توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسی

افسردگی پنهان چیست و افراد مبتلا به آن دارای چه ویژگی هایی می باشند؟

قابل به ذکر است که افسردگی از دیگر بیماری های روانی بسیار جدی تر به شمار می آید که در اکثر مواقع برای مدت زمان به نسبت طولانی جدی گرفته نمی شود.

افسردگی پنهان چیست و افراد مبتلا به آن دارای چه ویژگی هایی می باشند؟

افسردگی پنهان چیست و افراد مبتلا به آن دارای چه ویژگی هایی می باشند؟  قابل به ذکر است که افسردگی از دیگر بیماری های روانی بسیار جدی تر به شمار می آید که در اکثر مواقع برای مدت زمان به نسبت طولانی جدی گرفته نمی شود. در وصف این دسته از افراد باید چنین گفت که افراد مبتلا به افسردگی پنهان به تنهایی با شیاطین درون خود مبارزه می کنند اما هیچ گاه آن ها چنین مبارزات خود را به اشتراک نمی گذارند و نمی خواهند احساس ناخوشایندی از این بابت به دیگران القا کنند.

آشنایی با اختلال افسردگی پنهان

به طور کلی این دسته از افراد بسیار نگران این هستند که دیگران در مورد آن ها چه فکری می کنند، یا نگران عواقب جستجوی درمان برای یک بیماری روانی هستند. آن ها ممکن است به طور کامل به متخصصان مراقبت های بهداشتی، همکاران، دوستان و اعضای خانواده برای حمایت اعتماد نداشته باشند و همین عامل در پیشرفت بیماری و در نهایت سخت شدن روند درمان تاثیر به سزایی قائل شود.

همچنین بسیار مهم است که علائم افسردگی را بشناسید و روند درمان را پیش بگیرید تا مبادا شرایط سخت تر شود. قابل به ذکر است که افسردگی های پنهان نشده با مرور زمان می توانند به دیگر عارضه های سلامتی منجر شوند که در برخی از مواقع جبران آن ها امری سخت و دشوار است.

اگر شما یا کسی که می ‌شناسید سخت تلاش می ‌کنید تا علائم افسردگی را پنهان کنید، بدانید که کمک خوبی های در دسترس هستند که با پیگیری آن ها می توانید کیفیت زندگی را به مانند دیگر افراد سالم جامعه به خود هدیه دهید.

معرفی علائم آن

افسردگی همیشه آشکار نیست. در واقع، برخی از افراد تمام تلاش خود را می کنند تا علائم افسردگی را از اطرافیان خود پنهان کنند چرا که این دسته از افراد مشکل را به خوبی پنهان می کنند و ممکن است خودشان به ندرت آن را تشخیص دهند.

فردی که افسردگی پنهان دارد ممکن است راضی، شاد و سازنده به نظر برسد. زندگی کاری و روابط آن ها، از هر نظر ظاهری، خوب به نظر می رسد. اما در باطن، در فضا های ساکتی که به راحتی نمی توان آن ها را به اشتراک گذاشت، علائم افسردگی بر افکار، احساسات و سلامت جسمانی آن ها تاثیر می گذارد و این علائم از بین نمی روند.

آگاهی از اینکه چگونه علائم افسردگی متفاوت است بسیار مهم می باشد. اگر افراد کمک بگیرند، افسردگی تشخیص داده نشده معایب بسیاری برای زندگی افراد در پی دارد که از این رو توصیه داریم تا بر شناسایی آن ها غفلت نکنید.

آشنایی با نحوه درمان افسردگی پنهان

ویژگی های این دسته از افراد

افرادی که دارای این افسردگی هستند اغلب دارای ویژگی های به خصوصی می باشند که این ویژگی ها عبارتند از:

 • اغلب بسیار با استعداد و بسیار رسا هستند

خوب است بدانید که بسیاری از افراد مشهور از بیماری های روانی رنج می برند و این درد به آن ها احساسات عمیق ‌تری می ‌دهد. اگر واقعا به آن فکر می کنید که آن به نوعی منبعی برای عظمت آن ها به شمار می آید، کاملا در اشتباه هستید. در حالی که ما همیشه نمی توانیم آن را ببینیم اما مبارزات آن ها اغلب در آثارشان منعکس می شود. در اصطلاحی دیگر می توان چین بیان کرد که این افراد می توانند چیزی زیبا از تاریکی که آن ها را می بلعد، بیرون بیاورند.

 • تمایل به جستجوی هدف دارند

طبیعی است که همه ما در این زندگی به یک هدف نیاز داریم. ما می خواهیم مطمئن باشیم که به نوعی در حال انجام کارهای معنا دار هستیم. افرادی که از افسردگی پنهان رنج می برند نیز از این امر مستثنی نیستند. آن ها نیز می خواهند دلیل وجود خود را بدانند، چرا که بسیار مستعد احساس چیز هایی مانند بی کفایتی و اضطراب هستند که در نهایت باعث می شود به دنبال چیزی بگردند که به نظر می رسد هرگز در ذهن خود نمی توانند به آن دست یابند.

 • گاهی اوقات آن ها فریادهای خاموش برای کمک می آورند

این امر طبیعی است که گاهی همه ما به کمک نیاز پیدا می کنیم. این در شرایطی است که وقتی انتظار نداریم کسی احساس ضعف کند یا در چاه افکار تیره خود فرو رود، فریاد کمک او را به خوبی مشاهده نمی کنیم. با این حال، اگر متوجه گریه ‌های آن ‌ها شوید و بتوانید به هر نحوی به آن ها کمک کنید، پیوندی نزدیک و پر از اعتماد با آن ها ایجاد می ‌کنید.

افسردگی پنهان چیست؟

 • آن ها مواد را متفاوت تفسیر می کنند

کسی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند معمولا می داند که چه چیزی می تواند برای کاهش درد خود تاثیر موثری قائل شود. همچنین آن ها می دانند که کافئین و شکر خلق و خوی آن ها را به مراتب افزایش می دهد و مصرف برخی داروها می توانند به آن ها برای درمان کمک کنند. در پایان باید چنین گفت که این دسته از افراد بر خلاف اکثر مردم در واقع باید تلاش زیادی کنند تا احساس بهتری داشته باشند.

 • درک بسیاری از زندگی و مرگ دارند

افرادی که از افسردگی پنهان رنج می برند اغلب در لحظات نا امیدی با مرگ و میر خود روبرو می شوند و به دنبال پاسخ برای عمیق ترین سوالات زندگی خود هستند. آن ها تمایل دارند از یک طرز فکر وحشتناک به ذهنیت دیگر تغییر کنند و نکته قابل توجه آن است که همه افراد افسرده با افکار خودکشی سر و کار ندارند، اما برخی این کار را به دلیل اجباری که در مغز خود احساس می کنند، انجام می دهند.

 • عادات غذایی عجیبی دارند

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در بدترین حالت خود نتوانند زیاد یا اصلا غذا بخورند. با توجه به اینکه گفته می شود برخی از آن ها ممکن است در بدترین حالت خود بیشتر غذا بخورند و این وجه تمایز آن ها با دیگر افراد بسیار دیده می شود.

آشنایی با علائم افسردگی پنهان

 • احساس رها شدن دارند

اگر با رها شدن دست و پنجه نرم کرده اید، می دانید که چقدر می تواند وحشتناک باشد. وقتی کسی از زندگی شما بیرون می ‌رود، می ‌تواند بسیاری از جوانب زندگی را در بر بگیرد، اما این روی افراد مبتلا به افسردگی بسیار بیشتر از افراد دیگر تاثیر می‌گذارد. همچنین این شرایط باعث می شود که آن ها بیشتر و بیشتر در احساسات خود پنهان شوند و ترس از رها شدن توسط عزیزانشان را در آن ها ایجاد کنند.

 • بهانه های خوبی برای تعریف شرایط خود دارند

آن ها می توانند برای چیزهایی که از سر می گذرانند بهانه های دقیق و قابل باوری بیاورند. مانند اینکه از قرار ملاقاتی صرف نظر کنند یا برای روزها به تماس شما پاسخ ندهند. همچنین آن ها می توانند به راحتی موضوع را در هنگام بروز چنین مواردی تغییر دهند و توجه را از خود دور کنند.

 • از روش های متعددی برای حال خوب خود پیروی می کنند

در این رابطه چندین تغییر مختلف در سبک زندگی وجود دارد که یک فرد می تواند به عنوان تلاشی برای آسودگی خیال خود انجام دهد. به عنوان مثال، این افراد ممکن است کارهایی مانند ورزش، گوش دادن به موسیقی، پیاده روی و غیره را انجام دهند.

افسردگی پنهان یعنی چه؟

 • آن ها همیشه تلاش می کنند تا خوشحال به نظر برسند

افرادی که از این افسردگی رنج می برند یاد می گیرند که خلق و خوی جعلی داشته باشند. آن ها اغلب در بیرون شاد و عادی ظاهر می شوند. وقتی اجازه می دهند مبارزات درونی ‌شان در بیرون ظاهر شود، احساس می ‌کنند که دارند دیگران را پایین می ‌آورند.

 • به دنبال عشق و پذیرش هستند

افراد مبتلا به این بیماری روحی خود را پنهان نمی کنند زیرا می خواهند نا صادق باشند، آن ها فقط برای محافظت از قلب خود تلاش می کنند. این افراد می خواهند مانند دیگران مورد محبت و پذیرش قرار گیرند.

 • در خاموش کردن مغز خود مشکل دارند

این افراد هر چیزی را که در زندگی شان می گذرد با سرعت بالایی پردازش می کنند. آن ها بیش از حد خوب و بد را تجزیه و تحلیل می کنند و باعث می شوند همه چیز عمیق تر روی آن ها تاثیر بگذارد. همچنین مغز آن ها مانند اسفنجی است که هر چیزی را که سر راهشان قرار می گیرد جذب می کند.

 • زمانی که دیگران صدمه می زنند، آزار می بینند

وقتی افراد دیگر رنج می ‌برند، آن ها را به بدترین نقاطشان می ‌رساند. این نوع چیزها اغلب باعث درد عاطفی آن ها می شود و می تواند فلج کننده باشد.

معرفی بیماری افسردگی پنهان

 • همیشه به بدترین سناریوها فکر می کنند

در حالی که این بسیار استرس زا است، می تواند هر از گاهی مفید باشد. به نظر می رسد هوش بالا با افسردگی مرتبط است و آن ها قادر به پاسخگویی به هر چیزی هستند که سر راهشان قرار می گیرد. این باعث می شود تا آن ها در اکثر موارد حلال کننده های خوبی باشند.

اگر شما یا کسی که به او اهمیت می دهید از افسردگی پنهان رنج می برید باید توجه داشته باشید که مبارزه با این به تنهایی آسان یا سازنده نیست. دنیا می تواند مکانی فوق العاده باشد اگر کمکی را که نیاز دارید دریافت کنید، هیچ چیز نمی تواند مانع شما شود. شما سربار دیگران نیستید و افرادی که شما را دوست دارند و به شما اهمیت می دهند، می خواهند به شما کمک کنند.

روش درمان

افسردگی قابل درمان است. هنگامی که افراد کمک دریافت می کنند، علائم اغلب بهتر می شوند، اگر چه ممکن است مدتی طول بکشد تا اثرات آن مشاهده شود اما رایج ترین و موثرترین درمان های افسردگی، داروها، روان درمانی یا ترکیبی از این دو هستند.

در مواردی که درمان و دارو علائم شدید را به طور کامل تسکین نداده است، درمان های تحریک ‌کننده مغز ممکن است یک گزینه اضافی باشد. همچنین می توان برخی از علائم افسردگی را با ورزش، بهبود خواب و رژیمی که غذاهای شیرین و فرآوری شده را محدود و بهبود بخشید.

آشنایی با روش های تشخیص ابتلا افسردگی پنهان

شرایط خطر زl

محتاط بودن در مورد افشای یک وضعیت سلامتی یک موضوع قضاوتی و کاملا شخصی است. همه اعضای خانواده، دوستان یا محل کار ایمن و حمایت کننده نیستند، بنابراین حفاظت از اطلاعات خصوصی سلامت می تواند برای برخی افراد بسته به موقعیت آن ها تصمیم عاقلانه ای باشد.

اما مهم است که اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، به دنبال درمان باشید، به خصوص اگر علائم شما بر سلامت، تحصیلات، شغل یا کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که هر چه افسردگی تشخیص داده نشده و درمان نشده باقی بماند، علائم بدتر و درمان آن ها به مراتب سخت تر می شود.

همچنین باید در نظر داشت که افسردگی درمان نشده خطر خودکشی را افزایش می دهد. محققان موسسه ملی سلامت روان اشاره می کنند که افسردگی درمان ‌نشده نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری ‌های گفته شده در ادامه مطلب را افزایش دهد.

 • بیماری قلب و عروقی
 • دیابت
 • سکته
 • پوکی استخوان
 • بیماری آلزایمر

نحوه کمک به افراد مبتلا به این افسردگی

دانستن اینکه چگونه می توان به فردی که به نظر می رسد با افسردگی دست و پنجه نرم می کند، کمک کرد بسیار دشوار باشد. اما در ادامه چند گزینه برای بررسی وجود دارد.

 • می توانید سوالاتی بپرسید که نشان دهنده اهمیت شما باشد و فرصتی برای صحبت کردن ایجاد کند.
 • بدون قضاوت یا توصیه زیاد گوش کنید.
 • از کلیشه ‌ها و صحبت های هیجان ‌انگیز که ممکن است مفید نباشند، خودداری کنید.
 • پیشنهاد کنید با هم پیاده روی کنید.
 • برای فعالیت های اجتماعی کم فشار، با در نظر گرفتن علایق طرف مقابل، ترتیبی دهید.

آشنایی با ویژگی های افراد مبتلا به افسردگی پنهان

شرایطی که برای فرد پیش می آید

یکی از دلایلی که در تشخیص افسردگی پنهان ممکن است دشوار باشد این است که علائم از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است اما شامل موارد گفته شده در ادامه مطلب به طور کلی می باشد.

 • غم و اندوهی که بیش از ۲ هفته ادامه دارد
 • گریه مکرر
 • ابتلا به نشانه های عزت نفس پایین
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که زمانی مهم بودند

اما تشخیص علائم دیگر به عنوان افسردگی دشوارتر است، از این رو علائم گفته شده در ادامه مطلب را جدی بگیرید.

 • درد جسمی یا مشکلات گوارشی که به وضعیت سلامتی دیگری مرتبط نیست
 • خستگی یا کمبود انرژی
 • تغییرات در الگو های خواب
 • افزایش وزن، کاهش وزن یا تغییر در اشتها
 • تغییرات در مصرف مواد
 • تحریک پذیری، بد خلقی یا حساسیت مفرط
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
 • مشکلات توجه، عدم تمرکز یا حافظه
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
برای درمان افسردگی پنهان چگونه باید از دیگران کمک گرفت؟
افسردگی پنهان چیست و افراد مبتلا به آن دارای چه ویژگی هایی می باشند؟

چه کسی در برابر این افسردگی آسیب پذیر است؟

هر کسی می تواند علائم افسردگی را مخفی کند، به خصوص اگر احساس کند چیزی برای از دست دادن در مورد آن وجود دارد. اما برخی از گروه های مردم ممکن است بیشتر از دیگران افسردگی را پنهان کنند یا از اینکه افسردگی بر آن ها تاثیر می‌گذارد بی ‌اطلاع باشند. تحقیقات نشان می ‌دهد که افسردگی را می ‌توان در این دسته از افراد مخفی، تشخیص داد و درمان نکرد.

 • بزرگسالان مسن تر
 • کودکان و نوجوانان
 • مردان
 • افراد مبتلا به بیماری های مزمن
 • افرادی که از تجربیات آسیب زا بهبود می یابند
 • افراد از جوامع به حاشیه رانده یا محروم

افراد مبتلا به افسردگی گاهی اوقات علائم خود را از اطرافیان مخفی می کنند. آن ها ممکن است تشخیص ندهند که چیزی که با آن دست و پنجه نرم می کنند افسردگی است، یا ممکن است چهره ای شاد نشان دهند تا احساس درونی خود را از دیگران مخفی کنند.

منبع : آرگا

 

arga-mag.com

 

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا