تازه های روانشناسیروانشناسی عمومیمشاوره خانواده

غیبت کردن از کجا ریشه می گیرد؟ آیا فایده ای هم دارد؟

همه ی انسان ها، صرفنظر از سن و جنس به نوعی مشغول غیبت کردن هستند. مهم نیست این گفتگو در محل کار صورت بگیرد یا در جمع دوستان.

همه ی انسان ها، صرفنظر از سن و جنس به نوعی مشغول غیبت کردن هستند. مهم نیست این گفتگو در محل کار صورت بگیرد یا در جمع دوستان. در یک بررسی ثابت شده که حدود دو سوم از گفتگوهای ما به غیبت کردن اختصاص پیدا می کند. تصور کنید یک روز کامل در مورد دیگران صحبت نکنید. مشکل یا حتی غیر ممکن به نظر می رسد.

غیبت چیست؟

خیلی از مردم تصور می کنند که غیبت مثل صحبت کردن در مورد شایعه های جدید است. ولی محققان معتقد هستند که غیبت یعنی صحبت کردن در مورد کسانی که در جمع ما حضور ندارند. غیبت بصورت خودکار در گفتگوی ما جا باز می کند. احتمالا محض انتقال اطلاعات و ایجاد روابط جدید شکل می گیرد.

غیبت کردن لزوما رفتاری منفی تلقی نمی شود. بلکه در مواردی ممکن است خنثی و یا حتی مثبت هم باشد. ولی چطور ممکن است؟ به عنوان مثال یکی از همکاران شما در مورد مدیر شرکت صحبت می کند. او با این کار اطلاعات غیر واقعی منفی را با شما در میان می گذارد. به این ترتیب نسبت به انتقاد های غیر واقعی او آگاهی پیدا می کنید و متوجه می شوید که او فردی خائن است.

غیبت کردن

وقتی غیبت می کنیم در بدن ما چه اتفاقی می افتد؟

یک بررسی در سال ۲۰۱۵ روی زنان و مردان انجام شد. این بررسی نشان داد که با شنیدن غیبت های مثبت و منفی در مورد خودمان، اطرافیان و افراد مشهور بخش قشر پیش پیشانی مغز که مسئول رفتارهای اجتماعی پیچیده و نادرست است، فعال می شود. همچنین بررسی نشان داد که این اثر به تمایل ذاتی ما به شنیدن تعریف و تمجید بر می گردد.

آیا غیبت کردن مزیتی هم دارد؟

همه ی ما بطور خودکار تصور می کنیم که غیبت کردن کاری اشتباه است. البته اگر قرار بر بدگویی در مورد دیگران و مسخره کردن ظاهر آن ها باشد قطعا کار اشتباهی است. به علاوه با رد و بدل شدن چنینی اطلاعاتی هیچ کس چیزی یاد نمی گیرد. بطوری که کاملا بی فایده است.

غیبت کردن

با این حال ما با کسانی غیبت می کنیم که به ما نزدیک هستند. محققان معتقد هستند که برقراری چنین ارتباطی از حس تنهایی ما می کاهد. همچنین موجب نزدیکی بیشتر میان افراد می شود. همچنین فعالیتی سرگرم کننده است.

پس اگر مشغول صحبت کردن در مورد دیگران هستید بدانید که این کار مزیت هایی هم دارد. البته اگر محض بدگویی و تمسخر دیگران انجام نشود.

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  راهکارهای پزشکی جلوگیری از بارداری

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا