تازه های روانشناسیراز های موفقیت

۵ مرحله برای ترسیم نقشه ذهنی برای افراد پرمشغله

یک نقشه ذهنی می‌تواند کمک‌تان کند چارچوب گسترده و ناآشنایی از مفاهیم را یاد بگیرید. این تکنیکی است که در آن، از هر دو سمت چپ و راست مغز برای جذب ایده‌های جدید استفاده می‌شود.

یک نقشه ذهنی می‌تواند کمک‌تان کند چارچوب گسترده و ناآشنایی از مفاهیم را یاد بگیرید. این تکنیکی است که در آن، از هر دو سمت چپ و راست مغز برای جذب ایده‌های جدید استفاده می‌شود. نشانه‌های کمک بصری که در حین فعالیت ترسیم نقشه‌ی ذهنی ایجاد می‌شوند، می‌توانند به سازمان‌دهی اطلاعات جدید کمک کنند؛ زیرا این نشانه‌ها با یک مفهوم مرکزی جدید مرتبط هستند. وقتی یک مفهوم مرکزی جدید را بنا می‌کنید، می‌توانید نقشه‌ی ذهنی‌تان را با شاخه‌هایی متشکل از مفاهیم زیر مجموعه و مرتبط رشد و توسعه دهید.

در نهایت، شما سلسله مراتبی ایجاد می‌کنید که نشان ‌دهنده‌ی رابطه‌ی میان یک مفهوم – که از قبل، آن را درک کرده‌اید – و یک مفهوم جدیدتر است. ترسیم نقشه ذهنی یا همان نقشه کشی ذهنی می‌تواند فواید فراوانی داشته باشد، زیرا از مهارت‌های طبیعی ذهنی برای پردازش و جذب اطلاعات جدید استفاده می‌کند.

مراحل ترسیم نقشه ذهنی

مرحله ۱

یادگیرنده‌ها از هر نوع و سلیقه‌ای که باشند، با استفاده از تکنیک نقشه کشی ذهنی به همراه نظریه‌ی آموزش شناختی (CLT) به نتایج خوبی دست پیدا کنند. با وجود این، پیش از آن‌که فرایند ترسیم نقشه‌ی ذهنی را آغاز کنید، منابع اطلاعاتی‌تان را به سرعت مرور کنید. عناوین، تیترها، سر فصل‌ها، و هم‌چنین بازنمایی‌های بصری را به سرعت در ذهن‌ خود اسکن کنید. این اسکن سریع کمک‌تان خواهد کرد بتوانید توجه‌تان را متمرکز کنید و درک بهتری از محتوای پیچیده به دست بیاورید.

مرحله ۲

هنگامی که موضوع اصلی (مرکزی) نقشه‌ی ذهنی‌تان را کشف کردید، آن را به صورت یک تیتر در وسط یک تکه کاغذ بنویسید، و تصویری را نیز ترسیم کنید که به خوبی نمایان‌‌کننده‌ی این ایده باشد‌. سپس، دور این ایده‌ی مرکزی و هم‌چنین، تصویر آن، یک خطر دایره‌ای یا مربعی بکشید.

مطلب مرتبط: نقشه ذهنی چیست

مرحله ۳

در مرحله‌ی بعد، باید ۴ الی ۷ شاخه‌ی اولیه برای ایده‌ی اصلی‌تان ایجاد کنید. این شاخه‌های اولیه موضوعات مهمی را درباره‌ی ایده‌ی اصلی (مرکزی) ارائه می‌کنند.

مرحله ۴

هر یک از این شاخه‌ها باید رنگ مخصوص به خود داشته باشد، و تمام زیرشاخه‌ها باید هم‌رنگ همان شاخه‌ی اولیه باشند. به خاطر داشته باشید، باید برای تعداد کلیدواژه‌هایی که برای هر یک از شاخه‌ها در نظر می‌گیرید، محدودیت اعمال کنید. اگر بیش از اندازه برای شاخه‌ها کلیدواژه انتخاب کنید، در حفظ اطلاعات با مشکل رو به رو خواهید شد.

مرحله ۵

هم‌زمان با این‌که در حال ترسیم نقشه‌ی ذهنی‌تان هستید، باید به خاطر بسپارید فضای نامحدودی در اختیار ندارید. طبق یک قاعده‌ی تجربی، طول هر شاخه را به اندازه‌ی کلیدواژه‌های مربوط به آن تعیین کنید. در هنگام ترسیم شاخه‌ها، سعی کنید به درست تشخیص دهید برای تکمیل طرح نهایی نقشه‌ی ذهنی‌تان به میزان فضا نیاز دارید.

نرم افزارهای ترسیم نقشه ذهنی

طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارهای رایگان یا غیر رایگان وجود دارند که در ایجاد و استفاده از نقشه‌ی ذهنی به شما کمک می‌کنند. برای مثال، MindMeister یک ابزار نقشه کشی ذهنی قدرتمند است که با استفاده از آن می‌توانید ایده خلق کنید، آن را تصویرسازی کنید، و به اشتراک بگذارید. ConceptDraw نیز یکی دیگر از ابزارهای نقشه کشی ذهنی است که برای صاحبان و مدیران کسب و کار‌ها خدمات ارائه می‌کند؛ هم‌چنین، MindNode ابزار نقشه‌ی کشی ذهنی دیگری است که انواع مختلفی از کارکردهای پیشرفته را به همراه دارد.

به نظر می‌رسد، در دنیای کسب و کار، هر روز چیزهایی جدیدی برای یادگیری به وجود می‌آیند. ترسیم نقشه‌ی ذهنی می‌تواند استرس یادگیری و آموزش مستمر را کاهش دهد و کمک‌تان کند سلامت عمومی و هم‌چنین، سلامت روان‌تان را نیز حفظ کنید.

امروزه، دنیای کسب و کار به یک محیط دیجیتالی تبدیل شده است که به سرعت در حال حرکت و پیشرفت است. سرعتی که با آن، جریان اطلاعات بر نحوه‌ی یادگیری آدم‌ها تاثیر قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. نقشه کشی ذهنی به شما کمک می‌کند به سرعت ایده‌های پیچیده را دریافت کنید؛ به این ترتیب، می‌توانید مفاهیم جدیدی یاد بگیرید که شما را برای به دام انداختن فرصت‌های زودگذر آماده می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۵ مرحله برای ترسیم نقشه ذهنی برای افراد پرمشغله


bazdeh.org

همچنین بخوانید:  ترس از شکست؛ چرا از احساس شکست می‌ترسیم؟

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا