توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
بیماری های روانیتازه های روانشناسی

نشخوار ذهنی چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

درگیر بودن مداوم با افکار منفی را نشخوار ذهنی می‌گویند. از جمله راه های مقابله با نشخوار ذهنی کنار آمدن با واقعیت، پیش‌بینی نکردن آینده، تاخیر در فکر کردن به افکار منفی و... است.

مجله سیراف| سرویس روانشناسی – نشخوار ذهنی یک عادت منفی ذهن به معنای تمرکز زیاد فرد به علائم و دلایل پریشانی است. فرد دچار نشخوار ذهنی توجه زیادی به درد داشته و ذهن تاریکی دارد. از آنجایی که هر بیماری نقطه آغازی دارد، نشخوار ذهنی هم با موارد استرس‌زایی مثل طلاق، مشاجره، خیانت و… شروع می‌شود. اگر عوامل یاد شده با سرزنش اطرافیان همراه شود سبب تشدید این مشکل می‌شود. لازم است بدانید که نشخوار فکری، زمینه‌ساز افسردگی و استرس است. در این مقاله به راه های مقابله با نشخوار ذهنی خواهیم پرداخت.

راه های مقابله با نشخوار ذهنی

با اینکه درگیری با افکار منفی تجربه‌ای تلخ و اذیت کننده‌ است اما با راهکارهایی ساده می‌توان بر این مشکل غلبه کرد. در ادامه چند مورد از این روش‌ها آورده شده‌است.

۱. پند گرفتن از تجربیات تلخ

از گذشته درس بگیرید اما مدام آن را مرور نکرده و در حقیقت بیش از حد اتفاقات را منفی نبینید. به جای داشتن دید منفی روی وقایع، به آن‌ها به عنوان درسی برای آینده نگاه کنید. تمرکز و انرژی خود را روی مسائل جدید و مثبت زندگی گذاشته تا بتوانید اعتماد به نفس داشته باشید. با ورزش نیز می‌توان بر عوامل منفی غلبه کرد؛ ورزش کردن باعث درگیر شدن جسم و روح شده و تمرکز از روی فاکتورهای منفی برداشته می‌شود.

۲. کنار آمدن با واقعیت

به جای سرزنش کردن خود و دیگران سعی کنید حقیقت را آن گونه که هست بپذیرید. تلاش کنید تا زندگی شادی داشته و به حداقل‌های ممکن قناعت کنید. قبول کردن خود و دیگران به همان صورتی که هستند به شما در این زمینه بسیار کمک خواهد کرد؛ تاکید بر تغئیر و تمرکز روی فاکتورهای منفی افراد، ذهن شما را آشفته و بیمار می‌کند.

راه های مقابله با نشخوار ذهنی

۳. پیش بینی نکردن آینده

توجه داشته باشید که پس از هر شکستی پیروزی است؛ در واقع این شکست‌ها هستند که زمینه‌ساز موفقیت‌های ما می‌شوند. بدانید که برای ساخته شدن یک ساختمان هم نیاز به تخریب است؛ پس به جای پیش‌بینی کردن عوامل منفی و استرس‌زا قبول کنید که همه چیز قابل پیش‌بینی نیست. تمرکز روی عوامل منفی سبب ندیدن موقعیت‌های مثبت در زندگی شما می‌شود. بنابراین به جای متوقف شدن و فکر کردن به عوامل منفی برای آینده تلاش کرده و مثبت اندیشی را سرلوحه زندگی خود کنید.


۴. درس گرفتن از گذشته و نظم دادن به ذهن

سعی کنید از مشکلات، برای پیشرفت و ترقی،  پله‌ای بسازید. با نظم بخشیدن به موضوعات ذهن‌تان، از ترس و واهمه‌های بی‌پایه و اساس دوری کنید.

۵. تاخیر در فکر کردن به افکار منفی

زمانی که افکار منفی به سراغ شما آمد فکر کردن به آن را به زمانی دیگر موکول کنید. می‌توانید فکر کردن را به زمان خاصی در روز موکول کنید؛ این گونه به جای اینکه فکرها بر شما مسلط باشند این شما هستید که به افکارتان مسلط می‌شوید.

۶. پرداختن به علایق

جالب است بدانید که نشخوار ذهنی نتیجه داشتن وقت آزاد و بیکاری است. اگر شما مشغول کاری باشید دیگر زمانی برای فکر کردن برای شما باقی نمی‌ماند. پس یکی از راهکار‌های مقابله با نشخوار ذهنی این است که دست به فعالیتی بزنید که به آن علاقمند هستید؛ برای مثال پرداختن به ورزش، هنر و علاقه‌مندی‌های شما می‌تواند بسیار موثر باشد.همچنین داشتن شغل برای درگیر کردن ذهن و رهایی از افکار منفی توصیه می‌شود.

داروی نشخوار ذهنی

سخن آخر

در پایان می‌توان گفت داشتن امید به زندگی و تلاش برای داشتن لحظاتی خوش از راهکارهای اساسی برای جلوگیری از افکار منفی هستند. آیا شما دچار نشخوار ذهنی شده‌اید؟ شما چه تجربیاتی در این زمینه دارید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات با ارزش خود را در قسمت ارسال نظر با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا