توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
مطالب پر بازدید

هر آنچه لازم است درباره طرح جدید زوج و فرد تهران بدانید

از روز شنبه اول تیرماه، طرح زوج و فرد لغو و به‌جای آن طرح «محدوده کنترل آلودگی هوا» اجرایی خواهد شد. در این مطلب به راهنمای گام به گام سایت تهران‌ من و طرح کنترل آلودگی هوا پرداختیم.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده از روز شنبه اول تیر ماه ۹۸، طرح زوج و فرد جای خود را به طرح «محدوده کنترل آلودگی هوا» داد. در این طرح برای ساکنان محدوده زوج و فرد سابق تمهیدات خاصی در نظر گرفته شده است تا آن‌ها بتوانند به‌راحتی نسبت به تردد در محدوده سکونت خود اقدام کنند. در این طرح، محدوده حلقه دوم یا همان زوج و فرد سابق، به نام محدوده کنترل آلودگی هوا شناخته می‌شود. در نتیجه با اجرایی شدن طرح جایگزین، مدیریت تردد در تهران به خود شهروندان سپرده خواهد شد. 

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

در این مقاله به نحوه ثبت‌نام در وب‌سایت تهران‌ من و سایر سوالاتی که در رابطه با طرح کنترل آلودگی هوا باید بدانید، پاسخ می‌دهیم؛ با زومیت همراه باشید.

ثبت‌نام در سامانه‌ی تهران من

طرح کنترل آلودگی هوا به‌صورت هوشمند و ازطریق دوربین‌های پلیس اجرایی می‌شود. به همین علت تمامی افرادی که قصد دارند در بخش‌های مرکزی تهران (محدوده‌ی زوج و فرد سابق) تردد کنند، لازم است با ثبت‌نام در سامانه‌ی تهران من به نشانی my.tehran.ir و ساختن حساب کاربری مخصوص خود، از ایجاد هرگونه مشکلی جلوگیری کنند.

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

در ابتدا وارد سایت شوید و در سمت بالای صفحه، دکمه‌ی ثبت‌نام را انتخاب کنید. صفحه جدیدی باز خواهد شد که در آن باید افراد حقیقی را انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید.

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

در این صفحه اطلاعات شخصی از جمله کد ملی، تاریخ تولد و کد پستی (اجباری نیست) به همراه کد امنیتی نشان‌ داده‌شده را وارد کنید.

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

در مرحله‌ی بعد اطلاعات شما نمایش داده می‌شود و باید نام کاربری و رمز عبور برای خود انتخاب کنید. البته باید آدرس ایمیل و شماره تلفن همراه در این صفحه داده شود تا بتوانید مراحل تائید نهایی را انجام دهید. در صمن ارسال تصویر کارت ملی در این مرحله اختیاری است.

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

کد تائید نهایی به شماره شما پیامک می‌شود و با نوشتن آن در مرحله بعد، مراحل ثبت‌نام به پایان می‌رسد. بعد از طی کردن این مراحل می‌توانید با نام کاربری و رمز عبور خود، چه ازطریق وب‌سایت و چه ازطریق اپلیکیشن «تهران من» روی گوشی هوشمند وارد حساب کاربری شوید و ثبت‌نام کنید. 

ثبت‌نام ازطریق وب‌سایت

ابتدا وارد حساب کاربری خود شده و از منوی «مدیریت خودروها»، در بخش «خودروهای تحت پوشش من» مراحل زیر را انجام دهید.

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

ثبت‌نام ازطریق اپلیکیشن

در برنامه کاربردی «تهران من» روی گوشی تلفن همراه، از منوی «خودروها» و طبق مراحل زیر خودروهای تحت پوشش خود را برای تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا ثبت کنید:

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

افزایش اعتبار

پیش از ورود به محدوده طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) باید اعتبار حساب شهروندی خود را در سامانه «تهران من» افزایش دهید. برای این‌کار ازطریق منوی حساب شهروندی وارد بخش «افزایش اعتبار» شوید و ازطریق یکی از بانک‌های موجود، به افزایش موجودی حساب خود اقدام کنید. حداقل میزان موجودی در این سامانه برای تمامی افراد مبلغ ۱۰ هزار تومان است و پرداخت آن نیز کاملاً‌ آنلاین خواهد بود.

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

باید دقت داشته باشید که در صورت ثبت نکردن مشخصات در سامانه‌ی تهران من، هر بار ورود یا خروج از محدوده‌ی طرح کنترل آلودگی هوا به‌معنی صدور قبض جریمه است. مبلغ جریمه برای هر بار تردد غیرمجاز در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا، ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

مهلت تردد رایگان در محدوده طرح جایگزین آلودگی هوا

طرح ترافیک در سال ۹۸ نیز همانند سال‌های گذشته در محدوده‌ی مرکزی شهر تهران (محدوده‌ی اول) اجرا می‌شود. اما از ابتدای تیر ماه ۹۸، طرح زوج یا فرد لغو شده و طرح کنترل آلودگی هوا در محدوده‌ی دوم (طرح زوج و فرد سابق) جایگزین آن می‌شود. محدوده دوم از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی (ع)، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران محدود شده است. 

محدوده طرح ترافیک تهران طرح زوج و فرد

آن دسته از شهروندان تهران که مشخصات خود را در وب‌سایت یا اپلیکیشن mytehran ثبت کرده باشند، مجاز هستند ۲۰ روز در طول هر فصل (۲۰ روز در هر سه ماه) به‌صورت رایگان در محدوده‌ی دوم تردد کنند؛ پس از آن باید به ازای هر روز ورود به محدوده دوم، مبلغی را در حساب خود شارژ کنند. 

اینفوگرافی طرح ترافیک

اینفوگرافی

شهروندانی که وارد محدوده‌ی طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی هوا (پس از ۲۰ روز مجاز) شده باشند، یک ماه مهلت خواهند داشت تا با پرداخت بدهی در سامانه‌ی تهران من، مشمول جریمه نشوند. در صورت پرداخت نکردن بدهی، پلیس پس از گذشت یک ماه، جریمه‌ی ورود غیر مجاز به محدوده‌ی طرح‌ ترافیک را برای راننده‌ی متخلف صادر خواهد کرد.

طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا زوج و فرد

درضمن رانندگانی که خودرو‌هایی با پلاک غیر تهران دارند، می‌توانند در هر فصل ۱۵ روز بدون هزینه وارد محدوده‌ی دوم طرح ترافیک شوند. 

هزینه‌ی ورود به محدوده‌ی دوم پس از ۲۰ روز

به‌طور کلی، پس از اتمام ۲۰ روز تردد رایگان، با هر بار ورود به محدوده‌ی دوم طرح ترافیک، هزینه‌ای به اندازه‌ی نصف هزینه‌ی ورود به طرح ترافیک برای فرد لحاظ می‌شود.

نرخ عوارض طرح ترافیک ۹۸ تهران به سه عامل متفاوت بستگی دارد:

اولین عامل تعیین‌کننده، ساعات ورود به طرح یا خروج از طرح است. در ساعت‌های خارج از اوج ترافیک شهر تهران، مبالغ کمتری برای ورود به طرح یا خروج از آن در نظر گرفته می‌شود. دومین عامل تعیین‌کننده‌، داشتن معاینه‌ی فنی برتر است. خودرو‌هایی که معاینه‌ی فنی برتر داشته باشند، مشمول دریافت تخفیف ۲۵ درصدی در عوارض ورود و خروج خواهند شد.

سومین عامل، تعداد دفعات ورود به طرح یا خروج از محدوده در طول یک روز است. با افزایش تعداد دفعات، هزینه‌ها به شکل خطی افزایش پیدا نمی‌کند و مطابق با جدول زیر، تغییراتی در نرخ‌گذاری برای افرادی که نیاز به چند بار تردد روزانه در محدوده‌ی طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی هوا دارند، در نظر گرفته می‌شود.

جدول زیر برای خودروهایی است که در هر روز چند بار توسط دوربین‌های پلیس مشاهده می‌شوند.

*

*

۷۲۴۵

*

*۹۶۶۰

*

۱۰۳۵۰

*۱۳۸۰۰

*

*

۱۵۵۲۵

*

۲۰۷۰۰

*

*

۱۰۳۵۰

*

*۱۳۸۰۰

ورود بعد از ساعت ۱۰ ورود قبل از ساعت ۱۰ خروج قبل از ساعت ۱۶ خروج بعد از ساعت ۱۶ دارای معاینه فنی برتر بدون معاینه فنی برتر نرخ نهایی (تومان)
*
*
* *
* *
*
*
*
*

جدول زیر برای خودروهایی است که در هر روز تنها یک‌بار توسط دوربین‌های پلیس مشاهده می‌شوند.

*

۱۰۳۵۰

*۱۳۸۰۰

*

*

۷۲۴۵

*

*۹۶۶۰

۱۰۳۵۰

*۱۳۸۰۰

ورود بعد از ساعت ۱۰ ورود قبل از ساعت ۱۰ خروج قبل از ساعت ۱۶ خروج بعد از ساعت ۱۶ دارای معاینه فنی برتر بدون معاینه فنی برتر نرخ نهایی (تومان)
*
*
*
*
* *
*

ساعت اجرای طرح کنترل آلودگی هوا

طرح کنترل آلودگی هوا یا جایگزین زوج و فرد سابق از اول تیرماه ۱۳۹۸ از شنبه تا چهارشنبه در فاصله‌ی زمانی ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۹:۰۰ بعد از ظهر و در روز‌های پنجشنبه در فاصله‌ی زمانی ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۳:۰۰ بعد از ظهر اجرا می‌شود. محدودیت ترافیکی در محدوده‌ی اول (محدوده‌ی طرح ترافیک) از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰ اعمال خواهد شد، ولی تردد در این محدوده در روز‌های پنجشنبه آزاد است.

خدمات طرح ترافیک برای افراد خاص

در منوی خدمات طرح ترافیک در وب‌سایت «تهران من»، شهروندان دارای شرایط خاص از جمله ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و عکاسان، بیماران خاص و معلولین به همراه جانبازان بالای ۲۵ درصد می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند. 

شرایط ویژه برای افراد ساکن در محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا

شهروندان ساکن در محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا می‌توانند به شکل رایگان یک بار قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح از محدوده‌ی طرح خارج شده و بار دیگر پس از ساعت ۱۷:۰۰ به محدوده‌ی طرح وارد شوند. همچنین نرخ عوارض طرح برای این شهروندان با تخفیف ۵۰ درصدی محاسبه خواهد شد.

مقاله‌های مرتبط:

ساکنین محدوده‌ی طرح برای استفاده از شرایط یادشده باید پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود به همراه مدارک (شامل سند یا اجاره‌نامه‌ی قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند) به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند. درضمن هنوز درباره تعداد خودرو‌های مجاز برای استفاده از شرایط ویژه بالا به ازای هر خانواده‌ی ساکن در محدوده‌ی طرح ترافیک، تبصره‌ای اعلام نشده است.

باوجوداین، طبق گزارش افرادی که به دفاتر خدمات شهری مراجعه کرده‌اند، به نظر می‌رسد تنها یک خودرو به ازای هر سند می‌تواند به شکل رایگان قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح از طرح خارج شود و بعد از ساعت ۱۷:۰۰ بازگردد و باقی خودرو‌ها فقط مشمول تخفیف ۵۰ درصدی هزینه‌ی تردد خواهند شد.

لینک خبر

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا