توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
دانستنی های نوزادانسلامتمادر و کودک

رابطه والدین پس از تولد کودک 

رابطه والدین پس از تولد کودک از موضوعات خیلی مهمه. اهمیتی نداره که اعتماد به نفس یک زن و شوهر در روابط خود قبل از بچه دار شدن چگونه است. پس از آن که کودک وارد زندگی شود طبیعتا همه چیز به سرعت تغییر خواهد کرد. در عین حال، والدین با تجربه بیشتری باید تقسیم خواسته ها رو بین کودک و فرزندان بزرگتر انجام بدن. چون که احتمال داره، کودکان بزرگتر نیازهای بچه های کوچکتر رو درک نکنند.

بعد از تولد فرزند

رابطه والدین پس از تولد کودک از موضوعات خیلی مهمه. اهمیتی نداره که اعتماد به نفس یک زن و شوهر در روابط خود قبل از بچه دار شدن چگونه است. پس از آن که کودک وارد زندگی شود طبیعتا همه چیز به سرعت تغییر خواهد کرد. در عین حال، والدین با تجربه بیشتری باید تقسیم خواسته ها رو بین کودک و فرزندان بزرگتر انجام بدن. چون که احتمال داره، کودکان بزرگتر نیازهای بچه های کوچکتر رو درک نکنند.

در حالی که بعضیا تصمیم می گیرند تا یک یا دو سال رو  برای تقویت روابطشون جشن بگیرند، هر دو بر این باورند که داشتن یک کودک به اونا کمک می کنه تا با یک زندگی سالم و صمیمی، زندگیشون با شادی ادامه پیدا کنه. با این حال، بسیاری از زوج ها بعد از اینکه نوزاد به دلایل مختلف به دنیا اومد، به یک مشاور روابط جنسی راهنمایی می شن. اما موضوع مهم تر، اینه که رابطه خود رو با مراقبت از فرزندشون محافظت کنند.

مشکلات در رابطه والدین پس از تولد کودک چیست؟

پس از داشتن فرزند، زوج ها دچار انواع مشکلات، از جمله عدم وجود رابطه جنسی، پول و زمان می شن. نگران نباشید، چون راه حل برای هر مشکلی وجود داره. از جمله موارد زیر:

۱.کار بیش از حد خانه

قبل از نوزاد ممکنه تا آخرین ثانیه برای شستن لباس ها، شستن ظروف و یا حتی تمیز کردن خونه منتظر بمونید. اما در حال حاضر باید با برنامه ریزی بیشتری نسبت به قبل کار کنید. بعضی از زوج ها برای حفظ برابری، می گن که از اونجایی که ظرف ها را خانم شستشو میدن، باید مرد حمام را بشوره. ممکنه بعضی از زنان دیگه زنان که مدام در خونه میمونند و کارهای خونه با اوناست، نیاز داشته باشند که شوهرشون مستقیما ازشون برای انجام کارها تشکر کنه.

۲.اختلاف در سبک های والدین

تفاوت سبک ها بین والدین و اختلافات میان آنها باعث اختلال در تربیت کودکان می گردد. همراه با این برنامه مسائلی مثل سبک های فرزند پروری ممکنه در زمانی که برای معرفی غذاهای خاص و همچنین اونچه که به عنوان رفتار خوب یا بد در نظر گرفته شده متفاوت باشه. در نتیجه، چند استدلال حتی در چند هفته اول که کودک در خونه است بوجود میاد.

۳. عدم خواب و رابطه جنسی

با ورود نوزاد، که اغلب برای پدر و مادر بدخلقی و آزار دهندست، ممکنه هر دو به هم و نوزاد واکنش نشان بدن.

علاوه بر این، زوج ها هم اغلب وقتی رو برای رابطه جنسی پیدا نخواهند کرد یا ممکنه زن اکثرا ناراحت یا خسته باشه. در حالی که زنان ممکنه نگران باشند که رابطه جنسی میتونه در این شرایط  دردناک باشه یا اینکه اونا دیگه رابطه گرمی ندارند، این باعث می شه مردان احساس تنهایی و انزوا کنند.

۴. زمان کم برای یکدیگر اختصاص میدهند

هرچند زوج ها همواره با هم هستند، در حال حاضر اما اکثر وقتشون خرج کودک میشه و تایم کمی برای هم دارند. زوج ها باید به یاد داشته باشند که در هر زمانی که اونا جایی می رن باید بچه رو با خودشون همراه داشته باشن، مگر اینکه یک پرستار دائمی داشته باشند. در اغلب موارد این به معنای تغییر شدید در شیوه زندگیه. قبل از کودک، زوج ها ممکنه به طور منظم بخوابند و به نگاه کردن فیلم بپردازند. اونا ممکنه هنوز بخوان که به روال قبل ادامه بدن، اما حداقل برای چند هفته اول ممکنه که نتونند چون کودک تازه وارد خونه شده.

۵. مشکلات مالی

یکی از بزرگترین عوامل استرس زا برای والدین جدید، مسئله پوله. پیش از این، والدین هر دو مشغول کارند و مقدار قابل ملاحظه ای پول در میارن. با این حال، بسته به خط مشی مرخصی زایمان و اینکه آیا مادر می خواد با کودک بمونه یا نه. وضعیت مالی خانواده تنها در عرض چند هفته تغییر می کنه. در حال حاضر که نوزاد در خونه است، زوج باید هزینه های شیرخشک، پوشک، لباس های کودک و حتی هزینه های مراقبت از کودک رو در نظر بگیره. متأسفانه این اغلب والدین رو سرکوب می کنه و باعث اختلاف می شه.

چه کاری برای بهبود رابطه پس از کودک انجام دهید

۱.استخدام ماما

به هر دو طرف کمک می کنه تا در رابطه خود احساس امنیت بیشتری داشته باشن. حامی همچنین می تونه مادر بزرگ یا دوست نزدیک باشه. در عین حال، این امر به والدین کمک می کنه تا به راحتی از خود و محیط اطراف خود مراقبت کنند بدون اینکه آرامششون رو از دست بدن.

۲. به یکدیگر گوش دهید

متأسفانه برای همه زوجهای دارای نوزاد، هیچ راهی فیزیکی برای خواندن ذهنهای هم دیگه وجود نداره، قبل از تولد نوزاد، اونا مطمئنا از تغییر زندگی عظیم عبور می کنند. هر دو باید در مورد نیازهاشون صادق باشن. به اشتراک گذاری کار خونه مهمه. در صورت لزوم، باید فردی رو برای نگهداری  کودک دعوت کنن تا این دو نفر بتونند بدون هیچ نگرانی و ناامیدی برای با هم بودن، زمان کافی داشته باشند.

۳. با راه های دیگر صمیمی باشید

در حالی که مادر می خواد زمان زیادی فرزندشو در آغوش بگیره، در عین حال حسش از  احساس دوست داشتن و صمیمی بودن با  شوهرش ممکنه تغییر کنه. در حالی که نوزاد خودشو نگه میداره، باید رابطه جنسی کمتری داشته باشه و احساسش رو به طرق دیگر نشان بده. از سوی دیگه، مردان احساس می کنند که شریک زندگی خود رو پرورش می دن و در طول رابطه جنسی احساس نزدیکی می کنند.

۴. ملاقات دو نفره داشته باشید

والدین اطمینان دارند که عاشق نوزادانشون هستند. ممکنه به نظر برسه که می خوان وقت زیادی برای مراقبت از فرزندانشون صرف کنند، اما این بدان معنا نیست که اونا نباید فراموش کنند که گذراندن وقت به عنوان یک زن و شوهر هنوز ادامه داره. زوج باید با ایجاد تاریخ شب های خاص، مراقبت از فرزند توسط فرد مورد اعتماد و رفتن به شام ​​و یک فیلم، برنامه ریزی کنند. اگر زن و شوهر نمیتونن به مهد کودک اطمینان کنن و کودکان خود رو در یک مهد کودک بگذارند، می تونند از دوست یا خانواده خود بخواند که در کنار فرزندشون بمونند تا اونا راحتتر به تفریحشون برسند.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا