توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
آشپزی و تغزیهآموزش انواع غذاها

بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی

کردستان به عنوان سرزمین شادی و مردمان خونگرم، در کنار جاذبه های فرهنگی و طبیعی بسیاری که دارد، تنوع بی نظیر غذایی را به شما پیشنهاد می کند که باید با آن آشنا شوید.

بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی

بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی کردستان به عنوان سرزمین شادی و مردمان خونگرم، در کنار جاذبه های فرهنگی و طبیعی بسیاری که دارد، تنوع بی نظیر غذایی را به شما پیشنهاد می کند که باید با آن آشنا شوید.

در این مطلب از شادیما برای شما بهترین و مشهورترین غذاهای کردی را آورده ایم تا با این فرهنگ بی نظیر بیشتر آشنا شوید، پس با ما همراه باشید.


بهترین غذاهای کردی

منظور ما از غذا در این مطلب، خوراکی هایی است که به عنوان وعده ی اصلی در فرهنگ هم وطنان کردمان استفاده دارند و اگر بخواهیم در این لیست از شیرینی ها و میان وعده ها هم نام ببریم، میتوان صد ها مورد را نام برد.

برای خواندن بهترین شیرینی های کردی می توانید به مطلب بهترین شیرینی های محلی ایرانی مراجعه کنید.


 1. قایرمه (قاورمه)

قاورمه یکی از غذاهای بسیار پرطرفدار کردی است که ریشه ای طولانی در این سرزمین دارد. تفاوت هایی در شیوه ی پخت آن در نقاط مختلف وجود دارد اما کلیت آن به یک شکل است.

قاورمه را از گوشت گوسفندی درست می کنند که با زردچوبه و نمک و فلفل تهیه می شود. مزه ی این غذا به حدی بی نظیر خواهد بود که قطعا به دنبال طرز تهیه آن خواهید گشت تا خودتان هم آن را تهیه کنید.

کردی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. دلمه برگ مو

دلمه برگ مو هم یکی از اشتراکات غذایی بین فرهنگ های مختلف در ایران و کشورهای همسایه است اما اقبالی که دلمه در بین غذاهای کردی دارد بسیار بیشتر از مکان های دیگر است. علت آن را می توان قدرت کشاورزی انگور در این مناطق دانست.

دلمه را از ترکیب برنج و گوشت و ادویه که در داخل برگ انگور گذاشته می شود درست می کنند و شیوه ی سنتی آن در مناطق کرد نشین خاطره ای بی نظیر در ذهن شما خواهد ساخت.

برگ مو - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. ترخینه

ترخینه شاید اصیل ترین غذای کردی باشد که در گذشته برای سالم ماندن مواد غذایی در زمستان، این غذا را در تابستان درست می کردند تا در فصل سرد سال از آن استفاده کنند.

طرز تهیه ترخینه بسیار پیچیده و زمان بر است و ترکیبی را که تهیه می کنند باید به مدت چندین روز در برابر تابش مستقیم خورشید خشک کنند تا به تکه هایی جداگانه تقسیم شوند و بعدا به همراه آب آن را می پزند تا به شکل سوپ در بیاید.

برای تهیه ترخینه از مواد زیر استفاده می کنند:

 • دوغ ترش و غلیظ
 • بلغور گندم
 • نمک
 • زردچوبه
 • فلفل

شَلَه مین هم به مانند ترخینه است اما با این تفاوت که در تهیه آن از گوشت و حبوبات بیشتری استفاده می شود و مدت نگهداری آن کمتر است.

کردی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. خورش خلال

طبیعتا خورش خلال شناخته شده ترین غذای کردی است که بیشتر در کرمانشاه می توانید آن را پیدا کنید اما در دیگر شهرهای کردنشین هم خورش خلال را درست می کنند.

با توجه به مواد اولیه خورش خلال می توان این غذا را اصیل ترین غذای ایرانی دانست زیرا از زرشک سیاه و خلال بادام در آن استفاده می شود که خاصه ایران هستند.

در طرز تهیه خورش خلال، از گوشت، لیمو عمانی، خلال بادام، زرشک سیاه، رب گوجه فرنگی و ادویه مخصوص استفاده می شود و اگر گذرتان به شهرهای کردنشین افتاد حتما آن را امتحان کنید.

خلال کرمانشاهی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. شیش کباب یا کباب چنجه گوسفندی

در فرهنگ کرد ها کباب جایگاه بسیار قدرتمندی دارد و معمولا به عنوان بهترین غذا شناخته می شود. کباب گوسفندی یکی از غذاهایی است که باید آن را امتحان کنید.

مطمئن باشید که تفاوت را احساس خواهید کرد و علت اصلی آن هم شیوه ی دامداری این مردمان است که به شدت برای خوراک دام های خود اهمیت قائل هستند که به طبع سبب مزه ی بی نظیر گوشت خواهد شد.

طعم گوشت بی نظیر کوهستان های زاگرس به همراه عطر چوب بلوط که که با آن کباب می شود، یکی از بی نظیر ترکیب هایی است که هر کس در عمر خود آن را تجربه خواهد کرد.

معمولا گوشت گوسفندی را به ساده ترین شکل کباب می کنند اما در طرز تهیه شیش کباب، گوشت گوسفندی یا گوساله را در ترکیبی از نعنا، فلفل، نمک، روغن زیتون و زعفران و سیر می خوابانند تا طعم و عطر بهتری داشته باشد.

کباب کردی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. ماسی کباب

در زبان کردی ماسی به معنای ماهی است و در مناطقی از استان های کردنشین که در همسایگی با رودخانه و یا دریاچه هستند ماهی کباب یکی از انتخاب های قطعی شما باید باشد.

مشهورترین ماسی کباب هایی که می توانید امتحان کنید را در مریوان و پالنگان باید نوش جان کنید.

ماسی کباب را با ماهی قزل آلا درست می کنند و که در فرآیندی طولانی و به آرامی روی آتش تهیه می شود.

ابتدا باید ماهی را داخل تور بگذارید و پس از آن ماهی را با فلفل قرمز، نمک و زردچوبه مزه دار می کنند. پس از آن به ماهی سماق و آب پیاز می زنند تا مزه ی بهتری بگیرد و در نهایت هم از آب لیمو به عنوان معجزه گر اصلی این ترکیب استفاده می کنند.

کباب کردی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. مَکَش

  مکش قالبی یا همان مکش یکی از غذاهایی بسیار رایج در استان ایلام و کردستان است و که می توان آن را شبیه به کته دانست اما با این تفاوت که موادی که در آن استفاده می شود متفاوت است.

ماده اصلی در تهیه مکش، برنج است و در داخل آن از پیاز، سیب زمینی، گوجه و آلو و کشمش هم، در برخی مناطق استفاده می شود.

این غذا در فرهنگ غذایی کرد ها حکم فست فود دارد و به علت سریع آماده شدن ان و سادگی در تهیه آن معمولا در مواقعی که وقت کم است تهیه می شود.

مکش قالبی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. قلیه ماساوه

قلیه ماساوه همان کله پاچه است با این تفاوت که در تهیه آن از برنج، نخود و دوغ به جای آب استفاده می کنند که سبب می شود که مزه ی بی نظیری را به کله پاچه بدهد.

معمولا این غذا بیشتر در استان ایلام درست می شود اما در دیگر شهرهای کردنشین هم وجود دارد اما به سمت فراموشی رفته است.

ناگفته نماند که کردها از ماهر ترین طباخ های ایرانی هستند که در بیشتر شهرهای کشور عزیزمان هم به این پیشه مشغولند.

ماسوا - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. شله امیری

شله امیری یکی از دیگر غذاهای کردی است که بیشتر به مانند سوپ و اش است اما به عنوان غذای اصلی و با نان آن را سرو می کنند. برای تهیه شله امیری از ماش استفاده می کنند و آن را به حدی می پزند که دانه های ماش له شود و پس از آن آب ماش را می گیرند و تفاله آن را دور میریزند.

پس از آن برنج شکسته را در آب ماش می پزند و در نهایت بر روی آن پیاز داغ می ریزند که یک خوراکی بی نظیر برای فصل سرد سال داشته باشند.

امیری ایلامی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی
 1. آش دوغ

آش دوغ هم یکی از غذاهای بی نظیر کردی است که در آن از دوغ به عنوان ماده اصلی و به جای آب استفاده می شود. طرز تهیه آش دوغ بسیار شبیه به دیگر آش های ایرانی است و در تهیه ان از مواد زیر استفاده می شود:

 • نخود
 • نمک و فلفل
 • دوغ
 • برنج
 • سبزی آش
 • نعنا داغ

دوغ کردی - بهترین غذاهای کردستان | ۱۰ خوشمزه ترین غذای کُردی

shadima.com

 

 

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا