تازه های روانشناسیمهارت های زندگی

ترفندهای شعبده بازی چیزی به جز نقص های روانی ما نیستند

شعبده باز یک بشکن می زند و توپ در میان انگشتانش ناپدید می شوند. آیا ناپدید کردن توپ واقعا امکان پذیر است؟ ما درک خوبی از اشیا داریم و به خوبی می دانیم که یک توپ به راحتی ناپدید نمی شود.

شعبده باز یک بشکن می زند و توپ در میان انگشتانش ناپدید می شوند. آیا ناپدید کردن توپ واقعا امکان پذیر است؟ ما درک خوبی از اشیا داریم و به خوبی می دانیم که یک توپ به راحتی ناپدید نمی شود. شعبده بازی یکی از قدیمی ترین هنرهای جهان است و شعبده بازها همیشه تلاش کرده اند غیر ممکن ها را به تصویر بکشند. با اینکه درصد زیادی از ترفندهای آن ها بصورت راز باقی می ماند، دانشمندان تصمیم گرفته اند که روی ترفندهای شعبده بازی و مغز ساده لوح ما، بررسی انجام بدهند.

ترفندهای شعبده بازی

ترفندهای شعبده بازی همان تکنیک های روانی هوشمندانه ای هستند که روی محدودیت های مغز ما دست می گذارند. به طوری که ما کاملا باور می کنیم که غیر ممکن ترین اتفاقات را به چشم دیده ایم.

ولی چطور ممکن است؟

حس بینایی قابل اطمینان ترین حس ما محسوب می شوند و روی درصد زیادی از افکار و رفتارها تاثیر می گذارد. حس بینایی به قدری اهمیت دارد که در شرایط خاص، تا چیزی را به چشم نبینیم، آن را باور نمی کنیم. ولی در واقع، حس بینایی ما از چیزی که فکر می کنیم توانایی کمتری دارد. در چنین شرایطی خطای دید به وجود می آید.

به بیان دیگر، تمام چیزهایی که ادراک می کنیم نوعی توهم محسوب می شوند. به عنوان مثال وقتی در خیابان قدم می زنیم، تصور می کنیم که تصاویر واقعی از دنیا را نگاه می کنیم. ولی در واقع تصویری که می بینیم نتیجه ی پردازش نورون های مغز ما هستند که تصویری حدودی از جهان اطراف نمایش می دهند. به این ترتیب این تصاویر هیچ وقت صد در صد واقعی نیستند و خطاهایی پیش می آید. شعبده بازها این خطاها را شناسایی می کنند و روی آن ها مانور می دهند.

ترفندهای شعبده بازی

تصور کنید شعبده بازی توپ کوچکی را سه بار به هوا می اندازد. این توپ بار سوم در هوا ناپدید می شود. واقعیت این است که شعبده باز توپ را فقط دوبار به هوا انداخته سپس در دستش نگه داشته است و ما چیزی را دیده ایم که انتظار داریم ببینیم.

انکار کردن واقعیت

بخش دیگری از اطلاعات به درستی درک نمی شوند چون انکار می شوند. تحلیل و درک تمام اطلاعات محیط هزینه ی زیادی دارد. همچنین برای درک تمام اطلاعات موجود در محیط به مغزهای بزرگی نیاز داریم. همچنین برای تامین چنین مغزی به غذای بیشتری احتیاج پیدا می کنیم. به این ترتیب اطلاعات موجود در محیط را الویت بندی و موارد غیر ضروری را حذف کردیم.

ترفندهای شعبده بازی

به این ترتیب تا زمانی که تمام توجهتان را به مسئله ی خاصی ندهید آن را نخواهید دید. قطعا شعبده بازها هم از این ضعف ما آگاه هستند. به عنوان مثال شعبده بازی را تصور کنید که با دست چپ خود یک فندک را روشن می کند. سپس دست راست خود را به شعله نزدیک می کند و وانمود می کند که آن را گرفته. حالا فندک را به آرامی از دست چپ روی زمین می اندازد و دست راست خود را باز می کند. در این ترفند شعبده بازی شما به قدری درگیر نگاه کردن به دست راست او بوده اید که از افتادن فندک غافل شده اید.

در نتیجه حتی ممکن است شما به شی مورد نظر نگاه کنید ولی باز هم نتوانید حرکت آن را ببینید. به خاطر داشته باشید که شعبده باز همیشه از شما یک قدم جلوتر است.

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  ازدواج بدون رابطه جنسی : آیا راهی برای بهبود این رابطه وجود دارد؟
برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن