توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیمهارت های زندگی

قانون ۱۵ دقیقه چیست و چه تأثیری در موفقیت دارد؟

 قوانینی برای تداوم تلاش و برنامه‌ریزی جهت تحقق اهداف تهیه و تنظیم شده‌اند که هر کدام روش خاص خود را برای کمک به افراد در جهت رسیدن به آرزوهایشان ارائه می‌دهند.

 قوانینی برای تداوم تلاش و برنامه‌ریزی جهت تحقق اهداف تهیه و تنظیم شده‌اند که هر کدام روش خاص خود را برای کمک به افراد در جهت رسیدن به آرزوهایشان ارائه می‌دهند. یکی از متدهای تأثیرگذار جهت ایجاد تغییراتی کوچک اما تعیین کننده در زندگی به منظور انجام کارهای بزرگ، قانون ۱۵ دقیقه است.

در این مقاله، قصد داریم تا نحوه کار قانون ۱۵ دقیقه را به طور کامل تشریح کرده، اثرات و همچنین کاربردهای آن را در زندگی روزمره بیان کنیم.

قانون ۱۵ دقیقه چیست؟

این قانون به انسان می‌آموزد تا با ایجاد یکسری تغییرات کوچک، در دراز مدت به نتایجی بزرگ و قابل توجه دست پیدا کند. بدین ترتیب با دنبال کردن اهداف کوچک به مدت زمان ۱۵ دقیقه در طول روز، شرایط زندگی خود را بهبود دهد. مؤلف این قانون شخصی به نام ساموئل اسمایلز است. وی معتقد است که تکرار کارهای کوچک، نه تنها شخصیت انسان را می‎سازد، بلکه شخصیت ملت‎ها را تعیین می‎کند.

با استفاده از قانون ۱۵ دقیقه دیگر احتمال به تعویق انداختن کارها، اهداف کوچک و کوتاه مدت کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، ۱۵ دقیقه آن‌قدر کوتاه است که کمتر کسی به بهانه نداشتن زمان کافی در طول روز انجام کارهای تعیین شده در این بازه زمانی را به تعویق می‌اندازد. به طور کلی، این قانون ژاپنی به افراد کمک می‌کند تا با اختصاص زمانی به مدت ۱۵ دقیقه در طول روز، بتوانند اهداف بزرگ خود را شکسته و با برداشتن گام‌های کوچک در دراز مدت به آن‌ها دست پیدا کنند.

چگونه قانون ۱۵ دقیقه را اجرا کنیم؟

  • ابتدا اهداف مورد نظر خود را مشخص کرده و آن‌ها را روی کاغذ بنویسید.
  • حال از بین این اهداف، مهم‌ترین آن را انتخاب کنید.
  • در این مرحله باید تمامی کارهایی را یادداشت کنید که برای رسیدن به هدف مد نظرتان نیاز است. برای مثال، اگر هدف شما تحصیل در دانشگاهی معتبر است،‌ باید مشخص کنید که برای رسیدن به این هدف چه چیزهایی نیاز دارید؟ تمام آن‌ها را با جزئیات کامل یادداشت کنید.
  • حال این کارها را بر اساس درجه اهمیت و تأثیرگذاری‌شان رتبه‌بندی کنید.
  • سه مورد اول اولویت‌های شما هستند که روزانه باید زمانی در حدود ۱۵ دقیقه را به آن‌ها اختصاص دهید.

قانون 15 دقیقه

مثال‌ های کاربردی از قانون ۱۵ دقیقه

  • یک هدف مالی برای خود در نظر گرفته و هر روز ۱۵ دقیقه برای دستیابی به آن و در نهایت پیشرفت مالی خودتان تلاش کنید. برای مثال، مشاغلی را یادداشت کنید که توانایی انجام آن‌ها را در کنار شغل ثابت خود دارید. سپس امکانات شخصی‌تان برای شغل دوم را لیست کنید. در ادامه، می‌توانید با دوستان، نزدیکان و مشاوران برای هم‌فکری و کمک مشورت کنید. روزانه ۱۵ دقیقه در مورد شغل انتخابی مطالعه کنید.
  • برای پرداخت تمام بدهی‌هایتان روزی ۱۵ دقیقه زمان بگذارید. برای این منظور، در روز اول ابتدا لیستی از تمامی طلبکاران خود تهیه کنید. همچنین می‌توانید زمانی را در طول روز به یافتن راهی برای کاهش هزینه‌های خود اختصاص دهید. در روزهای آتی به افزایش درآمد و همچنین پیدا کردن راه‌های جدید درآمدی فکر کنید. از حقوق دریافتی خود کمترین بدهی را بپردازید. به علاوه،‌ در راستای رسیدن به این هدف می‌توانید روزانه ۱۵ دقیقه بیشتر کار کرده و درآمد خود را افزایش دهید.
  • برای یادگیری یک مهارت جدید، اگر روزانه ۱۵ دقیقه زمان بگذارید، می‌توانید پس از پایان یک دوره زمانی مشخص به فردی باتجربه و ماهر در حوزه مورد نظرتان مبدل شوید.
  • همچنین از قانون ۱۵ دقیقه می‌توانید برای کنار گذاشتن عادات بد (برای مثال تغییر عادات عاطفی) خود استفاده کنید. اگر روزی ۱۵ دقیقه بتوانید عادات بد خود را کنار بگذارید، پس از یک دوره زمانی دیگر تمایلی به انجام این عادت‌ها نخواهید داشت!
  • به علاوه، قانون ۱۵ دقیقه برای رسیدن به اهدافی همچون کاهش وزن، ورزش منظم، یادگیری زبان جدید، تقویت عملکرد مغز، پیاده‌روی منظم، مطالعه منظم، کاهش وزن، توسعه مهارت‌های فردی و … نیز بسیار مفید واقع می‌شود.

اجرای قانون 15 دقیقه

جمع‌بندی

در این مقاله، به تشریح قانون ۱۵ دقیقه پرداخته و نحوه پیاده‌سازی آن را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین از تأثیر آن را به عنوان یک عامل کوچک اما تعیین کننده در راستای تحقق اهداف خود آگاهی یافتیم. نظر شما در مورد این قانون چیست؟ آیا تاکنون تجربه هدف گذاری در زندگی شخصی خود را داشته‌اید که پس از مدت کوتاهی آن را رها کنید؟ چه روشی برای پایبند بودن به اهدافتان به کار گرفته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

در پایان، می‌توانید با مطالعه مطلب «مدیریت زمان»، اطلاعات بیشتری برای برنامه‌ریزی و کنترل زمان اختصاص داده شده به امور روزانه خود به دست آورید.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا