توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیتست روانشناسی

ترس از شکست و ناکامی چه پیامدهای را به دنبال دارد؟

از جمله موانع و مشکلات مختلفی که در هنگام تصمیم گیری و در رابطه با موضوعات مختلف در زندگی هر فردی امکان دارد پیش بیاید وحشت داشتن از شکست و ناکامی است که تاثیرات مختلفی را به دنبال دارد و باعث می شود فرد بهره کافی از زندگی خود را نبرد و همیشه احساس حسرت و پشیمانی داشته باشد.

ترس از شکست و ناکامی چه پیامدهای را به دنبال دارد؟

از جمله موانع و مشکلات مختلفی که در هنگام تصمیم گیری و در رابطه با موضوعات مختلف در زندگی هر فردی امکان دارد پیش بیاید وحشت داشتن از شکست و ناکامی است که تاثیرات مختلفی را به دنبال دارد و باعث می شود فرد بهره کافی از زندگی خود را نبرد و همیشه احساس حسرت و پشیمانی داشته باشد. بدین منظور قصد داریم در این مطلب در رابطه با علائم و اثرات ترس از شکست و راه های غلبه بر آن به جهت آگاهی شما عزیزان به بررسی بپردازیم.

اثرات ترس از شکست

به طور کلی می توان گفت ترس از شکست نوعی واکنش دفاعی ذهنی می باشد که به منظور حفاظت و مراقبت از فرد در برابر انواع تهدیدهای موجود رخ می دهد. ذهن انسان در واقع به نوعی طراحی و سازمان بندی شده است که در مقابل هر نوع ترس آشکار و فیزیکی به محافظت فرد می پردازد و در زمان مقابله با انواع ریسک و خروج از دایره امنش خیلی سریع عکس العمل نشان می دهد و از هر گونه عملی ممانعت می کند و در نتیجه باعث محدودیت فرد می شود.

ترس از شکست و ناکامی چه پیامدهای را به دنبال دارد؟

هراس از شکست در واقع دارای تاثیرات منفی و مثبت گوناگونی می باشد و از جمله اثرات مثبت آن می توان به مجبور کردن فرد برای ایجاد آماده سازی، تفکر قبل از انجام هر تصمیم و عاقلانه انجام دادن کارها اشاره کرد. برای رسیدن به موفقیت مقابله با هراس از شکست امری ضروری می باشد و شکست ها همچون یک سکوی پرتاب و عامل محرک برای موفق شدن فرد عمل می کنند.

دلایل اصلی بیم ار ناکامی

نشانه های هراس از شکست

علائم این نوع مشکل در تمامی افراد برابر نمی باشد و میزان شدت آن نیز از خفیف تا شدید وجود دارد. در ادامه به معرفی این علائم پرداخته ایم.

 • استرس بیش از اندازه
 • کمال گرایی و ایده آل گرایی
 • داشتن وسواس فکری در رابطه با آینده و رسیدن به موفقیت
 • ناتوان بودن در دنباله روی اهداف
 • تمایل نداشتن به تجربه یا انجام کارهای جدید
 • پایین بودن میزان اعتماد به نفس و عزت به نفس پایین به همراه افکار درونی منفی نسبت به مهارت های فردی

دلایل بیم از شکست

 • درباره آن چه که در رابطه با موفقیت نیاز دارند اطلاعات کافی ندارند.
 • نسبت به مسائل حس کمال گرایی دارند.
 • توقعات غیرمعمولی و نا به جا دارند.
 • در رابطه با شکست که قسمتی از زندگی می باشد خیلی کم به تفکر می پردازند.

نشانه های هراس از شکست

مشکلات ناشی از ترس از ناکامی

 • تجربه کردن حالت شرم و خجالت زدگی
 • از دست دادن ارتباطات مهم کاری و عاطفی در طول زندگی
 • تغییر یافتن نگرش فرد در رابطه با خود
 • داشتن آینده ای نامشخص
 • دلگیر شدن دیگران

راهکارهای موثر غلبه بر این امر

با استفاده از روش های مختلفی می توان با این مشکل مقابله کرد و آن را برطرف نمود که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.

مثبت اندیشی :

از جمله موارد مهمی که برای غلبه بر ترس از ناکامی می توان به آن اشاره داشت مثبت فکر کردن است که از این راه می توانید میزان اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و با تغییر نگرش در زندگی افکار منفی خود را به مثبت تغییر دهید. داشتن تفکر مثبت گرایانه در واقع عملکرد روانشناختی موثری بوده که به فرد کمک می کند تا بعد مثبت هر چیزی را در نظر بگیرد و در پی کسب نتیجه مثبت باشد به همین خاطر نیاز است که در انجام کارهای روزانه دید مثبتی داشته باشید.

روش های غلبه بر ترس از ناکامی

آزادسازی ذهن :

با آزاد کردن ذهن خود توانایی مقابله با این نوع ترس را خواهید داشت. ذهن آزاد نشان دهنده عاری بودن ذهن از هر نوع مشکل، افکار منفی، اضطراب و دیدگاه غیر خوش بینانه می باشد. آزاد سازی ذهن این امکان را فراهم می کند که ذهن را از هر نوع احساس و افکار منفی رها سازید که در نتیجه موجب دستیابی به موفقیت و آرامش خواهد شد.

پرهیز از داشتن افکار منفی :

افکار منفی در واقع موجب بالا رفتن میزان هراس از شکست در افراد می شود و بدین ترتیب بایستی برای ممانعت از شکست با این نوع تفکرات منفی مقابله نمایید و به خاطر داشته باشید که تفکرات منفی نه فقط نمی تواند برای فرد نتیجه مثبتی به دست آورد بلکه موجب از دست دادن آینده و حتی زمان حال می گردد. در مقایسه با آن افکار مثبت موجب بهبودی کارکرد فرد، آماده بودن برای ریسک پذیری، اعتقاد به مهارت های خود و بالا رفتن سلامتی و بهبودی کارکرد فرد خواهد شد.

مشکلات ناشی از هراس از شکست

بالا بردن میزان اعتماد به نفس :

وقتی که با اعتماد به نفس لازم به یک کار جدید ورود پیدا می کنید میزان ترس و اضطراب شما از ناکامی در کار نیز کم می شود زیرا اعتماد به نفس شما درصد خطا را تا میزان زیادی کم کرده و از سویی دیگر باور و اعتقاد دیگران را نسبت به شما افزایش می دهد. به همین خاطر آن ها نیز شما را تشویق و پشتیبانی می کنند.

شناسایی کردن دلیل ایجاد ترس :

با تشخیص دادن دلیل ترس می توان آن را برطرف ساخت. علل زیادی برای ترس از شکست وجود دارد به همین خاطر نیاز است که دلیل اصلی ترس را پیدا کنید و از این طریق آن را به طور کامل برطرف سازید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که ترس از موفق نشدن موجب افزایش مدیریت والدین، نبود اعتماد به نفس، ترسو و کم رو بودن و همچنین ضعیف شدن توانایی ها می شود.

راهکارهای مقابله با ترس از شکست

پرهیز از تلاش بیش از اندازه :

به منظور مقابله با هراس از ناکامی ها باید پشتکار زیادی داشت. اغلب افراد برای دستیابی به اهداف خود بیش از اندازه سعی می کنند که این نوعی عادت بد به شمار می آید. با مقداری استراحت و دوری از کار می توانید زندگی خود را تغییر دهید و متوجه شوید که تلاش بیش از اندازه موجب به وجود آمدن اضطراب می گردد و با کاهش میزان تلاش خود می توانید بر روی کارهای خود متمرکز شده و به میزان کمتری دچار خطا گردید.

پرهیز از ایجاد استرس :

در صورتی که اضطراب دارید نمی توانید در انجام فعالیت های خود به درستی متمرکز شوید و آن ها را به بهترین نحو انجام دهید. به همین خاطر بهتر است که وظایف کمتری را به عهده گرفته تا قادر باشید در هنگام انجام آن ها خونسردی کامل داشته و آن ها را به خوبی به پایان برسانید.

دلایل ترس از شکست

در این مطلب دلایل و علائم ترس از شکست و راه های مقابله با این مشکل را به طور کامل شرح دادیم که امیدواریم نهایت استفاده را از آن برده باشید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

 

 

همچنین بخوانید:  تجملگرا شدن کودکان با روش های غلط تربیتی

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا