تناسب اندامسلامت

آیا ملین ها به لاغری کمک می کنند؟ عوارض جانبی ناشی از مصرف مسهل ها

مردم تمایل دارند که یک میانبر برای هر چیزی پیدا کنند. هنگامی که صحبت از کاهش وزن می شود، هر کس می خواهد یک مسیر راحت (بدون زحمت) که به تلاش کمتری نیاز دارد و خیلی سریع نتیجه می دهد، بیابد.

این روزها گرایش مصرف ملین ها بلافاصله بعد از وعده غذایی به منظور کاهش آن چربی از بدن، به راه افتاده است. آیا این مسیر، درست است؟ آیا مسهل ها بی خطر هستند؟ آیا آنها واقعا به کاهش وزن کمک می کنند؟

قبل از دنبال کردن هر روشی به شکل کورکورانه، شک و تردیدهای اینچنینی بسیاری وجود دارند که باید روشن شوند. اجازه دهید با جزئیات به آنها بپردازیم و ببینیم که آیا در واقع می توانند کمک کنند یا نه؟

ملین ها چه هستند؟

ملین ها، عواملی هستند که به اصلاح حرکت روده کمک می کنند و عمدتا در زمان یبوست مورد استفاده قرار می گیرند. آنها با توجه به قدرت و عملکردشان به چندین دسته تقسیم می شوند، مانند ملین اسمزی که به حرکات مایعات در روده کمک می کند، لوبریکانت ها که مدفوع را روان می کنند و غیره.

مسهل ها چگونه باعث کاهش وزن می شوند؟

ملین ها، مدت زمان هضم را کاهش می دهند، چون حرکت روده را اصلاح می کنند. این داروها همچنین، سم را از بدن خارج می سازند بنابراین ممکن است به از دست دادن وزن آب کمک کنند. شواهد بسیاری از کاهش وزن ناخواسته به علت استفاده از آنها وجود دارد.

سنا که یک ملین گیاهی است، به عنوان بهترین ملین برای کاهش وزن در نظر گرفته می شود. بااین حال، عمل مصرف ملین، مورد تایید پزشکان و علم پزشکی نیست. آن قطعا عملکرد دستگاه گوارش را در هیسترکتومی سریع بهبود می بخشد اما تنها زمانی که به شیوه مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

تحقیقات نشان داده اند که عمل مصرف مسهل ها برای کاهش چربی از بدن، خطرناک است. آن می تواند باعث خطرات سلامتی شدید مانند کولون مسهل و ملانوز کولی شود.

عواقب استفاده از ملین ها برای لاغری

عوارض جانبی ناشی از مصرف یک ملین ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. این اثرات در واقع به استفاده از این قرص ها، سبک زندگی، تعامل پزشکی و عادات زندگی بستگی دارد. بنابراین یک عارضه جانبی مشاهده شده در یک فرد ممکن است در شخص دیگر ظاهر نشود.

برخی از عواقب متداول مصرف ملین ها به شرح زیر است:

  1. تهوع و استفراغ

تهوع، حالت یک احساس ناخوشایند است که اغلب با میل به استفراغ کردن همراه می باشد. ملین ها، یکی از دلایل پشت این اختلال هستند.

  1. اسهال

یکی دیگر از اثرات جانبی استفاده از ملین بیش از حد، اسهال است. اسهال به صورت حرکت آبکی روده تعریف می شود. یک مطالعه دیگر نشان می دهد که مسهل محرک می تواند به اسهال ساختگی منجر شود.

  1. غش کردن

استفاده بیش از حد از ملین می تواند به غش کردن نیز منجر شود. این در واقع یک اثر جانبی مستقیم نیست؛ به علت کم شدن آب بدن به خاطر استفاده از مسهل اتفاق می افتد.

  1. سرگیجه

سرگیجه اساسا نوعی احساس شناور بودن است. یک فرد می تواند گاهی اوقات توهم حرکت محیط یا چیزهای اطراف را حس کند. افرادی که به طور منظم از مسهل ها استفاده می کنند، ممکن است آن را تجربه کنند. با این حال می تواند بخاطر کم آبی بدن نیز ایجاد شود.

  1. خونریزی مقعدی

استفاده منظم از ملین خشن ممکن است باعث خونریزی مقعدی شود که می تواند خطرناک باشد. این خونریزی می تواند داخلی یا خارجی باشد.

  1. کم شدن آب بدن

این شایع ترین عارضه جانبی مصرف بیش از حد ملین است. این وضعیتی است که در آن بدن، آب یا مایع کافی ندارد. از آنجا که مسهل، سموم و مایع را از بدن می زداید، کم آبی بدن مشکل عمده ای است که می تواند شدید باشد.

  1. گرفتگی عضلات معده

گرفتگی عضلات معده یا درد شکم در صورتی که از مسهل های بسیار استفاده می کنید، ممکن است اتفاق بیفتد. آن عمدتا ناشی از مصرف سنا است. آنها موقتی بوده و هنگامی که مصرف ملین متوقف شود، کاهش خواهند یافت.

  1. یبوست

یبوست معمولا از نخوردن فیبر یا ننوشیدن آب کافی ناشی می شود اما می تواند در نتیجه سوء استفاده از این داروها نیز بوجود بیاید. بنابراین بهتر است از این ها اجتناب کرده و تنها در صورتی که برایتان تجویز شد، از آنها استفاده کنید.

  1. آسیب عملکردی روده

مسهل های ملایم می توانند به برخی مشکلات دستگاه گوارش کمک کنند اما مصرف مسهل های قوی یا خشن می تواند به عملکرد مناسب روده یا کل دستگاه گوارش خصوصا روده بزرگ آسیب بزند.

همچنین بخوانید: اصول اساسی کاهش وزن

نتیجه

روشن است که مسهل ها به کاهش وزن یا سایز کمک نمی کنند و این توسط آزمایشات و مطالعات بسیار نیز ثابت شده است. بنابراین به جای مصرف مسهل ها بصورت کورکورانه، سایر روش های کاهش وزن را امتحان کنید.

ملین ها ممکن است به حل برخی مشکلات دیگر کمک کنند اما در کاهش چربی از بدنموثر نیستند چون عمدتا وزن آب بدن را کاهش می دهند و هنگامی که استفاده از این داروها متوقف شود، بدن وزن آب از دست رفته را دوباره بدست خواهد آورد.

علاوه بر این، شما نباید مسهل ها را بدون مشورت با یک پزشک مصرف کنید چون عوارض جانبی بسیاری زیادی وجود دارد. به جای این قرص ها یا داروها، شما می توانید مسهل های طبیعی مانند آب نارگیل که هیچگونه پیامدهای سلامتی ندارد را امتحان کنید.

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  آشنایی با انواع لکه بر خانگی همراه با کاربرد نحوه استفاده

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا