راه‌های کلیدی و موثر برای تغذیه بهتر کودک شما | مجله سیراف
دانستنی های نوزادانسلامتمادر و کودک

راه‌های کلیدی و موثر برای تغذیه بهتر کودک شما

یکی از دغدغه‌های مادران یافتن روش‌هایی برای تغذیه بهتر کودک می‌باشد. در همین راستا یک متخصص تغذیه که خود مادر سه فرزند ۷ ساله می‌باشد،

یکی از دغدغه‌های مادران یافتن روش‌هایی برای تغذیه بهتر کودک می‌باشد. در همین راستا یک متخصص تغذیه که خود مادر سه فرزند ۷ ساله می‌باشد، جهت تغذیه بهتر کودکان راهکارهایی جامع و عملی برای تغذیه بهتر و همینطور افزایش اشتهای کودکان توصیه کرده است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

من مادر ۳ کودک ۷ ساله هستم که هر کدام عادات تغذیه‌ای بسیار متفاوتی دارند. من همینطور رژیم درمانگر، هستم که به ورزشکاران توصیه‌های تغذیه‌ای می‌کنم و آموزش‌های لازم جهت بهبود رژیم را به آن‌ها می‌دهم. اگرچه متقاعد کردن یک بسکتبالیست و یا یک ورزشکار حرفه‌ای برای داشتن تغذیه بهتر و دوری از غذاهای مضر کار سختی است، اما متقاعد کردن بچه‌ها کاری فراتر از متقاعد کردن ورزشکاران است.

دخترم کاتلین حساسیت زیادی به تخم مرغ، بادام زمینی و بادام درختی دارد، به طوری که با مصرف آن‌ها جانش به خطر می‌افتد. همینطور جولیا میوه‌های تازه را نمی‌خورد، اما خوشبختانه پسرم مارتی به چیزی حساسیت ندارد و هر چیزی را مصرف می‌کند. در ادامه برخی راهکارها را به شما جهت تغذیه بهتر فرزندتان معرفی می‌کنم.

۱- برای داشتن تغذیه بهتر کودک خود زمانبندی داشته باشید

باید بدانید که بچه‌ها باید هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار وعده غذایی مصرف کنند. در واقع ۳ وعده اصلی، دو میان وعده و مایعات فراوان را باید برای کودکان خود در نظر بگیرید. دقت کنید با مد نظر قرار دادن موارد فوق کودک تغذیه بهتری را تجربه خواهد کرد و از نظر رشد و تغذیه‌ای مشکلی نخواهد داشت.

زمانی که همراه با کودکم به بیرون می‌روم با خود مواد غذایی مانند هویج، ماست، بیسکویت و آب برده و آن‌ها را داخل یک سبد یا کلمن می‌گذارم تا دیگر نیازی به فست فود و مواد غذایی کم ارزش در خیابان نداشته باشم.

۲- برای شام برنامه ریزی کنید

اغلب مادران بر این باورند که تهیه و چیدن برنامه غذایی هفتگی برای فرزندشان کاری سخت و پیچیده است. اگر اینطور فکر می‌کنید برای دو یا ۳ روز برنامه ریزی داشته باشید و آن را تکرار کنید. برای وعده شام مواد غذایی مانند:

  • نان‌های حاوی سبوس
  • برنج،ماکارونی
  • غذاهای پروتئینی مانند گوشت بدون چربی، پنیر، لوبیا و دانه‌ها

گزینه‌های مناسبی هم برای تغذیه بهتر و هم برای افزایش اشتهای بچه‌ها هستند. حتی می‌توانید این غذاها را با هم ترکیب یا به طور جداگانه فریز کنید و در زمان شام گرم کنید.

۳- برای تغذیه بهتر بچه‌ها وعده‌های غذایی جداگانه طبخ نکنید

چند سال پیش من یک عادت بد برای پخت غذا داشتم. همزمان ۲ وعده غذایی را تهیه می‌کردم یکی را برای خودم و همسرم و یک وعده غذایی مخصوص بچه‌ها که مطمئن بودم دوست دارند و با لذت می‌خورند. این کار خسته کننده بود و من را اذیت می‌کرد. اما اکنون فقط یک نوع غذا برای کل اعضای خانواده درست می‌کنم و دیگر خبری از دو مدل غذا برای خانواده نیست.

در این حالت بچه‌ها یک غذای واحد را مصرف می‌کنند و آن چیزی که دوست دارند می‌خورند. باید بدانید بچه‌ها از رفتار والدین خود الگو می‌گیرند به همین دلیل غذایی که من و همسرم می‌خوریم را دوست خواهند داشت.

۴- جلو زبانتان را بگیرید

یک مسئله سخت برای والدین خصوصا مادرها دخالت نکردن در غذا خوردن فرزندان است. یادتان باشد سعی کنید در اینکه کودک شما چه مقدار غذا می‌خورد و از بین غذاهای تهیه شده کدام را بر می‌دارد، دخالت نکنید و مدام به او نگویید که مثلا از سبزیجات بخور. چون فقط باعث می‌شوید کودکان گارد گرفته و نوعی مقاومت نسبت به خواسته شما از خود نشان دهد (حتی اگر واقعا آن غذا را دوست داشته باشد).

دقت کنید شما به‌عنوان یک مادر کار اصلی خود یعنی تهیه غذای متعادل و سالم برای تغذیه بهتر آن‌ها را انجام داده‌اید، دیگر کاری به جزئیات نداشته باشید.

۵- برای افزایش اشتها، غذاهای جدید را به آرامی معرفی کنید

به یاد داشته باشید بچه‌ها به طور طبیعی نسبت به غذاهای جدید نوعی ترس و واهمه دارند. به همین دلیل من همیشه به فرزندانم قبل از اینکه غذای جدید را به آن‌ها بدهم این نکته را می‌گویم که آن‌ها باید به طعم و مزه‌های جدید عادت کنند. مثال زدن برخی از قهرمان‌ها و سوپر استارها بسیار در این زمینه می‌تواند کمک کننده باشد.

به عنوان مثال به مارتی می‌گویم بسکتبالیست معروف مایکل جردن برای اینکه قد بلند و قوی شود، نخود فرنگی مصرف کرده و اکنون مارتی بدون هیچ گونه مشکلی نخود فرنگی را می‌خورد، بدون اینکه مقاومتی از خود نشان دهد. اگر به هر دلیلی احساس می‌کنید کودکتان رشد کافی از نظر وزن و قد نداشته است، با پزشک کودکان خود مشورت کنید تا بررسی کرده و در صورت نیاز برای افزایش اشتها یا تغذیه بهتر مکمل‌های غذایی را در کنار وعده‌های اصلی تجویز کند.

۶- برای تغذیه بهتر کودک غذاها را ترکیب کنید

اگر می‌دانید که کودک شما سبزیجات را دوست ندارد، می‌توانید مواد افزودنی و چاشنی یا سس‌ها را به آن اضافه کنید تا طعم آن تغییر کرده و بهتر شود. به عنوان مثال من برای اینکه آن‌ها سبزی بخورند مقداری هویج را با سس ماست قاطی و به سبزی اضافه کردم. کاتلین اولین سبزی خود را به همین روش خورد. همینطور بچه‌های من سس کچاپ، سس گوجه فرنگی، سالسا و هر نوع غذایی که با سس ماست تهیه شده باشد را دوست دارند.

پس به یاد داشته باشید همواره می‌توانید با اضافه کردن چاشنی‌های خوش طعم و سالم مانند هویج، سس ماست و سس‌های خانگی سالم را به غذاهایی که کودک دوست ندارد اضافه کنید تا وی را تحریک به خوردن نمایید.

۷- صبحانه‌های سرشار از فیبر درست کنید

یکی از مواردی که برای تغذیه بهتر فرزندان حتما توصیه می‌شود، غذای فیبردار در وعده صبحانه است. بیشتر خانواده‌ها به میزان کافی فیبر غذایی را دریافت نمی‌کنند. صبحانه بهترین فرصت برای تامین فیبر مورد نیاز روزانه بدن است. یکی از روش‌ها استفاده از غلات با فیبر بالا است. کاری که من می‌کنم این است که پنکیک‌هایی که سرشار از غلات پر فیبر هستند، برای صبحانه درست کرده و یا اینکه کلوچه‌ها و وافل را در طول هفته برای صبحانه آن‌ها که سرشار از فیبر است را تهیه می‌کنم.

برای خانواده پنج نفره می‌توانید ۲ فنجان آرد خمیر حاوی سبوس، ۴ قاشق چایخوری بکینگ پودر، نصف قاشق غذاخوری نمک و ۲ قاشق غذاخوری قند را با یکدیگر مخلوط کنید، سپس با ۲ فنجان آب و ۳ قاشق غذا خوری روغن کانولا مقداری وانیل و سیب پوست کنده (برای تزئین) حل کرده و بپزید.

۸- شیر سویا را به غذای کودک اضافه کنید

شیر سویا یک منبع غنی از ریزمغذی‌ها می‌باشد. حتی اگر فرزند شما به شیر حساسیت ندارد باز هم سعی کنید شیر سویا را به وعده‌های غذایی کودک خود اضافه نمایید. بچه‌های من شیر سویا را دوست ندارند، اما من به طور مخفی بدون اینکه متوجه شوند، در تهیه غذاهایی که شیر مورد نیاز است (مانند پخت کیک و شیرینی) بجای شیر معمولی از شیر سویا استفاده می‌‌کنم.

۹- مقداری شکر برای افزایش اشتها اضافه کنید

جولیا دوست دارد بر روی هویج پخته شده مقداری شکر قهوه‌ای پاشیده شود، همینطور مارتی و کاتلین دوست دارند که روی میوه‌هایشان مقداری شکر پاشیده شود که طعم شیرینی بیشتری احساس کنند. این باعث می‌شود اشتهای آن‌ها برای خوردن میوه بیشتر شود و از طرفی اضافه کردن مقدار خیلی کمی شکر بر روی میوه مشکلی برای داشتن تغذیه بهتر بچه‌ها ایجاد نمی‌کند.

در پایان باید گفت برای داشتن تغذیه بهتر کودک خود و همینطور افزایش اشتها نیاز به کار پیچیده‌ای ندارید کافیست موارد ساده بالا را رعایت کنید.

علی اکبر

سیراف بعنوان مجله خبری و تفریحی فارسی زبانان از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است، تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران ایرانی با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا