در خدمت یا خیانت ظریف | مجله سیراف
دکتر سلام

در خدمت یا خیانت ظریف

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سیدیاسر جبرائیلی نوشت: رهبر انقلاب می‌فرمایند حضرت امام در استفاده از تعابیر بسیار حساس و دقیق بودند. ایشان نقل می‌کنند که روزی از حضرت امام درباره یک شخصیت معروف جهان اسلام سوال پرسیده‌اند که امام جمله‌ای در رد وی می‌گویند و بعد اضافه می‌کنند "نمی‌دانم".

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سیدیاسر جبرائیلی نوشت: رهبر انقلاب می‌فرمایند حضرت امام در استفاده از تعابیر بسیار حساس و دقیق بودند. ایشان نقل می‌کنند که روزی از حضرت امام درباره یک شخصیت معروف جهان اسلام سوال پرسیده‌اند که امام جمله‌ای در رد وی می‌گویند و بعد اضافه می‌کنند “نمی‌دانم”. اما روز بعد، خطاب به آقا می‌فرمایند که فلانی، درباره فلان شخص که سوال پرسیدی، همان “نمی‌دانم”، یعنی جمله قبلی را پاک می‌کنند. همین امام بزرگوار، درباره آقای منتظری آن سه تعبیر فاجر و… و… را به‌کار می‌برند.

غرض اینکه اولیای الهی، هم نهایت احتیاط را رعایت می‌کنند که قضاوت نادرستی درباره افراد نداشته باشند، هم تعابیرشان از روی تعارف و تشریفات نیست، و هم اینکه تعارفی با کسی ندارند و اگر درباره فردی به تشخیصی رسیدند، در بیان آن صراحت دارند.
این مشی، که مشی خود حضرت آقا نیز بوده و هست، باید الگوی ما باشد ولو نتوانیم کامل به آن عمل کنیم. رهبر حکیم انقلاب در جریان مذاکرات تاکید فرمودند که هیچ کس نباید مجموعه تیم مذاکره‌کننده را سازشکار بداند، تیم مذاکره کننده امین، غیور، شجاع و متدین هستند. غیر از باقی تعابیر، به تعبیر امین دقت کنید. امانت دقیقا در نقطه مقابل خیانت قرار دارد. آیا کسی می‌تواند در عین امین بودن، خائن هم باشد؟ یا خدای ناکرده حضرت آقا این تعابیر را تشریفاتی به کار برده‌اند یا اینکه به اندازه کسانی که ظریف را خائن خوانده‌اند، ایشان را نمی‌شناسند؟

اما آیا امین و متدین بودن، یا خائن نبودن، به معنی درست فهمیدن و درست عمل کردن و خسارت نزدن است؟ هرگز! آیا یک انسان امین ممکن نیست به دشمن اعتماد کند؟ حتما ممکن است.
طرفداران افراطی و چشم‌بسته آقای ظریف، همین تعابیر حضرت آقا را چماقی کرده‌اند بر سر منتقدان، و منتقدانی نیز چشم روی این تعابیر حضرت آقا بسته و عکس آن را درباره آقای ظریف صادق می‌دانند! هر دو غلط است.

آقای ظریف در جریان مذاکرات دچار اشتباه محاسباتی شد، به دشمن اعتماد کرد، از خطوط قرمز ترسیم شده رهبر انقلاب عدول کرد، قراردادی بست که خسارت محض بود، به شروط رهبر انقلاب برای اجرای برجام عمل نکرد، و همه آنچه درباره برجام گفته و شنیده‌ایم. اما آیا او تعمدا قصد خسارت زدن به کشور را داشت و در این خسارت، نفعی می‌برد که خائنش بنامیم؟

اشتباه نکنیم، آقای ظریف از خیانت مبراست، اما از خسارت هرگز. ظریف خائن نیست، اما تفکر غلطی دارد و تصورش این است که می‌تواند با این تفکر به مردمش خدمت کند، اما نتیجه این فکر و فعل، خدمت نبوده است. او هنوز هم دارد اشتباه می‌کند. تصورش این است که همه چیز زیر سر یک “تیم ب” است، که در این باره سخن گفته‌ام.

این مطلب را ناظر به بالغ بر یک هزار نظری نوشتم که در مخالفت با نظر من درباره “خائن نبودن ظریف”، دریافت کرده بودم. نمی‌خواهم برج عاج نشینی کرده و درباره عزیزانی که این نظرات را داده‌اند، تعابیر نادرستی به کار ببرم. اما یکی از وظایف من و امثال من، همین است که در چنین برهه‌هایی، این قبیل ناسزا‌ها و بعضا تهمت‌ها را هم بشنوم، اما همان ناسزاگویان را مهربانانه در آغوش بگیرم و آن‌ها را با آنچه از دستگاه فکری ولایت آموخته‌ام، همراه سازم.

حتما من نظرات شما را تحمل می‌کنم و هیچ خم به ابرو نمی‌آورم، از جانب من هیچ اشکالی هم ندارد که باز اینگونه با من سخن بگویید، اما حتما از من انتظار نداشته باشید که برای سوت و کفی که احیانا برایم زده می‌شود، در گفتن حقیقت تعلل کنم یا خدای ناکرده خلافش را بگویم. حتما من هم اشتباه می‌کنم و بار‌ها اشتباه خود را از همین نقد‌های شما فهمیده‌ام، نظرتان را لایک کرده و مطلبم را اصلاح کرده‌ام، امروز هم از شما انتظار دارم اشتباه در بکارگیری لفظ خیانت را اصلاح کنید.

لینک خبر

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا