دانستنی های نوزادانسلامتمادر و کودک

سرماخورگی در کودکان – سرماخورگی در نوزادان

ویژگی های سرماخورگی در کودکان ، آبریزش و گرفتگی در ناحیه بینی می باشد و معمولا نتیجه ای از عفونت است که بر بینی و گلو نوزاد تاثیر می گذارد. نوزادان در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگی هستند، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها قوی نیست و باید در طول سال اول زندگی خود با عفونت های بی شماری مبارزه کند. هنگام درمان سرماخوردگی در نوزادان، مایعات فراوان برای درمان نیاز بوده و هوای مرطوب برای تنفس نوزاد باید فراهم شود. مهم است بدانیم که چه عواملی باعث ایجاد سرماخورگی در نوزادان شده و نحوه درمان و روش های جلوگیری از سرماخورگی چگونه می باشد.

علل مبتلا شدن نوزادان به سرماخوردگی

سرماخورگی در کودکان اساسا یک عفونت است که به دستگاه تنفسی فوقانی منتقل می شود. تعدادی از ویروس ها هستند که به عنوان سرماخوردگی عمومی شناخته شده اند. نوزادان و کودکان نوپا به راحتی تحت تاثیر سرما قرار می گیرند، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها در حال پیشرفت هستند و در مبارزه با ویروس ها قوی نیستند.

سرماخوردگی ها مسری هستند، به این معنی که آنها می توانند از یک فرد به فرد دیگر گسترش پیدا کنند، با قرار گرفتن در محیطی که با عطسه فرد سرماخورده آلوده شده  و همچنین در صورت تماس با فرد سرما خورده امکان سرماخوردگی وجود دارد. به همین دلیل لازم است پس از عطسه و سرفه کردن، دست و دهان خود را بشویید.

نشانه های سرماخورگی در کودکان

نشانه های سرماخورگی در کودکان شامل تب، آبریزش بینی، گلودرد در کودکان ، قرمزی چشم، سرفه و کم شدن اشتها است. اگر بینی او با مخاط همراه است، باید تنفس دشواری داشته باشد. همانطور که او قادر به پاک کردن بینی نیست، این کار باید توسط شما انجام شود.

کودک شما هنگام خواب سردش خواهد شد. او چندین بار در طول شب بیدار می شود و شما مجبورید بینی او را پاک کنید و مجدد بخوابانید. علائم یک سرماخوردگی معمولا حدود یک یا دو هفته قبل از اینکه فروکش کند و به طور کامل از بین بروند، طول می کشد.

می تواند آنفلوآنزا، آلرژی یا سایر بیماری ها باشد؟

دشوار است بگوییم که آیا دلایل سرماخوردگی کودکتان یک ویروس، آلرژی یا برخی دیگر از بیماری ها می باشد، اما علائم می تواند به شما در مورد آن ایده بدهد. به عنوان مثال، اگر کودک دارای تب و آبریزش بینی است، این نشانه ای از سرماخوردگی است.

از سوی دیگر، اگر تب به سرعت پایین نیاید یا رفتار کودک حتی پس از پایین آمدن تب هم بهتر نشد، این نشان می دهد که علت چیزی جدی تر از سرماخوردگی است.  اگر علائم تب و سرفه همراه با استفراغ و اسهال باشد، ممکن است کودک مبتلا به آنفولانزا باشد. در صورت حساسیت نوزاد، پوست قرمز و چشم های آبکی، همراه با عطسه را مشاهده خواهید کرد، اما کودک تب نخواهد داشت.

 روش های درمان سرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی نوزاد اگر ویروسی باشد، نمی توان با استفاده از دارو، درمان شود، اما درمان هایی وجود دارد که می تواند به کاهش درد و رنج نوزاد کمک کند. سرماخوردگی معمولا به تنهایی از بین نمی رود ، اما روش های درمان زیر می تواند نشانه های آن را کاهش دهد.

  • خوردن مایعات زیاد و استراحت.  بهتر است که به کودک خود مقدار زیادی مایعات  از جمله شیر مادر، آب و آب میوه بدهید.علاوه بر آن همیشه مطمئن شوید که او مقدار زیادی استراحت می کند.

روش های مناسب برای پاک کردن مخاط بینی کودکان

  • آب نمک رقیق و مکش : مکش آب نمک رقیق یک گزینه بسیار خوب برای پاک کردن مخاط است که باید مکیدن یا خوردن کودک را متوقف کرد چون کودک همزمان نمیتواند هم تنفس بکند هم چیزی بخورد.  قبل از تغذیه، چند قطره آب نمک رقیق را در سوراخهای بینی او بریزید و سپس با استفاده از یک پمپ مکش آن را بیرون بیاورید. این باعث می شود برخی از مخاط ها را پاک کنید و تنفس را برایش راحت تر کنید.
  • وازلین : استفاده از روغن مایع در اطراف سوراخهای نوزاد، راهکار خوبی برای جلوگیری از برخی از تحریکات بینی او است. با این حال، نباید از اسپری بینی استفاده کرد چون راه تنفس را بدتر خواهد گرفت.
  • دستگاه رطوبت ساز و حمام : نصب یک مرطوب کننده در اتاق کودک می تواند تنفس کودک شما را راحت تر کند. همچنین حمام گرم هم می تواند به تنفس راحت تر او کمک کند.

  • دستگاه بخارساز : با استفاده از بخار یا حمام گرم بعنوان یک ترفند بهبود دهنده می توانید بینی کودک را تمیز کنید. فقط آن را در قفسه سینه و پشت او بکار ببرید و هرگز از آن درداخل سوراخ بینی استفاده نکنید زیرا این امر می تواند تنفس او را محدود کند.
  • خواب در صندلی اتومبیل : زمانی که کودک را روی صندلی اتومبیل بخوابانید، از آنجا که موقعیت نیمه ایستاده دارد می توانید به او کمک کنید تا خواب راحتی داشته باشد، اما او را به مدت طولانی در آنجا قرار ندهید، چون صندلی اتومبیل برای این منظور ساخته نشده است و ممکن است او را خفه کند.
  • تسکین تب : برای از بین بردن تب نوزادتان می توانید ایبوپروفن یا  پاراستامول به کودک بدهیداما قبل از استفاده بهتر است با پزشک مشورت نموده تا دوز مناسب با کودکتان را به شما بدهد.

اجتناب از استفاده از انواع داروهای خانگی برای کودکان، زیرا آنها می توانند عوارض جانبی داشته باشند.

بهترین زمان مراجعه به پزشک

کودکان زیر ۳ ماه باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند تا علائم سرماخوردگی مشخص شود. نوزادانی که بیش از ۳ ماه دارند باید به طور مرتب بررسی شوند و اگر تب به ۳۹ درجه سانتی گراد برسد، باید آنها را در اسرع وقت به کلینیک برسانند.  اگرتب دو روز یا بیشتر طول کشید، چشم ها پف کرد، کودک بیش از حد گریه کرد، مشکل در تنفس یا مکیدن به وجود آمد، رفتار غیر قابل متعارف و یا مقاومت کودک را مشاهده نمودید و دوره بیماری بیش از دو هفته طول کشید، باید بلافاصله و بدون در نظر گرفتن سن فرزندتان به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید:  آشنایی با مزایای ورزش - همین امروز شروع کن!

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا