تکنولوژی

خانه هوشمند چیست و چه مزایا و معایبی برای آن مطرح است؟

اگر چرخی در اینترنت بزنید با وسایل هوشمند زیادی روبه‌رو می‌شوید که به شما کمک می‌کنند یک خانه هوشمند داشته باشید.

اگر چرخی در اینترنت بزنید با وسایل هوشمند زیادی روبه‌رو می‌شوید که به شما کمک می‌کنند یک خانه هوشمند داشته باشید. در واقع پیشرفت دنیای فناوری باعث شده است روزبه‌روز تعداد این دسته از محصولات بیشتر شود که هدف تمامی آن‌ها یعنی محصولاتی مانند ماشین لباسشویی هوشمند، یخچال‌های هوشمند، گازهای هوشمند و حتی لامپ‌های هوشمند رفاه بیشتر کاربران و صرفه‌جویی در وقت آن‌ها است. اما منظور یک نفر از جمله «این یخچال هوشمند است» چیست؟

در این مطلب قصد داریم به سوال منظور از خانه هوشمند چیست پاسخ دهیم، مزایای استفاده از آن را بررسی کنیم و در مورد نگرانی‌های مربوط به گسترش این فناوری حرف بزنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سیستم خانه هوشمند چیست ؟

فناوری خانه هوشمند یک اصطلاح عمومی است که به امکانات رفاهی اساسی خانه داده می‌شود که مجهز به فناوری ارتباطات هستند و قابلیت خودکارسازی یا کنترل از راه دور را فراهم می‌کند.

از جمله این وسایل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • وسایل خانگی مانند ماشین‌های لباسشویی، یخچال‌ها و بازکننده‌های درِگاراژ
  • سیستم‌های سرگرمی خانگی
  • سیستم‌های امنیتی خانگی
  • کنترل‌های محیطی مانند دستگاه تهویه مطبوع هوا، سیستم گرمایش و روشنایی

همچنین وسایل متعدد دیگری نیز در این دسته قرار می‌گیرند که به بازار عرضه شده‌اند و تمامی دستگاه‌های بالا را تنظیم یا کنترل می‌کنند مانند ZigBee, Z-Wave, Lutron و Wink.

سیستم‌هایی وجود دارد که تمامی دستگاه‌های هوشمند شما را در یک گروه قرار می‌دهند تا از یک مکان به همه چیز دسترسی داشته باشید و این سیستم‌ها معمولا یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار موبایل دارند که کاربر می‌تواند زمانی‌که از خانه بیرون است تمامی امور آن‌را کنترل کند.

تا الان، توسعه فناوری خانه هوشمند ماژولار بوده است و جدا از چند آزمایش یا پروژه اختصاصی، هنوز خانه‌ای که واقعا از ابتدا هوشمند ساخته شده باشد را ندیده‌ایم.

گرچه، همین توسعه ماژولار که به‌واسطه برنامه‌ها امکان‌پذیر شده است به مالکان خانه اجازه یا کم کردن وسایل هوشمند را می‌دهد تا احتمال‌های بی پایانی برای استفاده از این فناوری هوشمند شکل گیرد. این امکان همچنین به‌این‌معنا است که کاربران می‌توانند به هر مقداری که می‌خواهند برای بالا بردن سطح هوش خانه‌های خود هزینه کنند.

بدون شک در ارتباط قرار دادن تمامی وسایل خانه با گوشی هوشمندتان یک امتیاز مثبت است، به‌این‌معنا که زمانی‌که به سر کار می‌روید، می‌توانید لباس‌های خود را بشویید یا با بهینه‌سازی سیستم گرمایش خانه خود که تنها زمان حضور در خانه روشن باشد در هزینه قبض‌های‌تان صرفه‌جویی کنید.

بعضی از کشورها بابت خاموشی وسایل برقی کاربران در طول ساعات اوج مصرف به آن‌ها تخفیف می‌دهند، بنابراین می‌توانید ماشین ظرفشویی خود را به جای 7 شب که تمامی افراد در این ساعت آن‌را روشن می‌کنند، ساعت 3 صبح روشن کنید.

مزایای خانه هوشمند محدود به مورد بالا نیست، بلکه مردم با توجه به اطلاعات بیشتر در مورد دستگاهی که استفاده می‌کنند سطح آگاهی‌شان از منابع‌‎شان بیشتر می‌شود. اکثر سیستم‌های خانه هوشمند یک فناوری گزارش‌گیری دارند تا دیدن نحوه استفاده از منابع (و محاسبه هزینه‌های‌تان) ساده شود.

نگرانی‌های امنیتی

متاسفانه، هرچیزی معایب خاص خود را دارد. یک مانع اصلی بر سر راه اینترنت اشیاء (IoT) و به‌ویژه فناوری خانه هوشمند موضوع امنیت است و به‌طورکلی باید به دو مشکل غلبه شود. مشکل اول این است که هر زمانی یک دستگاه را به یک شبکه وصل می‌کنید و آن شبکه را در ارتباط با اینترنت قرار می‌دهید، پورت دیگری را باز می‌کنید که باید از آن محافظت شود.

تصور کنید در حال دفاع از یک قلعه هستید. اگر پل متحرک بالا باشد، همه چیز آسوده و امن است. اگر پل متحرک پایین باشد، قضیه اندکی سخت‌تر می‌شود ولی با وجوداین قابل مدیریت است. حالا تصور کنید 10 پل متحرک وجود دارد و همگی آن‌ها پایین هستند. دقیقا زمان اضافه کردن چندین دستگاه به شبکه خود با چنین شرایطی روبه‌رو می‌شوید.

مشکل دوم طبق گفته مایک آرمیستد معاون رئیس و مدیر عمومی بخش Fortify شرکت اچ‌پی این است که اکثر فناوری‎‌های اتوماسیون هوشمند موجود در بازار در حال حاضر از نسخه‌ای لینوکسی استفاده می‌کنند که آن‌ها را در معرض همان نگرانی‌های امنیتی قرار می‌دهند که کامپیوترها تجربه می‌کنند، با این استثناء که اکثر دستگاه‌های هوشمند مانند کامپیوترهای شخصی نمی‌توانند به‌مشکلات امنیتی رسیدگی کنند.

گرچه تنها این مشکل نیست. اچ‌پی در سال 2014 ده محصول محبوب اینترنت اشیاء را بررسی کرد و متوجه شد به‌طور میانگین هر 25 دستگاه خطا دارند. با آن‌که آن‌ها اسم هر کدام از دستگاه‌ها را نام نبردند، ولی گفتند که این دستگاه‌ها عبارتنداز «تلویزیون‌ها، وب‌کم‌ها، ترموستات‌های خانگی، پریزهای برق کنترل از راه دور، کنترلر‌های آب‌پاش، هاب‌هایی برای کنترل چندین دستگاه، قفل‌های در، آلارم‌های خانگی، ترازوها و باز‌کننده‌های درب گاراژ.» هشت مورد از این ده مورد جزو فناوری خانه هوشمند هستند. حالا اجازه دهید مزایا و معایب خانه هوشمند را مفصل‌تر بررسی کنیم.

مزایای یک خانه هوشمند

1. صرفه‌جویی در مصرف انرژی

سیستم‌های اتوماسیون خانگی یقینا خودشان را در حوزه کارآمدی انرژی ثابت کرده‌اند. ترموستات‌های خودکار به‌کاربر اجازه می‌دهند دما را از قبل براساس زمان روز و هفته برنامه‌ریزی کند و بعضی از مدل‌ها حتی براساس رفتار کاربر تنظیم می‌شوند و اولویت او را در تنظیم دما یاد می‌گیرند و با آن سازگار می‌شوند، بدون این‌که نیاز به یک برنامه‌ریزی از پیش انتخاب‌ شده باشد.

از اتوماسیون سنتی یا براساس چنین رفتاری می‌توان عملا در هر گجت هوشمند که امکان کنترل از راه دور در آن وجود دارد استفاده کرد، از سیستم‌های آب‌پاش گرفته تا قهوه‌سازها.

صرفه‌جویی واقعی در انرژی در نهایت به نوع دستگاهی که انتخاب می‌کنید و قابلیت‌های اتوماسیون آن بستگی دارد. اما به‌طور متوسط شرکت‌های تولیدی این وسایل تخمین می‌زنند که این سیستم‌ها می‌توانند به‌مصرف‌کنندگان کمک کنند چیزی بین 10 تا 15 درصد در قبض ماهیانه خود صرفه‌جویی کنند.

2. راحتی

در جامعه سریع امروزی، بدون شک هرچه نگرانی‌هایتان کمتر باشد، بهتر است. راحتی یک عامل اصلی دیگر در استفاده از دستگاه‌های اتوماسیون خانگی است که خرید آن‌ها را جذاب می‌کند. چون عملا از دردسرهای کوچکی مانند خاموش کردن لامپ‌ها پیش از خوابیدن یا تنظیم ترومستات در زمانی‌که صبح از خواب بیدار می‌شوید، کم می‌کنند.

بسیاری از سسیستم‌ها قابلیت‌های یک داشبورد کنترل از راه دور را دارند بنابراین فراموشی در خاموش کردن دستگاه قهوه‌ساز به‌هنگام ترک خانه به‌معنای برگشت مجدد به‌خانه نیست. بلکه کافی است داشبورد آن محصول را در یک کامپیوتر یا دستگاه هوشمند باز کرده و در عرض چند ثانیه قهوه‌ساز را خاموش کنید.

3. امنیت

کنترل از راه دور زمانی‌که از خانه دور هستید به شما آرامش ذهنی می‌دهد. به‌کمک داشبوردهای کنترل از راه دور، لامپ‌ها و چراغ‌ها را می‌توان خاموش و روشن کرده و پرده‌ها را به‌صورت خودکار جمع و باز کرد. این قابلیت‌ها به‌همراه سیستم‌های امنیت خودکار می‌توانند از خطر ورود ناخواسته افراد به داخل خانه کم کنند. چون به محض این‌که اتفاق مشکوکی رخ دهد به‌شما هشدار داده می‌شود.

معایب یک خانه هوشمند

معایب یک خانه هوشمند

1. نصب

بسته به پیچیدگی سیستم، نصب یک دستگاه هوشمند خانگی می‌تواند برای مالک خانه یک زحمت قابل توجه باشد. از طرفی دیگر اگر از یک شرکت کمک بخواهید می‌تواند برایتان هزینه‌‌بر باشد و اگر خودتان بخواهید این کار را انجام دهید وقت زیادی از شما می‌گیرد.

2. فناوری پیچیده

خودکارسازی تمامی مسائل زندگی ممکن است فوق‌العاده جذاب به‌نظر برسد ولی گاهی اوقات خاموش کردن پریز برق به‌شکل همیشگی به‌مراتب از برداشتن گوشی هوشمند برای خاموش‌وروشن کردن چراغ‌ها ساده‌تر است.

پیش از این‌که تصمیم بگیرید چه سیستمی مناسب شما است، فکر کنید یک خانه هوشمند با چه وسعت و سطح امکاناتی می‌خواهید.

3. سازگاری سیستم

کنترل تمامی جوانب اتوماسیون خانگی از یک پلت‌فرم مرکزی مهم است ولی تمامی سیستم‌ها با یکدیگر سازگار نیستند. به‌عنوان مثال سیستم امنیتی‌تان ممکن است شما را ملزم کند برای مدیریت تنظیمات از یک مکان وارد سیستم شوید، در حالی‌که برای خاموش یا روشن کردن دستگاه تهویه مطبوع هوا ممکن است از یک مکان دیگر وارد تنظیمات تروموستات هوشمندتان شوید.

برای استفاده کامل از امکانات اتوماسیون خانگی، باید برای یک فناوری پلت‌فرم مرکزی سرمایه‌گذاری کنید که تمامی دستگاه‌ها و سیستم‌ها را از یک مکان تحت کنترل داشته باشید.

4. هزینه

حتی با آن‌که در طول سال‌های اخیر قیمت سیستم‌های خانه هوشمند به‌مراتب کاهش یافته است ولی هزینه خرید و نصب یک دستگاه همچنان بالا است.

ساخت یک خانه هوشمند

ساخت یک خانه هوشمند

برداشتن اولین گام‌ها برای ساخت یک خانه هوشمند می‌تواند عملی خسته‌کننده باشد. صدها محصول، سیستم و فناوری‌های متفاوت در بازار وجود دارند که همگی شما را سردرگم می‌کنند.

بنابراین قصد داریم به 5 سوالی اشاره کنیم که زمان بالا بردن سطح هوش و قابلیت‌های ارتباطی خانه خود باید به پاسخ آن‌ها فکر کنید. در پایان می‌توانید مسیر بهتری را در ساخت اولین خانه هوشمند خود انتخاب کنید.

1. شبکه وای‌فای شما چقدر اعتمادپذیر است؟

این سوال سرعت ارتباط اینترنت، همچنین محدوده تحت پوشش و پایداری شبکه بی‌سیم شما را مد نظر قرار می‌دهد. بسیاری از دستگاه‌های هوشمند خانگی مستقیما به روتر وای‌فای کاربر وصل می‌شوند، بنابراین باید مطمئن شوید در سراسر خانه‌تان سیگنال‌دهی قدرتمند و خوب است.

در خانه‌های جدیدتر و کوچک‌تر این قضیه نباید مشکلی به‌وجود آورد و حتی تهیه یک روتر ساده باید کافی باشد. اما اگر یک خانه بزرگ دارید یا در ساختمان قدیمی با دیوارهای ضخیم زندگی می‌‎کنید، ممکن است بهتر باشد به فکر خرید یک روتر بهتر، یک شبکه توری یا مجموعه‌ای از گسترش‌دهنده‌های محدوده شبکه بیفتید.

می‌توانید سرعت اینترنت خود را سریعا با استریم یک ویدئو جدید یوتیوب یا نت‌‎فلیکس روی گوشی هوشمند یا تبلت‌تان تست کنید. این کار را در هر اتاق خانه با یک ویدئو متفاوت انجام دهید و اگر پخش ویدئو هر مرتبه شروع شد، باید مشکلی نداشته باشید.

اما اگر یک نقطه کور پیدا کردید باید به‌فکر خرید یک شبکه توری بیفتید که از چندین روتر وای‌‍‌فای تشکیل شده است و هدفمندانه در بخش‌های مختلف خانه قرار می‌گیرد.

از طرفی می‌توانید به‌فکر تهیه گسترش‌دهنده محدوده شبکه بیفتید که به پریزهای دیواری وصل می‌شوند. آن‌ها از طریق یک پورت، اینترنت را از روتر دریافت می‌کنند سپس آن‌را از طریق کابل‌های برق خانه از یک پریز به پریز دیگر (در یک اتاق با سیگنال ضعیف وای‌فای) می‌برند.

2. به چه دستگاه‌های هوشمندی نیاز دارید؟

بدون شک تعداد دستگاه‌های هوشمند خانگی موجود در بازار ترسناک است. برای بسیاری از افراد، سفر ساخت یک خانه هوشمند با یک هاپ یا یک اسپیکر هوشمند مانند آمازون اکو یا گوگل هوم شروع می‌شود.

پس از آن، چندین دسته محصول متفاوت برای بررسی وجود دارد از جمله قفل‌ در، چراغ‌ها، پریزها، دوربین‌ها، پرده پنجره‌ها، زنگ درها، حسگرها و دستگاه‌های استریم رسانه. البته، شما می‌توانید به این فهرست اسپیکرهای هوشمند بیشتری را نیز اضافه کنید.

واقعا به این موضوع بستگی دارد که با خانه هوشمند خود می‌خواهید چکار کنید. دوست دارید نورپردازی خانه را خودکار کنید یا دستیار صوتی الکسا آمازون این کار را کنترل کند؟ پس باید یک اسپیکر آمازون اکو و کیت روشنایی هوشمند مانند محصولات فیلیپس، Hue Ikea یا Lifx بخرید.

به‌عنوان یک قانون کلی، بهترین دستگاه‌های هوشمند خانگی محصولاتی هستند که به یک دستگاه معمولی «خنگ» بدون پیچیده کردن آن قابلیت‌های بیشتر اضافه می‌کنند. به‌عنوان مثال می‌توانیم به زنگ در هوشمند Ring Video Doorbell 2 اشاره کنیم که (به کمک یک وب‌کم، میکروفون، اسپیکر و یکپارچگی با الکسا) قابلیت‌های بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌دهد ولی در عین‌حال عملکرد کاملی به‌عنوان یک زنگ در دارد.

3. گوشی هوشمند خود را کجا شارژ می‌کنید؟

گوشی هوشمند خود را کجا شارژ می‌کنید؟

شاید پرسیدن این سوال عجیب باشد ولی کنترل بسیاری از دستگاه‌های یک خانه هوشمند توسط گوشی هوشمندتان انجام می‌شود. به‌عبارتی این دستگاه محل زندگی تمام اپلیکیشن‌های مخصوص کنترل دستگاه‌ها (چراغ‌ها، قفل‌ها، دوربین‌ها و …) و همچنین اپلیکیشن‌های پلت‌فرم‌ها مانند الکسا آمازون و گوگل اسیستنت است.

با آن‌که بدون شک می‌توانید اکثر دستگاه‌ها را با کمک دادن فرامین صوتی به اسپیکر هوشمند آمازون اکو یا گوگل هوم کنترل کنید، ولی شاید خواسته باشید برای انجام سایر کارها گوشی هوشمند شارژ شده‌ای در کنار خود داشته باشید.

4. در چه نوع خانه‌ای زندگی می‌کنید؟

تا حدی در سوال اول به‌اندازه ملک شما و ضخامت دیوارها اشاره کردیم، ولی در این بخش مفصل‌تر در مورد آن صحبت می‌کنیم.

بدون شک اگر در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنید، صاحب‌خانه بعید است اجازه دهد یک ترموستات جدید هوشمند مانند Nest Learning Thermostat نصب کنید.

به‌همین‌شکل اگر ساکن یک آپارتمان هستید که سرمایش و گرمایش آن به‌صورت مرکزی کنترل می‌شود، مجددا قادر به‌نصب یک ترموستات هوشمند نخواهید بود. از طرفی شک داریم صاحب‌خانه‌ها دوست داشته باشند روی در خانه‌شان یک قفل هوشمند مانند محصولات August ببینند.

اگر دوست دارید نورپردازی هوشمندانه داشته باشید، باید نوع لامپ‌هایی را که در فضای شما جا می‌شوند بررسی کنید. باید لامپ‌هایی تهیه کنید که با سیستم فعلی شما همخوانی داشته باشند. گاهی اوقات یک لامپ هوشمند را می‌توانید در پذیرایی استفاده کنید ولی امکان استفاده از آن در اتاق دیگر وجود ندارد.

انجام این کارها یقینا در یک ملک اجاره‌ای تصمیم درستی نیست. همچنین، نصب سوئیچ‌های دیواری هوشمند اگر سیم‌کشی خانه قدیمی است مشکل خواهد بود و همین قضیه در مورد زنگ‌های در نیز صدق می‌کند.

اگر قصد نصب دوربین‌های هوشمند را دارید باید با دقت در مورد محل آن و محدوده دید آن‌ها فکر کنید. یقینا دوست ندارید این دوربین‌ها به‌طرف ملک فرد دیگری باشند یا داخل خانه آن‌ها را نشان دهد.

اگر در یک مجموعه آپارتمانی با راهروی مشترک زندگی می‌کنید، استفاده از یک زنگ در تصویری نیز مشکل‌زا خواهد بود چون دوربین ممکن است درون خانه همسایه را زمانی‌که در آن‌ها باز است نشان دهد.

بخش زیادی از این مسائل منطقی است ولی باید با دقت پیش از خرید تجهیزات خانه هوشمند و این‌که قادر به‌نصب آن‌ها خواهید بود یا نه، فکر کنید.

5. به کدام سیستم‌های خانه هوشمند باید اعتماد کنید؟

زمان شروع ساخت یک خانه هوشمند با محصولات متنوع شرکت‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوید. آیا دوست دارید یک اسپیکر هوشمند گوگل هوم یا آمازون اکو همه چیز را کنترل کند؟ یا استفاده از یک هاب هوشمند شرکت Wink یا Samsung SmartThings را ترجیح می‌دهید؟

زمانی‌که بحث دوربین‌ها به‌میان می‌آید، آیا دوربین‌هایی می‌خواهید که تمامی تصاویر را روی سرور شرکت سازنده بارگذاری کند یا نیاز به سیستمی دارید که آن‌ها را به‌صورت لوکال یا روی یک کارت حافظه یا حساب دراپ‌باکس خودتان ذخیره کند؟

پس از پاسخ دادن به این سوالات باید از قبل برنامه‌ریزی کنید. زمانی‌که تجهیزات خانه هوشمند بیشتری بخرید، یقینا دوست دارید همه چیز با خریدهای قبلی شما سازگاری داشته باشد. بنابراین باید بررسی کنید کدام محصولات با الکسا آمازون و کدام‌یک با گوگل اسیستنت کار می‌کنند.

همچنین ممکن است بهتر باشد سازگاری با فریم‌ورک نرم‌افزاری هوم‌کیت اپل را بررسی کنید چون روزبه‌روز استفاده از آن در بین شرکت‌های سازنده محصولات خانه هوشمند محبوب‌تر می‌شود که دلیل آن سابقه بی‌‎نظیر اپل در مباحث امنیتی است.

پیش‌‎بینی شده است فناوری خانه هوشمند تا سال 2020 یک کسب‌وکار میلیارد دلاری باشد و پیشرفته‌ترین بخش اینترنت اشیاء را نشان می‌دهد. جذابیت آن واضح است؛ اطلاعات بیشتر، کنترل بیشتر و خودکارسازی بیشتر خانه که به‌کاربر اجازه تصمیم‌گیری بهتر و بهینه‌سازی نحوه استفاده از منابع محدود او را می‌دهد.

در نتیجه استفاده از آن برای جیب کاربر و همچنین سیاره زمین خوب است. گرچه، تازمانی‌که شکاف‌های امنیتی موجود حداقل اندکی پوشیده شود، فناوری خانه هوشمند همچنان با مشکلات جدی روبه‌رو است که پیش از همه‌گیر شدن باید به آن‌ها غلبه کند.

در حال حاضر شرکت‌های مختلفی وارد این عرصه شده‌اند به‌عنوان مثال خانه هوشمند شیائومی یا خانه هوشمند سامسونگ با بهره‌گیری از محصولات این دو برند معتبر سعی می‌کنند راحتی را به‌کاربران خود هدیه دهند.

تنها باید به این سوال پاسخ داد که مزایای خانه های هوشمند باعث گسترش استفاده از آن‌ها می‌شود یا مانند بسیاری از دستاوردهای دنیای فناوری باید به تاریخ بپیوندند؟

سخن پایانی درباره خانه هوشمند

اگر صاحب یک خانه هوشمند هستید یا در خانه خود از وسایل خانگی هوشمند استفاده می‌کنید خوشحال می‌‎شویم تجربه آن‌را با ما و سایر خوانندگان سایت در میان بگذارید.

منبع: Enginess

 

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  تمام تهرانی‌ها از پیک موتوری یک خاطره بد دارند

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا