دانستنی های نوزادانسلامتمادر و کودک

استفراغ در کودک و راه‌های درمان و جلوگیری از آن

سموم غذایی، عفونت‌ها، بیماری حرکت مانند ماشین گرفتگی و دریا زدگی می‌توانند منجر به استفراغ شوند. برای درمان استفراغ در کودک و توقف آن، باید علت اصلی آن را شناسایی کنیم، در این صورت می‌توان درمان درست و موثر را انجام داد.

سموم غذایی، عفونت‌ها، بیماری حرکت مانند ماشین گرفتگی و دریا زدگی می‌توانند منجر به استفراغ شوند. برای درمان استفراغ در کودک و توقف آن، باید علت اصلی آن را شناسایی کنیم، در این صورت می‌توان درمان درست و موثر را انجام داد.

عوامل استفراغ چیست؟

استفراغ زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به سرعت و به شدت از دهان خارج و یا تخلیه شود. این پدیده به علت انقباض ناگهانی عضلات معده رخ می‌دهد. برای نوزادان، برگشت غذا یا قی کردن در هنگام خوردن غذا و در بین وعده‌های غذایی امری طبیعی است، در عین حال اگر کودک شما روزانه چندین بار استفراغ کند، در این صورت بدن او نمی‌تواند وزن کافی را کسب نماید. اگر شما فکر می‌کنید کودک شما اغلب مواقع غذا را بر می‌گرداند یا موقع برگرداندن غذا درد دارد، حتما با پزشک مشورت کنید.

برگرداندن غذا می‌تواند منجر به ریفلاکس مری شود، وضعیتی که در آن اسید معده باعث تحریک مری (لوله رابط معده به دهان) می‌شود، که نیاز به درمان دارویی دارد. عامل مهم دیگر استفراغ در نوزادان، تنگی دریچه پیلور معده است، که منجر به استفراغ شدید و پرتابی در اطفال زیر دو ماهه می‌گردد. دلیل این مسئله بسته شدن یا تنگ و باریک شدن دهانه معده به سمت روده می‌باشد. درمان استفراغ، باید در اسرع وقت انجام شود. در صورت عدم درمان، این عارضه می‌تواند به کم آبی شدید و از دست دادن وزن بدن منتهی شود.

این یک وضعیت فوق العاده اضطراری و خطرناک است. اگر شما شک داشتید کودک‌تان دچار تنگی پیلور است، در اسرع وقت با پزشک خانواده‌تان تماس بگیرید، چون معمولا رفع این تنگی نیاز به درمان جراحی دارد. کودکانی که به طور ناگهانی شروع به استفراغ می‌کنند، معمولا مبتلا به گاستروآنتریت، یا عفونت ویروسی یا باکتریایی معده و روده‌ها هستند.

عفونت‌های ویروسی ملایم‌تر بوده و با علائم تنفسی (گلو درد، احتقان، یا درد گوش) همراه می‌باشند، در حالی که عفونت‌های باکتریایی به مراتب شدیدتر و حادتر هستند و می‌توانند موجب اسهال خونی شوند (اسهالی که معمولا در طول سفر به یک کشور خارجی و یا بعد از آن اتفاق می‌افتد معمولا به دلیل عفونت باکتریایی است). علاوه بر اسهال، کودکان مبتلا به گاستروآنتریت ممکن است تب هم داشته باشند. اغلب بیماران گاستروآنتریتی به درمان خاصی احتیاج ندارند و کودک مبتلا بعد از چند روز بهبودی پیدا می‌کند.

علل دیگر استفراغ به شرح زیر هستند:

  • بیماری حرکت (ماشین گرفتگی)، یکی از علل شایع استفراغ در کودکان.
  • عفونت‌های ریه، گوش، دستگاه ادراری، معده و روده.
  • آپاندیس (که می‌تواند به دردهای معده و تب هم منجر شود).
  • خوردن مواد سمی.
  • آسیب دیدگی سر (به دنبال ضربه مغزی و یا خونریزی مغزی).
  • سردرد میگرنی (معمولا در کودکان سن بالا).
  • تومور مغزی (در موارد نادر) یا عرضه‌های مغزی دیگر.

درمان استفراغ در کودک

برای جلوگیری از استفراغ، مطمئن شوید که کودک شما به حد کافی مایعات مصرف می‌کند، مخصوصا در مواقعی که اسهال نیز داشته باشد. این امر برای پیشگیری از کم آبی بدن و جایگزین نمودن و جبران کردن مایعات، املاح و کالری‌های از دست رفته بدن در زمان استفراغ ضروری است. دادن مایعات به کودک خود را شروع کنید، حتی اگر حالت تهوع داشته باشد. اگر کودک تازه استفراغ کرده است، به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه صبر کنید و سپس خوراندن مایعات را با مقادیر کم شروع نمایید.

در ۲۴ ساعت اول بعد از استفراغ، از خوراندن غذای جامد به کودک پرهیز کنید. در عوض، مایعات سالم و تمیز به مقدار کم و در دفعات زیاد با قاشق یا بطری بخورانید. همچنین می‌توانید تکه‌های یخ یا دستمال تمیز مرطوب و خنک برای مکیدن در اختیار نوزاد قرار دهید. در مورد کودکان کمی بزرگتر می‌توانید از نی برای نوشیدن مایعات کمک بگیرید. اگر کودک‌تان قادر به نگهداری شیشه آب هست، می‌توانید به‌تدریج مایعات بیشتری را دراختیار او قرار دهید.

کودکانی که هنوز از شیر مادر تغذیه می‌کنند، باید خوردن شیر آن‌ها ادامه پیدا کند، اما دفعات تغذیه‌شان بایستی بیشتر از حد طبیعی (هر یک تا دو ساعت) و مدت شیردهی کوتاه (۵ تا ۱۰ دقیقه) باشد. همچنین مادر می‌تواند شیر بچه را در قاشق، فنجان، یا بطری ریخته و به کودک بخوراند. در مورد نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، خوردن شیر خشک به طور مرتب و به طور کامل ادامه خواهد یافت.

استفراغ در کودکان

علاوه بر شیر مادر و شیر خشک، به نوزادان خود یکی از محلول‌های تامین کننده آب بدن، از قبیل پدیالیت، ریسلیت، یا کائو لکترولیت را نیز بدهید. این محلول‌های خوراکی، به جبران و جایگزین شدن مایعات و املاح از دست رفته در اثر استفراغ کمک می‌نمایند. برای کودکان بزرگتر می‌توانید از نوشابه‌های یخی منجمد تهیه شده از همین محلول‌های تامین کننده آب استفاده کنید. اگر سن کودک شما از ۶ ماه بیشتر است و از طعم نامطبوع پدیالیت خوشش نمی‌آید، می‌توانید نصف قاشق چای خوری آب سیب در هر وعده به محلول پدیالیت اضافه نمایید.

کودکان بزرگتر می‌توانند از مایعات علاوه بر محلول‌های خوراکی تامین کننده آب بدن استفاده کنند. کودکان مبتلا به اسهال از خوردن هر گونه آب میوه و نوشیدنی‌های غیر الکلی باید پرهیز کنند، بخاطر اینکه آن‌ها دارای مقادیر زیادی قند هستند که منجر به وخیم‌تر شدن اسهال می‌شود. اگر کودک شما مبتلا به استفراغ بدون اسهال است، می‌تواند به مقدار کم آب میوه تمیز و آب مصرف کند.

اگر مصرف مایعات در کودک‌تان، بدون ایجاد استفراغ با موفقیت ادامه یافته است، در این صورت می‌توانید بعد از گذشت ۸ ساعت اول، به تدریج غذاهای جامد را شروع کنید. در مورد کودکان کم سن و سال‌تر، با یک غذای شیرین مثل سس سیب، پوره موز، یا غذای سرلاک و کمکی نوزاد شروع کنید. در مورد کودکان بزرگتر (بالای یک سال) می‌توان کراکر، نان تست، دانه مخلوط، پوره سیب زمینی، یا نان سفید استفاده نمود. برنامه غذایی عادی را می‌توان بعد از گذشت ۲۴ ساعت از توقف اسهال ادامه داد.

در مواقع زیر، بلافاصله با پزشک کودکتان تماس بگیرید

مشاهده کردن علائم کم آبی بدن، شامل بی‌حالی و بی‌رمقی، خشکی لب و دهان، قطع ادرار (برای بیش از ۴ تا ۶ ساعت در مورد اطفال و بیش از ۶ ساعت برای کودک بزرگتر). حواس‌تان باشد کودکان کوچک به‌خصوص نوزادان زیر ۶ ماه، سریعا دچار کم آبی می‌شوند. کودکان زیر یک سال دچار کم آبی بدن شده، و ملاج یا جمجمه فرروفته (نقطه نرم بالای سر) خواهند داشت.

نوزادی که کمتر از یک ماهه است و در هر نوبت غذا خوردن دچار استفراغ می‌شود. استفراغ مکرر و شدید در نوزادان زیر ۳ ماه می‌تواند نشانه تنگی دریچه پیلور معده باشد.

استفراغ، دردهای شدید معده و سردرد در نوزاد، ممکن است به دلیل ابتلاء کودک به مننژیت باشد. مخصوصا اگر استفراغ همراه با تب و بدون اسهال باشد. سایر علائم مننژیت عبارت از گرفتگی گردن، و بثورات جلدی هستند.

استفراغ به دنبال آسیب دیدگی سر. این می‌تواند نشان دهد که کودک شما دچار یک ضربه مغزی یا خونریزی مغزی شده است.

استفراغ خونی یا دفع موادی مانند دانه‌های قهوه، که نشان دهنده وجود خون در معده کودک می‌باشند.

استفراغ مواد سبز (به رنگ صفرا) و شکم درد شدید. کودک شما ممکن است دچار انسداد روده شده باشد.

شکم نوزاد سفت و سخت شده است، و به نظر می‌رسد در معرض استفراغ قرار دارد.

تغییر قابل توجهی در وضعیت روحی کودک ایجاد شده است، طوری که به شدت خسته به نظر می‌رسد. این می‌تواند نشانه عفونت مغز یا نخاع بوده باشد.

 

0/5 (0 نظر)
همچنین بخوانید:  چند روش ساده و کاربردی به منظور افزایش انگیزه برای ورزش کردن

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا