اخباراخبار سیاسیبین‌الملل

آمریکا مانع فعالیت در گذرگاه البوکمال می‌شود/ حضور ایران در سوریه مشورتی است

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه گفت که موضوع بازگشت کشورش به اتحادیه عرب به کشورهای عضو مرتبط است و برای آنها نیز آمریکا تصمیم می‌گیرد.

– اخبار بین الملل –

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه گفت که موضوع بازگشت کشورش به اتحادیه عرب به کشورهای عضو مرتبط است و برای آنها نیز آمریکا تصمیم می‌گیرد.

وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین با اشاره به بازگشایی گذرگاه البوکمال گفت: آمریکا همچنان مانع فعالیت در این گذرگاه می‌شود.

گذرگاه راهبردی القائم – البوکمال در مرز عراق و سوریه روز هشتم مهر بازگشایی شد که این بازگشایی در دل خود پیام‌های زیادی به همراه دارد.

دلایل اهمیت بازگشایی گذرگاه «البوکمال-القائم» در مرز عراق و سوریه

بازگشایی گذرگاه راهبردی القائم – البوکمال در مرز عراق و سوریه فواید و نتایج مهمی برای دو کشور به همراه دارد.شکی نیست که این بازگشایی پیام های سیاسی نیز در دل خود دارد، زیرا گذرگاه در طور چند سال تحت کنترل تروریست ها بود، اما ارتش های سوریه و عراق آن را بازپس گرفتند.

این گذرگاه شریان بزرگ تجاری بین عراق و سوریه به شمار می‌رود و به روی مسافران و تردد کامیون های تجاری بازگشایی شد.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که ایران در رأس کشورهایی بود که به سوریه در جنگ علیه تروریسم کمک کرد و این در حالی است که برخی برادران عرب از پشت به سوریه خنجر زدند.

همچنین بخوانید:  مایک پمپئو به اوکراین می‌رود

وزیر خارجه سوریه گفت که ایران چشم طمعی به سوریه ندارد و به جز مستشاران ایرانی هیچ نیروی نظامی از این کشور در سوریه حضور ندارند.

وزیر خارجه سوریه بر ضرورت عدم دخالت خارجی در کار کمیته قانون اساسی سوریه تاکید کرد.

المعلم در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: اگر ترکیه می‌خواهد همسایگی خود را اثبات کند باید حسن نیت خود را نشان داده و نیروهایش را از سوریه خارج کند چرا که این کشور اکنون دشمنی است که سرزمین ما را اشغال کرده است.

وی نقشه‌های رجب طیب اردوغان رئیس‎جمهور ترکیه درباره اسکان آوارگان سوری در مناطق امن را پاکسازی نژادی دانست و بر ضرورت بازگشت شهروندان سوری به منازلشان تاکید کرد.

وی افزود: راه تضمین امنیت مرزهای ترکیه اشغال مناطقی در  کشور همسایه نیست.

وزیر خارجه سوریه اتهامات مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا علیه سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی را رد کرد و گفت: این اظهارات ادعایی دروغ است. به اعتراف سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی ما سلاحهای شیمیایی خود را از بین برده‌ایم.

ولید المعلم با اشاره به حملات اخیر رژیم صهیونیستی در مرز عراق و سوریه افزود: حملات اسرائیل به التنف با هماهنگی و همکاری آمریکا صورت گرفت.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که حمایت‌های رژیم صهیونیستی از تروریسم ادامه دارد.

همچنین بخوانید:  ادعای یک زندانی سابق درباره نجفی!

وی درباره روابط سوریه با لبنان گفت: سوریه لبنان را کشوری مستقل و دارای حاکمیت می‌داند و ما در امور داخلی لبنان دخالت نمی‌کنیم.

المعلم خواستار توقف جنگ بیهوده علیه یمن و مذاکره بین طرف‌های درگیر برای رسیدن به توافق شد.

وزیر خارجه سوریه گفت که جنگ در منطقه ویرانگر خواهد بود و ما نمی‌خواهیم که برادران ما در خلیج فارس و ایران وارد این جنگ شوند. ما مخالف جنگ و خواستار گفت‌وگو و عدم دخالت خارجی در امور این کشورها هستیم.

0/5 (0 نظر)
برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن