توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
تازه های روانشناسیروانشناسی کودکانسلامت

زیاد کار کردن شکم نوزاد تا چه حدی طبیعی است؟

زیاد کار کردن شکم نوزاد تا چه حدی طبیعی است؟

زیاد کار کردن شکم نوزاد، به نوع تغذیه نوزاد، بستگی دارد. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، اگر در طول روز بین ۸-۷ بار مدفوع کند، جای نگرانی وجود ندارد اما در صورت دفع مدفوع بیش از آن، بهتر است به متخصص مراجعه شود. در این مقاله درباره زیاد کار کردن شکم نوزاد و تعداد دفعات طبیعی آن توضیحاتی آورده شده است.

الگوی دفع مدفوع شیرخواران با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت تا حدی است که ممکن است برخی نوزادان پس از هر وعده خوردن شیر مادر، دفع مدفوع داشته باشند و یا برخی دیگر از نوزادان یک تا دو بار در هفته مدفوع خود را دفع کنند.

آیا دفعات کار کردن شکم نوزاد مهم است؟

دفعات کار کردن شکم نوزاد اهمیت ندارد، مهم قوام آن است. در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، ممکن است شکم نوزاد در روز ۵-۴ بار کار کند، یا هر ۵-۴ روز یک بار کار کند و مشکلی هم ندارد. مگر در صورتی که مدفوع رنگ و شکل سبز و بلغمی به خود بگیرد. این نشانه اختلال در هضم و جذب گوارش است.

ملاک برای ارزیابی وضعیت نوزاد، وزن گیری نوزاد است. همچنین بی قراری و زور زدن نوزاد حین مدفوع تا حد زیادی به دردهای کولیکی مربوط می‌شود که بتدریج رفع خواهد شد. 

کار کردن طبیعی شکم نوزاد، چندبار در روز است؟

تعداد دفعات طبیعی مدفوع نوزادان مختلف، متفاوت می‌باشد. در چند روز اول پس از تولد، نوزاد شما ممکن است چهار یا پنج بار دفع مدفوع داشته باشد و رنگ مدفوع نوزاد، تیره، قیری شکل، سیاه و متمایل به سبز  است. این ممکن است ۲ تا ۳ روز اول تولد ادامه داشته باشد.

در طول شش هفته اول، دفع مدفوع به میزان ۲ تا ۵ بار در روز در کنار وزن گیری نوزاد، نشانه دریافت کالری کافی توسط نوزاد است. پس از شش هفته، طبیعی است که برخی از نوزادان دفع مدفوع کمتری داشته باشند، هر چند ممکن است در برخی دیگر این تعداد دفع مدفوع همچنان ادامه داشته باشد.

زیاد کار کردن شکم نوزاد؛ تا چه حدی طبیعی است؟

اینکه فرزندتان چند بار در روز مدفوع داشته باشد، چندان مهم نیست، با این حال، این مسئله برای مادران جوان گاهی نگران کننده است. بعد از ۶ ماهگی بیش از ۴ بار مدفوع در روز زیاد است و کمتر از یک بار در ۳ یا ۴ روز برای کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌کند، کم است و کمتر از یک بار در روز برای کودکان بالای ۲ سال بسیار کم محسوب می‌شود. به طور کلی بهتر است مدفوع به صورت تدریجی و باثبات باشد.

بسیاری از نوزادان بلافاصله بعد از غذاخوردن، مدفوع می‌کنند که این ناشی از رفلکس معده-روده می‌باشد. این مسئله باعث می‌شود وقتی معده پر شود، سیستم گوارشی فعال گردد. نوزادان ۳ تا ۶ هفته‌ای و برخی از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، حتی اگر یک بار در هفته دفع مدفوع داشته باشند هم طبیعی است، زیرا شیر مادر مقدار کمی مواد زائد دارد، بنابراین مدفوع نکردن نوزاد، نشانه یبوست نیست و نوزاد به طور ثابت وزنش زیاد می‌شود. اگر نوزاد از شیر خشک تغدیه می‌کند، باید حداقل روزی یک بار دفع مدفوع داشته باشد. 

اگر کودک شما تنها یک بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد نگران نباشید او یبوست ندارد مگر اینکه مدفوعش سخت و خشک باشد. به طور طبیعی مدفوع باید کاملاً شل و نرم بوده و هیچ ‌گاه نباید گلوله گلوله، سفت و مانند نخود باشد. اگر نوزاد به علت سفتی مدفوع، زور بزند و تعداد دفعات دفع مدفوع نیز کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است دچار یبوست شده باشد و بهتر است به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

کودک تا ۶ ماه ابتدایی زندگی به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می‌کند و زمانی که شروع به خوردن مواد غذایی (جامد) می‌کند (بین ۶ تا ۸ ماهگی) مدفوع او سفت‌تر شده و بوی تندتری می‌دهد. تعداد دفعات دفع مدفوع کودک هم، کمتر و به بزرگسالان شبیه‌تر می‌شود.

در صورت زیاد کار کردن شکم نوزاد چه کنیم؟

زیاد کار کردن شکم نوزاد، به این که کودک از چه چیزی در طول روز تغذیه می‌کند، بستگی دارد. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، اگر در طول روز و به طور معمول بین ۸-۷ بار مدفوع کند مشکلی ایجاد نمی‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. اما در صورت زیاد کار کردن شکم نوزاد (بیش از این تعداد دفعات که به آن اشاره شد) و در صورتی که تغذیه نوزاد هم از شیر مادر نباشد، بهتر است به یک متخصص گوارش نوزادان مراجعه کنند.

در زمان دفع مدفوع نوزاد به چه چیزی توجه کنیم؟

مسئله مهم در هر حالتی این است که مدفوع نوزاد شما پس از دفع شدن نرم و قابل دفع باشد. اگر مدفوع بیش از حد سفت و خشک باشد، نشان از یبوست نوزاد است و شما به عنوان پدر یا مادر باید به فکر راه درمان و کمک به نوزاد باشید. باید به قوام، رنگ و محتویاتی که در مدفوع وجود دارد، توجه کرد. از طرفی هیچ وقت نگران سرریز کردن پوشک نباشید. مدفوع شیرخوار اگر شل و آبکی باشد ولی کودک شما وزنش اضافه شود، جای نگرانی نیست. 

شیرخوار تازه متولد شده اصولاً پس از هر بار شیر خوردن دفع مدفوع دارد. این الگوی دفع مدفوع به طور میانگین ۱۰-۶ بار در طول روز تکرار خواهد شد. اما پس از ۶-۳ هفته یا بیشتر دفع مدفوع آن‌ها عادی شده و تعداد دفعات دفع مدفوع آن‌ها کمتر می‌شود. در صورت کم‌تر بودن دفع مدفوع از حالت عادی جای نگرانی نیست. تنها در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی و شدید در مدفوع باید راه درمانی ویژه‌ای را در نظر بگیرید و یا به پزشک مراجعه کنید.  

 گروه مادر و کودک ستاره

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا