تکنولوژینقد و بررسی

امنیت اپل واچ – سه نکته امنیتی خیلی مهم که باید بدانید

اپل واچ برای اولین‌بار در سال 2015 روانه بازار شد. این محصول روزبه‌روز در حال پیشرفت کردن است. با این دستگاه می‌توانید برخی از کارهایی را که با گوشی اپل خود انجام می‌دهید، پیش ببرید.

البته تعداد این فعالیت‌ها نیز در حال گسترش است و به‌صورت مداوم بر توانایی‌های اپل واچ‌ها افزوده می‌شود. به‌همین‌علت، امنیت اپل واچ یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید به آن توجه شود؛ زیرا این دستگاه، نسخه کوچک شده گوشی شما است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد امنیت اپل واچ صحبت کنیم و به ویژگی‌های مختلف آن بپردازیم.

قفل اپل واچ، محافظ دستگاه شما

امنیت اپل واچ از آن‌جایی اهمیت دارد که با این دستگاه می‌توان گوشی را کنترل و به اطلاعات فرد دسترسی پیدا کرد. با اپل واچ می‌توان قبض‌ها را پرداخت کرد، تمرینات ورزشی را کنترل کرد، هشدارهای سلامتی را از آن دریافت کرده و ده‌ها کار دیگر انجام داد. شرکت اپل برای افزایش امینت اپل واچ نرم‌افزارها و شیوه‌های مختلفی را طراحی کرده است که از لحاظ امنیتی زبانزد هستند. با این‌حال مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که یک فرد ماهر می‌تواند آن‌ها را دور بزند و وارد اطلاعات اپل واچ شود.

اگر سری سوم اپل واچ را نادیده بگیریم، اکنون دو نوع اپل واچ وجود دارد. مدل GPS + Cellular می‌تواند کارهایی مانند پخش موسیقی را بدون گوشی آیفون انجام دهد؛ اما در مدل GPS برای انجام کارهایی که به اینترنت نیاز دارد، باید آیفون خود را در نزدیکی‌تان داشته باشید. هر دو ورژن از اپل واچ با وجود جدا شدن از آیفون، اطلاعات مهمی را در خود ذخیره می‌کنند.

مهم‌ترین اطلاعاتی که در اپل واچ شما وجود دارد، اطلاعات کارت اعتباری‌تان است. در برنامه Apple Pay این اطلاعات ذخیره می‌شود. شما می‌توانید بدون داشتن آیفون، پرداخت‌های خود را انجام دهید. این ویژگی بسیار کاربردی است اما زمانی‌که دست فردی غیر قابل‌ اعتماد بیفتد، همه چیز از دست می‌رود!

در اپل واچ قابلیت دسترسی به ایمیل‌ها و پیام‌ها هم وجود دارد. اطلاعات مربوط به سلامتی و ورزش هم بخش دیگر چیزهای مهمی است که در این دستگاه ذخیره می‌شود. علاوه‌براین، دسترسی به اطلاعات تماس و مخاطبین هم در اپل واچ امکان‌پذیر است. قطعا این اطلاعات بسیار مهم و شخصی هستند و اگر اپل واچ خود را گم کنید، به دردسر می‌افتید. به‌همین‌علت، می‌خواهیم در ادامه به معرفی سه ویژگی مهم تنظیمات قفل اپل واچ بپردازیم.

چگونه اپل واچ را قفل کنیم: رمزگذاری اپل واچ

چگونه اپل واچ را قفل کنیم: رمزگذاری اپل واچ

بهترین راه برای بالا بردن امنیت اپل واچ و حفظ کردن اطلاعات، قفل کردن اپل واچ است. خوشبختانه برای استفاده از Apple Pay باید رمز دیگری هم وارد کنید تا بتوانید وارد آن شوید. اگر می‌خواهید قفل صفحه اپل واچ خود را فعال کنید، وارد برنامه Watch iPhone در گوشی خود شوید. سپس گزینه My Watch را انتخاب کنید و بعد از آن وارد Passcode شوید. می‌توانید رمزی ساده و چهاررقمی برای قفل اپل واچ انتخاب کنید. علاوه‌براین، برای بالا بردن امنیت اپل واچ می‌توانید تا ده رقم انتخاب کنید.

علاوه‌بر این شیوه، می‌توانید به‌وسیله خود اپل واچ نیز، رمزگذاری را انجام دهید. ابتدا وارد تنظیمات شوید. سپس وارد بخش Passcode شوید. بهتر است رمزی که در این شیوه انتخاب می‌کنید با رمزی که با آیفون خود انتخاب کرده‌اید، متفاوت باشد تا امنیت اپل واچ بالاتر برود.

سیستمی در اپل واچ وجود دارد که با فعال کردن آن، هر زمان که دستگاه را از مچ خود جدا کنید، خودبه‌خود قفل می‌شود. این سیستم Wrist Detection نام دارد. به همین علت، هر بار که اپل واچ را به مچ خود ببندید، باید رمز را وارد کنید. علاوه‌براین، برای راه‌اندازی مجدد ساعت باید آن رمز را وارد کنید.

ویژگی خوب دیگری که وجود دارد این است که می‌توانید دستگاه را طوری تنظیم کنید که هم‌زمان با گوشی شما باز شود. کافی است وارد همان منویی شوید که رمز را فعال کردید. با فعال کردن این ویژگی، اپل واچ شما با باز شدن قفل آیفون، به‌صورت خودکار باز می‌شود. البته قفل زمانی باز می‌شود که شما ساعت را به مچ خود بسته باشید.

فراموشی رمز اپل واچ

اگر اپل واچ خود را گم کنید، گذاشتن رمز می‌تواند به شما کمک کند؛ اما همین ویژگی نیز گاهی دردسر ایجاد می‌کند. شکستن قفل اپل واچ نیز تقریبا غیرممکن است. اگر رمز نادرست تا شش بار وارد شود، هشداری به فرد داده می‌شود که باید یک دقیقه صبر کند تا بتواند رمزی را دوباره وارد کند. بعد از ده بار تلاش کردن، دو اتفاق متفاوت با توجه به انتخابات شما در تنظیمان رخ خواهد داد. در نتیجه فراموش کردن رمز اپل واچ و یا گم کردن آن می‌تواند مشکلاتی را برای اطلاعات شما ایجاد کند.

اگر گزینه Erase Data را در قسمت Passcode فعال کرده باشید، پس از ده بار وارد کردن رمز نادرست، تمامی اطلاعات شما از روی اپل واچ پاک می‌شود. اگر آدم فراموش‌کاری باشید و از اطلاعات اپل واچ خود فایل پشتیبانی نگرفته باشید، همه اطلاعات را از دست می‌دهید. در صورت فعال کردن این ویژگی، بهتر است برنامه مدیریت رمزها را داشته باشید تا بتوانید رمز خود را بازیابی کنید.

اگر این گزینه را فعال نکرده باشید، امکان دارد بتوانید به اطلاعاتتان دست پیدا کنید. همچنین می‌توانید تمامی اطلاعات اپل واچ خود را به‌وسیله آیفون‌تان پاک کنید و یا آن‌ها را به گوشی خود انتقال دهید. به شیوه زیر می‌توانید اطلاعات اپل واچ را به‌وسیله آیفون پاک کنید: ابتدا وارد General شوید. سپس وارد بخش Reset شوید. بعد گزینه Erase Apple Watch Content in the Watch app را انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید ابتدا وارد تنظیمات شوید و سپس مراحل بالا را انجام دهید.
حتما بخوانید: معرفی برترین اپ‌های ساخت و ویرایش GIF

استفاده از Activation Lock

استفاده از Activation Lock

یکی دیگر از ویژگی‌های امنیتی و حیاتی، Activation Lock اپل واچ است. این ویژگی علاوه‌بر ساده بودن، بسیار مؤثر است و در صورتی‌که اپل واچ گم یا دزدی شود، آن‌را کاملا بی‌استفاده می‌کند.

اگر این ویژگی فعال باشد، هر کسی که بخواهد اپل واچ را پاک کند و از آن استفاده نماید، در ابتدا باید Apple ID و رمزش را داشته باشد. تنها در این‌صورت می‌توان اپل واچ را به آیفون جدیدی متصل کرد. این ویژگی در زمانی‌که فردی بخواهد ارتباط اپل واچ را با گوشی شما قطع کند و یا سیستم موقعیت‌سنجی را غیرفعال کند هم به‌کار می‌آید. اگر سیستم Find My iPhone را فعال کرده باشید، Activation Lock هم فعال می‌شود.

برای این‌که مطمئن شوید این ویژگی فعال است، ابتدا وارد نرم‌افزار ساعت در آیفون شوید. سپس بخش My Watch را انتخاب کنید و نام ساعت خود را بیابید. پس از این‌که گزینه‌ای شبیه به i را برای فعال کردن Find My Apple Watch فشردید، این سیستم هم فعال می‌شود. خوشبختانه سیستم Activation Lock به اینترنت نیاز ندارد و از اطلاعات شما در هر زمان و هر کجا محافظت می‌کند.

 چگونه از Find My iPhone در Apple Watch استفاده کنیم؟

 چگونه از Find My iPhone در Apple Watch استفاده کنیم؟

برای بالا بردن امنیت اپل واچ راهکار دیگری هم وجود دارد. با استفاده از این نرم‌افزار، می‌توانید نقشه و محل آخرین مکانی را که اپل واچ شما در آن بوده است، ببینید. در مدل GPS، آخرین مکانی که اپل واچ به اینترنت وصل شده است، دیده می‌شود؛ اما مدل دوم مکان دقیق‌تری را نشان می‌دهد.

برای این کار، ابتدا نرم‌افزار را باز کنید. سپس Apple ID و رمز خود را وارد کنید. بر روی نام ساعت کلیک کنید. در صورتی‌که یک آیفون، Wi-Fi و یا شبکه سلولی داشته باشید، می‌توانید Apple Watch خود را ببینید. اگر ساعت خود را بر روی نقشه نمی‌بینید، یعنی دستگاه قادر به اتصال شدن نیست.

اگر احساس می‌کنید ساعت در اطراف شما گم شده است، دکمه Play Sound را بفشرید. این ویژگی موجب می‌شود ساعت صدای بلندی از خود تولید کند، حتی اگر سایلنت باشد. گزینه دیگر برای بالا بردن امنیت اپل واچ استفاده از Lost Mode در نرم‌افزار Find My iPhone است. در این مورد می‌توانید پیامی را به اپل واچ ارسال کنید و از یابنده بخواهید آن‌را به‌دست شما برساند. شماره یا ایمیل شما بر روی اپل واچ ظاهر می‌شود و یابنده می‌تواند با شما تماس حاصل کند. اگر مطمئن شده‌اید که اپل واچ دیگر به دستتان نمی‌رسد، آخرین مورد این است که تمامی اطلاعات را پاک کنید. برای بالا بردن امنیت اپل واچ بهتر است تمامی گزینه‌های Passcode Lock، Activation Lock و Find My iPhone را فعال کنید.

سخن پایانی درباره امنیت اپل واچ

در این مقاله درباره بالا بردن امنیت اپل واچ صحبت کردیم. اپل واچ دستگاهی است که در خود اطلاعات مهمی را ذخیره می‌کند. این اطلاعات اگر به‌دست فردی نادرست بیفتد، می‌تواند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کند. برای همین سه شیوه برای بالا بردن امنیت به شما معرفی کردیم. بهترین کار این است که هر سه مورد را فعال کنید تا از ساعت خود و اطلاعاتش بهتر حفاظت کنید. این سه ویژگی امنیتی شامل موارد زیر می‌شوند:

  • Passcode Lock
  • Activation Lock
  • Find My iPhone

منبع: Make Use Of

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  نمونه دوربین آنر 9 ایکس پرو را در شب ببینید

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا