آشپزی و تغزیهاخبار پذشکیبیماری هابیماری ها و راه درمانتازه های روانشناسیتوصیه های پذشکیدانستنی هاسلامت

قاتل خاموش در خانه ی همه ی ما وجود دارد، آن ها را شناسایی کنیم

خونه. با شنیدن این کلمه، محیطی آرامش بخش و شاد در ذهن ما تداعی می شود. با این حال تعدادی قاتل خاموش در محیط خانه ی همه ی ما رخنه کرده است که عامل به وجود آمدن بیماری های مزمن و چاقی هستند. با شناسایی این عوامل و برطرف کردن آن ها نه تنها زندگی سالم تری خواهیم داشت بلکه محیط خانه به مکان دلپذیر تری تبدیل خواهد شد.

خونه. با شنیدن این کلمه، محیطی آرامش بخش و شاد در ذهن ما تداعی می شود. با این حال تعدادی قاتل خاموش در محیط خانه ی همه ی ما رخنه کرده است که عامل به وجود آمدن بیماری های مزمن و چاقی هستند. با شناسایی این عوامل و برطرف کردن آن ها نه تنها زندگی سالم تری خواهیم داشت بلکه محیط خانه به مکان دلپذیر تری تبدیل خواهد شد.

کابینت ها پر از خوراکی های پر کالری و بی فایده هستند

مهم نیست این خوراکی بستنی باشد یا شیرینی، شکلات یا چیپس. با علم به اینکه چنین خوراکی هایی در کابینت هستند، تمایل به مصرف این غذاهای بی فایده بالا می رود. این مسئله از ساعت ۳ بعد از ظهر تا زمان خواب، یعنی وقتی که اشتهای کاذب شعله ور می شود اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اگر تمایلی به خالی کردن کابینت خوراکی ها ندارید، این مواد غذایی را در بسته بندی های کوچک تقسیم کنید و هر بار فقط یک بسته میل کنید.

قاتل خاموش

اتاق خواب بیش از حد پرنور است

بررسی های بسیاری رابطه ی خواب خوب و وزن متعادل را تایید کرده اند. تحقیقات ثابت کرده کسانی که در اتاق تاریک می خوابند، ۲۱ درصد کمتر از کسانی که در اتاق پرنور می خوابند به اضافه وزن مبتلا می شوند. این رابطه به هورمون خواب، ملاتونین مربوط می شود. خریدن پرده های کلفت و کاهش نور اتاق شما را به وزن ایده آلتان نزدیک می کند.

قاتل خاموش

از وسایل الکترونیکی در اتاق خواب استفاده می کنید

کودکانی که در ساعات شب با کامپیوتر و تبلت سرو کار دارند سبک زندگی نامناسبی دارند و ۱٫۵ برابر بیش از سایر کودکان از اضافه وزن رنج می برند. این عدد در کودکانی که به سه دستگاه مختلف دسترسی دارند سه برابر است.

بشقاب ها و کاسه های غذا خوری هم می توانند قاتل خاموش باشند

وقتی از یک بشقاب بزرگ برای غذا استفاده می کنیم تمایل داریم کل بشقاب را پر کنیم به همین دلیل در نهایت غذای بیشتری می خوریم. ثابت شده کسانی که در بشقاب و کاسه های بزرگ غذا می خورند تا ۴۴ درصد، بیشتر مواد غذایی وارد بدنشان می کنند.

همچنین در بررسی دیگری ثابت شده که درصورتیکه رنگ غذا با رنگ بشقاب یکسان باشد، میزان غذای دریافتی ۲۲ درصد افزایش پیدا می کند. پس بهتر است رنگ غذا با رنگ بشقاب تضاد بیشتری داشته باشد.

قاتل خاموش

مواد غذایی سالم مثل میوه در یخچال قایم شده اند

وقتی مواد غذایی سالم در معرض دید قرار می گیرد احتمال خوردن آن ها بیشتر می شود. به علاوه خیلی از میوه ها نیازی به فضای خنک ندارند. پس یک ظرف بردارید و آن را از سیب، پرتقال و گلابی های خوشرنگ و خوشمزه پر کنید. همچنین می توانید میوه ها را به تکه های کوچک برش بزنید و در یک ظرف شفاف در یخچال نگه دارید.

قاتل خاموش

دمای خانه بیش از حد بالا است

دمای خانه هم می تواند قاتل خاموش باشد. پایین بردن دمای خانه به ما کمک می کند که در زمان خواب به جنگ چربی های شکم برویم. سوزاندن این چربی ها به گرم کردن بدن کمک می کند.

قاتل خاموش

اتاق هال بیش از حد راحت و دلپذیر است

بعد از یک روز طولانی و سخت کاری، همه ی ما دوست داریم روی کاناپه ولو شویم و کتاب بخوانیم، خرید آنلاین کنیم و یا به ادامه ی کارهای باقی مانده ی روز رسیدگی کنیم. نشستن برای مدت طولانی به سلامتی آسیب می رساند. چون هر چه تحرک کمتری داشته باشیم انرژی کمتری مصرف می کنیم. به این ترتیب قند به جریان خون راه پیدا می کند و ریسک ابتلا به دیابت افزایش پیدا می کند.

برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن