سلامتمادر و کودک

قورت دادن اجسام توسط کودکان و موارد اورژانسی عجیب

قورت دادن اجسام توسط کودکان، از جمله مواردی است که ما از پزشکان پرسیدیم که اگر فرزند دلبندشان، دچار آن شود، چه کاری انجام می‌دهند؟ نوزادان و حوادث عجیب ‌و غریب، معمولاً تمایل دارند تا دست ‌به‌ دست هم دهند.

قورت دادن اجسام توسط کودکان، از جمله مواردی است که ما از پزشکان پرسیدیم که اگر فرزند دلبندشان، دچار آن شود، چه کاری انجام می‌دهند؟ نوزادان و حوادث عجیب ‌و غریب، معمولاً تمایل دارند تا دست ‌به‌ دست هم دهند.

هنگامی‌که شما آرزوی مادر بودن می‌کنید، به در آغوش کشیدن او قبل از خواب، قلقلک در حمام و به بازی با او فکر می‌کنید. ولی احتمالاً هیچ‌گاه به درآوردن یک قطعه کوچک اسباب ‌بازی از سوراخ بینی او، قورت دادن اجسام توسط کودکان و بررسی اینکه سکه خورده است، فکر نکرده‌اید؛ اما این نوع اتفاقات مسخره، اغلب اتفاق می‌افتد.

جوزف رایت، متخصص اطفال و پزشک اورژانس و سیاست‌‌های بهداشتی در دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه جورج واشنگتن می‌گوید: کودکان خردسال دائماً در حال کاوش هستند. آن‌ها نسبت به بدنشان و همه‌چیز در اطراف خود کنجکاوند، بنابراین هر آنچه را که پیدا کنند، یک بازی جدید برای تحقیقاتشان است.

در اکثر اوقات، این مخمصه‌های عجیب‌ و غریب کاملاً خوب پیش می‌رود و با یک داستان خنده‌دار پایان می‌‌یابد تا با یادآوری آن در هنگام بزرگ‌سالی، فرزندتان خجالت بکشد؛ اما این اتفاقات گاهی هم می‌تواند عواقب جدی داشته باشد، به همین دلیل ما این راهنما را برای قورت دادن اجسام توسط کودکان و موارد اضطراری عجیب‌ و غریب کودک ارائه داده‌ایم. توصیه‌های ما را به خاطر بسپارید، اگر مشکل مشابه‌ای برای شما اتفاق بیفتد، باید بدانید که چه کاری انجام دهید.

قورت دادن اجسام توسط کودکان و بلع چیزهای عجیب و غریب

جنی ساوتارد، از کلرادو می‌گوید: یک روز صدای سرفه پسرم را شنیدم. به اتاق نشیمن دویدم و متوجه یک تکه شیشه از چراغ‌های درخت کریسمس در کنار کامرون شدم. او به نظر خوب می‌رسید، اما من به پزشک متخصص اطفال خودم زنگ زدم. او گفت که کاری غیر از این که مطمئن شود خونریزی ندارد، نمی‌تواند انجام دهد. روز بعد، در پوشک کامرون، شیشه را پیدا کردم، اما خونی وجود نداشت. به پسرش هیچ آسیبی نرسیده بود.

نوزادان و کودکان نوپا دوست دارند با گذاشتن اشیاء در دهان خود، یاد بگیرند و خود را آرام کنند، اما گاهی قورت دادن اجسام توسط کودکان، می‌تواند پزشکان را متحیر کند. لسلی میهالوف، پزشک متخصص اورژانس بیمارستان کودکان در اوهایو خاطره‌ای از قورت دادن اجسام توسط کودکان را به یاد می‌آورد که یک بار اشعه ایکس، سی تیله خیلی کوچک را در دستگاه گوارش یک کودک نشان داد. نوعی تیله که اغلب برای تزئین گلدان‌ها استفاده می‌شود.

خطر فوری قورت دادن اجسام توسط کودکان این است که اجسام، راه تنفس را مسدود می‌کنند و اگر در مری گیر کرده باشند، می‌‌توانند لایه داخلی را تحریک کرده و یا نای مجاور را فشرده کند. در اکثر موارد قورت دادن اجسام، هرچه کودک شما بلعیده باشد، خارج خواهد شد. دکتر رایت می‌گوید: اجسام پس از ورود به روده، به سادگی خارج می‌شوند.

گاهی قورت دادن اجسام توسط کودکان، می‌تواند نگرانی‌های زیادی را برای پزشکان ایجاد کنند. باتری‌های دکمه‌ای می‌توانند به‌سرعت از بین رفته و به مجرای دستگاه گوارش آسیب رسانند. اجسام تیز نیز می‌توانند باعث پارگی شوند. اگر فرزند شما چند آهن‌ربا را ببلعد، می‌تواند روده‌ها را پیچ‌خورده کند که ممکن است منجر به انسداد روده شود. قورت دادن اجسام توسط کودکان و خوردن بیش از حد هر چیزی مانند شن و ماسه یا الیاف شل فرش می‌تواند عواقبی را به همراه داشته باشد.

هنگام قورت دادن اجسام توسط کودک چه کاری انجام دهیم

دکتر میهالوف می‌گوید: در هنگام قورت دادن اجسام توسط کودکان، یک یا دو روز صبر کنید تا جسم خارج شود و تا زمانی که علائمی ندیده‌اید و یا اگر کودک شما باتری، آهن‌ربا و یا چیز تیزی را قورت نداده است، نگران نباشید؛ اما اگر او شروع به خفگی، استفراغ و یا دل‌درد کرد، فوراً او را به اورژانس ببرید. اگر جسم با مدفوع او خارج نشود، به ‌احتمال زیاد به اشعه ایکس احتیاج دارید تا ببینید، دستگاه گوارش دچار گرفتگی شده است یا خیر.

دکتر جنیفر تراشتنبرگ، نویسنده کتاب راهنمای والدین هوشیار می‌گوید: شما هرگز نمی‌دانید کودک ممکن است چه چیزهایی را پیدا کند، بنابراین مهم است که در مورد قورت دادن اجسام توسط کودکان، همیشه هوشیار باشید. اشیاء کوچک را از دسترس کودکان خود، دور نگه دارید؛ و برای مکیدن به نوزاد خود، پستانک بدهید. شب‌‌ها رختخواب او را بررسی کنید و هر چیز کوچک را که در بالش گیر کرده است، جدا کنید. همچنین داشتن فضاهای امنی در خانه برای کودک بسیار هوشمندانه است. دستورالعمل کمک‌های اولیه ما را در زیر مطالعه کنید.

چیزهایی که بچه‌ها در بینی فرو می‌برند

آماندا گرین، از اوران، میسوری، به یاد می‌آورد که دختر هجده ماهه‌اش، بخش‌هایی از تزئینات هالووین و سپس مهره‌های خواهرش را در بینی خود جاسازی کرد. بینی او از یک طرف بزرگ‌تر به نظر می‌رسید. در یک هفته، آن‌ها چهار بار برای خارج ساختن مهره‌ها به اورژانس رفتند. پزشکان او را با یک پتو پیچیدند تا او نتواند تکان بخورد و از یک پنس کوچک برای بیرون کشیدن مهره‌ها استفاده کردند. پزشکان یک بار، سه مهره را برداشتند. هنگامی که به خانه رسیدند، فهمیدند که یکی از مهره‌ها هنوز در بینی او جا مانده است.

اگرچه خطر خفگی کم است، اما باز هم، یک نگرانی مهم است. دکتر اشمیت می‌گوید: شیئی که در سوراخ بینی فرو رفته باشد می‌تواند ترشحات بینی را مسدود کند و سپس ممکن است، باکتری کل بینی را فرا گیرد. اگر فرزند شما فقط از یک بینی، آبریزش دارد که با بوی قوی همراه است، احتمال دارد که چیزی در آن گیر کرده باشد.

در هنگام گیر کردن جسمی در بینی کودک چه کاری انجام دهیم

تا زمانی که کودک با شما همکاری کند و بتوانید آنچه را که در سوراخ بینی او است، مشاهده کنید، می‌توانید جسم را با یک قلاب و یا موچین، خارج کنید. فقط مراقب باشید که آن را عقب‌تر نبرید. برخی از اجسام به ویژه مواد غذایی مانند نان و یا لوبیا می‌توانند در اثر رطوبت، گسترش یابند؛ بنابراین ممکن است برای مکش و بیرون آوردن آن‌ها احتیاج به یک سرنگ خاص داشته باشید و یا لازم باشد تا با اورژانس تماس بگیرید.

اشیاء کوچک را دور از دسترس کودکان قرار دهید و اگر کودک شما نسبت به بینی خود، کنجکاو است. به‌طور جدی به او توضیح دهید که هرگز نباید چیزی را در بینی خود قرار دهد. بینی برای بو کردن است و نه چشیدن.

فرو کردن اجسام عجیب و غریب به گوش توسط کودک

تامی فارست، از میشیگان، فکر می‌کرد که دختر پانزده ماهه او، بیلی، شروع به نگه داشتن تلفن همراه اسباب ‌بازی خود به سرش می‌کرد و می‌گفت سلام؛ اما وقتی متوجه شد که او هر چیزی را که پیدا می‌کرد مثل کشمش و یا حتی یک تکه کاغذ، داخل گوشش می‌کند، کمی نگران شد. بعد از بینی، گوش‌ها محبوب‌ترین مکان برای کودکان برای دفن گنج های خود هستند. دکتر اشمیت می‌گوید: آن‌ها می‌خواهند بفهمند که اجسام مختلف چگونه احساس می‌شوند.

فشار آوردن روی جسم در مجرای گوش ممکن است پرده گوش را سوراخ کند. در فرو کردن اجسام عجیب و غریب به گوش توسط کودک، اگر جسم خیلی طولانی داخل گوش بماند، باکتری‌ها رشد می‌کنند و می‌تواند باعث عفونت شود.

هنگام گیر کردن جسمی در گوش کودک چه کاری انجام دهیم

دکتر اشمیت می‌گوید: به‌غیراز باتری‌های کوچک که می‌توانند در طی چند ساعت آسیب برسانند، در فرو کردن اجسام عجیب و غریب به گوش توسط کودک، به ‌ندرت نیاز به اورژانس دارد. خوب است به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید که از ابزارهای ویژه برای بیرون آوردن اجسام از گوش استفاده کند.

دستورالعمل‌های جلوگیری از خفگی را برای گوش‌ها نیز اعمال کنید و همیشه بر وعده غذایی کودک خود نظارت کنید تا مطمئن شوید غذاها به محل صحیح خود وارد می‌شوند.

اجسام کوچک و بازی کودک

محبوس شدن کودک

وقتی بث کای، با داشتن دوقلوها، هفت ماهه باردار بود، به بیرون رفت تا پوشک کثیف فرزند دو ساله خود را به زباله بیندازد. در موقع برگشت، متوجه شد که درب جلو باز نمی‌شود. فرزندش، گریسی در را قفل کرده بود. او با خنده می‌گوید: من مجبور شدم از طریق پنجره اتاق خواب خودم، داخل شوم. حالا همیشه یک کلید اضافی در خارج نگه می‌دارم.

اگر کودکی در یک روز گرم در یک ماشین محبوس شود، دمای داخل ماشین می‌تواند به‌ سرعت بالا رود و ممکن است کودک دچار تب و گرمازدگی شدید شده و حتی بمیرد.

در هنگام محبوس شدن کودک چه‌کاری انجام دهیم

با فرزند خود صحبت کنید تا درصورتی‌که پیش او نیستید، آرامش خود را حفظ کند. اگر او در حمام یا اتاق خواب محبوس شده باشد، ممکن است به یک قفل‌ساز احتیاج داشته باشید، اما معمولاً می‌توانید قفل‌های داخلی را خودتان بازکنید. اگر او در ماشین یا خانه‌ گیر کرده است، با شماره‌های مربوطه مانند آتش‌نشانی تماس بگیرید.

اطمینان حاصل کنید که همه درهای خانه از هر طرف قابل باز شدن‌اند و یک کلید درب جلو را در بیرون مخفی کنید و یا یکی از آن را به همسایه بدهید. همین کار برای کلیدهای ماشین نیز انجام شود.

گیر کردن و بریدگی انگشت کودک

دکتر اشمیت به یاد می‌آورد که انگشت یکی از بیماران جوانش در درایو رایانه، گیر کرده بود. پزشکان برای جدا کردن انگشت او مجبور شدند تا کامپیوتر را از هم جدا کنند. رایانه‌های شخصی تنها دستگاه‌هایی نیستند که بچه‌ها به آن نگاه می‌کنند. دستگاه پخش دی‌وی‌دی، پورت‌های چاپگر و هر مکانی که بتوانند یک زائده کوچک را به آن بچسبانند می‌تواند یک مشکل باشد و موجب بریدگی انگشت کودک شود. پیدا کردن یک کودک نو پا با انگشت گیر کرده در قوطی نوشابه و یا جعبه جواهرات مامان، عجیب نیست.

گیر کردن و بریدگی انگشت کودک، بیشتر ناراحت کننده است تا خطرناک. اما هرگاه قسمتی از بدن دچار انقباض شود ممکن است گردش خون قطع شود که این امر می‌تواند به میزان قابل‌توجهی به بافت آسیب برساند.

هنگام گیر کردن و بریدگی انگشت کودک چه کاری انجام دهیم

دکتر اشمیت پیشنهاد می‌کند نخ دندان را دور انتهای انگشت در قسمتی که متورم است، بپیچانید. این امر به فشردگی تورم کمک می‌کند. تا زمانی که لبه‌های شیء تیز نباشند، روان کننده‌هایی مانند روغن یا وازلین نیز می‌تواند کمک کند. در غیر این صورت، اکثر اورژانس‌ها، ابزاری برای آزاد کردن انگشتان دارند.

قوطی‌های نوشابه و غیره را به ‌دور از دسترس بچه‌ها نگهداری کنید. همچنین می‌توانید برای درایو رایانه و DVD خود کاورهای مخصوص خریداری کنید.

راهنمای مورد نیاز فوری!

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید:

  • شواهدی که نشان دهد، کودک کوچک شما دارو یا ماده‌ای سمی بلعیده باشد
  • سردرد، استفراغ و یا عدم هوشیاری بعد از آسیب‌دیدگی سر
  • زخم یا بریدگی بزرگ و عمیق، شامل قفسه سینه، سر یا شکم
  • سوختگی بزرگی روی دست، صورت و کشاله ران
  • تشنج
  • مشکل تنفسی شدید
  • پوست یا لب‌هایی به رنگ آبی، بنفش یا خاکستری
  • غش یا از بین رفتن هوشیاری
0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  تغذیه مناسب کودکان، غذاهای دریایی منعی ندارد؟
برروی تصویر کلیک کنید تا اپلیکیشن برای شما دانلود شود

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن