توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
سلامتمادر و کودک

علائمی در کودکان که هرگز نباید نادیده گرفت

کدام درجه حرارت در اصل به عنوان “تب بالا” طبقه بندی می‌شود؟ چه نوع درد شکمی به معنای آن است که فرزند شما مشکل معده دارد؟

کدام درجه حرارت در اصل به عنوان “تب بالا” طبقه بندی می‌شود؟ چه نوع درد شکمی به معنای آن است که فرزند شما مشکل معده دارد؟ و وقتی یک اتفاق ترسناک رخ می‌دهد – مثلاً، کودک شما ناگهان کهیر می‌زند – شما باید به اورژانس زنگ بزنی یا یک راست بری اتاق عمل؟ آنیتا چاندرا پوری، پزشک اطفال گروه پزشکان یادبود شمال غربی، در شیکاگو و در سخنرانی آکادمی پزشکان کودکان آمریکا می‌گوید:”والدین همیشه باید مراقب و محتاط باشند و وقتی نگران چیزی هستند، فوراً مراقبت‌های پزشکی را انجام دهند.” با این حال , برای اینکه دستورالعمل‌های اختصاصی بیشتری برای پیروی ارائه دهید، ما با پزشکان ارشد در مورد علائمی که همیشه نیازمند توجه پزشکی هستند، صحبت کردیم.

 تب بالا

تب در کودکان کمتر از ۳ ماه از ۳۸ درجه سانتی‌گراد ؛ در کودک ۳ تا ۶ ماه بالاتر از ۳۸.۳ درجه سانتی‌گراد ؛ یا در کودک ۶ ماه تا ۲ سال بالاتر از ۳۹ درجه سانتی‌گراد بیشتر باشد. متخصصان اطفال تأکید می‌کنند که وقتی که فرزند شما تب می‌کند، عدد روی تب سنج مهم است. نوزادان زیر ۳ ماه که در صورت افزایش تب به ۳۸ درجه سانتی‌گراد هستند، نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارند. ” در صورتی که تب آن‌ها براثر عفونت باکتریایی مثل عفونت دستگاه ادراری ایجاد شود، می‌تواند به سرعت در بدن گسترش یابد.

مشاور اطفال و والدین، جنیفر شو می‌گوید: این معمولا فقط یک ویروس شایع است که علائم را ایجاد می‌کند، اما ما باید آن را بررسی کنیم تا مطمئن شویم.” مهم است که سریعا با پزشک خود تماس بگیرید؛ اگر بعد از ساعت اداری باشد، در جایی مطمئن باشید و مستقیماً به سمت کلینیک‌های شبانه روزی بروید. در بچه‌های بزرگ‌تر از ۲ سال، تا زمانی که حالت کودک شما خوب و عادی به نظر می‌رسد تب وجود ندارد. برای راهنمایی به پزشک اطفال خود زنگ بزنید.

اگر به کودک خود، تب بُر داده باشید و عدد روی تب سنج، حدود چهار تا شش ساعت در بدن کودک طول بکشد، به پزشک کودک زنگ بزنید. نشانه این است که ممکن است عفونت برای بدن خیلی قوی باشد و پزشک شما ممکن است بخواهد برای تعیین علت آن معاینه کامل انجام دهد. تب ناشی از ویروس شایع مثل سرماخوردگی یا انفلانزا در عرض پنج روز از بین می‌رود. یکی که بیشتر طول می‌کشد” حتی زمانی که دما پایین باشد ممکن است در اثر عفونت مانند ذات الریه باکتریایی ایجاد شود که به درمان آنتی بیوتیکی نیاز دارد.

مننژیت

دکتر آلنا لوین ، پزشک اطفال در موسسه پزشکان اطفال آمریکا در ناپن ، نیویورک توضیح می‌دهد. داشتن تب یا سردرد همراه با یک گردن درد یا سردرد یا جوش، یا مثل نقطه‌های کوچک قرمز رنگ. به پزشک خود زنگ بزنید – این‌ها می‌توانند نشانه‌هایی از مننژیت باشند و به توجه فوری نیاز داشته باشند.

جوش دایره‌ای شکل

جوش شبیه به چشم گاو نر یا از نقاط قرمز ریز است که هنگام فشار دادن پوست یا کبودی بیش از حد در کودک از بین نمی‌رود. جوش حلقه‌ای شکل با نقطه کم رنگ در وسط آن می‌تواند نشان دهنده علائم بیماری “لایم” باشد. در صورت مشاهده لکه‌های سایز بزرگ در زیر پوست، فوراً کمک بگیرید، که می‌تواند نشان دهنده یک موقعیت جدی برای کودک شما باشد. هر گونه کوفتگی گسترده ممکن است نشانه اختلال در خون باشد. به علاوه یک جوش لکه لکه، که اغلب کمی بزرگ می‌شود، ممکن است نشانه واکنش آلرژیک باشد. اگر کودک شما به سختی نفس می‌کشد و یا آشفته و یا بی‌حال است، باید فورا ً توسط یک پزشک معاینه شود.

خالی که جدید و یا در حال تغییر است

بر روی خال‌های کودک‌تان، به خصوص مواردی که از بدو تولد داشته است دقت کنید، چون آن‌ها ریسک بالاتری برای بدخیم شدن دارند، دکتر آری براون مشاور والدین، پزشک اطفال در آستین و نویسنده کتاب کودک ۴۱۱ می‌گوید: در طول حمام یک بررسی ماهانه از پوست انجام دهید. اگر متوجه خال گوشتی که به طور نامنظم شکل می‌گیرد شدید، که مرز نامشخصی داره، تنها یک رنگ نیست و یا در حال بزرگ شدن است. همه این‌ها نشانه‌های سرطان پوست هستند.

درد معده

اگر کودک در سمت راست پایین شکم درد دارد، از او بخواهید که بالا و پایین بپرد – اگر این کار برای او دردناک است، می‌تواند نشانه آپاندیسیت باشد. اگرچه آپاندیس در سمت راست پایین شکم قرار دارد، اما درد ناشی از آپاندیسیت می‌تواند در اطراف ناف شکم شروع شده و به سمت راست حرکت کند. “با یک ویروس معده طبیعی، معمولاً تب وجود دارد، سپس استفراغ، درد معده و اسهال ” دکتر براون می گوید: “با آپاندیسیت، گاهی اسهال، سپس درد شکمی، سپس استفراغ، سپس درد و سپس تب وجود دارد. اگر این علائم را مشاهده کردید، با پزشک خود تماس بگیرید، آپاندیسیت به سرعت پیشرفت می‌کند و در صورت ابتلا با اقدام سریع، به طور مؤثر درمان می‌شود.

اگر کودک شما زیر ۴ سال سن دارد و درد معده دارد که باعث می‌شود در بیش از یک دقیقه درد دو برابر شود و بعد دوباره خوب شود، این می‌تواند نشانه‌ای از انواژیناسیون باشد, این یک اختلال جدی است که معمولا ً بر کودکان کوچکتر تاثیر می‌گذارد که قسمتی از روده به قسمت دیگر می‌رود. دکتر لوین می‌گوید: ” این درد در ۲۰ تا ۶۰ دقیقه افزایش می‌یابد و می‌تواند با استفراغ، تب، خون در مدفوع و یا حرکات روده که نشان از درد شدید دارد همراه باشد.

سردرد شدید

این‌ها ممکن است نشانه‌هایی از میگرن باشند. پزشک شما می‌تواند درمان مناسب را تعیین کند. میگرن در کودکان خطرناک نیست و تمایل دارند که در کنار خانواده‌ها باشند. اما سردرد شبانه و نیمه‌های شب می‌تواند نشانه‌ای از چیزی جدی‌تر باشد و به همین دلیل است که شما باید بخواهید یک پزشک او را فورا ً ببینید.

خشکی دهان و لب‌ها، کاهش ادرار، ادرار تخت (در یک نوزاد)، پوست خشک و یا پوستی که وقتی آن را نیشگون می‌گیرید جایش بماند، یا استفراغ بیش از حد یا اسهال، این علائم همه با کمبود آب بدن همراه است و باید سریع درمان شود زیرا کم آبی بدن می‌تواند به شوک منجر شود. اگر فکر می‌کنید فرزند شما به این مرحله رسیده است با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید. در غیر این‌صورت دکتر را صدا کنید و سعی کنید مایعات بیشتری به کودک خود بدهید.

مشکللات تنفسی

مشکلات تنفسی بیشتر نگران‌کننده هستند، وقتی که صدای نفس کشیدن از سینه و ریه‌ها می‌آیند ، نه بینی ، ” دکتر شو می‌گوید : ” مسایل تنفسی بحرانی اغلب ناشی از خفگی، واکنش آلرژیک، ابتلا به آسم هستند ( که می‌تواند در کودکان کم‌تر از چند ماه رخ دهد)، ذات الریه، سرفه بزرگ یا خلط. فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر مشخص نیست که فرزند شما دچار مشکلات جدی است، میزان تنفس وی را بررسی کنید. تعداد نفس کشیدن کودک را به مدت ۳۰ ثانیه بشمارید و سپس تعداد آن را دو برابر کنید، که تعداد تنفس کودک در ۱ دقیقه به دست می‌آید. میزان طبیعی برای نوزادان در ۶۰ ثانیه به شرح زیر است.

  • کمتر از ۴۰ بار برای نوزادان زیر ۱ سال
  • کمتر از ۳۰ بار برای افراد ۱ تا ۳ ساله
  • و برای کودکان ۴ تا ۱۰ ساله کمتر از ۲۴ بار است.

این‌ها اغلب نشان‌دهنده واکنش آلرژیک شدید ( anaphylaxis ) هستند. نشانه‌ها ممکن است شامل تورم، مشکلات تنفسی و کهیرهای شدید باشند و به توجه فوری نیاز داشته باشند. با ۱۱۵ تماس بگیرید و در صورت امکان؛ از یک EpiPen یا دز آنتی‌هیستامین مانند بنادریل برای کودک استفاده کنید. برای واکنش‌های شدید به پزشک خود زنگ بزنید و درباره دادن آنتی‌هیستامین برای تسکین علائم سوال کنید.

استفراغ بعد از افتادن

زمانی که کودک میفتد و کم‌تر از ۶ ماه سن دارد و تغییر عصبی آشکاری مثل بی‌حواسی و یا از دست دادن آگاهی دارد، یا باعث استفراغ و یا هر گونه آسیب به بدن، از جمله شکستگی استخوان می‌شود. این شرایط اضطراری باید توسط پزشک معالجه شود، بنابراین به نزدیک‌ترین مرکز پزشکی مراجعه کنید. اگر کودک فقط از ارتفاع قد خود بیفتند و روی هر چیزی سخت و تیز نیفتد، معمولاً در کودکان بزرگ‌تر از ۶ ماه مشکل ندارد.

خونریزی بیش از حد

بریدگی که شکاف‌ها به اندازه‌ای باز می‌شوند که بتوانید یک تیکه پنبه را روی آن بچسبانید، یا این که خونریزی در عرض چند دقیقه بعد از فشار دادن متوقف نمی‌شود، این‌ها نشانه‌هایی هستند که کودک شما به توجه پزشکی نیاز دارد (شاید بخیه زدن، چسب پوستی، بانداژ و یا تجهیزات پزشکی) بسته به شدت آسیب دیدگی نیاز دارد، قدم بعدی شما باید این باشد که به اورژانس زنگ بزنید یا به پزشک کودک خود زنگ بزنید. همچنین باید همیشه به پزشک خود مراجعه کنید وقتی که یک حیوان کودکتان را گاز می‌گیرد یا کودک دیگری کودکتان را گاز می‌گیرد.

 

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا