توجه : برخی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط شماره موجود در بخش تماس با ما به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود.
اس ام اسسرگرمیفرهنگ و هنر

متن ادبی تبریک عید نوروز و سال جدید

متن ادبی تبریک عید نوروز به منظور تبریک سال نو کاربرد‌های فراوان دارد. این متن‌ها را می‌توانید در متن تبریک اداری و رسمی یا پیام تبریک به دوستان استفاده نمایید. زیباترین متن‌های ادبی برای عید نوروز را در سیرافی ها بخوانید.
تبریک عید نوروز از جمله آداب و رسوم عید نوروز در ایران است. متن ادبی تبریک نوروز که از کلماتی شاعرانه و ادیبانه آکنده است، به حالات طبیعت در فصل بهار اشاره می‌کند و در نهایت با زبانی دلنشین عید را به مخاطب تبریک می‌گوید. شما را به مطالعه متون ادبی تبریک عید نوروز را در ادامه مطلب دعوت می‌کنیم.
 
 
متن ادبی تبریک عید نوروز

مجموعه متن ادبی تبریک نوروز

زمین نفس می‌کشد و آسمان عنبرافشان می‌گردد. قلب‌ها همراه با باد بهاری زنده می‌شوند. آری با جاری ساختن ذکر یا مقلب القلوب، از خدا می‌خواهیم که زندگی پر از شادی و امیدی برای انسان در انتظارش قرار دهد و انسان را در سختی‌ها کمک کند.

نوروز همواره زمان تحول در حالات بوده است. تحولی از خوب به خوب‌تر. این محقق نمی‌شود مگر با حرکت خود ما به سمت آن. کافیست در قلب خود به باور حرکت برسیم که در این‌صورت قدم‌های ما در جهت ارتقای ایمان، شناخت وجدان و در یک کلام انسانیت واقعی برداشته خواهد شد. با این نگاه خواهیم توانست با استحكام بخشیدن به رابطه خود با خداوند متعال و تحكیم معنویت در درون، به وسیله دعا و با استعانت از خدا، با توكل، خضوع و عبادت، جان و دل خود را روشن كنیم و به آن امید و اطمینان و آرامشی كه برای سعادت انسان لازم است، برسیم. باشد که با نگاهی به عملکرد خود تاکنون بیشتر از پیش به اهمیت رسیدگی به حساب خود و حرکت به سمت پاکی و انسانیت بیشتر دقت نماییم. فرا رسیدن سال نو و بهار پرطراوت را كه به خواست ایزد منان موجب تجدید حیات طبیعت و دل های انسان های آزاده می‌باشد را به تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از شادکامی، بركت و معنویت را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شما عزیزان مسئلت دارم.

***
نوروز همه‌وقت عزیز بوده است. در چشم مغان، در چشم موبدان، در دیده مسلمانان و در چشم شیعیان. همه «نوروز» را عزیز شمرده‌اند و با زبان خویش از آن سخن گفته‌اند. حتی فیلسوفان و دانشمندان كه گفته‌اند: «نوروز، روز نخستین آفرینش كه اورمزد دست به خلقت جهان زد و شش روز در این كار بود و ششمین روز، خلقت جهان پایان گرفت و از این روی، نخستین روز فروردین را هورمزد نام داده‌اند و ششمین روز را مقدس شمرده‌اند».
و این مقدس بودن پیامی برای تامل و تفکر دارد. «نو شدن» مرام طبیعت است: طبیعت هر ساله در بهار و سر هر فصل و صبح هر روز نو می‌­شود و دایما و پیوسته ما را به نو شدن دعوت می‌کند. آه اگر فقط همین یک پیام طبیعت را می‌گرفتیم؛ هرگز دچار کهنگی و دل‌مردگی و غم نمی‌شدیم.
چه زیبا متبادر می‌شوند به ذهن سنت‌ها و آیین ما چراکه در قرآن مجید تنها ۷ سوره است که بعد از بسم‌الله با حرف «سین» شروع می‌شود که جمعا حدود ۳۳ صفحه می‌شوند:سوره‌های اسرا، نور، حدید، حشر، صف، معارج و اعلی
پس فراموش نکنیم آهنگ تحول زمین و زمان را با زنگ کاروان بهار گوش جان می‌سپاریم تا تولد دوباره‌ی زمین رنگ و بوی خدایی بگیرد. آینه در آینه سعادت و سلامت را برای شما از درگاه خداوند متعال خواستارم.
 
متن ادبی تبریک عید نوروز
 
بهار، فصل تسبیح آفرینش است و قنوت درختان به تمنای آسمان؛ و نوروز، پیام‌آور مهر و محبت و شعری است که پایان رؤیاهای ناتمام را تفسیر می‌کند. سال نو می‌شود، زمین نفسی دوباره می‌کشد، برگ‌ها به رنگ در می‌آیند و گل‌ها لبخند می‌زند. پرنده‌های خسته بر می‌گردند و در این رویش سبز دوباره، من، تو، ما، هرکدام کجا ایستاده‌ایم؟ سهم ما چیست؟ نقش ما چیست؟ پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟ زمین سلامت می‌کند و ابرها درودتان سال نو مبارک.
***
آغاز بهار و خرمی طبیعت و عطرافشانی گل‌ها را تبریک می‌گویم، و دعا می‌کنم که در همه فصول بهاری باشید و در همه حال خرم و در کنار خانواده چون گل عطرافشان و شادی‌افزا.
***
سپیده دمید و بهاران آمد. پیرزن سفید موی زمستان رفت و دختر شاد و سبزگیسوی بهار قدم به طبیعت گذاشت. از آسمان خوشی می‌بارد. سوسن و نسرین عطر سرزندگی بهارانه را هدیه می‌کنند. بلبل و قمری نغمه زیبا سرمی‌دهند و ترانه بهاری می‌خوانند. دشت و دمن لباس سبز با گل‌های ریز بهاری پوشیده است. باد صبا می‌چرخد و خبر را به گوش همه می‌رساند: بهار آمد! من نیز به یمن بهاران همراه و هم‌نوا با کائنات بهترین تبریکاتم را به شما تقدیم می‌دارم. چه زیباست جمال دوست را در بهاران دیدن و زیباترین تبریک‌ها را به سوی عزیزان روانه کردن…
***
خزان رفت و بهار گل‌ریز آمد. نوروز تکرار نخواهد شد. برخیز تا شادمان و سرخوش به استقبال آن برویم. برخیر ای دوست، صحن و سرای خانه دل را آب و جارو بزن. هفت‌سین مهربانی را در سفره جانت بچین. نغمه عاشقانه بخوان و محبت را در جهان پراکنده ساز. به رسم ادب نوروز را تبریک می‌گویم و بهترین‌ها را برایت از خدا می‌خواهم.
***
در این صبح نوروزی دوستان را کامروا، بخت آنها را بیدار و همه سال را برایشان پر برکت می‌خواهم. درختان تاجی از شکوفه بر سر می‌زنند و گل‌ها جلوه‌آرایی می‌کنند تا بلبل مشتاق در بر آنها ناله عاشقانه سر دهد. جهان همواره ادامه دارد و این بهار غنیمتی است که عمر به ما بخشیده است. در این دم که فرصت لذت بردن از بهار را داریم، برآمدن بوی نوروز در در و دشت را به شما دوست بهتر از جان تبریک عرض می‌نمایم.

متن ادبی تبریک عید نوروز
 
مبارک‌ترین شب و خرم‌ترین روز به استقبال شما می‌آید. برخیز و با زمین و زمان به شادی بپرداز. خورشید بر شانه گل‌ها دست می‌گذارد و درختان شکوفه‌های خویش را نثار می‌کنند. در این هنگامه زیبایی تنها می‌توانم بگویم: سال نو مبارک.
***
بهار برای طبیعت شعر می‌سراید. با سرود طبیعت است که برف و یخ آب می‌شود و چشمه ‏ها از هر سو روان می‌گردد. اگر خوب بنگریم خنده زدن آسمان و تبسم زمین در پاسخ به آن را می‌شنویم. گل‌ها چشمک می‌زنند و پروانه‌های شاد در برابر آنها به تواضع می‌رقصند. جهان به جنبش درآمده است و من در آستانه بهار بر خود لازم می‌دانم این زندگی از نو را به شما تبریک عرض کنم. نوروز مبارکباد.
***
بهار سبز و زیبا و جوانه زدن درختان، سرسبز شدن دشت‌های خشک همه نشانه‌هایی از یک اتفاق مهم هستند. باران بهاری باریدن می‌گیرد، رعد و برق دهل می‌زند و آسمان را نورافشانی می‌کند. دانه که با دست مهر زمین بیدار شده است، عاقبت تصمیم می‌گیرد از درون خاک سر برآورد و جوانه بزند. هر چلچله با نغمه خود پیغامی می‌آورد که در آن زیبایی یک عشق پنهان است. ما نیز باید از با آنها همراه و همدل شویم. چرا که لطف بهار همه را به سر شوق آورده است. با شوقی بیکران بهاران را خدمت شما تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

در پایان سیرافی ها عید نوروز را به شما تبریک گفته و بهترین مشیت‌ها را برای مخاطبان خود از خدای بزرگ خواستار است.

گروه سرگرمی ستاره

علی اکبر

مجله سیراف از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است،تمام تلاشم انتشار محتوای سالم و منحصر بفرد مورد نیاز کاربران با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. 09900995320

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا