توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیراز های موفقیتروانشناسی عمومی

تشخیص رابطه عاطفی یک طرفه و روش های رهایی از آن

با کسی آشنا شده اید و شروع به رفت و آمد می کنید. در ابتدا بعد از هر قرار هیجان زده و خوشحالید. با گذشت زمان متوجه می شوید در رابطه عاطفی یک طرفه گرفتار شده اید. در این مقاله راه های تشخیص رابطه یک طرفه را به شما معرفی می کنیم.

تشخیص رابطه عاطفی یک طرفه و روش های رهایی از آن

با کسی آشنا شده اید و شروع به رفت و آمد می کنید. در ابتدا بعد از هر قرار هیجان زده و خوشحالید. با گذشت زمان متوجه می شوید در رابطه عاطفی یک طرفه گرفتار شده اید. در این مقاله راه های تشخیص رابطه یک طرفه را به شما معرفی می کنیم.

راه های تشخیص رابطه عاطفی یک طرفه

همواره شروع یک رابطه همراه با خوشحالی و شادمانی با دو طرف نیست یا لااقل با گذشت زمان یک طرف از حضور در این رابطه خرسند و شادمان نیست. این نوع رابطه های یک طرفه می تواند برای افراد پیامدهای تلخی داشته باشد. از این رو برای شناخت چنین رابطه ای باید نشانه های ان را به خوبی شناخت.

۱. او هرگز محبت های شما را نمی بیند.

یکی از نشانه های عشق یک طرفه، این است که پارتنر شما، همیشه بدون تردید از شما می خواهد که برایش کاری انجام دهید و برای خواسته های او وقت و انرژی بگذارید، اما زمانی که شما نیاز دارید او برایتان کاری انجام دهد، به نظر می رسد وقت کافی ندارد و سرش شلوغ است و نمی تواند برنامه های قبلی خود را به خاطر شما تغییر دهد. احتمالا به شما می گوید که درگیری های زیادی دارد که باید آنها را حل کند. حتی ممکن است عصبانی شود و سر شما داد بزند و بگوید که چرا از او توقع بیجا دارید؟ در ذهن او، این تنها شمایید که قرار است لطفی بکند و نه بر عکس.

علائم عشق یک طرفه

۲. شما تنها شروع کننده ارتباط هستید.

این شمایید که تماس می گیرید، پیام می دهید و تلاش می کنید تا یکدیگر را در طول هفته ببینید. اگر شما این کار را نکنید، ممکن است روزهای زیادی سپری شود و هیچ خبری از هم نداشته باشید. اگر شما کسی هستید که بیشتر اوقات برنامه ریزی می کنید که چگونه با یکدیگر خوش بگذرانید و باهم باشید، و دائما در پی پیدا کردن راه هایی هستید که به او نشان دهید، چقدر برایتان ارزشمند است، احتمالا در یک رابطه عاطفی یک طرفه هستید. اگر شما همیشه اولین کسی باشید که ارتباط را شروع می کند، باید از این رابطه هر چه سریع تر خارج شوید.

 آشنایی با عشق یک طرفه

۳. پارتنر شما همیشه دوستان خود را به شما ترجیح می دهد.

یکی از زنگ خطرهای مهم در مورد رابطه عاطفی یک طرفه، این است همسر یا دوست پسر، دوست دختر شما بیرون رفتن و خوشگذرانی را دوست دارد، اما بیرون رفتن با دوستانش را به شما ترجیح می دهد. او با دوستانش برنامه ریزی می کند اما از شما دعوت نمی کند که او را همراهی کنید. هنگامی هم که شما با او درباره این موضوع صحبت می کنید، او شما را به غر زدن و پیش کشیدن بحث های تکراری متهم می کند. و اگر در عوض از او بخواهید، با شما و دوستانتان وقت بگذراند به احتمال زیاد پیشنهاد شما را رد می کند. او به راحتی می تواند شما را در خانه تنها گذاشته و شب را با دوستانش بگذراند و شما به طور مداوم به خودتان می گویید که حتما شما راه را اشتباه رفته اید و در ذهنتان سوال های بی جواب زیادی دارید.

راهکارهای شناسایی عشق یک طرفه

۴. دائم مجبور هستید رفتار او را برای اطرافیان خود توجیه کنید.

باید مدام در حال توضیح دادن باشید که چرا او دعوت خانواده شما را رد کرده است یا چرا سالگرد ازدواجتان را از یاد برده است و چرا درباره مسائل جزئی و کوچک در ارتباط با خانواده شما عصبانی شده است. شما همیشه به دنبال دلایل و بهانه هایی هستید که رفتارهای غلط او را برای خانواده و دوستانتان توجیه کنید. شما مدام مجبورید به اطرافیانتان در مورد نکات مثبت همسرتان و رابطه خوبتان توضیح دهید، و شما خودتان ممکن است در این مورد تردید داشته باشید.

وابستگی به یک رابطه یک طرفه

۵. شما همیشه بابت کاری که نکرده اید، مجبور به عذرخواهی هستید.

اگر شما در یک رابطه عاطفی یک طرفه باشید، پارتنر شما احساس گناه در شما ایجاد می کند و می تواند به سادگی باعث شود بدون هیچ دلیلی شما احساس ناخوشایندی پیدا کنید. به طور مثال زمانی که شما حال خوبی ندارید یا نیاز دارید درباره موضوع مهمی با او هم کلام شوید، از اینکه نمی توانید او را خوشحال کنید، احساس گناه می کنید. یک رابطه باید شما را سرزنده و خوشحال نگه دارد اما این به این معنی نیست که وقتی حال مساعدی ندارید پارتنر شما عقب نشینی کند و به شما کمک نکند. بخشی از یک رابطه این است که شما در لحظات سخت در کنار هم باشید و به هم کمک کنید. هرگز برای نیاز به کمک و حمایت نباید معذرت خواهی کنید.

نشانه های عشق یک طرفه

۶. او  مشکلات شما و رابطه تان را از یاد می برد.

همیشه سعی می کنید که با او درباره مسائل مربوط به رابطه و نیازهای خود صحبت کنید. اما او به خاطر این کارتان در شما احساس گناه ایجاد می کند. وقتی می گویید که به نظرتان این رابطه یک طرفه است، عصبانی می شود و فریاد می کشد که چرا شما دوباره حرف های قدیمی و بی معنی را تکرار می کنید. او هرگز نمی خواهد درباره مشکلات حرف بزند، چون هرگز اهمیتی به آنها نمی دهد. بنابراین شما دو راه حل بیشتر ندارید، یا خودتان باید برای حل مسایلتان تلاش کنید یا شما هم مشکلات را نادیده بگیرید.

نشانه رابطه عاطفی بیمارگونه

پایان دادن به یک رابطه عاطفی یک سویه

بعد از تلاش های بسیار و بی وقفه بالاخره خسته خواهید شد. اگر قرار بر این باشد تمام  مدت شما به در پی او باشید و در عوض هیچ پاسخی نگیرید، هرگز نمی توانید از رابطه و زندگیتان لذت ببرید. چنین رابطه ای را هر چه زودتر باید تمام کنید.

  • با او صادقانه حرف بزنید

برای اینکه این رابطه سخت و طاقت فرسا، زودتر تمام شود به او نگویید که: «مشکل از من است و تو هیچ مشکلی نداری» شما باید احساسی تصمیم نگیرید و دلایل واقع بینانه و منطقی برای ناراحتی تان بیان کنید و به او بگویید که تمام تلاشتان را کرده اید و او کمکی نکرده است. پارتنر شما باید تمام حقیقت را تمام و کمال بشنود. هرگز در بیان مسائل اغراق نکنید و همه چیز را همانطور که هست واضح و روشن بیان کنید.

رهایی از رابطه عاطفی یک طرفه

  • آماده هر توضیحی از طرف او باشید

پارتنر شما، در مقابل حرف ها و مسائلی که مطرح می کنید توجیه می آورد، شما را مقصر می داند و یا مانند همیشه عصبانی می شود و اعتراض می کند که این حرف ها تکراری هستند. شما باید آمادگی این را داشته باشید که بتوانید در مقابل بهانه تراشی ها و یا حتی تلاش احتمالی او برای ماندن در رابطه پاسخی درست و مناسب داشته باشید.

آشنایی با رابطه عاطفی یک طرفه
  • رابطه خود را دوباره دقیق بررسی کنید

قبلا از آنکه بخواهید با او صحبت کنید، تمام جوانب را بررسی کنید و با آمادگی کامل به او توضیح دهید که مشکل کار دقیقا کجاست و چرا ناراحت هستید، چرا همه تلاش هایی که کرده اید نادیده گرفته شده اند و چرا کار به اینجا کشیده است. شما باید بتوانید تمام حرف هایتان را تمام و کمال به او بگویید.

بررسی رابطه عاشقانه یک طرفه
  • سخن را کوتاه بگویید

تمام کردن یک رابطه عاطفی یک طرفه، بسیار سخت است. بنابراین شما لازم نیست همه چیز را مفصل شرح داده یا مجادله کنید چون این روش همه چیز را مشکل تر می کند. شما قبلا همه چیز را به اندازه کافی برای او توضیح داده اید و او هیچ اهمیتی نداده است. در یک جمله دلیل تمام نارضایتی های خودتان را بیان کنید و به او بگویید که دیگر نمی خواهید به این رابطه ادامه دهید.

نشانه های یک رابطه عاشقانه یک طرفه

  • در تصمیم خود مصمم باشید

احتمالا او تلاشش را خواهد کرد تا شما در این رابطه بمانید. این را به یاد داشته باشید شما تا قبل از این حاضر بودید هر کاری برای خوشحال کردنش انجام دهید. اجازه ندهید تا احساسات و هیجانات این لحظه، شما را از تصمیمتان منصرف کند. شما به اندازه لازم وقت و انرژی خود را صرف این رابطه کرده اید.

علائم عشق نافرجام
تشخیص رابطه عاطفی یک طرفه و روش های رهایی از آن
  • بی احترامی نکنید

شما وقت زیادی برای این رابطه گذاشته اید و عشقتان را نثار این شخص کرده اید. پس در این لحظات پایانی شأن و منزلت خود را پایین نیاورید و بی احترامی نکنید. اجازه ندهید، لحظات خوبی که با یکدیگر داشته اید، لکه دار شوند.

همه چیز درباره عشق یک طرفه

  • همه راه های ارتباطی را با او قطع کنید.

اکثر افراد پس از تمام کردن یک رابطه عاطفی یک طرفه، حتی بدترین آن، احساس پشیمانی می کنند و یا ممکن است طرف مقابل پشیمان شود و بخواهد باز هم شما را به این رابطه بازگرداند، شما باید تمام این شرایط را پیش بینی کرده و تمام راه های ارتباطی را با او قطع کنید. شما هرگز نباید تماس یا پیامی از سوی این شخص دریافت کنید.

رهایی از یک رابطه عاطفی ناسالم
تشخیص رابطه عاطفی یک طرفه و روش های رهایی از آن
  • بعد از پایان صحبت هایتان، مکان را سریعا ترک کنید.

زمانی که صحبت هایتان تمام شد آنجا را سریع ترک کنید. اگر در آن مکان بمانید احساسات بر شما غلبه خواهند کرد، به هر جهت شما زمانی او را بسیار دوست داشته و خاطرات خوبی باهم داشته اید. بازگشت به این رابطه اشتباه است پس به امید حل این مشکل، وقت خود را هدر ندهید.

راه های رهایی از عشق یک طرفه
تشخیص رابطه عاطفی یک طرفه و روش های رهایی از آن

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

 

 

همچنین بخوانید:  ۵ نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز و تقویت حافظه

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا