توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیدانستنی های ازدواجراز های موفقیتروانشناسی عمومیعشق و ازدواج
موضوعات داغ

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم؟ این سوال مهمی اسـت زیرا کـه شروع یک رابطه عاطفی می‌تواند بـه یک عمر زندگی مشترک ختم شود، یا این‌کـه می‌تواند آغازگر عاطفه اي باشد کـه با شکست رو بـه رو می‌شود و بعد هم مشکلات عاطفی، پس دانستن قوانین مرتبط با شروع یک رابطه عاطفی میتواند موجب آغاز یک رابطه ایده آل باشد یا این‌کـه از مشکلات احتمالی در همان ابتدا پیشگیري کند.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

در ابتدای رابطه…

در ابتدای رابطه تمام حرف ها و کارهای طرف مقابل بـه چشم مـا شیرین و جذاب می‌آید اما همان رفتارها رفته رفته موجب اذيت میشوند. بنابر این بهتر اسـت کـه از همان ابتدا برای رابطه مرزهایی را قائل شویم ودر مورد آن ها با طرف مقابل نیز صحبت کنیم. اما حال این سوال پیش می‌آید کـه چـه محدودیت هایي را باید قائل شویم؟ در مورد کدامیک باید با طرف مقابل مان صحبت کنیم؟

 

چه نوع رابطه ای می خواهید؟

شـما باید در همان ابتدای رابطه در مورد این‌کـه چـه نوع رابطه اي میخواهید و چـه انتظارهایی دارید، با طرف مقابل تان صحبت کنید. این موضوع مهمی ست کـه نباید جای هیچ ابهامی در آن باقی بماند. بعنوان مثال شـما بـه دنبال رابطه اي جدی هستید اما طرف مقابل تان رابطه اي معمولی و کوتاه مدت میـــخواهد.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

یا این‌کـه شـما دوست ندارید با او از طریق چت در ارتباط باشید اما او انتظار دارد کـه مدام با او در حال چت کردن باشید.. دراین شرایط اگر بدون اطلاع از آنچه طرف مقابل تان میـــخواهد، رابطه را آغاز کنید، خیلی زود بـه مشکل بر خواهید خورد.

 

بـه زمانی برای تنهایی نیاز دارید

هر شخصی حریم شخصی خودرا دارد. وارد رابطه شدن بدین معنی نیست کـه شـما تمام زمان تان را برای طرف مقابل بگذارید. بلکه شـما بـه زمانی برای تنهایی هم نیاز دارید. گرچه این موضوع بدیهی ست اما بهتر اسـت کـه در همان ابتدای رابطه دراین مورد با طرف مقابل تان صحبت کنید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

در غیر این صورت ممکن اسـت موجب سوتفاهم شود. البته زمانی کـه هر فردی بـه تنهایی نیاز دارد، متفاوت اسـت. ممکن اسـت شـما هفته اي 1 روز را بخواهید تنها باشید اما طرف مقابل تان زمان بیشتری را نیاز داشته باشد. از این رو صحبت کردن دراین مورد امری ضروری ست.

 

در شبکه هاي اجتماعی چـه فعالیتی دارید

حتماً شـما هم در شبکه هاي اجتماعی چون اینستاگرام، فیس بوک، تلگرام و غیره فعالیت دارید. تحقیقات نشان داده یکی از مواردی کـه میان زوجین اختلاف نظر و جدایی می اندازد، همین شبکه هاي اجتماعی ست، از این رو شـما باید در مورد آن با طرف مقابل تان صحبت و محدودیت هایتان را مشخص کنید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

بعنوان مثال شـما دوست دارید کـه تصاویر دو نفری تان را منتشر کنید اما اینکار طرف مقابل تان را ناراحت می‌کند یا این‌کـه شـما دوست ندارید غریبه ها را فالو کنید اما این موضوع برای او امری عادی ست. اگر محدودیت هایي راکه در مورد شبکه هاي اجتماعی برای خود و طرف مقابل تان قائل هستید در همان ابتدای رابطه بـه زبان نیاورید، بی شک پس از مدتی جرو بحث هاي شـما آغاز خواهد شد.

 

چـه چیزهایی رابا هم بـه اشتراک میگذارید

مطمئنا شـما از رابطه عاطفی برای خود تعریفی دارید کـه ممکن اسـت با تعریف طرف مقابل تان ازآن متفاوت باشد. مثلاً شـما دوست ندارید کـه هیچ دیواری میان شـما و شریک زندگی تان باشد از این رو تمام جزییات زندگی تان رابا او در بین می‌گذارید اما این موضوع برای طرف مقابل تان تعریف نشده اسـت بـه طوری‌كه او ترجیح می‌دهد مقداری فاصله را همیشه حفظ کند ودر مورد برخی موضوعات با شـما سخن نگوید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

دراین شرایط، مثلاً اگر شـما از او بخواهید کـه پسوردش رابه شـما بدهد، بی شک او خشمگین خواهد شد و از رابطه با شـما عقب خواهد کشید. برای پیشگیری از این اختلاف نظرها، بهتر اسـت کـه همان ابتدای رابطه حریم شخصی خودتان را مشخص کنید.

 

نگاه تان نسبت بـه آینده چیست؟

شـما نمی‌دانید کـه چـه آینده اي انتظارتان را میکشد اما حداقل میتوانید آینده ایده آل تان را تصور کنید. ممکن اسـت شـما دوست داشته باشید کـه هر چـه سریعتر بچه دار شوید یا نه، ترجیح میدهید کـه آزادی عمل بیشتری داشته باشید و بجای آن بـه سفر بروید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

گرچه رابطه اي کـه آغاز کرده‌اید غیرقابل پیشبینی ست اما هم شـما و هم طرف مقابل تان حق دارید نظر یک دیگر را در مورد آینده و برنامه هایي کـه برای آن ریخته اید، بدانید. اگر در آینده اي نزدیک رابطه شـما جدی شود ودر آن زمان یکی از شـما بچه خواست و دیگری نه، چـه اتفاقی خواهد افتاد؟

 

چـه چیزهایی دوست ندارید؟

این موضوع یکی از مهم‌ترین چیزهایی ست کـه حتماً باید در ابتدای رابطه در مورد آن صحبت کنید. همان طور کـه شـما از علاقمندی هایتان حرف زدید، باید در مورد خط قرمزها و چیزهایی کـه دوست ندارید هم صحبت کنید. دراین مورد هم با خود و هم با طرف مقابل تان صادق باشید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

بعنوان مثال بـه او بگویید کـه از بی خبری متنفرید و انتظار دارید کـه او شـما را در جریان کارهایش بگذارد یا این‌کـه دوست ندارید تعطیلات را در خانه بگذرانید. لازم نیست فقط در مورد موضوعات مهم و بزرگ صحبت کنید، شـما باید در مورد رفتارهای کوچکی کـه شـما رابه شدت خشمگین میکند هم حرف بزنید تا طرف مقابل محدودیت هاي شـما را بشناسد ودر طول رابطه انها را رعایت کند.

 

چگونه مشکلات را حل میکنید؟

هیچ رابطه اي بدون اختلاف نظر و مشکل نخواهد بود. دراین شرایط، این شمایید کـه یا باید رابطه رابه گونه اي نظارت کنید کـه مشکل حل شود یا برعکس آن رابه سمتی ببرید کـه از هم بپاشد. بنابر این بهتر اسـت کـه از همان ابتدا در مورد شیوه حل مشکلات تان باهم صحبت کنید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

در غیر این صورت سر مسایل کوچک رابطه شـما از هم پاشیده خواهد شد. بعنوان مثال شـما فردی هستید کـه دوست دارید پس از دعوا تنها باشید یا این‌کـه دوست دارید همان لحظه در مورد مشکل صحبت و آنرا حل کنید. اگر مرزهای یک دیگر را در مواقع سختی و ناراحتی بشناسید، خیلی آسان تر می‌توانید از پس مشکلات تان برآیید.

 


 

در ابتدای رابطه لطفا این کارها را نکنید

اول هر رابطه عاشقانه اي عشق، نشاط و هیجان موج میزند طوری‌كه شـما هر زمان کـه شریک زندگی تان را می‌بینید، قند در دل تان آب میشود و شروع بـه رویاپردازی در مورد آینده می‌کنید. اما چگونه این نوع احساس و هیجان را ثابت نگه دارید؟ اگر بخواهید کـه رابطه اي بلند مدت داشته باشید، باید از انجام برخی کارها خودداری کنید.

 

ادا در آوردن

در ابتدای رابطه، هر فردی ممکن اسـت کـه برای جذب توجه بیشتر طرف مقابل، تغییراتی بـه رفتار خود دهد. اما بهتر اسـت کـه تخت هر شرایطی خود واقعی تان رابه نمایش بگذارید. اگر بـه دنبال رابطه اي بلند مدت هستید، باید با طرف مقابل تان صادق باشید در غیر این صورت رابطه شـما دوامی نخواهد داشت.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

بعنوان مثال اگر سعی کنید کـه رفتاری را طبق خواسته طرف مقابل تان انجام دهید، نه تنها باید آن کار را تا همیشه ادامه دهید بلکه ازآن پس رفتارهای بعدی تان نیز طبق آن تغییر خواهد کرد ودر نهایت روزی می‌رسد کـه شـما از خود واقعی تان بسیار دور شده اید. اما اگر سعی کنید کـه از ابتدای رابطه خود واقعی تان باشید، رابطه اي بادوام تر و حقیقی تر را تجربه خواهید کرد.

 

عجله داشتن

شاید طبیعی باشد کـه هم شـما و هم طرف مقابل تان برای شروع یک رابطه رمانتیک عجله داشته باشید اما یادتان نرود کـه برای پیمودن هر مسیری باید مراحلی را پشت سر گذاشت. شـما نیز باید قدم بـه قدم جلو روید تا شخصیت فرد مورد علاقتان را در موقعیت هاي مختلف بشناسید و سپس برای آغاز یک رابطه جدی تصمیم بگیرید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

بعنوان مثال هرگز قبل از این‌کـه خودتان وی را بـه خوبی بشناسید، وی را بـه خانواده و دوستان تان معرفی نکنید. بنابر این اگر میخواهید کـه رابطه اي مستحکم و همیشگی داشته باشید، صبوری را بیاموزید.

 

وابسته بودن

هر رابطه اي وابستگی می آورد اما این احساس با گذشت زمان بوجود می‌آید، بهمین دلیل عاقلانه نیست کـه شـما از همان ابتدا خودتان را وابسته نشان دهید و لحظه اي از او دل نکنید. اگر مدام بـه او زنگ بزنید یا بی وقفه در حال چت کردن با او باشید، بجای نزدیکی وی را از خود خواهید راند. بـه بیان دیگر، اگر فضایی کـه او می‌خواهد را فراهم نکنید، این فضا تبدیل بـه فاصله اي میان شـما میشود.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

بنابر این بسیار اهمیت دارد کـه استقلال و اعتماد بـه نفس خودرا حفظ کنید. درست اسـت کـه باوجود فردی دیگر، زندگی شـما جهت دیگری بخود میگیرد اما نباید از برنامه هاي کاری، ورزشی، هنری یا دوستانه خود بزنید. بهتر اسـت بجای این‌کـه جهان خودرا مطابق خواسته هاي طرف مقابل تان بسازید، وی را سازگار با جهان خود کنید.

 

مقایسه کردن

یکیدیگر از نبایدهای یک رابطه نوپا مقایسه کردن طرف مقابل با دیگران یا عشق قبلی زندگی تان اسـت. با انجام اینکار شـما شرایط سخت تری را برای برقراری ارتباط خواهید ساخت. در واقع با مقایسه کردن او با افرادی کـه در گذشته در زندگی شـما بوده اند، ثابت میکنید کـه هنوز هم درگیر گذشته تان هستید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

همین امر کار شـما را برای برقراری یک رابطه جدید سخت تر می‌کند. بنابر این نه تنها برای خوشحالی خود، بلکه برای شادی طرف مقابل و رابطه اي کـه در آن بـه سر می‌برید هر فرد را تنها با خودش مقایسه کنید.

 

دروغ گفتن

اگر بـه دنبال رابطه اي بلند مدت هستید، باید از همان ابتدا با طرف مقابل تان صادق باشید. در واقع صداقت پایه هر رابطه اي اسـت و اگر شـما اساس رابطه تان را بر دروغ بنا کنید، بزودی شکست خواهید خورد. بـه بیان دیگر، اگر می‌خواهید کـه رابطه اي سالم را آغاز کنید باید افکار واقعی خودرا با شریک زندگی تان بـه اشتراک بگذارید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

بعنوان مثال اگر تنها بـه این دلیل کـه بحثی میان شـما بوجود نیاید، همیشه با او موافقت کنید، دیر یا زود بین شـما فاصله ایجاد خواهد شد. گاهی همین بحث ها نیز برای رشد رابطه مفید اسـت از این رو کـه با روشهای حل مشکل یا چگونه درست صحبت کردن با یک دیگر آشنا خواهید شد.

 

جدی نگرفتن رابطه

یکیدیگر از اشکالاتی کـه افراد در ابتدای رابطه مرتکب می‌شوند، جدی نگرفتن رابطه اسـت. همین کـه فکر کنید رابطه اي کـه آغاز کرده‌اید دوام نخواهد داشت، تاثیر منفی بر رفتارهایتان گذاشته اید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

در واقع انتظارات ماست کـه بر رفتار و نوع رابطه مان تاثیر میگذارد. بنابر این بجای افکار منفی، ذهن و دل‌تان را باز بگذارید و اجازه دهید کـه رابطه راه خودش را برود. شـما از آینده هیچ خبری ندارید.

 

کوتاه آمدن مدام

اگر برای نگه داشتن فرد مورد علاقتان در رابطه مدام کوتاه بیایید، در واقع بـه خودتان بی احترامی کرده‌اید. شـما نباید چشم هایتان رابه روی تمام بدی هاي او ببندید. بعنوان مثال، اگر او بشما بی احترامی کرد، سعی کرد کـه شـما را تحت بازرسی خود در آورد یا فیزیکی و روحی شـما را مورد اذیت و اذيت قرار داد، سکوت نکنید ودر مقابل این بی حرمتی ها بایستید.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

در واقع این رفتارها نشانه اي از شخصیت طرف مقابل تان اسـت کـه هیچگاه تغییر نخواهد کرد. از خودتان بپرسید کـه آیا می‌توانید یک عمر انها را تحمل کنید؟ بهترین راه برای شناخت کسیکه میخواهید باقی عمر خودرا با او بگذرانید، رفتارهای گذشته او می باشند. بنابر این فردی کـه با شـما آن طور کـه لایقش هستید رفتار نمی‌کند را از همان ابتدا کنار بگذارید.

 

نگران بودن

طبیعی اسـت کـه مـا در شروع یک رابطه عاطفی، نگران باشیم اما نگرانی و استرس عواقب زیادی نه تنها برای خود فرد بلکه برای رابطه نیز بـه همراه دارد. علائمی چون سردرد، فشار خون بالا، اختلال خواب و کاهش وزن از نشانه هاي استرس اند کـه بطور مستقیم بر خود فرد و غیر مستقیم بر رابطه عاطفی تاثیر می گذارند.

در ابتدای یک رابطه چگونه رفتار کنیم | بایدها و نبایدهای مهم

اگر شـما در سلامت روحی و جسمی کامل بـه سر نبرید، دچار عصبانیت، افسردگی و نگاه منفی بـه اطراف تان خواهید شد. بهمین دلیل اگر میخواهید کـه رابطه اي آرام داشته باشید کـه هم خود و هم شریک زندگی تان ازآن لذت ببرد نگرانی را دور بریزید و بگذارید سرنوشت خود انچه بـه صلاح تان اسـت را برایتان رقم زند.

 

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا