تازه های روانشناسیراز های موفقیتزناشوییمشاوره خانواده

تنبیه بدنی و نابود شدن شخصیت کودک

تنبیه بدنی و نابود شدن شخصیت کودک

تنبیه بدنی روی روحیه فرزندتان اثرت مخربی خواهد گذاشت. اجازه ندهید با این کار شخصیت فرزندتان خرد شده و اعتماد به نفش خود را از دست بدهد. با این روش تربیتی نادرست فرزندی خشن و انتقامجو بزرگ خواهید کرد، می خواهیم در این بخش به عوارض روحی و روانی تنبیه بدنی کودکان اشاره کنیم.

وقتی کودک اشتباهی مرتکب می‌شود لازم است در مورد کارش تذکر بگیرد. تذکری که به کودک داده می‌شود نباید همراه با تغییر چهره، خشم و هیجان باشد. جمله‌های تذکری باید مثبت باشد یعنی به جای اینکه بگوییم جیغ نزن بگوییم آرام صحبت کند. آنچه بسیار آسیب رسان است تنبیه‌های بدنی است. تنبیه بدنی احساس بی‌ارزشی در کودک ایجاد می‌کند؛ به خصوص اگر والدین برای تنبیه از یک وسیله استفاده کنند. مثلا چوبی را در اتاق بگذارند که در صورت ارتکاب کودک به خطا،

او را با آن چوب تنبیه کنند یا با قاشق نقطه‌ای از بدنش را داغ کنند. گرچه امروزه که این کارها خیلی کمتر از قبل انجام می‌شود ولی همچنان در برخی خانواده‌ها ادامه دارد. تنبیه بدنی احساس ترس در کودک ایجاد می‌کند و باعث می‌شود کودک از والدش دور شود.مهمتر از همه احساس خشم و انتقام را در ذهن کودک پرورش می‌دهد. این کودکان ممکن است در آینده به انسانهایی تبدیل ‌شوند که از زدن دیگران لذت ببرند.

همچنین بخوانید:  ۱۰ باید برای موفقیت در کسب و کار

پرخاشگری و نا‌آرامی کودک از دیگر اثرات تنبیه بدنی است. کودکی که تنبیه بدنی می‌شود به طور موقت آرام می‌شود ولی بعد از یکی دو هفته رفتار اشتباه خود را مجددا از سر می‌گیرد. رفتار منفی را نباید با تنبیه بدنی که خودش رفتاری منفی است جبران کرد. تهدید کودک به تنبیه بدنی نیز یک آزار هیجانی است. تبعات این عمل به راحتی جبران نمی‌شود و در آینده با انسانی نامتعادل روبرو خواهیم بود.

0/5 (0 نظر)

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا