن‌ها، برای درمان زگیل مقعدی بزرگتر خارجی یا داخلی استفاده می‌شود. 
این جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود و فرد می‌تواند در همان روز مرخص شود، البته در برخی موارد ممکن است استفاده از دارو‌های مسکن هم لازم باشد. به هر حال خونریزی خفیف، متمایل به زرد و تراوش زخم تا چند هفته طبیعی است، اما خونریزی شدید نیاز به پیگیری و اطلاع فوری پزشک دارد. تعویض پانسمان منظم نیز به بهبود سریع‌تر زخم و کاهش رطوبت و خارش ناحیه کمک می‌کند.

نکته آخر

در برخی موارد، زگیل ممکن است بار‌ها و بار‌ها پس از حذف موفقیت‌آمیز هم عود کند. دلیل این اتفاق غیر فعال شدن ویروس HPV برای یک دوره از زمان در بافت‌های بدن است. برای پیشگیری از گسترش مجدد زگیل بهتر است شریک جنسی فرد نیز تحت بررسی و در صورت ابتلا تحت درمان قرار گیرد.


شما هم می‌توانید تجربیات درمانی خود را در بخش ارسال نظرات با ما در میان بگذارید.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا