تعلیم و تربیتدانستنی های نوزادانسلامت

مزایای یادگیری موسیقی برای کودک

یادگیری نواختن یک ساز می‌تواند به کودک شما کمک کند تا گوش خود را آماده سازد و مهارت‌های لازم برای آموزش و تعامل اجتماعی خود را تقویت کند.

بین فوتبال تا پیشاهنگی‌ها، برنامه کودک در سن مدرسه شما، از فعالیت‌های تفریحی پر شده است. اگر دوست ندارید کلاس‌های یادگیری موسیقی را به این لیست اضافه کنید، به مزایایی که با ثبت نام کودک کوچک خود برای کلاس ویولن یا پیانو، به‌دست می‌آورید، توجه کنید. شاید او، نفر بعدی بتهوون نباشد، اما ممکن است او، دوره راحت‌تری را در یادگیری ریاضی، تمرین اخلاق نیک (از جمله صبر!)، و یک بازیکن تیم شدن داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای یادگیری موسیقی، ادامه مطلب را بخوانید.

مهارت‌های دانشگاهی را بهبود می‌بخشد

موسیقی و ریاضی کاملاً دو موضوع در هم تنیده‌اند. با درک کردن ضربان، ریتم و مقیاس، کودکان یاد می‌گیرند چگونه تقسیم کنند، کاربردها را ایجاد کنند و الگوها را تشخیص دهند. لین کاینر، بنیانگذار موسیقی راپسودی در ساحل ردوندو، کالیفرنیا، گفت که یادگیری موسیقی مغز کودک را به منظور کمک به درک بهتر، با سایر منطقه‌های ریاضی مرتبط می‌کند. بچه‌ها با بزرگ‌تر شدن، شروع به خواندن آهنگ‌ها می‌کنند و ابتدا آن را به حافظه کوتاه مدت و سرانجام حافظه بلند مدت می‌سپارند.

مری لارو، معلم ویولن سوزوکی در مدرسه موسیقی محله‌ای در نیو هاون، کانکتیکات می‌گوید، استفاده از یک دستگاه مونمونریک برای این کار روشی است که بعدا می‌تواند برای سایر مهارت‌های حافظه نیز به کار رود. کلاس‌های ساز موسیقی همچنین کودکان خردسال را با فیزیک پایه آشنا می‌کند. به عنوان مثال، کشیدن رشته‌ها روی یک گیتار یا ویولن، لرزش‌های هارمونیک و نرمی را به کودکان می‌آموزد. حتی سازهای غیر رشته‌ای، مانند طبل‌ها و ویبرافون، این فرصت را به بچه‌ها می‌دهند تا این اصول علمی را کشف کنند.

مهارت‌های بدنی را توسعه می‌دهد

برخی از ابزارها، مانند کوبه، به کودکان کمک می‌کند تا هماهنگی و مهارت‌های حرکتی را رشد دهند. آن‌ها به حرکت دست‌ها، بازوها و پاها احتیاج دارند. کریستن رگزستر، مدیر برنامه کودک در مدرسه موسیقی جامعه شرود در کالج کلمبیا شیکاگو، می‌گوید: این نوع ابزار برای بچه‌های پر انرژی بسیار عالی است. سازهای زهی و صفحه کلیدی، مانند ویولن و پیانو، همزمان از دست راست و چپ شما، اقدامات مختلفی می‌خواهند (کار می‌کشند).

ریگستر می‌گوید: “مثل این است که به سر خود دست بزنید و همزمان شکم خود را مالش دهید.” ابزارها نه تنها به ایجاد دو منظوره بودن کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند کودکان را نیز تشویق کنند که در موقعیت‌های طبیعتا ناراحت کننده؛ راحت باشند. تقویت هماهنگی و بهینه سازی زمان می‌تواند کودکان را، برای سرگرمی‌های دیگر مانند رقص و ورزش آماده کند.

مهارت‌های اجتماعی را پرورش می‌دهد

کلاس‌های گروهی به یک تعامل و ارتباط، بین همسالان نیاز دارند که باعث تشویق برای انجام کار گروهی می‌شود، پس کودکان باید برای ایجاد یک اوج یا فرود همکاری کنند. اگر کودکی با صدای بلندی ساز بزند یا خیلی سریع سرعت بگیرد، نیاز به تنظیم دارد. ریگستر می‌گوید، برای کودکان مهم است که بخش فردی خود را در یک مجموعه بزرگ‌تر، مهم بدانند و درک کنند. موسیقی راپسودی کلاس‌های آموزش موسیقی عمومی را ارائه می‌دهد، که در آن معلمان، دانش آموزان را به گروه‌هایی تقسیم می‌کنند و به هر کودک یک کار اختصاص می‌دهند. با اینکه تیم، وظیفه انتخاب سازها را دارد و همچنین ملودی را ایجاد می‌کند، هنر جویان در جهت رسیدن به یک هدف مشترک تلاش می‌کنند. کلاینر می‌گوید: “این‌ها انواع تجربیاتی هستند که در جامعه داریم.” ما به تعامل گروهی بیشتر و مهارت حل مسئله نیاز داریم. ”

نظم و انضباط و صبر را تصحیح می‌کند

یادگیری موسیقی ،رضایت خاطر زمان بر را به کودکان می‌آموزد. به عنوان مثال ویولن دارای یک منحنی یادگیری شیب‌دار است. لارو می‌گوید، قبل از اینکه بتوانید آهنگی واحد بسازید، ابتدا باید یاد بگیرید که چگونه ویولن را نگه دارید، چگونه آرشه را نگه دارید، و کجا باید پای خود را قرار دهید. نواختن یک ساز به بچه‌ها می‌آموزد که قبل از رسیدن به اهداف خاص، مانند اجرا با یک گروه و یا به یاد سپردن یک قطعه منفرد، ساعت‌ها، ماه‌ها و بعضی اوقات سال‌ها تمرین کردن لازم دارند.

لارو می‌گوید: “دروس خصوصی و تمرین در خانه نیاز به توجه بسیار متمرکز برای حتی ۱۰ دقیقه در هر زمان دارد.” دروس گروهی، که در آن هنرجویان یاد می‌گیرند یک ساز را در یک گروه اجرا کنند صبر را بهبود می‌بخشند، زیرا کودکان باید منتظر نوبت خود باشند تا به صورت جداگانه ساز بزنند و در زمان انتظار به نواختن‌های همکلاسی‌های خود توجه کنند، بچه‌ها یاد می‌گیرند که به همسالان خود احترام بگذارند، برای دوره‌های معین ساکت باشند و توجه داشته باشند.

باعث افزایش عزت نفس می‌شود

این درس‌ها، یک میدانی را ایجاد می‌کنند که در آن کودکان می‌توانند یاد بگیرند که بپذیرند و انتقاد سازنده داشته باشند. ریگستر می‌گوید، تبدیل بازخورد منفی به تغییر مثبت به ایجاد اعتماد به نفس کمک می‌کند. به‌ویژه، دروس گروهی ممکن است به کودکان کمک کند تا درک کنند که هیچ کس، از جمله خود یا همسالانشان، کامل نیستند و هرکسی جایی برای پیشرفت دارد. لارو می‌گوید: “ارائه خود در ملاء عام یک مهارت مهم است که نشان می‌دهد آیا شما یک موسیقیدان حرفه‌ای می‌شوید یا نه.” وی می‌افزاید: این مهارت به راحتی در صحبت‌های عمومی قابل انتقال است و مطمئناً، هنگامی که سطح کودک به اندازه کافی پیشرفته باشد، مهارت‌های موسیقی را در اختیار دارد که به او در ایستادن روی پای خود کمک می‌کند.

مزایای آموزش موسیقی برای کودک

کودکان را با فرهنگ‌های دیگر آشنا می‌کند

با آموختن در مورد انواع سازها و نواختن آن‌ها، بچه‌ها می‌توانند کشف کنند که چگونه موسیقی در فرهنگ‌های دیگر نقش اساسی دارد. به عنوان مثال، بانگوس و تیمبیلز ممکن است کودکان را با سبک‌های موسیقی آفریقایی و کوبایی آشنا کند.

اگرچه ویولن امروزی ریشه در ایتالیا دارد، اما یادگیری نواختن آن، کودکان را در معرض موسیقی کلاسیک قرار می‌دهد که توسط نوازندگان آلمانی و اتریشی، پررنگ شده است. سازهای متنوع، مانند ویولن و پیانو، می‌توانند یک طیف گسترده از سبک‌ها، از جمله کلاسیک و جاز (که در آمریکای جنوبی سرچشمه گرفته بود) را همراهی کنند. این مهم است که کودکان را در سنین جوانی با فرهنگ‌های دیگر آشنا کنید، زیرا این امر باعث می‌شود ذهن و روحیه آزادانه، فراتر از آنچه که می ‌دانسته‌اند، نسبت به جهان و سنت‌ها پیدا کنند.

در انتخاب یک ساز چه چیزی را باید در نظر بگیرید

درنهایت، ابزاری که شما و فرزندتان انتخاب کرده‌اید باید به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. در اینجا لیستی از سؤالاتی وجود دارد که باید قبل از آوردن موزیسین جدید در خانه، در نظر بگیرید:

  • آیا کودک شما از این ساز به هیجان در می‌آید؟
  • آیا او نحوه صدا و احساس آن را دوست دارد؟
  • آیا ساز بسیار چالش برانگیز است یا به اندازه کافی چالش برانگیز نیست (برای شما و فرزندتان)؟
  • آیا مزاج فرزند شما با آن ساز، سازگار است؟
  • آیا می‌توانید تجهیزات تعمیر و نگهداری آن را تهیه کنید؟
  • به عنوان والدین ، آیا شما صدا را به اندازه کافی دوست دارید که به فرزندتان گوش دهید تا ساعت‌ها در خانه تمرین کند؟
  • آیا کودک شما به سبک موسیقی خاصی علاقه دارد؟ اگر چنین است، آن را در انتخاب ساز خود مدنظر قرار دهید، زیرا بعضی از آن‌ها به طور خاص به سبک‌های خاصی توجه می‌کنند. به عنوان مثال، یک نوازنده ویولن در یک گروه موسیقی جاز شرایط سختی را خواهد داشت.

کارشناسان همیشه قبول ندارند که کدام ابزار برای یادگیری بچه‌های بزرگ مناسب است، اما بسیاری از معلمان موسیقی قبول دارند که سخت است که بخواهید با انتخاب اشتباه، با پیانو، ساز کوبه‌ای (مانند طبل یا زایلوفون)، گیتار یا ویولن، ساز بزنید.

 

همچنین بخوانید:  مکمل هایی که می تواند برای زنان سودمند باشد
0/5 (0 نظر)
برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن