تازه های روانشناسیروانشناسی کودکانزناشویی

چگونه استعداد های کودک خود را شکوفا سازیم

چگونه استعداد های کودک خود را شکوفا سازیم

انسان موجودی است که می تواند روی دیگران اثر بگذارد، می تواند از دیگران تاثیر بپذیرد و به دلیل داشتن نیروی اختیار می تواند با ازادی کامل راه خود را انتخاب کند

به همین دلیل برای این که بتواند نیرو و استعداد ذاتی خود را بروز دهد باید این استعداد در او تربیت شود. اگر می خواهید کودک خود را در بعد معنوی به مراتب بالایی برسانید تنها راه ان تربیت دینی است. توجه به استعدادها و تلاش برای شکوفاسازی انها در میان ائمه و پیامبران الهی هم دارای جایگاه ویژه ای بوده است به عنوان نمونه رسول خدا در ارتباط با شکوفائی استعداد در فرزندان فرمودند: فرزندان خود را به اموختن و دانش وادارید.

 

از چه راه هایی می توانیم استعداد کودک خود را شکوفا سازیم:

در ادامه این سر فصل می خواهیم به راه کارهایی اشاره کنیم که شما می توانید با به فعلیت رساندن انها نقش بسزایی در شکوفاسازی استعداد کودک خود داشته باشید:         

  • در این زمینه سعی کنید تک بعدی عمل نکنید و استعداد کودک خود را در همه زمینه پرورش دهید این کار به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید بیشتر در کدام زمینه دارای استعداد است زیرا همه کودکان یکسان نیستند و هر کودک در یک زمینه خاصی استعداد دارد که حتی ممکن است سایر همسالان او در این زمینه هیچ گونه استعدادی نداشته باشند.

 

  • سعی کنید تفاوت میان کودکان خود و دیگر کودکان را درک کنید و در جهت تقویت استعداد او بکوشید. یک نیروی غیر ارادی در والدین سبب می شود که کودکان خود را به سمت ارزوهای خود سوق بدهند از این کار بپرهیزید. نیازهای کودک خود را در نظر بگیرید و اجازه دهید در روند شکوفائی استعدادش خود او هم نقش داشته باشد. او را به سمت انجام کاری هول ندهید او را وادار به انجام کارهای سخت و طاقت فرسا نکنید.

 

  • انچه در این میان اهمیت دارد این است که کودک با دل و جان مسیر پیش رو را طی کند. به عقیده بسیاری از روانشناسان اگر کودک را تحت اموزشی قرار دهیم که خود به انجام ان علاقه ای ندارد دیر یا زود ان اموزش از دایره ی اموخته های کودک خارج می شود و کودک ان را فراموش می کند. از جنبه ی دیگر اگر در فرایند اموزش شتابزدگی و عجله وجود داشته باشد ممکن است فرایند اموزش با مشکل مواجه شود یا حتی نتیجه بر عکس در پی داشته باشد.اگر می خواهید اموزش شما بیشترین نتیجه را در پی داشته باشد باید این اموزش دارای پختگی و عمق زیاد باشد چون شتابزدگی در فرایند اموزش باعث می شود کودک دیگر در باب ان موضوع به تفکر و تعقل نپردازد.

 

  • سعی کنید کودک خود را به محیط های جدید مانند باغ وحش، باغ پرندگان، موزه های مردم شناسی یا گیاه شناسی ببرید زیرا این کار باعث می شود در ذهن کودک سوال های جدیدی به وجود بیاید. سوال هایی که در ذهن کودک ایجاد می شود باعث می شود او به دنبال پاسخ انها بگردد و به جهت این جست و جو تجربه و دانش کودک افزایش پیدا می کند و موجب پرورش استعداد های او می شود. به او یاد دهید که چگونه از مشاوره های دیگران به نحو احسنت استفاده کند. این که وقایعی که اطراف او اتفاق می افتد را به درستی درک کند. او باید بیاموزد که در تمام مسیر زندگی از عقل و درک خود استفاده کند و از تجربه دیگران استفاده کند زیرا این کار سبب تکامل عقل او می شود.

 

  • هنگامی که کودک شما دچار مشکلی می شود او را مضطرب نکنید و به او اجازه دهید که مشکل خود را با ارامش و بدن اضطراب و با اعتماد به نفس به شما بگوید. در نگاه اول این کار بی جهت به نظر برسد ولی انجام دادن این کار باعث می شود کودک بتواند خود را بهتر کشف کند. این نکته را در نظر داشته باشید که در همان اول مسیر به او راهکار ارائه ندهید و بعد از شنیدن احساسات درونی او فقط او را راهنمایی کنید و اجازه دهید خود کودک راه حل مناسب برای پاسخ به مشکلش رابیابد. شما با پاسخ دادن به کودک فرصت شکوفایی استعداد را از او می گیرید.

 

  • در امور منزل و مدرسه با فرزندتان به بحث و گفتگو بنشینید و از او نظر خواهی کنید برای صحبت های کودک خود احترام قائل شوید و او را تشویق کنید که در باب ان موضوع اطلاعات بیشتری به دست بیاورد.

 

  • سعی کنید در مکالمات خود با فرزندتان از واژه هایی مانند “همیشه” ، “هیچ وقت” و “مداوم” استفاده نکنید و می توانید به جای ان از واژه ای مانند ” تو می توانی” استفاده کنید. اگر پدری در خانه به فرزند خود می گوید “تو هیچ وقت موفق نخواهی شد” می تواند این اطمینان را داشته باشد که فرزند او هیچ وقت راه های رسیدن به موفقیت و کشف استعداد در خود را کشف نخواهد کرد اما در مقابل والدینی که مدام به فرزند خود می گویند “تو می توانی ” قطعا بیشتر به کودک خود برای رسیدن به اهدافش کمک می کنند.

 

  • برای کودک خود ارزش قائل شوید و به رفتار و گفتارش اهمیت دهید. اگر شما به کودک خود اهمیت ندهید این کار شما باعث خواهد شد تا کودک شما در اینده به فردی با اعتماد بنفس تبدیل شود واگر کودک شما فردی ضعیف در اجتماع باشد به اهداف خود نخواهد رسید.
  • به کودک خود حتما در ارتباط با وقت شناسی تذکر دهید زیرا وقت شناسی از جمله موارد بسیار مهمی است که شما باید به ان توجه کنید. زیرا این مساله در شکوفایی استعداد کودکان نقش با اهمیتی دارد. زیرا این کار باعث خواهد شد کودک شما قدر زمان را بیشتر بداند و از ان به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

 

  • و در اخر بالاترین و مهترین نیاز کودک داشتن حس امنیت است زیرا این حس باعث خواهد شد کودک به ارامش روحی و جسمی برسد و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کند.

منبع

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  ۱۰ نکته طلایی برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا