توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیروانشناسی کودکان

نحوه غلبه بر ترس از آمپول

یکی از ترس های رایج در میان افراد که نوعی فوبیا به شمار می آید، ترس از آمپول است. این فوبیا بنا به دلایل مختلفی در فرد ایجاد می شود.

نحوه غلبه بر ترس از آمپول

یکی از ترس های رایج در میان افراد که نوعی فوبیا به شمار می آید، ترس از آمپول است. این فوبیا بنا به دلایل مختلفی در فرد ایجاد می شود. یکی از علت های رایج آن نیز تجربه های تلخ دوران کودکی است. در برخی از موارد این ترس ها موجب می شود، بخش هایی از زندگی فرد مختل شود. اما شناخت راهکارهایی برای مقابله با این موضوع می تواند، این فوبیا را در افراد کاهش دهد. این ترس با ترس از خون و جراحی نیز همراه می شود. گاهی اوقات برخی از افراد تنها با شنیدن نام آن نیز دچار اضطراب می شوند. حتی خیلی از افراد به دلیل چنین فوبیایی در زمان درد و بیماری به پزشک مراجعه نمی کنند. این فوبیا نیز دارای نشانه هایی است. غش کردن، سرگیجه، بی خوابی، اضطراب و … از مهم ترین نشانه های این فوبیا هستند.

ترس از آمپول را چگونه کنترل کنیم؟

تحقیقات برخی از روانشناسان بر روی تکامل انسان ها نشان داده که این ترس می تواند ریشه تاریخی داشته باشد. انسان ها در طی دوره های تکامل خود از اشیای تیز ترس داشته اند و از آن فرار می کرده اند. از دوران گذشته استفاده از تیغ و نیزه به عنوان نشانه ای برای جنگ و تهدید است. گاهی اوقات نیز برخی از روانشناسان اشاره می کنند که ریشه این دسته از ترس ها در دوره کودکی فرد نهفته است. بسیاری از کودکان تجربه های تلخی که از مراجعه به دکتر دارند، را به این مورد نسبت می دهند. ترس کودک از دندانپزشکی نیز نشات گرفته از همان دوران کودکی و محیطی است که در آن قرار دارد.

ampol 5 - نحوه غلبه بر ترس از آمپول

به طور کلی برداشت های مختلفی نسبت به این ترس ها وجود دارد. عده ای از روانشناسان می گویند: همه تفکرات ما و ترس های ما ناشی از یک یادگیری است. واکنش والدین و اطرافیان در زمان واکسن زدن و تزریق که با درد و جیغ همراه است، موجب یک یادگیری آموخته شده در کودکان می شود. از این رو این دسته از کودکان در آینده دچار این فوبیا می شوند. جالب است بدانید این فوبیا از سوی متخصصان ژنتیکی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

ampol 2 - نحوه غلبه بر ترس از آمپول

در این مطالعات و بررسی ها نشان داده شده که افراد مبتلا دارای حساسیت های ژنتیکی هستند. آن ها به نوعی زمینه هایی از اضطراب را در خود دارند. یکی از دلایل مهم دیگری که موجب شده افراد دچار چنین فوبیایی شوند، زمینه های ژنتیکی می باشد.

ampol 4 - نحوه غلبه بر ترس از آمپول

غلبه بر فوبیای آمپول:

چند نکته کلیدی در زمینه ترس از آمپول وجود دارد. این موارد می تواند در غلبه شما بر این فوبیا موثر باشد. پیش از اینکه بخواهید در معرض آمپول قرار بگیرید، باید شرایطی را فراهم کنید که در آن آرامش بیشتری داشته باشید. بهتر است شمرده و عمیق نفس بکشید. در این صورت بدن شما در حالت تعادل قرار خواهد گرفت. بعداز تزریق نیز با یک نفس عمیق کشیدن می توانید، از درد ناشی از آن کم کنید. بهتر است نفستان را حبس کنید و در حین آمپول زدن نیز به آرامی اکسیژن دریافت کنید.

یکی دیگر از شیوه هایی که می تواند، به کاهش درد شما کمک کند. سرفه کردن در حین تزریق می باشد. بهتر است، تا حد امکان حواس خود را از موضوع پرت کنید و بر روی آن متمرکز نشوید. همچنین پیشنهاد می کنیم، در حین تزریق موسیقی گوش دهید. از سویی حرف زدن نیز می تواند تا حدودی حواس شما را از موضوع پرت کند و استرس ناشی از آن را کاهش می دهد.

ampol 6 - نحوه غلبه بر ترس از آمپول

اگر ترس شما بدون کنترل است، بهتر است در این باره با پرستار حرف بزنید. در این صورت پرستار با ملاحظه بیشتری کار خود را انجام می دهد. برخی از افراد ممکن است، سابقه غش داشته باشند. در این صورت باید این مورد را به پرستار عنوان کنید. دراز بکشید، سرتان را پایین بیندازید و پاهای خود را به سمت بالا خم کنید. در این صورت موجب کاهش احتمال غش خواهید شد.

افرادی که دارای ترس های شدید هستند، باید برای تزریقات با یک همراه و یا یک دوست صمیمی به محل تزریق بروند. در زمان تزریق وجود کسی که به شما قوت قلب می دهد، بسیار مهم می باشد. جالب است بدانید درمان فوبیا با طب سنتی نیز امکان پذیر است.

ampol 3 - نحوه غلبه بر ترس از آمپول

آگاهی نسبت به ترس:

یکی از گام های مهم در غلبه بر ترس از آمپول آگاهی نسبت به این فوبیا می باشد. همانطور که می دانید اغلب ترس های ما به طور ناخودآگاه هستند. اغلب ما به طور دقیق نمی دانیم که ریشه این ترس ها چیست. در بسیاری از موارد دیده می شود که گاهی آگاهی داشتن نسبت به موضوع موجب ترس در افراد می شود. همچنین ممکن است، به تنهایی ریشه ترس هایمان را پیدا نکنیم. در چنین مواردی باید از مشاوره کمک بگیرید.

برخورد منطقی:

یکی از راه های غلبه بر این فوبیا برخورد منطقی با آن است. سعی کنید به فرایند آمپول زدن بیشتر فکر کنید. رفتار خودتان را بررسی کنید و به این نتیجه برسید که ترس شما تنها اضطراب از این فرایند را بیشتر می کند و هیچ گاه به کاهش درد کمکی نمی کند.

ampol 1 - نحوه غلبه بر ترس از آمپول
نحوه غلبه بر ترس از آمپول

با ترستان مواجه شوید:

در هر صورت شما باید سعی کنید، با ترس های خود رو به رو شوید. این روش یکی از کاربردی ترین روش هایی است که به غلبه بر ترس کمک می کند. برای مواجهه شدن با فوبیا باید به شکل تدریجی یا کامل عمل کنید. این شیوه ها به شکل عمیق کارساز خواهد بود. این دسته از تکنیک ها در علم روانشناسی بسیار پذیرفته شده هستند.

ترس از حیوانات در کودکان همچون ترس از آمپول و ترس از فضای بسته از انواع ترس در کودکان و بعضا برخی بزرگسالان به شمار می رود. این ترس ها ناشی از تجربه های تلخ افراد می باشد. برخی از کودکان ممکن است، به دلیل حمله حیوانات دچار این ترس و اضطراب شده باشند. در این موارد برخی از درمان های شناختی و حساسیت زدایی می تواند موثر باشد و در روند درمان بهبود ایجاد می کند. در برخی از موارد می توان به ریلکس کردن نیز اشاره کرد. زیرا با ریلکس کردن می توان از این فوبیا دوری کرد.

منبع : آرگا

برچسب :

arga-mag.com

 

 

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا