دکتر سلام

نمایشگر‌های هوشمند روی پوست انسان ساخته می‌شوند

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، دونده‌ای را تصور کنید که برای چک کردن زمانش نیازی به حمل کرنومتر یا تلفن همراه ندارد؛

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، دونده‌ای را تصور کنید که برای چک کردن زمانش نیازی به حمل کرنومتر یا تلفن همراه ندارد؛ فقط کافی است که به صفحه نمایش درخشانی که پشت دستش حک شده، نگاه بیندازد. این تصورات به زودی محقق خواهد شد. محققان به تازگی ابزاری برای تابش نور طراحی کرده‌اند که قابلیت کشسانی دارد و با ولتاژ کم مثل ولتاژ بدن انسان کار می‌کند و قابلیت حک شدن روی پوست انسان را دارد.

این ابزار که نمایشگر‌های ACEL یا برق‌تابناکی جریان متناوب نامیده می‌شود به طور موقت روی پوست یا سایر سطوح همانند خالکوبی حک می‌شود. این نمایشگر برای ساطع کردن نور به ولتاژ بسیار پایینی نیاز دارد و به همین دلیل هیچ آسیبی به پوست انسان وارد نمی‌کند و بسیار ایمن است.

محققان برای ساختن این ابزار، لایه‌ای از الکترولومینسانس یا برق‌تابناکی را ساندویچ کردند که از میکرو ذرات تابش‌دهنده نور پراکنده شده در یک ماده دی‌الکتریکی قابل کشسان و بین دو الکترود نانوسیم نقره انعطاف‌پذیر درست شده است. این دستگاه حاوی نوع جدیدی از مواد دی‌الکتریک به شکل نانوذرات سرامیکی است که با یک پلیمر پلاستیکی ترکیب شده و همین امر موجب افزایش روشنایی آن در مقایسه با نمایشگر‌های ACEL موجود شده است.

محققان از این ماده برای ساختن نمایشگر یک کرنومتر چهار رقمی استفاده کردند و آن را روی دست یک داوطلب سوار کردند. این نمایشگر کشسان با کمک ولتاژ بسیار پایین به قدری روشنایی دارد که حتی در مکان های تاریک نیز قابل دیدن است.

محققان ادعا می‌کنند که این صفحه نمایش کاربرد بسیاری دارد و در آینده‌ای نزدیک می‌توان از آن در ابزار‌های هوشمند پوشیدنی، روبات‌های نرم و ابزار‌های رابط انسان- کامپیوتر استفاده کرد.

لینک خبر

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  ترامپ رئیس پیشین «اف‌بی‌آی» را متهم به نقض قانون جاسوسی کرد

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا