توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
سلامت

آیا از کودکان خود انتظار زیادی دارید؟

بیشتر والدین فکر می‌کنند کودکان‌شان توانایی بیشتری در کنترل احساسات خود نسبت به چیزی که نشان می‌دهند را دارند و از کودک انتظار زیادی دارند.

 

آیا از کودکان خود انتظار زیادی دارید؟

بیشتر والدین فکر می‌کنند کودکان‌شان توانایی بیشتری در کنترل احساسات خود نسبت به چیزی که نشان می‌دهند را دارند و از کودک انتظار زیادی دارند.

گاهی وقتی کودک سه ساله‌ی من شروع به گریه و جیغ زدن می‌کند و می‌خواهد جلب توجه کند، روی زمین قل می‌خورد و یک جمله مثلا: (من شکلات بیشتری می‌خواهم.) را بارها و بارها تکرار می‌کند، من با عصبانیت به او خیره می‌شوم و فکر می‌کنم چرا سر عقل نمی‌آیی؟

بعدا وقتی که گریه‌اش تمام می‌شود و سرش را مانند شخصیت فیلم جن گیر به طرفین می‌چرخاند و من برای ساکت کردنش به وی شکلات بیشتری می‌دهم. (به خواسته‌اش می‌رسد.) به خود یادآوری می‌کنم که: او فقط سه سال دارد. و متوجه می‌شوم که فقط من نیستم که از کودک خردسال خود انتظارات زیادی دارم.

گروه کودکان “صفر تا سه ساله” به تازگی پرسشنامه‌ای برای پدر و مادران طراحی کرده و متوجه شده‌اند که بیشتر والدین انتظار بیش از حد از توانایی کودکان در کنترل احساسات دارند. به این انتظار بیش از “حد فاصله‌ی انتظارات” می‌گویند.

تیو ملمد، مدیر اجرایی “صفر تا سه ساله” با استناد به نتایج پرسشنامه بیان می‌کند که: “انتظار متعادل داشتن از توانایی‌های کودک به حفظ سلامتی و کاهش استرس کودک و هردو والدین کمک می‌کند. “وی ادامه می‌دهد که: “به طور مثال اگر والدین فکر کنند که کودک بیش از چیزی که نشان می‌دهد، توانایی کنترل احساسات خود را دارد، باعث ناراحتی و عصبانیت والدین شده و به جای حمایت از کودک خود، وی را بیشتر تنبیه می‌کند. ”

اوم، گناهکار

باقی نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که:

  • ۵۶ درصد والدین تصور می‌کنند که کودکان زیر ۳ سال توانایی انجام ندادن کارهای ممنوعه را دارند.
  • ۳۶ درصد والدین فکر می‌کنند که کودکان زیر ۲ سال هم این توانایی را دارند.
  • ۴۳ درصد والدین فکر می‌کنند که کودکان زیر ۲ سال می‌توانند نوبت را بین خود و دیگر کودکان رعایت کنند.
  • ۲۴ درصد تصور می‌کنند که کودکان یک ساله و یا کوچک‌تر وقتی که بدخلقی می‌بینند، می‌توانند احساسات خود را کنترل کنند.
  • ۴۲ درصد فکر می‌کنند که کودکان این توانایی را در ۲ سالگی دارند.

ولی حقیقت این است که:

  • کنترل خود بین ۳.۵ تا ۴ سالگی رخ می‌دهد و برای ثبات پیدا کردن زمان بیشتری را هم می‌خواهد.
  • توانایی رعایت نوبت و به اشتراک گذاشتن چیزی با دیگران بین ۳ تا ۴ سالگی رخ می‌دهد.
  • توانایی کنترل احساسات هم برای شکل گیری تا سن ۳.۵ و یا ۴ سالگی طول می‌کشد.

با بررسی این نتایج، ملمد به پدر و مادرها پیشنهاد می‌دهد که: “سال‌های ابتدایی فقط برای یادگیری هستند، و نه تنبیه. وقتی که پدر و مادرها درک درستی از توانایی کودکان خود پیدا کنند، می‌توانند کودکان را بهتر و موثرتر راهنمایی کنند. ”

این تحقیق نشان داده که والدین با زمان‌هایی که کودکان کنترل خود را از دست می‌دهند، مشکل دارند و ممکن است که نتوانند به درستی با این شرایط کنار بیایند. نگران نباشید: بالاخره کودکان ما یاد می‌گیرند که چگونه احساسات خود را کنترل کنند … شاید حتی زمانی که خودشان پدر و مادر شوند.

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا