توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تعلیم و تربیتدانستنی های نوزادانسلامتمادر و کودک

چه زمانی شیردهی شبانه نوزاد را قطع کنیم؟

همانطور که والدین در مورد شیردهی شبانه نوزاد خود نظرات مختلفی دارند، متخصصان کودک نیز توصیه‌های مختلفی را می‌دهند.

همانطور که والدین در مورد شیردهی شبانه نوزاد خود نظرات مختلفی دارند، متخصصان کودک نیز توصیه‌های مختلفی را می‌دهند. مادران معمولاً نگران اینند که چه موقع می‌توان نوزادان را در طول شب بدون غذا دادن خواباند، متخصصین وقتی که می‌خواهند به این سؤال پاسخ بدهند، با نظریه‌های متفاوتی رو به رو می‌شوند. برخی از نویسندگان مانند فربر معتقد است نوزادان بعد از سه ماهگی نیازی به تغذیه در شب ندارند، در حالی که برخی دیگر مانند ویسلبوت توصیه می‌کند نوزادان را در شب تا سن نه ماهگی شیر دهید.

در اینجا چند دستورالعمل در مورد شیردهی شبانه نوزاد در سنین مختلف ذکر شده است و راهکارهایی را برای اینکه چگونه می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا در طول شب بدون غذا خوردن بخوابد، بیان می‌کنیم.

چگونه شیردهی شبانه نوزاد را قطع کنیم؟

توصیه‌هایی در مورد زمان و علائم آمادگی

بیشتر نوزادان سالم و تازه متولد شده، می‌توانند کل شب را بدون تغذیه تا زمان شش ماهگی بخوابند. بیشتر این نوزادان بیش از شش ساعت در طول شب می‌خوابند و اصلاً نیازی به غذا خوردن ندارند. در این سن است که مادران می‌توانند شیردهی شبانه نوزاد خود را حتی هنگامی که از خواب بیدار نمی‌شوند را به برنامه‌ی خود اضافه کنند.

برای قطع کردن تغذیه در شب متوجه علائمی از طرف نوزادتان خواهید شد این موارد شامل شیر خوردن نوزاد برای دوره‌های کوتاه، خوابیدن در هنگام شیر خوردن و عدم توانایی تمام کردن یک بطری شیر است.

خوابیدن در طول شب بدون شیر خوردن را به کودک خود آموزش دهید

متخصص اطفال همچنین به مادران توصیه می‌کند که نوزادان خود را آموزش دهند تا بدون تغذیه در شب بخوابند. تا سن دو ماهگی، نوزاد هنوز هم به غذای شبانه خود احتیاج دارد، اما نیازی نیست که با هر بار بیدار شدن از خواب، شیشه شیر یا از سینه شیر بخورد.

بهتر است قبل از انجام هرگونه تغییر، با متخصص اطفال خود در مورد تغییر برنامه تغذیه کودک صحبت کنید، به خصوص اگر مواردی مانند به دنیا آمدن نارس، عدم افزایش وزن و سایر مشکلات وجود داشته باشد.

تغذیه نوزاد

ویژگی‌های هر کودک متفاوت است

همه نوزادان به ساعت‌ها خواب خصوصا در طول شب نیاز دارند، اما هر کودک بسته به میزان رشد خود در هنگام تغذیه، نیازهای متفاوتی دارد. بعضی از نوزادان به سرعت رشد می‌کنند و مادر متوجه می‌شود که کودکش بیشتر شب‌ها به تغذیه نیاز دارند. در مقایسه، برخی نوزادان در طول شب به تغذیه کمتری نیاز دارند و بیشتر می‌خوابند و ممکن است آن‌ها به اندازه غذاهایی که می‌خورند رشد نکنند، اما این بدان معنی نیست که آن‌ها سالم نیستند. آن‌ها بسته به روند رشدشان، نیازهای متفاوتی دارند.

چگونه نوزادان را در طول شب بدون غذا بخوابانیم

۱. به کودک خود کمک کنید تا تفاوت شب و روز را بفهمند

برای اینکه به کودک خود کمک کنید تفاوت بین شب و روز را متوجه شود، شیردهی شبانه نوزاد خود را با آرامش و آرام انجام دهید و تغذیه روزانه او را سرزنده‌تر انجام دهید. به غیر از نوزادانی که بیشتر روزها می‌خوابند، می‌توانید با استفاده از اسباب بازی‌های رنگارنگ، خواندن با صدای بلند و بازی در فضاهای دارای نور روشن، بچه‌های بزرگ‌تر را در طول روز بیدار نگه دارید.

۲. از تحریک و هیجان زده کردن کودک در شب خودداری کنید

اتاق کودکتان را شب‌ها تاریک نگه دارید. برای تعویض پوشک یا تغذیه شب از چراغ شب استفاده کنید. پوشک را فقط هنگامی که کودک سر و صدا می‌کند تعویض کنید. هنگامی که کودک برای تغذیه از خواب بیدار می‌شود، اتاق خود را تاریک نگه دارید و سعی کنید از تحریکش جلوگیری کنید.

۳. یک روال معمول در هنگام خواب داشته باشید

تعویض پوشک، پوشاندن لباس خواب، ماساژ، خواندن داستان یا خواندن آهنگ، یک روال ساده برای خواب کودکتان ایجاد کنید. این روال خواب باید کوتاه باشد و بیشتر از ۴۵ دقیقه طول نکشد.

خواب و تغذیه نوزاد

۴- کودک خود را تشویق کنید که در طول روز بیشتر تغذیه داشته باشد

برخی والدین وقتی نوزادانشان به ماه هشتم یا نهم می‌رسد شیر دادن به کودکشان را در طول شب ادامه می‌دهند. اما مشاهده خواهید کرد که وقتی کودکان در طول روز بیشتر غذا می‌خورند، شب‌ها کمتر تغذیه می‌کنند و وقتی بیشتر شب می‌خورند ممکن است در طول روز کمتر غذا بخورند.

بعضی اوقات ممکن است احساس گرسنگی کنند و شب‌ها از خواب بیدار شوند اما این بدان معنا نیست که آن‌ها مجبورند همیشه غذا بخورند. بهتر است والدین فرزندان خود را در این سن تشویق کنند که در طول روز بیشتر غذا بخورند تا احساس گرسنگی کمتری کنند و بدون از خواب بیدار شدن در شب بتوانند بخوابند. با این حال، هر کودک متفاوت است و برخی از کودکان هم نیاز دارند که تا ۱۲ ماهگی شب‌ها شیر بخورند.

۵- به کودک خود اجازه دهید تا خودش بخوابد

تا زمانی که او ۴ تا ۵ ماهه است، سعی کنید او را وقتی خواب آلود است، در جایش بگذارید. اگر او گریه کرد، او را آرام کنید و به او بگویید زمان خواب است. وقتی آرام شد او را رها کنید و بعد از چند دقیقه وضعیتش را بررسی کنید. او را تشویق کنید تا بدون شیر خوردن بخوابد. بهتر است حدود یک ساعت قبل از خواب او را تغذیه کنید تا او به تغذیه در کنار خواب عادت نکند.

۶. به کودک احساس امنیت دهید

یک اسباب بازی نرم یا پتو پوشیده از پیراهن مادر باعث می‌شود که او احساس کند که مادرش به او نزدیک است و به او کمک می‌کند تا شب هنگام به خواب برود. فقط مطمئن باشید که کودک به اندازه کافی برای تنها خوابیدن بزرگ شده است که از بروز هر حادثه‌ای جلوگیری شود.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا