توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تصاویرتصاویر مناسبتیعید نوروزعید نوروزفرهنگ و هنرمناسبتها در ایران و جهان

آموزش درست کردن ۲ مدل سبزه فانتزی برای هفت سین

آموزش درست کردن ۲ مدل سبزه فانتزی برای هفت سین

سبزه یکی از ملزومات سفره عید نوروز است که مدل و تزئین آن می‌تواند سفره هفت سین را زیبا‌تر کند. در اینجا دو سبزه فانتزی مدل سر آدمک و مدل سبزه معلق را می‌توانید بیاموزید.

ستاره در این آموزش ۲ روش درست کردن سبزه فانتزی را به شما می‌آموزد و تمام مراحل آن را همراه با تصویر توضیح داده است. با این سبزه‌های فانتزی هفت سین می‌توانید عید زیباتری داشته باشید.

روش درست کردن سبزه آدمکی

برای درست کردن این مدل سبزه فانتزی به جوراب نازک، خاک اره یا خاک گلدان مناسب و مقداری بذر شاهی یا علف نیاز دارید.

۱- ابتدا مقداری خاک گلدان را درون یک جوراب نازک بریزید. سپس ته جوراب را با یک کش ببنید، ولی آن را سفت نکنید، زیرا این کش موقتی است.

عکس درست کردن سبزه آدمکی

۲- تکه‌ای از خاک و جوراب را در مرکز سر آدمک گرفته و دورش را با کش محکم ببندید تا بینی آدمک تشکیل شود.

عکس درست کردن سبزه آدمکی

۳- برای درست کردن گوش‌ها نیز همین کار را تکرار کنید، سپس چشم‌های آدمک را بچسبانید یا با ماژیک آن‌ها را بکشید.

عکس درست کردن سبزه آدمکی

۴- کش بالای جوراب را باز کنید و درون آن روی خاک مقداری تخم شاهی یا تخم علف بریزید. اگر می‌خواهید مو‌های عروسک حالت خاصی داشته باشد می‌توانید بذر‌ها را با طرح خاصی روی خاک‌ها قرار دهید.

عکس درست کردن سبزه آدمکی

۵- حال سبزه فانتزی خود را در جای مناسبی که نور داشته باشد قرار بدهید و هر روز روی قسمت بذر‌ها آب بپاشید. پس از ۸ الی ۱۰ روز سبزه‌ها رشد می‌کنند و از داخل جوراب بیرون می‌آیند. وقتی بذر‌ها به اندازه کافی رشد کردند می‌توانید آن‌ها را کوتاه و منظم کنید.

عکس درست کردن سبزه آدمکی

عکس درست کردن سبزه آدمکی


نکته:
 می‌توانید به جای این که تخم بذر را داخل جوراب قرار دهید از بذر‌های لعاب دار مثل خاکشیر استفاده کنید. ابتدا بذر‌ها را ۵ الی ۶ ساعت خیس کرده و سپس آن‌ها را روی جوراب بمالید. با این روش طرح منظم تری را می‌توانید روی عروسک بکشید.

۶- می‌توانید آرایش‌های مختلفی به مو‌های سبزه فانتزی خود بدهید.

عکس درست کردن سبزه آدمکی

روش درست کردن سبزه فانتزی معلق

برای درست کردن این مدل جدید از سبزه فانتری به فویل، ورق فلزی، پنبه، پارچه تنظیف، بذر و سبد نیاز دارید. برای این مدل سبزه بهتر است از بذر‌های لعاب دار مثل بذر خاکشیر، بذر شاهی و بذر منداب استفاده کنید.

۱- ابتدا بذر را به مدت ۵ الی ۶ ساعت با آب بخیسانید.

۲- یک ورق فلزی را به انتهای سبد وصل کنید (به جای سبد از هر نوع وسیله تزئینی دیگر می‌توانید استفاده کنید.) و طرف دیگر آن را به سطح یک تکه چوب محکم ببندید.

۳- دور میله را با فویل آلومینیومی بپوشانید و یک لایه ضخیم از پنبه دور فویل بپیچید. برای این کار می‌توانید پنبه را روی فویل قرار دهید و یک نخ را دور آن بپیچید تا محکم شود.

عکس درست کردن سبزه فانتزی معلق

۴- اکنون روی پنبه یک لایه پارچه تنظیف بکشید و روی آن را کمی خیس کنید.

عکس درست کردن سبزه فانتزی معلق

۵- حال بذر‌ها که حالت ژله‌ای پیدا کرده اند را به آرامی روی سطح پارچه بمالید طوری که بذر‌ها همه جای آن به طور یکسان پخش بشوند.

عکس درست کردن سبزه فانتزی معلق

۶- وقتی به طور کامل بذر‌ها را روی پارچه قرار دادید دوباره سطح آن را کمی خیس کنید.

۷- یک نایلون شفاف را برداشته و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید و با فاصله روی بذر‌ها قرار دهید تا سطح آن‌ها مرطوب بماند. در این حالت سبزه را در محیط معمولی و به دور از نور آفتاب قرار دهید.

۸- در دو روز اول ۳ مرتبه در روز با آب پاش بذر‌ها را آبیاری کنید.

۹- روز سوم که بذر‌ها جوانه زد و به رنگ سبز کم رنگ در آمد می‌توانید روکش پلاستیکی آن را بردارید؛ و سبزه را ۲ بار در روز آب بدهید. وقتی نایلون را برداشتید یک روز دیگر سبزه را در همان محیط قرار دهید.

۱۰- از روز بعد می‌توانید سبزه را چند ساعت در روز مقابل نور آفتاب و در هوای آزاد بگذارید. در این مرحله سبزه نیاز به روزی یکبار آب دهی دارد.

توجه: بذر شاهی در ۶ روز و بذر منداب در ۴ روز آماده می‌شود. انواع بذر سبزه عید را باید با توجه به زمان کاشت آنها انتخاب کنید. 

عکس درست کردن سبزه فانتزی معلق

 گروه خانه داری ستاره

همچنین بخوانید:  دانلود آهنگ های انقلابی 22 بهمن و متن سرود های دهه فجر

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا