اخبار سینمابیوگرافی هنرمندانفرهنگ و هنر

فیلم های جیمز کامرون را بشناسید – رتبه‌بندی‌شده از بدترین به بهترین

جیمز کامرون یکی از کارگردانان پیشتاز و موفق هالیوود است که بدون کارنامه‌ای بلندبالا به چنین جایگاهی رسیده ‌است.

جیمز کامرون یکی از کارگردانان پیشتاز و موفق هالیوود است که بدون کارنامه‌ای بلندبالا به چنین جایگاهی رسیده ‌است. او از زمان انتشار اولین فیلم بلند خود، پیرانا 2: تخم‌ریزی Piranha II: The Spawning (1981)، 10 فیلم را کارگردانی کرده‌ است. (اسپیلبرگ در این بازه 28 فیلم را کارگردانی نمود). نکته جالب راجع‌‌به او این است که دوتا از موفق‌ترین فیلم‌های تمامی اعصار در میان فیلم های جیمز کامرون قرار دارد. هم‌چنین، دیگر فیلم های جیمز کامرون باعث تغییر در سبک جلوه‌های ویژه هالیوود شده ‌است.

کامرون خود فیلم‌نامه‌هایش را می‌نویسد. کاملا با کارش اخت می‌شود. سال‌ها زمان صرف نوشتن، توسعه، سرمایه‌گذاری و خلاقیت می‌کند، که خوب است، زیرا تمام فیلم های جیمز کامرون تقریبا در همه مواقع منحصر‌به‌فرد از آب درمی‌آیند. مشکل این‌جاست که باید مدت زیادی برای انتشار فیلم‌هایش صبر کنیم. فیلم آواتار جیمز کامرون آخرین فیلم منتشرشده از در سال 2009 یعنی ده سال پیش بوده است.

بیوگرافی جیمز کامرون

کارگردان جیمز کامرون در سال 1954 در کانادا به‌دنیا آمد. جیمز از کودکی عاشق فیلم‌های علمی-تخیلی بود، و تهیه‌کننده و کارگردان فیلم‌های تایتانیک، ترمیناتور و بیگانه‌ها است. او به‌دفعات برای فیلم‌هایش که اغلب پرهزینه هستند، نامزد یا برنده جایزه اسکار شده است. فیلم برتر جیمز کامرون یعنی تایتانیک اولین فیلمی بود که بیشتر از یک میلیارد دلار فروش کرد و در 14 رشته متفاوت نامزد جایزه اسکار شد. ازاین میان، فیلم تایتانیک جیمز کامرون 11 جایزه اسکار را برد. جیمز کامرون به‌تنهایی سه جایزه بهترین کارگردانی، بهترین فیلم و بهترین تدوین را از آن خود کرد.

رده‌بندی تمام فیلم‌ های جیمز کامرون در زیر آمده ‌است.

10. پیرانا 2: تخم‌ریزی (Piranha II: The Spawning (1981

بدیهی است که، پیرانا 2 کم‌کیفیت‌ترین فیلم بین تمام فیلم های جیمز کامرون است. این فیلم اولین کار او بوده، بنابراین هنوز به چندوچون کار آگاه نبوده است. فیلم اصلی به کارگردانی جو دانته مقادیری عناصر اکشن و جنگی مانند خون و خون‌ریزی، ویرانی و نیز عناصر وحشت رده پایینی داشت، اما این فیلم فاقد تمامی این‌ها بود. پیراناهای فیلم در چند صحنه بسیار مصنوعی و ضعیف هستند. اما، با علم به‌این که جیمز کامرون می‌رفت که در صنعت سینما به‌غولی بدل شود، حضور وی در پشت دوربین این فیلم تحسین‌برانگیز است. هیچ ایده اصیل یا استعدادی خدادادی نیست که بد از آب دربیاید.

9. بیگانگان زیر دریاها (Aliens of The Deep (2005

بیگانگان زیر دریاها (Aliens of The Deep (2005

کارگردان جیمز کامرون حین ساخت تایتانیک (Titanic (1997 به‌شدت به زیردریایی‌های عمیق‌پیما علاقه‌مند شد. ابتدا اشباح غوطه‌ور (Ghosts of The Abyss (2003 –فیلمی با فرمت 3D IMAX از بقایای تایتانیک در زیر دریا– را ارائه کرد. آن‌گاه مجدد با همین فرمت به نمایش زیر دریاها پرداخت و تمامی اشکال حیرت‌انگیز زندگی در اعماق میانی اقیانوس‌ها را به ما نشان داد.

البته منکر زیبایی‌اش نمی‌توان شد، اما شوق و شادمانی کامرون بسیار بیشتر از احساس مخاطبانش نسبت به این فیلم بود. احساس کامرون شبیه به بیل پاکستون در آن صحنه از تایتانیک (Titanic (1997 است که در آن، پاکستون شاعرانه‌هایی بی‌سروته در مورد زیبایی و فشار آب بیرون دریچه می‌سراید. احساس مخاطبان شبیه به حس لوئیس است که گفت: «داری چرند می‌گی، رئیس!»

8. نابودگر (The Terminator (1984

نابودگر (The Terminator (1984

از بین فیلم های جیمز کامرون نوبت به بررسی نابودگر رسید. کامرون راه خود را با نابودگر (The Terminator (1984 پیدا کرد و مجموعه فیلم‌های با این عنوان تاکنون بسیار موفق بوده‌اند. البته فیلم اصلی آن‌قدرها هم جالب نبود. به‌کارگرفتن آرنولد شوارتزنگر در نقش یک ربات ایده خوبی بود، اما تا قبل از انتشار فیلم دوم او چندان در این نقش ندرخشید. بهترین نکته فیلم، حضور مایکل بین در نقش کایل ریس بود. برای یک فیلم اکشن علمی-تخیلی دهه هشتاد میلادی همین کفایت می‌کرد.

نابودگر (2 Terminator 2 (19910 شاهکار بود. نابودگر (3 Terminator 3 (2003 باحال بود. حتی نابودگر: رستگاری Terminator (Salvation (2009 مارولی (شبیه به تولیدات کمپانی مارول) شد. فیلم اصلی ضعیف‌تر است. البته، حق کامرون در ایجاد یک سری فیلم برجسته محفوظ می‌ماند.
حتما بخوانید: عاشقانه‌ترین فیلم‌های 2018 معرفی شدند

7. اشباح غوطه‌ور (Ghosts of the Abyss (2003

اشباح غوطه‌ور (Ghosts of the Abyss (2003

فیلم‌های بسیار خوب زیادی وجود دارند که بقایای تایتانیک را مورد بررسی قرار داده و تکمیل‌کننده فیلم تایتانیک جیمز کامرون هستند. پس از موفقیت فیلم تایتانیک جیمز کامرون او با بیل پاکستون باز به سراغ بقایای تایتانیک رفت تا این‌بار، بررسی بیشتری روی این کشتی بدشانس انجام دهد. این فیلم به‌دلیل حضور پررنگ تایتانیک (Titanic (19970 در اذهان عوام، موفق بود.

مخاطبان در حین تماشای تصاویر مسحورکننده زیر دریا، تمامی صحنه‌های بی‌نظیر زیر دریای فیلم را به‌خاطر می‌آوردند و قدردان کار پاکستون و کامرون بودند. این فیلم بسیار سرگرم‌کننده‌تر از بیگانگان زیر دریاها (Aliens of The Deep (2005 است، البته به لطف وجود فیلم تایتانیک جیمز کامرون (Titanic (2007.

6. بیگانه‌ها (Aliens (1986

بیگانه‌ها (Aliens (1986

بیشتر فیلم های جیمز کامرون در ژانر علمی-تخیلی قرار می‌گیرند. بیگانه‌ها فیلمی دیگر از او در این ژانر است. بیشتر افراد ممکن است چنین تصور کنند که ‌‌دنباله اکشن فیلم علمی‌-تخیلی ژانر وحشت ریدلی اسکات که از بهترین فیلم های جیمز کامرون است در این رده‌بندی جایگاه پایینی دارد. فیلم اصلی بیگانه (Alien (1979 فیلمی در ژانر وحشت بود که در فضا اتفاق می‌افتد. تا این‌که جیمز کامرون فیلم اکشن-جنگی بیگانه‌ها (Aliens (1986 که انسان‌ها در مقابل موجودات فضایی می‌جنگیدند را ساخت.

این فیلم، ترسناک، هیجان‌انگیز، خنده‌دار و نمونه‌ای عالی، گرچه متفاوت، از این مجموعه فیلم‌ها است. نقش سیگورنی ویور در فیلم، با اضافه شدن مادرانگی به جذابیت او دارای عمق و پیچیدگی بیشتری شده ‌است. کامرون، با استفاده از نقش‌آفرینی او و دسته‌های بزرگ فضاپیماها، اثری بی‌نظیر در دنیای سرگرمی خلق کرده که این مجموعه از فیلم‌ها تاکنون مانندش را به خود ندیده ‌است.

5. دروغ‌های حقیقی (True Lies (1994

دروغ‌های حقیقی (True Lies (1994

دروغ‌های حقیقی (True Lies (1994 از بهترین فیلم های جیمز کامرون و یکی از بهترین اکشن-کمدی‌های تمام اعصار است. دروغ‌های حقیقی یکی دیگر از فیلم های جیمز کامرون است که آرنولد شوارتزینگر در آن ایفای نقش می‌کند. ساده و بدون پیچیدگی. تام آرنولد هرگز نتوانسته نقشی بهتر از هری تسکر بازی کند – مرد خانواده‌دوستی که در پس این نقاب از ماهرترین جاسوسان هم جاسوس‌تر بود.

جیمی لی کرتیس به‌خوبی نقش یک خانم خانه‌دار را ایفا کرده است. تام آرنولد به بهترین نحو نقش طنز را ایفا می‌کند. خشونت خانگی در آن واقعا ترحم‌برانگیز است. خنده‌ها هرگز متوقف نمی‌شوند اما به‌جا هستند. صحنه‌های اکشن فیلم به‌قدری نشاط‌انگیز هستند که باعث می‌شود تمام اطرافیانتان متوجه خندیدن شما شوند. این فیلم بسیار خوب کار شده، در واقع، دیالوگ‌هایی چون «این از دعوت‌نامه من» و «تو اخراجی!!!» بی آن‌که احمقانه باشند، بسیار خنده‌آورند.

4. آواتار (Avatar (2009

آواتار (Avatar (2009

فیلم آواتار جیمز کامرون (Avatar (2009 موفق‌ترین فیلم تمام اعصار تاکنون است. آواتار از معروف ترین فیلم های جیمز کامرون در سال 2009 تا 2010 تقریبا 2.8 میلیارد دلار در گیشه فروخت و هیچ فیلمی تاکنون به‌این رکورد نزدیک هم نشده ‌است. (البته به‌تازگی فیلم انتقام‌جویان این رکورد را رد کرد.) فیلم آواتار جیمز کامرون داستان‌ی‌محور است و عناصر جذاب فراوانی دارد. اساسا ترکیبی از داستان فیلم‌های فرنگولی (FernGully (1992، پوکاهانتس (Pocahontas (1995 و رقصنده با گرگ‌ها (Dance With Wolves (1990 است. بنابراین عناصر اصلی داستان جدید نیستند. با این‌وجود، تکنیک فوق‌العاده و خلاقیت تحسین‌برانگیزی که جیمز کامرون در تاروپود فیلم نهادینه کرده، تخیلات جهانیان را به خود جذب کرده ‌است.

یکی از بهترین تجربیات سینمایی، رفتن به یک تئاتر IMAX و تماشای عجایب پاندورا (سیاره‌ای دوردست که داستان فیلم در آن اتفاق می‌افتد) است. دنیایی که جیمز کامرون خلق کرده بود چنان درهم‌تنیده، پیچیده و خارق‌العاده بود که باعث شد هوادارانش درک کنند که چرا انتشار فیلم چنین طولانی شد. زمانی‌که فیلم آواتار جیمز کامرون در سال 2009 به سینماها آمد، از زمان انتشار آخرین فیلم کامرون تایتانیک، 12 سال می‌گذشت. تمام فیلم های جیمز کامرون که در این سال‌ها منتشر شد مستندهایی با فرمت  IMAX از زیر آب‌های آزاد بودند. بسیار ناخوشایند است که باید دو سال دیگر برای فیلم بعدی آواتار صبر کنیم، چراکه در مجموع تبدیل به یک بازه 11 ساله پس از آواتار می‌شود.

3. ورطه (The Abyss (1989

ورطه (The Abyss (1989

ورطه از بهترین فیلم های جیمز کامرون است. درواقع، اگر نسخه منتشرشده در سینماها را در نظر بگیریم –که البته همان هم فوق‌العاده است– ورطه The Abyss (1989) در این رده‌بندی چند رده پایین‌تر قرار می‌گیرد. اما اگر نسخه ویژه آن‌را که 28 دقیقه طولانی‌تر است، در نظر بگیریم، یک شاهکار به تمام معناست. نسخه ویژه صحنه‌های بیشتری از پارانویای روس‌ها در باب زیردریایی‌ها در بر دارد و اوج آن‌را بهتر به‌نمایش می‌کشد.

بد ظاهرشدن جیمز کامرون سر صحنه این فیلم تنگناهراس زبانزد همه بود. حرف‌ نزدن نقش‌آفرینان این فیلم، اد هریس و مری الیزابت مسترانتونیو، در این‌باره، سوءظن‌برانگیز بوده‌است. هر آن‌چه کامرون سر صحنه انجام داد، مهم نیست، نتیجه نهایی حرف اصلی را می‌زند. ورطه (The Abyss 1989) فیلمی میخکوب‌کننده است. صحنه‌های آن، از طوفان‌های وحشتناک روی عرشه، هوش‌های فضایی تا خشمگین شدن سروان کافی، بسیار هیجان‌انگیزند. تعدادی از بهترین صحنه‌ها و جلوه‌های ویژه از زیر دریاها در تمامی زمان‌ها در این فیلم پدیدار می‌شوند.
حتما بخوانید: 50 فیلم جنایی برتر تاریخ سینمای جهان معرفی شدند

2. نابودگر2 : روز داوری (Terminator 2: Judgement Day (1991

نابودگر2 : روز داوری (Terminator 2: Judgement Day (1991

فیلم نابودگر 2: روز داوری (Terminator 2: Judgement Day (1991 یکی از بهترین فیلم های جیمز کامرون و از بهترین فیلم های علمی تخیلی زمانه است. این فیلم به لحاظ کیفی یک سروگردن از تمام فیلم‌های این مجموعه بالاتر است. آرنولد به‌واقع نقش نابودگر را بر سرانگشتان خود می‌چرخاند، و لیندا همیلتون یکی از جذاب‌ترین‌های سینما در نقش سارا کانر است. آن‌گاه، رابرت پاتریک در نقش T-1000 وارد صحنه می‌شود. تاکنون هیچ‌گاه هیچ نقش منفی چنین ترسناک نبوده ‌است. جلوه‌های ویژه آن را مسحور‌کننده‌ترین نقش منفی تا به امروز کرده‌اند.

به این چارچوب آخرالزمانی و چرخش بی‌عیب و نقص، این صحنه را اضافه کنید که آرنولد قول می‌دهد کسی را نکشد، و این‌گونه شما یک فیلم علمی-تخیلی خیره‌کننده می‌بینید. به راستی که جیمز کامرون وجهه‌اش را با این فیلم تثبیت کرده‌است. این مرد استعداد و بینشی دارد که با آن، بی‌شباهت به دیگر کارگردانان هالیوودی، از سینمای حماسی به‌خوبی بهره می‌جوید.

1. تایتانیک (Titanic (1997

تایتانیک (Titanic (1997

نوبت به فیلم برتر جیمز کامرون رسید. تمام مردانگی‌ها و مخالفان شیک را فراموش کنید؛ جیمز کامرون با این فیلم برای یک نسل شاهکاری آفریده ‌است. هیچ‌کس دید او را باور نداشت. از شایعات چنین برمی‌آمد که این فیلم می‌رفت که فاجعه‌ای اقتصادی شود و افتضاح به بار بیاورد. اما کامرون خلاف این را ثابت کرد: تایتانیک دو فیلم عالی را در یک فیلم عالی با بازه 194 دقیقه‌ای گنجانده‌ است و به‌همین دلیل برای بسیاری از اقشار جذاب می‌نماید.

نیمه اول فیلم تایتانیک جیمز کامرون حماسه‌ای تاریخی و زیباست و در حین ارائه توضیحی از ساختار طبقاتی، بسیار موشکافانه کشتی را به‌تصویر می‌کشد. از دل این حماسه، عشق میان رز و جک شکوفا می‌شود. دی‌کاپریو و وینسلت احساسات و غرور مخاطبان را در این نیمه برانگیخته می‌کنند. آن‌گاه، نیمه دوم فیلم آغاز می‌شود و جیمز کامرون ما را به تماشای یکی از فجایع بزرگ زمانه می‌برد. حرکات، جلوه‌های ویژه و ناامیدی‌ها همه واقعی و خطرناک می‌نمایند. اگر عشق جک و رز چنین با جزئیات به‌تصویر کشیده ‌نشده‌ بود، این نیمه می‌رفت که مبهم و بی‌احساس شود. اما مخاطبان چنین حسی ندارند و به همین دلیل دچار ترس هستند.

بنشینید و از نو فیلم تایتانیک جیمز کامرون را تماشا کنید. لحظه‌ای که قطعه دل‌انگیز ساخته جیمز هورنر شروع می‌شود و تصاویر با مایه قرمز قهوه‌ای به نمایش درمی‌آیند، احساس جوشش در قلب خود خواهیدکرد. باید حیرت‌زده و البته قدردان بود که جیمز کامرون چنین استعداد و بینشی برای خلق یکی از بهترین فیلم‌های زمانه داشته است.

سخن آخر درباره معرفی فیلم های جیمز کامرون

در این مقاله به‌بررسی تمام فیلم های جیمز کامرون پرداختیم. بهترین فیلم های جیمز کامرون از دید شما کدام هستند؟ آیا به‌نظر شما نیز فیلم تایتانیک جیمز کامرون بهترین فیلم اوست؟ منتظر خواندن نظرات شما هستیم.

منبع: Comingsoon

 

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  در چه شرایطی روزه دار در ماه رمضان می‌تواند آب بنوشد؟

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا