توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
بیماری ها و راه درماندانستنی هاسلامت

انجام خدمات دندانپزشکی با لیزر

امروزه پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید لیزرهای جدید این امکان را برای دندانپزشکان فراهم می سازد تا درمان پوسیدگی دندان و  تراش پوسیدگی های دندانی را با حداقل صدا و درد انجام دهد بطوریکه نیاز به تزریق داروهای بی حس کننده در بیش از ۹۵ درصد ترمیم ها از بین رفته است.

امروزه پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید لیزرهای جدید این امکان را برای دندانپزشکان فراهم می سازد تا درمان پوسیدگی دندان و  تراش پوسیدگی های دندانی را با حداقل صدا و درد انجام دهد بطوریکه نیاز به تزریق داروهای بی حس کننده در بیش از ۹۵ درصد ترمیم ها از بین رفته است. دستگاه لیزر اربیوم می تواند بافت سالم را از بافت پوسیده تشخیص دهد و تنها بافت پوسیده را حذف نماید. این مزیت باعث می شود بافت سالم دندان دست نخورده بماند که موجب سلامت و طول عمر بیشتر دندان میشود.

همچنین لیزر خاصیت استریل کردن دندان حین برداشت و ترمیم پوسیدگی را دارد و از وجود هرگونه آلودگی در ناحیه برداشت جلوگیری می کند. این خاصیت باعث می شود دندان در همان ناحیه دوباره دچار پوسیدگی نگردد. در این مرکز، تنها از مواد همرگ دندان جهت ترمیم استفاده میشود.

استفاده از ليزر ايده آل ترین گزینه و جايگزين براي تراشيدن دندان است. با استفاده از لیزر تمامی قسمت های پوسیده و جرم ها بدون اعمال فشار مکانيکي و دست زدن به دندان تراشیده شده و از بين مي روند و درد و ناراحتی را برای بیمار کاهش می دهد . علاوه بر اين ، مزیت های دیگر لیزر می توان گفت با ليزر ، دندانپزشک می تواند خیلی دقیق حفره مورد نظر را خود را در دندان بیمار ايجاد کند به طوری که شکل دندان تحت کنترل کامل دندانپزشک باشد. به دلیل نفوذ و تاثیر ليزر در سطح دندان ، اين روش گرماي کمتري ایجاد مي کند.

نحوه ترمیم پوسیدگی دندان با لیزر

طول موج مناسب برای درمان دندان هایی که بافت سختی دارند ، ۲۹۴۰ نانومتر است که رطوبت بافت دندان و ماده هيدروکسي آپاتيت در دندان بوسیله (ER:YAG) جذب مي شود. انرژي الکترومغناطيسي جذب شده توسط مولکول ها به انرژی گرمایی تبدیل می شود و دماي آب را بالاتر از دماي جوش می رساند . آب میان بافتی دندان با افزايش گرما و دمای بوجود امده تبدیل به بخار می شود و با افزایش فشار و ایجاد انفجار در سطح ميکروسکوپي در بافت دندان ، سطح اسیب دیده از دندان تراشیده و لایه برداری شده و از روی دندان از بین می روند بدین ترتیب درمان پوسیدگی دندان انجام می شود .

بافت سالم مینا و عاج دندان با اشعه ي ليزر برش میخورند .  ميزان آب موجود در بافت مينا و عاج دندان ميزان اثربخشي و تاثیرگذاری ليزر بر روي دندان را مشخص می کند . میزان اب موجود در دندان های آسيب ديده به مراتب بیشتر از دندان هایی با سالم عاج دارند ( ۲۵ درصد در برابر ۸ درصد) به همین دلیل بخش های اسیب دیده و و پوسيده ي دندان با سرعت بالایی توسط ليزر از بين مي روند. اما در مورد مینای دندان به دلیل کم بودن میزان اب در بافت آن ، تاثیرگذاری لیزر بر روی مینای دندان کاهش می یابد.

ليزر اربيوم ، تا شعاع نيم ميليمتری از سطح دندان را تبخير می کند ، در حالي که در روش تراشيدن دندان ، سطح عمیق تری از دندان به صورت سه بعدي تراشيده مي شود . اشعه لیزر در هنگام تابش شعاع بسيار کوچک دارد وکاملا متمرکز است به همین دلیل از بین بردن بافت هاي پوسيده و ايجاد حفره در دندان توسط دندانپزشک با دقت بالايي انجام مي شود.

در هنگام تراشیدن و از بین بردن سطح پوسیده با لیزر دندانپزشک دید بهتر و بیشتری برای انجام کار و در حین تبخير سطح دندان با ليزر دارد و با دقت بالاتری سطح دندان را با ليزر لايه برداري می کند. در این روش فقط سطح اسیب دیده و پوسیده دندان تراشیده شده و هیچ اسیبی به بافت های سالم اطراف نمی رسد. با استفاده از لیزر و البته تنظيم صحيح و دقیق انرژي ليزر برای درمان پوسیدگی دندان نیازی به بی حسی نيست و یا اگر هم نیاز به تزریق بی حسی باشد با دوز پایینی انجام می شود .

بیشترین مزیت دندانپزشکی با لیزر برای کودکان است که به درد حساسیت بیشتری دارند اين موضوع نیز تا حد زيادي به تجربه و تخصص دندانپزشک بستگی دارد. مطالعات نشان داده است که استفاده از ليزر براي آماده سازي دندان باعث مي شود که ميزان چسبندگي ماده ي پرکننده ي دندان که بعد از تراشیدن سطح اسیب دیده استفاده میشود با بافت دندان بيشتر شود و در نتيجه استحکام دندان پر شده افزایش می یابد و نتیجه تضمینی از پر کردن دندان حاصل خواهد شد .

در کلینیک دندانپزشکی خانه لیزر نیز مواد کامپوزیت مورد استفاده از برترین برندهای موجود در بازار مانند ۳M آمریکا برای ترمیم پوسیدگی دندان می باشد و توسط دندانپزشک های متخصص این زمینه به ویژه برای اطفال انجام می شود .

پل های دندانی یا بریج

ایمپلنت دندان و مزایای آن در دندانپزشکی

ایمپلنت دندان که توسط یک جراح ارتوپدی سوئدی اختراع شد امروزه مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است . ایمپلنت دندان می تواند جایگزینی برای دندان هایی باشد که از دست رفته اند . ایمپلنت دندان در کلینیک دندانپزشکی نوعی درمان است که جایگزین مناسبی برای پروتز های بریج که در آ« دندان ها تراشیده می شوند .

ایمپلنت های دندانی پیچ های باریکی هستند که از جنس تیتانیوم خالص که درون استخوان فک گذاشته می شود. پس از ۳ تا ۶ ماه، استخوان اطراف ایمپلنت ساخته شده و به آن متصل می شود. هنگام انتخاب ایمپلنت میزان استخوان و استحکام آن در نظر گرفته می شود. اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت موجود نباشد جراحی پیوند استخوان انجام می شود. جراحی ایمپلنت دندانمی تواند بلافاصله پس از کشیدن دندان و یا پس از ۴ تا ۶ ماه انجام شود. درمان به موقع ایمپلنت از تحلیل استخوان و کج شدن دندانهای کناری جلوگیری میکند

پزشک فاکتورهایی مانند مقدار استخوان دردسترس ، مقدار استحکام استخوان دهان و مدت زمان انجام ایمپلنت را در انتخاب نوع ایمپلنت دندان برای بیمار لحاظ می کند . در صورتی که برای انجامایمپلنت دندان استخوان کافی برای جایگذاری ایمپلنت وجود نداشته باشد ، می توان در شرایط خاص از استخوان بخش های دیگر استفاده کرد و عمل پیوند استخوان را انجام پذیرد.

در انجام ایمپلنت دندانی سن بیمار نیز نقش دارد . برای انجام موفقیت امیز ایمپلنت باید اسکلت صورت به صورت کامل شکل گرفته باشد در واقع از ۱۸ سالگی می توان برای ایمپلنت دندان اقدام کرد . در سنین پایین تر ممکن است با رشد فک و صورت ایمپلنت های دندانی کوتاه تر به نظر آیند . به عنوان مثال در برخی موارد اگر چند ایمپلنت دندانی در یک ناحیه کاشته شده باشد و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها نصب شده باشد مقاومت بریج مانع از رشد اسکلت صورت در آن ناحیه میشود ، بنابراین فرم صورت بیمار را تحت تاثیر قرار خواهد داد . پس از سن ۱۸ سالگی دیگر محدودیتی برای انجام ایمپلنت وجود ندارد و در هر سنی می توان ایمپلنت دندانی انجام داد . در صورتی که ایمپلنت ها با طرح ها و قطرها و زوایای مختلف از هم کاشته شوند ، بهتر است که با روکش آنی بهم متصل شده و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که در تحمل فشارهای جویدن می توانند به یکدیگر کمک کنند .

بلیچینگ , سفید کردن دندان

مزایای جراحی ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی

ایمپلنتی که در کلینیک تخصصی دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ۱۰۰% آلمانی می باشد و جزو برندهای برتر کشور آلمان در چند سال اخیر شناخته شده است. قیمت این ایمپلنت در کشور تولید کننده بسیار بالا می باشد اما این مرکز توانسته به کمک شرکت های همکار با قیمتی بسیار مناسب از آن بهره مند گردد . جراحی ایمپلنت دندان این مرکز توسط مجموعه ای از جراحان به نام، متخصصان ایمپلنت و اساتید دانشگاهی انجام می شود.

یکی از عوارض شایع پس از جراحی های ایمپلنت، التهاب اطراف ایمپلنت به دلایلی مانند عدم رعایت بهداشت، استعمال دخانیات، فشار بیش از حد بر روی ایمپلنت، اشتباهات تکنیکی در هنگام گذاشتن ایمپلنت و … می باشد. در روش های معمول دندانپزشکی، از آنجا که ابزاری برای حذف آلودگی ها و تسریع ترمیم بافت وجود ندارد، بسیاری از موارد التهاب دور ایمپلنت سبب شکست این درمان و خروج ایمپلنت می شود و در مواردی جراحی های وسیع می تواند ایمپلنت را نجات دهد. استفاده از لیزر در سال های اخیر به دلیل توانمندی بالا جهت استریل کردن محیط اطراف ایمپلنت و تحریک بافت های نرم و استخوان اطراف ایمپلنت برای ترمیم و باز سازی، سبب شده است که در اغلب موارد، بدون نیاز به جراحی و یا با جراحی های کوچک، از شکست درمان و کشیده شدن ایمپلنت جلوگیری شود.بعد از جراحی ایمپلنت و بعد از گذشت مدت زمان لازم که معمولا سه ماه است، نوبت مرحله گذاشتن پروتز یا روکش ایمپلنت می شود. در این مرحله می بایست بافت لثه ایی روی ایمپلنت برش داده و حذف گردد که در روش های معمول دندانپزشکی، توسط تیغ های جراحی انجام می شود. خونریزی پس از این جراحی امکان قالب گیری مناسب را در همان جلسه از دندانپزشک سلب می کند و می بایست قالب گیری به جلسه دیگری موکول گردد اما با استفاده از لیزر، برش هایی بدون خونریزی در مرحله دوم به دندانپزشک این اجازه را می دهد تا در همان جلسه قالب گیری را انجام دهد

پوسیدگی دندان

روکش و بریج های زیرکونیا ، تمام سرامیک ، PFM و طلا

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یا بریج یک پوشش کلی به شکل دندان می باشد که برای بهبود بخشیدن به شکل ، ظاهر ، اندازه و استحکام دندان روی دندان قرار داده می شود . در واقع روکش دندان یا بریج ها پروتز ثابت هستند که به آسانی از دندان جدا نمی شوند و روی سطح دندان چسبانده می شود و تنها دندانپزشک قادر به جدا کردن آن می باشد . بریج دندان انواع مختلفی دارد که بر اساس نیاز بیمار و تشخیص دندانپزشک نوع آن مشخص می شود .

روکش های دندانی می توانند جنس های مختلفی داشته باشند ولی باید سازگاری لازم را با خصوصیات و شرایط دهان بیمار داشته و به آسانی زنگ نزند وهمچنین مواد سمی در بدن بیمار ایجاد نکنند. از بریج ها و یا روکش دندان برای ترمیم و پوشش کامل و زیبایی دندان های پوسیده و دندان هایی که خالی شده اند مانند دندان های عصب کشی شده ، استفاده می شود. روکش علاوه بر بالا بردن مقاومت دندان ، ظاهر و زیبایی را برای بیمار به ارمغان می اورد . سفید کردن دندان با لیزر پس از روکش کردن دندان ها ، طرح لبخند زیبایی به شما هدیه داده خواهد شد .

زمانی که بافت زیادی از دندان از بین رفته باشد و دندان در معرض خطر شکستگی قرار گرفته باشد، استفاده از روکش امری ضروری است که اصولا برای دندان هایی که درمان ریشه روی آنها انجام گرفته توصیه می شود. کلینیک دندانپزشکی خانه لیزر با همکاری معتبرترین مراکز لابراتوای انواع روکش های با کیفیت را به بیماران و مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد.

زمانی که یک یا چند دندان از دست رفته باشد و بیمار به دلایلی نتواند از ایمپلنت استفاده کند، از روکش بریج (Bridge) استفاده می گردد که دو دندان کناری فضای خالی به عنوان پایه زیر روکش قرار گرفته و یک روکش مابین این دو دندان برای دندان از دست رفته قرار داده می شود. اکنون این روش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا سبب تخریب دو دندان پایه می گردد.

روکش زیرکونیا

روکش های زیرکونیا و تمام سرامیک کاملا شبیه بافت دندان می باشند . از با استحکام ترین و بادوام ترین روکش های دندانی ، میتوان روکش های زیرکونیا را نام برد که زیبایی منحصر به فردی را برای بیمار ایجاد می کنند . روکش های زیرکونیا شباهت زیادی به روکش های سرامیکی دارند و از درخشندگی و زیبایی فوق العاده برخوردار هستند به همین دلیل هزینه درمان با این روکش ها بالاتر است. با این نوع روکش ها احتمال ایجاد التهاب لثه کمتر است. جنس روکش های زیرکونیا از ماده غیر فلزی زیرکونیک است که کاملا متناسب با بدن بیمار می باشد . روکش زیرکونیا برای ایجاد شیار روی دندان انعطاف بیشتری دارند و نسبت به روکش های فلزی بیشتر کاربرد دارند . روکش زیرکونیا همانطور که زیبایی دندان ها را افزایش می دهد برای افرادی که دندان هایشان به سرما و گرما حساس هستند گزینه بسیار خوبی است ، این نوع روکش ها از انتقال حرارت جلوگیری می کنند و کاملا عایق هستند . همچنین روکش زیرکونیا برای افرادی که به روکش های فلزی نیز حساسیت دارتد مناسب هستند .

بلیچینگ , سفید کردن دندان

روش PFM و طلا

روکش دندان با ترکیب پرسلاین و فلز یا روکش طلا دو نوع دیگر از روکش های دندن هستند . روکش PFM دارای پایه فلزی و رویه سرامیکی است. روکش فلزی یا PFM ب از مجموعه روکش های تثبیت شده با یک پایه فلزی ساخته شده است. زمانی که از روکش فلزی یا PFM استفاده می شود امکان دیده شدن پایه فلزی این روکش در اطراف لثه ها بسیار زیاد است و این دلیلی است که برخی از بیماران روکش های سرامیکی را به این روکش ترجیح می دهدند . در واقع نمایان شدن پایه فلزی زمانی بیشتر به چشم می آید که لثه ها دچار عقب رفتگی شده باشند . اما بهترین جایگزین برای رفع این مشکل استفاده از روکش های تمام سرامیکی است.

روکش سرامیکی

روکش های سرامیکی را بیشتر با هدف زیبایی استفاده می کنند اما روکش طلا اینطور نیست . استفاده از روکش هایی از جنس طلا برای افرادی که جویدن آنها همراه با فشار قوی است و یا عادت به سایش دندان ها (دندان قروچه) دارند ، بیشترین کاربرد را دارد.

روکش های طلا بسیار قوی و ماندگار هستند و طول عمر آنها بالاتری نسبت به انواع دیگر روکش ها مانند روکش های تمام سرامیکی یا روکش های فلزی است. بنابراین هنگام انتخاب روکش به این نوع از روکش ها باید توجه خاص شود.

دندانپزشکی زیبایی و طرح لبخند

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و همچنین افزایش انواع روش ها و درمانهای زیبایی در سال های اخیر مقوله دندانپزشکی نیز از این مهم بی تاثیر نبوده است . تکنولوژی های دندانپزشکی و درمان های زیبایی پیشرفت چشم گیری داشته است و به دنبال آن بسیاری از افراد برای استفاده از روش های زیبایی برای زیباتر کردن صورت تمایل پیدا کرده اند . در گذشته زیبایی و درمان زیبایی در دندانپزشکی جایگاهی نداشته و درمان دندان ها فقط در حد ارام کردن درد دندان ها و بیمار انجام میشد . ولی امروزه با توجه به اهمیت فراوانی که زیبایی در دندانپزشکی پیدا کرده است ، روش های نوین زیباسازی برای دندان ها نیز به کار گرفته می شود تا طرح لبخندی زیبا و دلنشین حاصل شود .

برای ایجاد طرح لبخندی زیبا باید تغییراتی در فرم لثه ، طول دندان ها ، فاصله دندان ها و برجستگی دندانها صورت گیرد تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل شود . ایجاد تناسب در چهره به هماهنگی اجزا و رنگ شکل و نحوه قرارگیری انها در کنار هم بستگی دارد که رعایت این هماهنگی می تواند چهره را زیباتر جلوه دهد . اجرای طرح لبخند در چهره سهم عظیمی در زیبایی چهره فرد دارد . یک دندانپزشک زیبایی باید کاملا هماهنگی بین اجزاء و روابط بین آنها را شناسایی کرده و با دقت طرح لبخند را پیاده سازی کند . در واقع اصلاح طرح لبخند مجموعه ای از درمان های زیبایی را شامل می شود تا نتیجه ای اثربخش که همان طرح لبخندی گیرا و دلنشین است حاصل شود . برای زیبا شدن لبخند و طرح لبخند زیبا روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع مشکلات دندان ، فک و لثه بیمار اصلاح و انجام خواهد شد.

پوسیدگی دندان

پوشش کامپوزیت (Facing)

کامپوزیت ماده ای سفید رنگ است که در کلینیک دندانپزشکی به عنوان یکی از روش های ایجاد طرح لبخند استفاده می شود. کامپوزیت از دوام و استحکام بالایی برخودار است و بیشتر جنبه زیبایی دارد و یکی از بهترین مواد برای اصلاح طرح لبخند به شمار می رود . در فرایند اصلاح طرح لبخند بیماران که چند مرحله ای می باشد ، کامپوزیت ها نقش بسیاری دارند و در درمان دندان های پوسیده ، ترک خورده و دندان های شکسته نیز بسیار تاثیرگذار می باشند .

پوشش کامپوزیت نوعی درمان برای طراحی لبخندی زیبا می باشد بدین صورت که یک لایه مواد کامپوزیتی بر روی دندان کشیده می شود و شکل طبیعی و زیبا به دندان می بخشد. از مزایای این درمان این است که معمولا نیازی به تراش دندان ندارد، در یک جلسه انجام می گیرد و هزینه مناسب تری نسبت به سایر روش ها دارد

جراحی افزایش طول تاج

شاید دیده باشید کسانی را که در موقع لبخند، بخش زیادی از لثه هایشان نمایان است و یا دندانهای کوتاهی دارند. روش درمان لبخند لثه ای که برای این افراد در کلینیک دندانپزشکی پیشنهاد می شود، جراحی افزایش طول تاج دندان است بدین صورت که توسط دستگاه لیزر، لثه اضافه برداشته می شود و شکل زیبای دندان نمایان می شود. این جراحی بدون درد، نیاز به تیغ، بخیه و بی حسی می باشد و بیمار بعد از جراحی خونریزی و یا دردی نخواهد داشت. از دیگر مزایای استفاده از لیزر در این درمان، سرعت بالای بهبود لثه ها زیبایی آن در طول زمان ترمیم میباشد. در جراحی های سنتی ظاهر لثه ناخوشایند و زمان بهبودی طولانی تر میباشد.

اگر از داشتن لثه ای کوتاه یا کوچک بودن بیش از حد دندان‌ها احساس نارضایتی می کنید ، جراحی افزایش طول تاج دندان می تواند راه حل مناسبی برای رهایی از این مشکل دندان ها باشد . جراحی افزایش طول تاج دندان ها ، لیفت لثه نیز گفته می‌شود که در دندانپزشکی زیبایی با مشخص ساختن بخش بیشتری از دندان بر زیبایی لبخند می‌افزاید.

پوشش لمینیت(Laminate Veneer)

پوشش لمینیت نیز روشی دیگر از روش های درمان در کلینیک دندانپزشکی برای ایجاد و طراحی لبخندی زیبا است . به این صورت که یک لایه نازک روکش روی دندان ها چسبانده می شود و شکل زیبا به دندان ها می بخشد. این روش یک کار لابراتواری می باشد و در دو یا سه جلسه انجام می گیرد. مقداری از دندان تراش خورده، قالب گیری شده و برای ساخت روکش به لابراتوار فرستاده میشود. در نهایت روکش ساخته شده روی دندان چسبانده می شود.

لمینت دندان پوسته هایی ظریف و شیشه ای و با استحکام بسیار بالا هستند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندانها و زیبایی اصلاح طرح لبخند بیشتر به کار می رود. مهم نیست که تا چه حد دندانهای شما ظاهر نازیبا و نامنظمی داشته باشند با پوشش لمینت می تواند لبخند زیایی را برای شما خلق کند . در استفاده از پوشش لمینت اگر دندانپزشک و تیم لابراتواری دارای دانش و مهارت کافی در به کارگیری آن داشته باشند ، حتی نازک ترین لمینت ها آسیب نمی بینند و هرگز نمی شکنند.

پوسیدگی دندان

سفید کردن دندان با لیزر

داشتن دندان هایی زیبا یا طرح لبخند جذاب خواسته ی هر فردی ست . گاهی اوقات پیش می آید که دندان ها رنگ نامناسبی پیدا می کنند و رنگدانه هایی روی آنها بوجود می آید که برای زیبا کردن آنها باید این مشکلات را رفع کرد . روش های زیادی برای سفید کردن دندان وجود دارد که اغلب آن ها به اندازه کافی موثر هستند اما میزان آسیبی که به بافت دندانی وارد می شود، در این روش ها با یکدیگر متفاوت است. این آسیب ها شامل سایش و ترک های ریز در سطح دندان و حساسیت های دندانی پس از سفید کردن می باشند. یکی از بهتری و موثرترین روش های سفید کردن دندان با لیزر یا بلیچینگ دندان است .

سفید کردن دندان با لیزر برای کسانی که به دنبال روشی سریع و بدون بازگشت برای دستیابی به دندان هایی سفید و مرواریدی هستند، بهترین انتخاب است . سفید کردن دندان ها با لیزر روشی است که امروزه در بسیاری از کلینیک تخصصی دندانپزشکی انجام می شود.

یکی از شاخه های اصلی دندانپزشکی ، سفید کردن دندان با لیزر یا بلیچینگ دندان است. برای شروع روند سفید کردن دندان ، ابتدا ژل یا گارد محافظ را روی لثه قرار می دهند و بعد از آن ماده سفید کننده را مستقیما روی دندان ها قرار داده می شود. در مرحله بعد ماده سفید کننده دندان با استفاده از لیزر را گرم می کنند تا موثرتر واقع شود و روند کار بلیچینگ سریع تر انجام گردد . سفید کردن دندان با لیزر فرآیندی سریع است، زیرا لیزر محلول هیدروژن پراکسید را فعال کرده و نتایج دلخواه را برای بیمار به همراه دارد. ماده سفید کننده برای سفید کردن دندان ها با لیزر ژل هیدروژن پراکسید است . این ژل بسیار قوی است و نتایج شگفت انگیزی را ایجاد می کند . با فعال شدن ژل پراکسید هیدروژن توسط نیزر نتایج آنی نمایان می شود . در کلینیک دندانپزشکی ، دندانپزشکان معمولا از ژل هیدروژن پراکسید با غلظت ۲۵ تا ۴۰ درصد استفاده می کنند. به دلیل بالا بودن غلظت ژل سفید کننده باید مراقب آسیب ندیدن لب ها، لثه ها و بافت های دیگر دهان بود.

با استفاده از روش سفید کردن دندان با لیزر می توان به مشکلات دیگر دهان مانند بیماری لثه ، پوسیدگی دندان پرداخت و این دلیلی است که بیشتر  بیماران این روش را ترجیح می دهند.

ثابت شده است که لیزرها کمترین آسیب ممکن را به سطح دندان ها در روند سفید کردن دندان ها می رسانند و نه تنها موجب حساسیت دندانی نمی شوند بلکه حساسیت های قدیمی را نیز کاهش می دهند. نکته مهم دیگر کاهش زمان مورد نیاز برای سفید کردن دندان در مطب می باشد که با استفاده از لیزر این زمان به نصف و در مواردی حتی زمان انجام آن تا یک چهارم روش های معمول سفید کردن دندان ها کاهش می یابد.

ایمپلنت دندان

مزایای سفید کردن دندان با لیزر

اثرات درمان با لیزر از چند ساعت بعد از انجتم فرآیند قابل مشاهده است ، به همین دلیل است که از لیزر ، سریع ترین روش درمان دندانپزشکی یاد می شود . لیزر یکی از بهترین ابزارهایی است که در زمینه دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته و با آن می توان به بهترین نتایج و رضایت بیشتر بیمار رسید. سرعت انجام عملیات دندانپزشکی و درمان دندان بیمار با لیزر نیز بیشتر رضایت بیماران را جلب کرده است . امروزه به دلیل پر مشغله بودن افراد جامعه از روش های سریع درمانی بسیار استقبال می شود . تصور کنید قبل از این درمان با دوستان خود یا فردی جدید ملاقات می کنید، سپس خود را بعد از انجام این درمان در حال ملاقات با همان فرد فرض کنید. بعد از سفید کردن دندان با لیزر بدون شک اعتماد به نفس شما افزایش پیدا خواهد کرد .

سفید کردن دندان ها در خانه لیزر

در کلینیک دندانپزشکی خانه لیزر سفید کردن دندان به کمک لیزر با ژل آمریکایی مخصوص خود دستگاه انجام می پذیرد که عموما نسبت به دیگر ژل ها دو درجه رنگ دندان را سفیدتر می کند، حساسیت دندانی کمتری ایجاد می کند، به بافت دندان آسیب نمی رساند و ماندگاری بیشتری دارد . سفید کردن دندان یکی از مهمترین خدمات کلینیک دندانپزشکی  خانه لیزر می باشد که توسط متخصصین مجرب ارائه می شود.

لبخند هالیوودی و بعضی از بایدها و نبایدها آن

یک لبخند زیبا اولین چیزی است که مردم در مواجه به شخصی به آن توجه می کنند. لبخند هالیوودی یک شبه ایجاد نمی شود، اما روشهای متعددی وجود دارد که به شما در این زمینه کمک می کند اگرچه همه ما می دانیم که لیمنیت ها و روکش های کامپوزیتی می تواند ظاهر شخص را تغییر دهد، اما در اینجا ده مرحله آسان وجود داردکه به شما کمک می کند تا زیبایی ظاهر دندانهایتان را به آسانی افزایش دهید.

دندان درد

استفاده روزانه از نخ دندان

نخ دندان پلاک های بین دندانی و در زیرخط لثه ها را که مسواک دسترسی به آنها ندارد، از بین می برد انجام روزانه این کار از پوسیدگی دندان و التهاب لثه جلوگیری می کند اگر پلاک ها را به حال خود رها کنیم وجود آنها در زیر لثه منجر به بیماری پریودنتال (لثه) می شود که در نتیجه از دست دادن دندان و استخوان را به همراه دارد.

حداقل دو بار در سال به متخصص بهداشت خود مراجعه کنید

مراجعه به کلینیک دندانپزشکی هر شش ماه برای تمیز کردن و جرم گیری، در نتیجه اصلاح طرح لبخند زیبا به ترویج بهداشت و سلامت دهان کمک می کند. وقتی به طور مرتب جرم گیری انجام نشود بیماری لثه توسعه می یابد. این بیماری باعث تورم، تحلیل و خونریزی لثه می شود و همچنین با وظعیت سلامتی بدن و بیماری هایی مانند حمله قلبی، سکته مغزی، دیابت، چاقی، زایمان زود هنگام و بی خوابی در ارتباط می باشد.

متخصص بهداشت و یا دندانپزشک شما را سالم نگه می دارد

به همراه از بین بردن لکه ها و پوسیدگی از روی دندان هایتان، دندانپزشک شرایط سلامتی بدن شما را مانند فشارخون و سرطان دهان مورد بررسی قرار می دهد. زیرا بسیاری از  علائم بیماری ها در دهان مشخص می شود. دندانپزشک شما می تواند شما را از وضعیت سلامت بدنتان اگاه سازد و در نتیجه شما سلامت بدنی خود را پیگیری کرده و مورد آزمایش قرار دهید.

ترک کردن دخانیات

سیگار کشیدن برروی دندان ها لکه ایجاد می کندکه لبخند شما را بسیار زشت می سازد. لکه ایجاد شد توسط دخانیات گاهی یک لکه سطحی است که با پولیش ازبین می رود. اگرچه در مواردی می تواند به عمق مینا نفوذ کند. همچنین سیگارکشیدن سلامت لثه ها را به خطر می اندازد. به صورتی که موجب عقب رفتن لثه ها و پیشرفت پاکت در اطراف دندان می شود این مورد باعث می شودکه دندان ها بزرگتر دیده شوند و فضاهای سیاه بین آنها ایجاد شود. سیگار کشیدن باعث می شود که بیماری لثه به سختی بهبود یابد.

نوشیدن قهوه چای مشروبات الکلی رامحدودکنید

نوشیدن قهوه چای و از این قبیل نوشیدنی ها، به عنوان یکی از دلایل ایجاد لکه روی دندان شناخته شده است. همانند استعمال دخانیات این لکه ها می توانند سطحی باشند و با پولیش ازبین بروند یا به عمق مینای دندان نفوذ کرده باشند. نوشیدن از طریق نی می تواند به کاهش لکه روی دندان و همچنین کاهش ایجاد پوسیدگی کمک کند. همچنین می توانید با آابکشی دهان خود با آب از ماندن مایع تیره برروی دندان هایتان در مدت طولانی جلوگیری کنید.

محصولات سفیدکننده دندان هایتان را با دقت انتخاب کنید

طبق نیاز شما محصولات سفیدکننده مختلفی وجود دارد قلم های ژل شوینده، خمیر دندانها ، تری اختصاصی، کیت های سفیدکننده ، سفید کردن دندان با لیزر . به دلیل اینکه انتخاب سخت می باشد باید در نظر بگیرد که برای چه منظوری از آن می خواهید استفاده کنید. خمیر دندان های سفیدکننده و شوینده ها می توانند جهت سفید کردن لکه های ایجاد شده توسط قهوه و چای مورد استفاده قرار بگیرند. قلم های ژل برای تماس داشتن به مناطق کوچک مناسب است مانند دندانی که چرخیده و لکه زیادی روی آن می باشد. کیت های سفیدکننده و لیزر سفید کننده حرفه ای می باشد که نتایج بسیار چشمگیری هم دارند.

عفونت دندان

خریدن مسواک باکیفیت

هر چقدر برای چیزی هزینه کنید نتیجه می گیرید. این مساله در مورد مسواک هم صدق می کند. مسواک های برقی پلاک ها را بهتر پاک می کند و لثه های سالمتری را نسبت به مسواک های معمولی ایجاد می کند. درحال حاضر حالت های سفیدکننده و مناسب دندانهای حساس وجود دارد. بدنه مسواک های برقی برای سال ها ساخته شده است در حالی که سر مسواک را می توان تعویض کرد حتی برای اشتراک گذاری در میان اعضای خانواده. اگر شما آمادگی استفاده از مسواک برقی را ندارید پس یک مسواک معمولی نرم تهیه کنید.

نوشیدن آب به مقدارکافی

آب سالمترین نوشیدنی برای بدن شما می باشد و کمک می کند تا دندانتان را شستشو دهید و از ایجاد پوسیدگی جلوگیری می کند. آب لوله کشی به دلیل دوز فلوراید آن بهترین گزینه می باشد. بیشتر مواقع بطری های آب از منابعی تهیه می شوند که سطح فلوراید آنها مشخص نشده است یا اصلا حاوی فلوراید نیستند. سطح مناسب فلوراید، سلامت دندان را افزایش می دهد و مانع پوسیدگی می شود.

تحت کنترل سایر وضعیت های بهداشت قرار بگیرند

عواملی مانند فشار خون بالا، دیابت، چاقی و دندان قروچه بر روی سلامت و ظاهر لبخند شما اثر می گذارند. هنگامی که بدن بیماریهای دیگر داشته باشد، درمان های دیگر سخت انجام می شوند. به جای پوشاندن علایم، برای بهبود سلامت خود از طریق روشهای پیشگیری کننده، تلاش کنید. تغذیه درست و انجام ورزش سلامت بدن و دندان و لثه ها را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

درمان های به موقع دندانپزشکی

مشکلات دهان و دندان هیچ وقت خود به خود درمان نمی شوند. پوسیدگی دندان در صورت عدم درمان تبدیل به یک عفونت بزرگ در دندان شود. در صورتی که با یک پرکردن ساده می توانستید مشکل را حل کنید، حال باید به درمان ریشه و تخلیه عصب و گذاشتن روکش بپردازید. درمان پوسیدگی اولیه به این معنی است که ترمیم دندان راحت تر و با تهاجم کمتری انجام می شود. این عمل به حفظ ساختار و ثبات دندان کمک می کند و هزینه کمتری پرداخت می شود. اگر پوسیدگی به موقع درمان نشود به سایر دندانها سرایت می کند و عفونت در سرتاسر بدن منتقل می شود.

دو بار در روز مسواک زدن

این مساله که عادت باید باشد ولی هنوز به بعضی افراد باید یادآوری شود. مسواک زدن مکرر باعث می شود تا پلاک ها به درون شیارهای دندان رسوخ نکند و دندان ها سفید و سالم باقی بمانند. چگونگی مسواک زدن هم بسیار مفید است. زاویه مسواک با خط لثه باید ۴۵ درجه و فشار به اندازه کافی باشد. در یک زمان روی یک یا دو دندان تمرکز کنید. انجام این کار سلامت لثه ها و حذف پلاک ها را همراه دارد.

عادت های خوب نتایج خوب به همراه دارد

ممکن است چندین روز طول بکشد تا متوجه سفید شدن دندان هایتان بشوید. این اتفاق یک شبه ممکن نیست و نیاز به زمان و تلاش دارد یک لبخند زیبا ظاهر شما را زیباتر می سازد.

آبسه دندان

دندانپزشکی اطفال

بزرگترین مشکل در درمان پوسیدگی دندان های کودکان ترس از تزریق ، درد و صدای ناهنجار توربین های دندانپزشکی است اما لیزرها می توانند در اغلب موارد درمان هایی آسوده بدون درد، صدا ، فشار و نیاز به بی حسی برای کودکان به همراه داشته باشنداستفاده از لیزرها در درمان بیماری های ریشه دندان های شیری ، بدون نیاز به تزریق بی حسی و بدون درد ، جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی بسیار مضر متداول در دندانپزشکی اطفال می باشند. ترمیم و عصب کشی اطفال در کلینیک دندانپزشکی ما به کمک دستگاه لیزر اربیوم انجام می پذیرد. بعلاوه در این مجموعه محیطی فراهم شده تا کودک در آن احساس آرامش و شادی داشته باشد. کودک می تواند قبل از آغاز درمان در همان محیط به بازی پرداخته و در حین درمان نیز به تماشای کارتون بنشیند. جایزه های کوچک پایان درمان نیز خاطره ای خوش را برایش به یادگار خواهد گذاشت.

تخصص دندانپزشکی اطفال توجه ویژه ای در زمینه دندانپزشکی کودکان از بدو تولد تا نوجوانی به خود جلب کرده است. به دلیل اهمیت دندانپزشکی کودکان ، یک دندانپزشک اطفال باید از تجربه و مهارت حفظ سلامت دندانها ، لثه و به طور کلی دهان کودکان در مراحل مختلف رشد کودک برخوردار باشد. همانطور که می دانید در شش ماهگی دندان های شیری شروع به رشد می کنند و از ۶ تا ۷ سالگی کودک دندان های دندان های شیری جای خود را به دندان های دائمی داده و دندان های دائمی رشد می کنند و جایگزین دندان های شیری میشوند.  در صورتی که سهل انگاری در مراقبت از سلامت دندان های کودک شود ، احتمال بروز پوسیدگی دندان و بیماری های دیگر که باعث عوارض و مشکلات دائمی برای دندان های کودک می شود بسیار زیاد خواهد بود.

اهمیت دندانپزشکی اطفال

کودکان دارای ویژگی های روحی خاص خود هستند و برای درمان دندان ها و معاینه تحمل ندارند و همکاری لازم را با دندانپزشک اطفال نمی کنند . در دندانپزشکی کودکان ، پزشک معالج با استفاده از روش های کاربردی به خوبی عمل معاینه و درمان را به انجام می رساند تا کودک نهایت همکاری را داشته باشد . برای راحت تر شدن روند درمان دندانپزشکی کودک از ابزارهای مناسب و سرگرم کننده کودکان استفاده می شود تا کودک به اسانی درمان دندان ها را بپذیرد . محیط دندانپزشکی نیز یکی از عواملی ست که می تواند در انجام بهتر درمان دندان های کودک نقش موثری داشته باشد . سرگرم کردن کودک قبل از درمان و در حین درمان با اسباب بازی ها و کارتون از جمله مواردی ست که تاثیرگذار هستند . دندانپزشک اطفال طیف وسیعی از روش های درمانی دندان ها را ارائه میدهد تا بتواند در سلامت دهان و دندان کودک کمک شایانی نماید.

دندانپزشکی اطفال با لیزر

با پیشرفت تکنولوژی دندان پزشکی ، استفاده از لیزر با وجود تاخیری که در ورود به دنیای دندانپزشکی داشته است ، توانسته انقلاب بزرگی را در علم دندانپزشکی و تسریع و راحتی روند درمانی دندان ها ایجاد کند . در شیوه های قدیمی که در دندانپزشکی کودکان استفاده میشد به دلیل درد ، خونریزی و بخیه کودکان به سختی تن به درمان دندان های خود می دادند و والدین نیز با سختی بسیار فرزندان خود را برای درمان راضی می کردند. اما امروزه با ورود روش های نوین دیگر نیازی به تحمل درد و سختی نیست . در گذشته درمان درد ها و بیماری های دندان ها به سختی و با زحمت بسیار انجام میشد و بیمار با مشکلات بسیاری مواجه بود اما اولی با روش جدید احتیاج به تحمل سختی نیست. در گذشته وقتی دندانی دچار پوسیدگی عمیق و آبسه میشد بیمار با مشکلات زیادی مواجه بود. اما امروزه دندانپزشک اطفال با استفاده از لیزر کم توان به استریل و ضدعفونی کردن دندان های کودک می پردازد . در واقع روند درمانی با لیزر با کاهش درد و التهاب لثه ها و دندان ها همراه خواهد بود .

تکنولوژی لیزر تحولی بزرگ و موثر در درمان و مراقبت های دندانی در دندانپزشکی اطفال بوده است . استفاده از لیزر جایگزین عالی برای درمانهای طولانی مدت ، دردهای شدید و رفع ترس کودکان است. لیزر برای درمان دندان های کودکانی که شرایط ویژه ای دارند و یا مشکلات حساسی دارند ، بهترین گزینه است.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا